Чому 90-денний план підготовки до сертифікаційного аудиту ISO визначає успіх Stage 1 та Stage 2
Коли виробниче підприємство або сервісна компанія отримує жорсткий дедлайн від експортного покупця, тендерного комітету чи міжнародної торговельної мережі, хаотичне написання папок із процедурами не рятує. Професійний 90-денний план підготовки до сертифікаційного аудиту ISO перетворює вимоги стандартів на керований інженерний спринт тривалістю рівно 12 тижнів. Такий горизонт планування не є випадковим: він синхронізує проєктування процесів, навчання змінного персоналу, накопичення об'єктивних операційних доказів і обов'язковий цикл внутрішньої верифікації перед візитом аудиторської групи акредитованого органу сертифікації (Certification Body, CB).
Чесно кажучи, більшість проблем під час первинної сертифікації виникає не через складність самих вимог стандарту, а через неправильний розподіл інженерного ресурсу в часі. Якщо команда витрачає вісім тижнів на узгодження шрифтів у політиці якості або переписування теоретичних настанов, на реальну експлуатацію форм у цеху, калібрування датчиків і закриття невідповідностей залишається кілька днів. На етапі Stage 2 провідний аудитор легко бачить цю диспропорцію за свіжими датами затвердження документів і порожніми журналами моніторингу.
У цьому посібнику інженерна команда Еконтроль розкладає підготовку до сертифікації ISO за 90 днів під ключ на п'ять послідовних фаз для систем менеджменту якості ISO 9001, екологічного управління ISO 14001, охорони здоров'я та безпеки праці ISO 45001, харчової безпечності ISO 22000 та схеми FSSC 22000. Ви отримаєте потижневу архітектуру спринту, матрицю доказів по кожному стандарту та покроковий алгоритм дій без паперової бюрократії.
| Тижні спринту | Фаза дорожньої карти | Інженерні артефакти на виході | Контрольні точки верифікації (ISO/IEC 17021-1 та ISO 19011) | Відповідальні ролі |
|---|---|---|---|---|
| Тиждень 1 | Фаза 1: Діагностика та межі сфери | Матриця контексту (§4.1, §4.2), формулювання сфери сертифікації (§4.3), реєстр майданчиків і змін | Перевірка фізичних меж локацій, виключень зі стандарту та аутсорсингових процесів | Топ-менеджмент, провідний інженер Еконтроль |
| Тиждень 2 | Фаза 1: Картування процесів на ґемба | Ланцюжок взаємодії процесів (§4.4), SIPOC-карти, реєстр критичних параметрів та законодавчих норм | Наскрізне проходження маршруту від приймання сировини до відвантаження готової партії | Власники процесів, технолог, інженер з якості |
| Тиждень 3 | Фаза 1: Оцінка ризиків і звіт Gap Analysis | Кількісна матриця ризиків (§6.1), реєстр екологічних аспектів або небезпек ОЗБП/HACCP, дорожня карта усунення розривів | Категоризація виявлених прогалин на потенційні Major NCR, Minor NCR та OFI | Керівник проєкту, зовнішній аудитор-консультант |
| Тиждень 4 | Фаза 2: Архітектура документованої інформації | Політика, вимірні цілі по підрозділах (§5.2, §6.2), процедура управління документами та записами (§7.5) | Кодування документів, затвердження матриці відповідальності RACI та правил архівування | Менеджер системи менеджменту, керівники відділів |
| Тиждень 5 | Фаза 2: Операційні СОП, ПП та плани контролю | Робочі інструкції на робочих місцях (§8.1), програми-передумови (PRP/OPRP), плани HACCP або інструкції ОЗБП | Тестування зрозумілості інструкцій безпосередньо з операторами ліній і комірниками | Начальники цехів, головний інженер, технолог |
| Тиждень 6 | Фаза 2: Введення форм у промислову експлуатацію | Контрольні журнали моніторингу, бланки браку, чек-листи санітарії, графіки метрології (§7.1.5) | Повне вилучення застарілих бланків із цехів і запуск щозмінного ведення записів | Майстри змін, метролог, менеджер з якості |
| Тиждень 7 | Фаза 3: Накопичення операційних записів і метрологія | Свідоцтва про калібрування/повірку ЗВТ, журнали щозмінного контролю КТК/ОП, досьє кваліфікації (§7.2) | Верифікація неперервності записів у першу та другу зміни, перевірка похибок еталонів | Головний метролог, HR-відділ, оператори |
| Тиждень 8 | Фаза 3: Контроль постачальників і невідповідностей | Реєстр затверджених постачальників (§8.4), акти вхідного контролю, журнал ізоляції невідповідної продукції (§8.7) | Перевірка фізичного маркування зони карантину та наявності специфікацій на сировину | Керівник закупівлі, завідувач складу, ВТК |
| Тиждень 9 | Фаза 3: Навчальні тривоги та тест простежуваності | Пакет наскрізної простежуваності партії, акт імітації відкликання продукції або аварійного реагування (§8.2) | Норматив часу на збір масового балансу сировини та готового продукту (до 4 годин) | Група НАССР / аварійні бригади, логістика |
| Тиждень 10 | Фаза 4: Внутрішній аудит за ISO 19011 | Річна програма аудитів, плани перевірок, заповнені чек-листи, звіти про невідповідності (§9.2) | Дотримання принципу незалежності аудиторів та 100% покриття всіх процесів у сфері | Група внутрішніх аудиторів, експерт Еконтроль |
| Тиждень 11 | Фаза 4: Закриття CAPA та аналіз з боку керівництва | Кореневий аналіз причин (5 Whys / Ішікава), закриті записи CAPA (§10.2), протокол Management Review (§9.3) | Оцінка результативності впроваджених коригувальних дій і виділення ресурсів керівництвом | Генеральний директор, власники процесів |
| Тиждень 12 | Фаза 5: Проходження Stage 1, пробне інтерв'ю і готовність до Stage 2 | Усунення зауважень Stage 1, тренінг персоналу до інтерв'ю на ґемба, логістичний план Stage 2 | Повна готовність маршруту супроводу аудитора CB, перевірка досьє у реєстрі акредитації | Уся команда підрозділів, консультант супроводу |
Архітектура сертифікаційного аудиту за ISO/IEC 17021-1, IAF MD 5 та ISO 19011
Сертифікаційний аудит системи менеджменту ніколи не проводиться за суб'єктивним настроєм інспектора. Акредитований орган сертифікації зобов'язаний діяти в жорстких межах міжнародного стандарту ISO/IEC 17021-1 (вимоги до органів, що здійснюють аудит і сертифікацію систем менеджменту) та обов'язкових документів Міжнародного форуму з акредитації (IAF Mandatory Documents). Коли ви розумієте внутрішній регламент роботи аудитора, підготовка перестає бути лотереєю і стає прогнозованим інженерним завданням. Базову логіку побудови системи якості ми також детально розбирали у повному посібнику із сертифікації ISO 9001.
Поділ на Stage 1 (аудит готовності) та Stage 2 (оцінка впровадження)
Згідно з ISO/IEC 17021-1, первинний сертифікаційний аудит обов'язково розділяється на два етапи. На Stage 1 (Етап 1) аудитор перевіряє документовану архітектуру системи: правильність визначення сфери застосування без необґрунтованих виключень, наявність обов'язкових процедур, оцінку контексту і ризиків, виконання програми внутрішніх аудитів за методологією ISO 19011 та проведення аналізу з боку керівництва. Крім того, на Stage 1 оцінюються специфічні умови майданчика та готовність персоналу до основного етапу. За результатами першого етапу формується письмовий звіт із переліком проблемних зон (areas of concern), які можуть перетворитися на невідповідності під час другої фази.
Stage 2 (Етап 2) відбувається безпосередньо на виробничих майданчиках, складах, у лабораторіях та офісних підрозділах. Його мета полягає у верифікації практичного впровадження та результативності системи менеджменту. Аудитор використовує триангуляцію доказів за ISO 19011: порівнює вимоги процедури з усними відповідями оператора під час інтерв'ю, візуальним спостереженням за виконанням операції на лінії та фактичними записами в паперових або електронних журналах за попередні місяці.
Як IAF MD 5 та IAF MD 11 визначають тривалість та глибину вибірки
Тривалість аудиту в людино-днях розраховується органом сертифікації не за комерційним бажанням, а за обов'язковою методикою IAF MD 5 (для ISO 9001, ISO 14001 та ISO 45001) або спеціалізованими правилами ISO 22003-1 та вимогами схеми FSSC 22000. Базовими параметрами розрахунку є ефективна чисельність персоналу (включаючи змінних працівників, тимчасовий персонал і підрядників на лінії), категорія складності процесів та рівень технологічного ризику. При цьому щонайменше 80% розрахованого аудиторського часу команда органу сертифікації проводить безпосередньо в операційних зонах підприємства, а максимальне скорочення базової трудомісткості навіть за наявності зрілих процесів обмежене порогом у 30%.
Якщо компанія впроваджує інтегровану систему менеджменту (наприклад, одночасно якість, екологію та безпеку праці), застосовується регламент IAF MD 11, який визначає допустимий відсоток інтеграції спільних процесів і синхронізацію роботи аудиторської групи. Розуміння цих нормативів дозволяє заздалегідь спланувати завантаження начальників цехів, графік роботи змін у дні перевірки та обсяг вибірки первинних документів.
Чому покрокова дорожня карта впровадження за 12 тижнів працює краще за аврал або розтягнутий рік
На практиці компанії часто впадають у дві крайнощі: або намагаються «зібрати документи» за два тижні після підписання договору з органом сертифікації, або розтягують підготовку на дванадцять місяців без чітких контрольних точок. Обидва сценарії руйнують інженерну цілісність проєкту і призводять до фінансових втрат.
Чому двотижневий штурм неминуче закінчується значними невідповідностями (Major NCR)
Спроба підготуватися за 10-14 днів наштовхується на об'єктивну фізичну перешкоду: неможливість легально створити історію функціонування процесів. Щоб система менеджменту була визнана діючою на Stage 2, підприємство має пред'явити накопичені докази операційного контролю, виконати цикл внутрішніх аудитів, провести розслідування корінних причин виявлених відхилень, впровадити коригувальні дії та оцінити їхню результативність у часі. Коли в журналі контролю металодетектора чи пастеризатора всі підписи проставлені однією кульковою ручкою за день до приїзду інспектора, це миттєво класифікується як порушення цілісності даних і блокує видачу сертифіката.
Пастка розтягнутого річного впровадження
Протилежна помилка трапляється, коли керівництво виділяє на проєкт цілий рік без тижневого ритму спринтів. Робоча група збирається раз на місяць, власники процесів відкладають написання стандартних операційних процедур (СОП) через поточну виробничу рутину, а за пів року змінюється структура цехів або технологічна карта. У результаті документи, написані на початку проєкту, старіють ще до першого внутрішнього аудиту, а персонал сприймає впровадження як нескінченну бюрократичну повинність.
Покрокова дорожня карта впровадження за 12 тижнів тримає високий інженерний темп: три тижні на глибоку діагностику і проєктування процесної моделі, три тижні на розробку та запуск робочої документації, три тижні на стабільне накопичення записів і практичні тренування в цеху, два тижні на жорсткий внутрішній аудит із закриттям CAPA та фінальний тиждень на стрес-тестування команди перед візитом CB.
Критичне застереження щодо ретроспективного заповнення журналів
Ніколи не намагайтеся імітувати тримісячний архів записів за останні вихідні перед Stage 2. Провідні аудитори перевіряють перехресні зв'язки: звіряють дати в журналах температурного моніторингу з табелями робочого часу операторів, накладними на відвантаження зі складу, актами технічного обслуговування обладнання та номерами партій у системі ERP. Виявлення сфабрикованих записів підриває довіру до всієї системи менеджменту та призводить до зупинки аудиту або призначення повторного повномасштабного виїзду Stage 2.
Інженерний інсайт Еконтроль: синхронізація заявки в CB із 6-м тижнем спринту
Найбільш прагматичне рішення під час 90-денного спринту полягає в поданні офіційної анкети-заявки до обраного органу сертифікації наприкінці 5-го або 6-го тижня підготовки. У цей момент у вас вже чітко зафіксована сфера сертифікації та запущені робочі форми в цеху, а узгодження договору і графіка аудиторів CB якраз займає 4-5 тижнів. Завдяки цьому Stage 1 відбувається на 10-11 тижні, а Stage 2 точно потрапляє на завершення 12-го тижня без простоїв.
Фаза 1 (Тижні 1-3): експрес-аудит готовності, картування процесів та оцінка ризиків
Перші три тижні закладають інженерний фундамент усієї системи. Замість завантаження шаблонних документів із мережі команда проводить глибоку ревізію реальних виробничих і управлінських потоків на місцях.
Тиждень 1: Визначення меж сфери сертифікації (§4.3) та контексту організації (§4.1, §4.2)
Робота починається з точного формулювання галузі сертифікації (Scope of Certification) українською та англійською мовами. Формулювання має однозначно відображати види продукції чи послуг, технологічні процеси, класифікаційні коди (КВЕД, NACE або категорії харчового ланцюга за ISO 22003-1, наприклад C, D, E, F, G, I, K) та фізичні адреси всіх виробничих і складських майданчиків. Якщо підприємство планує виключити певну вимогу стандарту (наприклад, §8.3 «Проєктування і розроблення продукції та послуг» у ISO 9001), інженери перевіряють, чи дійсно компанія працює виключно за кресленнями чи рецептурами замовника і не вносить самостійних змін у технічні умови або специфікації. Будь-яке необґрунтоване виключення стане миттєвим блокером уже на Stage 1.
Одночасно формується реєстр зовнішніх і внутрішніх чинників контексту та матриця вимог зацікавлених сторін: державних регуляторних органів, ключових B2B-клієнтів, рітейл-мереж, постачальників сировини, змінного персоналу, профспілок та сусідніх громад (особливо важливо для ISO 14001 і ISO 45001). Для економії часу та усунення сліпих плям на старті підприємства часто замовляють експрес-аудит готовності Stage 1 та Stage 2 від профільних аудиторів Еконтроль.
Тиждень 2: Картування процесів на ґемба та побудова SIPOC-схем (§4.4)
Другий тиждень проходить у виробничих цехах, лабораторіях, котельнях, компресорних, ремонтних майстернях і на складах. Консультанти разом із власниками процесів проходять фізичний маршрут руху матеріалів, напівфабрикатів, зворотної тари, відходів та інформації за моделлю SIPOC (Постачальник, Вхід, Процес, Вихід, Клієнт). На цьому етапі фіксуються:
- точні межі кожного процесу, точки передачі відповідальності між підрозділами (наприклад, між складом сировини, дільницею підготовки і фасувальним цехом) та кількісні критерії приймання напівфабрикатів;
- процеси, передані на аутсорсинг (термічна обробка, гальваніка, стерилізація, зовнішні лабораторні дослідження води і змивів, калібрування еталонів, митне та рефрижераторне перевезення, пест-контроль, прання спецодягу), які згідно з §8.4 залишаються під повним контролем вашої системи менеджменту;
- перелік застосовних законодавчих і нормативно-правових актів, включаючи вимоги Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» № 124-VIII, профільних технічних регламентів, санітарно-гігієнічних норм, правил безпеки під час робіт підвищеної небезпеки та дозволів на викиди забруднюючих речовин і спецводокористування.
Тиждень 3: Кількісна оцінка ризиків (§6.1), небезпек і звіт Gap Analysis
На третьому тижні створюється методологія та реєстр оцінки ризиків. Залежно від обраного стандарту інженерна група будує специфічні матриці:
- Для ISO 9001: оцінка операційних, технологічних, комерційних, кадрових і постачальницьких ризиків по кожному процесу з розрахунком індексу пріоритетності (Імовірність x Тяжкість наслідків) і призначенням превентивних інженерних бар'єрів.
- Для ISO 14001: ідентифікація екологічних аспектів у штатному, перехідному (пусконалагодження, зупинка на чищення) та аварійному режимах роботи (§6.1.2) з оцінкою значущості впливу на атмосферне повітря, водні ресурси, ґрунт, споживання енергоносіїв і утворення промислових відходів з урахуванням життєвого циклу продукції.
- Для ISO 45001: ідентифікація небезпек на кожному робочому місці та маршруті пересування (§6.1.2.1), оцінка ризиків для здоров'я та безпеки працівників за жорсткою ієрархією засобів контролю (фізичне усунення небезпеки, заміна небезпечного процесу чи речовини, інженерний захист і блокування, адміністративний контроль, засоби індивідуального захисту) за обов'язкової документованої участі робітників (§5.4).
- Для ISO 22000 та FSSC 22000: глибокий аналіз біологічних, хімічних (включаючи мікотоксини, залишки пестицидів, мийні засоби, алергени та радіологічні чинники) і фізичних небезпек по всій верифікованій технологічній блок-схемі, виділення критичних точок контролю (КТК / CCP) та операційних програм-передумов (ОП / OPRP), а також розробка планів захисту харчових продуктів від навмисного забруднення (TACCP / Food Defense) і протидії економічно вмотивованій фальсифікації (VACCP / Food Fraud) згідно з додатковими вимогами Версії 6.
Завершується Фаза 1 зведеним звітом Gap Analysis, де кожен розрив прив'язаний до конкретного пункту стандарту, відповідального виконавця, бюджету та точного дедлайну усунення у Фазі 2.
Фаза 2 (Тижні 4-6): проєктування документованої інформації для ISO 9001, 14001, 45001 та FSSC 22000
Маючи детальну карту розривів і узгоджену модель процесів, команда переходить до розроблення документованої інформації (§7.5). Головне правило інженерного проєктування: документ створюється для оператора і лінійного керівника, а не для заповнення полиці в кабінеті директора. Якщо ви хочете пройти цей етап без відриву ключових технологів від виробництва, доцільно залучити комплексне впровадження систем менеджменту за участі галузевих методологів.
Тиждень 4: Системне ядро, політика, декомпозиція цілей та управління документами
Четвертий тиждень присвячений верхньому рівню документації. Розробляється та затверджується Політика системи менеджменту (§5.2), яка містить обов'язкові нормативні зобов'язання стандарту (задоволення вимог клієнтів, дотримання законодавчих і нормативних вимог, захист довкілля та запобігання забрудненню, забезпечення безпечних і здорових умов праці для усунення небезпек і зниження ризиків ОЗБП, випуск безпечної харчової продукції та безперервне поліпшення). На основі політики формується матриця вимірних цілей (§6.2) на поточний рік по кожному цеху і відділу.
Зауважте важливу деталь: ціль у формулюванні «підвищити якість продукції» або «зменшити кількість скарг» не приймається на аудиті. Кожна ціль має бути оцифрована інженерною метрикою, мати базове значення за минулий період, цільовий показник, виділений ресурс, відповідального власника та термін досягнення (наприклад: «Знизити частку внутрішнього технологічного браку на лінії фасування №2 з 1,8% до 0,9% до кінця IV кварталу за рахунок встановлення оптичного датчика контролю зварного шва і перенавчання операторів»).
Одночасно впроваджується процедура управління документованою інформацією (§7.5): єдиний стандарт ідентифікації та кодування документів, порядок перевірки і затвердження до випуску, правила внесення змін та ідентифікації статусу ревізії, ведення Головного переліку чинних документів (Master List), реєстру зовнішньої нормативної документації та регламенту резервного копіювання і захисту електронних баз даних.
Тиждень 5: Операційні СОП, інструкції на робочих місцях та процедури реагування
На п'ятому тижні проєктуються процедури операційного управління (§8) та оцінки результативності (§9, §10). Для уникнення типових помилок радимо звірити ваші чернетки зі статтею про топ-15 типових невідповідностей на сертифікаційному аудиті ISO. Пріоритетний пакет процедур включає:
- управління невідповідними результатами процесів та продукцією (§8.7 ISO 9001) і порядок дій при перевищенні критичних меж у КТК або порушенні критеріїв дії в ОП (§8.9 ISO 22000);
- процедуру розслідування інцидентів, аналізу корінних причин невідповідностей і впровадження коригувальних дій (CAPA, §10.2);
- процедуру планування і проведення внутрішніх аудитів за ISO 19011 (§9.2) та регламент проведення аналізу з боку керівництва (§9.3);
- програми-передумови (PRP) за серією стандартів ISO/TS 22002 (санітарна обробка обладнання і мийка CIP, гігієнічне зонування потоків, інтегрований пест-контроль, особиста гігієна і здоров'я персоналу, управління промисловими відходами, запобігання перехресному забрудненню алергенами, облік скла і крихкого пластику) для харчових підприємств;
- плани підготовленості та реагування на аварійні ситуації (§8.2 у ISO 14001 та ISO 45001, §8.4 у ISO 22000), включаючи відключення електро- та водопостачання, витік хладагенту чи кібератаки на виробничі сервери.
Тиждень 6: Валідація форм у цеху, навчання персоналу та вилучення застарілих версій
Шостий тиждень є рубежем переходу від розроблення до реальної експлуатації. Усі розроблені форми журналів, маршрутних карт, нарядів-допусків і чек-листів проходять пілотне тестування безпосередньо на робочих змінах. За принципом «один процес, один власник» кожен керівник підрозділу проводить практичний інструктаж своїх підлеглих на робочому місці під особистий підпис у відомості навчання та перевіряє засвоєння матеріалу коротким опитуванням або тестом (§7.2, §7.3).
До кінця шостого тижня всі неактуальні чернетки, старі бланки, особисті зошити майстрів та неідентифіковані роздруківки фізично вилучаються з робочих місць, інформаційних стендів і локальних комп'ютерів у цехах. З першого дня сьомого тижня підприємство починає працювати виключно за затвердженими ревізіями документів.
| Стандарт / Схема | Критична документована інформація (Stage 1) | Операційні записи за 90-денний цикл (Stage 2) | Обов'язкові практичні тести та тренування | Специфічний фокус аудитора CB |
|---|---|---|---|---|
| ISO 9001:2015 (QMS) | Сфера СМЯ та обґрунтування виключень (§4.3), політика і цілі (§5.2, §6.2), карти процесів (§4.4), реєстр ризиків (§6.1) | Маршрутні карти партій, акти ВТК, журнали браку (§8.7), свідоцтва калібрування ЗВТ (§7.1.5), оцінки постачальників (§8.4) | Наскрізне проходження замовлення клієнта від контракту (§8.2) до відвантаження і розбору рекламацій (§9.1.2) | Зв'язок між ризиками процесів, показниками KPI, скаргами клієнтів та результативністю закритих CAPA |
| ISO 14001:2015 (EMS) | Реєстр суттєвих екологічних аспектів (§6.1.2), реєстр законодавчих зобов'язань (§6.1.3), програми досягнення еко-цілей | Журнали первинного обліку відходів і викидів, акти передачі небезпечних відходів ліцензіатам, протоколи лабораторних замірів | Тренувальне відпрацювання сценарію локалізації розливу хімічних речовин або аварійного скиду (§8.2) | Дотримання умов дозволів на викиди, водокористування та поводження з тарою і відходами на майданчику |
| ISO 45001:2018 (OH&SMS) | Матриця ідентифікації небезпек і оцінки ризиків ОЗБП (§6.1.2), механізм консультацій та участі працівників (§5.4) | Журнали інструктажів, наряди-допуски на роботи підвищеної небезпеки, картки видачі ЗІЗ, протоколи медоглядів і атестації робочих місць | Навчальна евакуація та імітація надання домедичної допомоги при нещасному випадку на виробництві (§8.2) | Застосування ієрархії заходів контролю (§8.1.2), безпека підрядників на території та розслідування мікротравм (near misses) |
| ISO 22000:2018 (FSMS) | Документи групи НАССР, валідація заходів керування (§8.5.3), план НАССР (КТК і ОП), програми-передумови (PRP) | Щозмінні листи моніторингу КТК та ОП із підписами, журнали санітарної обробки, гігієни, контролю скла і крихкого пластику | Тест простежуваності партії в обидва боки (§8.3) та імітація вилучення/відкликання небезпечної продукції (§8.9.5) | Наукове обґрунтування критичних меж КТК, верифікація калібрування термометрів і дії оператора при виході за критичну межу |
| FSSC 22000 Версія 6 | Уся база ISO 22000 + галузеві ISO/TS 22002 + плани Food Defense (TACCP), Food Fraud (VACCP), управління алергенами та культурою БХП | Протоколи верифікації мікробіологічного моніторингу середовища, контроль маркування та ваги, аудит пломбування зовнішніх периметрів | Стрес-тест простежуваності та масового балансу (Mass Balance) за фіксований час, перевірка системи захисту від проникнення | Додаткові вимоги FSSC 22000 v6 (п. 2.5.1-2.5.18) та готовність підприємства до неоголошених наглядових аудитів |
Фаза 3 (Тижні 7-9): мінімальний період накопичення записів перед Stage 2 та тести простежуваності
Під час другої фази сертифікаційного аудиту слова керівників не є доказом. Єдиним переконливим підтвердженням дієвості системи виступають об'єктивні записи, які неперервно накопичувалися у виробничих умовах. Фаза 3 забезпечує необхідний мінімальний період накопичення записів перед Stage 2, формуючи прозору доказову базу.
Тиждень 7: Дисципліна щозмінного ведення записів і метрологічне забезпечення (§7.1.5)
Протягом сьомого тижня лінійні керівники щодня контролюють правильність заповнення впроваджених форм у кожній зміні (включаючи нічні та вихідні зміни, які аудитори CB обов'язково включають у вибірку згідно з IAF MD 5). Кожен запис має містити дату, час заміру, фактичне числове значення (а не просто позначку «норма» чи галочку), ідентифікатор обладнання або партії та підпис відповідального оператора. Якщо вимірювання проводиться автоматизованою SCADA-системою або термографом, інженер з якості перевіряє архівацію електронних логів, налаштування прав доступу та захист файлів від несанкціонованого редагування.
Паралельно закривається блок моніторингу і вимірювальних ресурсів (§7.1.5). Усі засоби вимірювальної техніки (ваги, манометри, термометри, pH-метри, пірометри, газоаналізатори, шумоміри, штангенциркулі), задіяні в контролі якості, екологічних параметрів та критичних точок безпеки, повинні мати чинні свідоцтва про державну повірку або калібрування з простежуваністю до національних чи міжнародних еталонів. Для приладів внутрішнього калібрування оформлюються протоколи звіряння з еталонним термометром або калібрувальними гирями класу точності M1/F2 та наносяться водостійкі ідентифікаційні бірки з датою наступної перевірки.
Тиждень 8: Кваліфікація постачальників (§8.4), вхідний контроль та управління невідповідностями (§8.7)
На восьмому тижні формується повний пакет доказів по ланцюгу постачання. Перевіряються затверджені анкети оцінки постачальників сировини, пакувальних матеріалів, засобів санітарії, хімічних реагентів і критичних аутсорсингових послуг (логістика з температурним режимом, лабораторні випробування, дератизація та дезінсекція, утилізація небезпечних відходів). Кожне досьє постачальника комплектується узгодженими специфікаціями якості, протоколами безпеки (MSDS/SDS для хімії) та деклараціями виробників, зокрема сертифікатами придатності пакування для прямого контакту з харчовими продуктами і деклараціями щодо відсутності алергенів чи ГМО.
Обов'язково перевіряється робота процедури управління невідповідною продукцією (§8.7 у ISO 9001 та §8.9 у ISO 22000). Типова помилка непідготовлених компаній полягає у спробі показати аудитору «ідеальне виробництво з нульовим браком за три місяці». Досвідчений аудитор знає, що у реальному виробництві відхилення неминучі, а порожній журнал невідповідностей свідчить про те, що персонал приховує брак або система реєстрації не працює. Продемонструйте реальні зафіксовані випадки ізоляції невідповідної сировини чи напівфабрикату в фізично виділеній карантинній зоні (червона розмітка, блокування статусу партії в WMS/ERP), оформлені акти розбракування та рішення щодо подальшої долі продукту (переробка, утилізація, повернення постачальнику або допуск за документально оформленим погодженням клієнта).
Тиждень 9: Наскрізний тест простежуваності, масовий баланс та аварійні тренування
Дев'ятий тиждень присвячений проведенню обов'язкових імітаційних випробувань, результати яких аудитор CB вимагає вже на першій годині Stage 2:
- Тест простежуваності у прямому та зворотному напрямках (Forward & Backward Traceability): обирається випадкова партія готової продукції на складі або вже відвантажена клієнту. Команда у реальному часі збирає повне досьє: від коду готової продукції до протоколу випуску ВТК/лабораторії, технологічних карт змішування чи термообробки, записів моніторингу КТК у день вироблення, списку операторів зміни, актів санітарної мийки лінії перед запуском, сертифікатів якості використаної сировини, прибуткових накладних і санітарного паспорта транспортного засобу постачальника.
- Розрахунок масового балансу (Mass Balance для FSSC 22000 та ISO 22000): інженерна група звіряє кількість закупленої специфічної сировини або брендованого пакування з обсягом випущеної готової продукції, задокументованими технологічними втратами, відходами у шлюб та фактичними залишками на складі за обраний період. Розбіжність масового балансу понад технологічну норму свідчить про втрату контролю над потоками або ризик фальсифікації.
- Імітація відкликання продукції (Mock Recall) та аварійне реагування: відпрацьовується сценарій виявлення небезпечної партії або локальної техногенної аварії (розлив кислотно-лужних мийних реагентів, задимлення компресорної, руйнування скляного плафона у виробничій зоні) з фіксацією точного хронометражу дій у протоколі, фотофіксацією та аналізом виявлених вузьких місць.

Фаза 4 (Тижні 10-11): внутрішній аудит за ISO 19011, закриття CAPA та аналіз з боку керівництва
Десятий та одинадцятий тижні завершують внутрішній цикл перевірки (Check) та вдосконалення (Act) за моделлю PDCA. Жоден акредитований орган сертифікації не допустить підприємство до успішного завершення Stage 2, якщо внутрішній аудит та аналіз з боку керівництва проведені формально або не охопили всі елементи стандарту. Детальну механіку роботи внутрішнього аудитора ми описали в публікації про чотири ключові етапи аудиту якості.
Тиждень 10: Проведення повного циклу внутрішнього аудиту за ISO 19011:2018
Внутрішній аудит перед первинною сертифікацією повинен перевірити 100% процесів компанії, всі розділи стандарту (з 4-го по 10-й, а для FSSC 22000 також усі галузеві ПП ISO/TS 22002 та додаткові вимоги схеми) і всі фізичні майданчики та робочі зміни. Перевірка виконується за настановами стандарту ISO 19011:2018 із суворим дотриманням принципу об'єктивності та неупередженості: аудитор не має права перевіряти власну ділянку відповідальності. Наприклад, головний технолог не може аудитувати технологічний відділ і групу НАССР, яку він очолює, а менеджер із закупівель не перевіряє процедуру оцінки постачальників.
Кожен аудиторський запис у чек-листі та підсумковому звіті має містити конкретні об'єктивні докази відповідності, а не односкладові відповіді «Так / Відповідає». Правильний запис внутрішнього аудитора виглядає так: «Перевірено журнал моніторингу пастеризатора Ф-08-02 за період 02.09-25.09, партії №412-438, режим 76 °C при витримці 20 с дотримується, свідоцтво про калібрування термоперетворювача №К-118 чинне до 14.05 наступного року, опитано апаратника зміни Коваленка О.В.». Якщо власна команда ще не має достатньої практики виявлення системних невідповідностей, на 10-му тижні доцільно провести перехресний передаудит за участю зовнішнього провідного аудитора Еконтроль.
Тиждень 11: Корінний аналіз причин (RCA), закриття CAPA (§10.2) та Management Review (§9.3)
За всіма зауваженнями внутрішнього аудиту на одинадцятому тижні відкриваються картки коригувальних дій (CAPA). Інженерно грамотний протокол CAPA чітко розмежовує три обов'язкові етапи:
- Негайна корекція (Correction): оперативне усунення самої виявленої невідповідності та блокування її наслідків (наприклад, заміна пошкодженого сита на лінії просіювання борошна, повторне просіювання поточної партії та проведення позачергової перевірки сусідніх ліній).
- Аналіз корінної причини (Root Cause Analysis): виявлення системного збою за методом «5 Чому» (5 Whys) або діаграми Ішікави (Люди, Метод, Обладнання, Матеріал, Середовище, Вимірювання). Запис «причина у людському факторі або неуважності оператора» аудиторами CB категорично не приймається, адже система менеджменту якраз і проєктується для мінімізації помилок персоналу.
- Коригувальна дія (Corrective Action): системна зміна самого процесу, встановлення фізичного захисту від помилки (Poka-Yoke), перегляд регламенту планово-попереджувального ремонту або зміна алгоритму блокування обладнання, що унеможливлює повторне виникнення невідповідності, із обов'язковою відміткою про верифікацію результативності.
Після закриття або стабілізації CAPA вище керівництво проводить офіційний Аналіз системи менеджменту (Management Review за §9.3). Протокол засідання повинен документально охопити всі обов'язкові вхідні дані стандарту (статус виконання попередніх рішень, зміни в контексті та ризиках, ступінь досягнення цілей, результати внутрішніх аудитів, зворотний зв'язок і рекламації клієнтів, показники KPI процесів, результати оцінки постачальників, достатність ресурсів, аналіз інцидентів та відкликань) і зафіксувати конкретні управлінські рішення на виході: виділення бюджету на модернізацію, перегляд цілей на наступний період та кадрові чи інфраструктурні зміни.
Фаза 5 (Тиждень 12): проходження Stage 1, пробні інтерв'ю на ґемба та інженерна готовність до Stage 2
Дванадцятий тиждень присвячений фінальному налаштуванню комунікації команди, оперативному закриттю зауважень першого етапу (Areas of Concern зі звіту Stage 1) та бездоганній організації очного візиту аудиторської групи. Детальний хронометраж самої перевірки наведено у нашому посібнику про те, як проходить Stage 2 сертифікаційного аудиту.
Пробні інтерв'ю (Mock Interviews) для чотирьох рівнів персоналу
Під час Stage 2 аудитор проводить бесіди безпосередньо на робочих місцях без втручання консультантів чи керівників підрозділів (відповідати замість оператора заборонено правилами аудиту). Тому на 12-му тижні проводяться практичні симуляції інтерв'ю з кожною категорією працівників:
- Топ-менеджмент (Генеральний директор, операційний та технічний директори): демонстрація лідерства (§5.1), стратегічного зв'язку між бізнес-планом компанії, контекстом експортного чи внутрішнього ринку, політикою якості/безпеки та реальними інвестиціями у розвиток інфраструктури.
- Керівник системи якості / керівник групи НАССР / інженер з охорони праці: швидка навігація по реєстрах документів (пошук будь-якого запису за 2-3 хвилини), пояснення методології бальної оцінки ризиків, демонстрація програми внутрішніх аудитів і механізму перевірки результативності CAPA.
- Власники процесів (начальники цехів, головний інженер, головний механік, керівники логістики, лабораторії та закупівель): чітке пояснення входів, виходів, критеріїв моніторингу (KPI) власного підрозділу, управління ризиками процесу та дій у разі позаштатної зупинки.
- Лінійні оператори, апаратники, пакувальники, лаборанти, комірники, водії навантажувачів: спокійні та точні відповіді на чотири базові запитання: «Яку технологічну операцію ви виконуєте і який критичний параметр контролюєте?», «Де знаходиться актуальна робоча інструкція або схема дії при аварії?», «Як і з якою періодичністю ви вносите запис у журнал?», «Що саме ви робите з продукцією і кого повідомляєте, якщо показник вийшов за допустимі межі?».
Інженерна логістика вступної наради та маршруту супроводу
Для чіткої роботи в дні аудиту готується штабна кімната з розкладеними за розділами стандарту досьє доказів, гостьовим доступом до корпоративної системи електронного документообігу та повним комплектом засобів індивідуального захисту для аудиторів (каски, сигнальні жилети, захисні окуляри, беруші, спецвзуття з металевим підноском для промислових зон, а також одноразові халати, шапочки, набородники та бахіли без металевих елементів для харчових цехів). Призначаються компетентні супроводжуючі (гіди) для кожного члена аудиторської групи, які керують таймінгом маршруту, забезпечують дотримання правил безпеки на території та фіксують усі озвучені зауваження в режимі реального часу.
Потрібна підготовка до сертифікації ISO за 90 днів під ключ або супровід Stage 2?
Інженери та провідні аудитори Еконтроль проведуть діагностичний передаудит вашого підприємства, закриють процедурні та операційні розриви, натренують команду на ґемба та забезпечать [професійний супровід сертифікаційного аудиту](/audit-support) до отримання міжнародного сертифіката.

Інженерний контрольний список: 30 критичних вузлів верифікації по фазах спринту
Нижче наведено зведений інженерний чек-лист із 30 критичних контрольних вузлів, які перевіряються провідними аудиторами на Stage 1 та Stage 2. Використовуйте цю таблицю як операційний екран контролю готовності під час щотижневих нарад проєктної групи. Показник трудомісткості в людино-годинах розрахований для виробничого або логістичного підприємства чисельністю від 50 до 150 працівників на одному промисловому майданчику.
| Фаза | Пункт стандарту | Інженерне завдання верифікації | Об'єктивний доказ на аудиті | Категорія ризику при пропуску | Людино-години |
|---|---|---|---|---|---|
| Фаза 1 | §4.1, §4.2 | Аналіз зовнішніх/внутрішніх чинників та вимог зацікавлених сторін | Затверджена матриця контексту та зацікавлених сторін із періодичністю перегляду | Minor NCR на Stage 1 | 6 |
| Фаза 1 | §4.3 | Визначення меж сфери сертифікації та обґрунтування виключень | Офіційне формулювання сфери СМ та технічне обґрунтування невикористаних пунктів | Major NCR / зупинка Stage 1 | 4 |
| Фаза 1 | §4.4 | Побудова карти процесів, входів, виходів та послідовності взаємодії | Схема процесів підприємства та паспорти ключових процесів (SIPOC) | Major NCR за системним підходом | 12 |
| Фаза 1 | §4.2, §6.1.3 | Формування реєстру застосовних законодавчих і нормативних вимог | Актуальний реєстр законів, техрегламентів, дозволів і ліцензій з оцінкою відповідності | Major NCR (особливо 14001/45001/22000) | 8 |
| Фаза 1 | §6.1 | Оцінка ризиків і можливостей процесів, еко-аспектів або небезпек ОЗБП | Заповнені реєстри ризиків із розрахунком балів і призначеними заходами контролю | Major NCR на Stage 1/Stage 2 | 16 |
| Фаза 1 | §8.5.2 (ISO 22000) | Аналіз небезпек по блок-схемі технологічного процесу (для харчової галузі) | Верифіковані блок-схеми на ґемба, протокол аналізу небезпек та виділення КТК/ОП | Major NCR для FSMS | 18 |
| Фаза 2 | §5.1, §5.2 | Затвердження та комунікація Політики системи менеджменту | Підписана Політика, розміщена в цехах і знайома персоналу під час опитування | Minor / Major NCR з лідерства | 4 |
| Фаза 2 | §6.2 | Декомпозиція вимірних цілей якості/безпеки та планів їх досягнення | Матриця цілей по підрозділах із числовими індикаторами, ресурсами та термінами | Minor NCR за формальні цілі | 6 |
| Фаза 2 | §5.3 | Розподіл відповідальності та повноважень, наказ про групу НАССР/СМЯ | Організаційна структура, матриця RACI, оновлені посадові інструкції з підписами | Minor NCR | 8 |
| Фаза 2 | §7.5 | Впровадження процедури управління документованою інформацією | Процедура документообігу, Master List чинних документів та реєстр форм | Major NCR при хаосі з версіями | 10 |
| Фаза 2 | §8.1 | Розроблення СОП, робочих інструкцій та карт технологічного контролю | Ламіновані або електронні СОП безпосередньо на робочих станціях операторів | Major NCR при розбіжності з діями | 24 |
| Фаза 2 | §8.2 (14001/45001) | Розроблення планів готовності та реагування на аварійні ситуації | Затверджені інструкції дій при аваріях, схеми евакуації та перелік засобів локалізації | Major NCR | 10 |
| Фаза 2 | FSSC 22000 v6 | Розроблення планів Food Defense (TACCP), Food Fraud (VACCP) та управління алергенами | Оцінка вразливості сировини до фальсифікації, план захисту периметра, карта алергенів | Major NCR за додатковими вимогами FSSC | 16 |
| Фаза 3 | §7.1.3, §7.1.4 | Верифікація інфраструктури, графіків ППР обладнання та виробничого середовища | Графіки та журнали планово-попереджувальних ремонтів, санітарні журнали цехів | Minor / Major NCR | 14 |
| Фаза 3 | §7.1.5 | Повірка та калібрування засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) | Паспорти, свідоцтва про повірку/калібрування, бирки на приладах, журнал звіряння | Major NCR для критичних приладів | 12 |
| Фаза 3 | §7.2, §7.3 | Підтвердження компетентності та оцінка результативності навчання персоналу | Матриця компетентності, протоколи навчання, тести перевірки знань, дипломи фахівців | Minor NCR | 12 |
| Фаза 3 | §8.2 (ISO 9001) | Документування аналізу вимог замовників до підписання контрактів | Листи узгодження специфікацій, калькуляції, підтвердження виробничої спроможності | Minor NCR | 8 |
| Фаза 3 | §8.4 | Первинна та періодична оцінка постачальників сировини, тари і послуг | Реєстр затверджених постачальників, анкети оцінки, договори щодо безпеки та якості | Major NCR при відсутності контролю | 12 |
| Фаза 3 | §8.5.1, §8.5.4 | Накопичення безперервних записів операційного контролю та моніторингу КТК/ОП | Заповнені щозмінні журнали контролю параметрів за 90-денний період без пропусків | Major NCR на Stage 2 | 45 |
| Фаза 3 | §8.5.2 / §8.3 | Проведення тесту наскрізної простежуваності та розрахунку масового балансу | Протокол тесту простежуваності (від продукту до сировини і навпаки) з хронометражем | Major NCR | 10 |
| Фаза 3 | §8.7 / §8.9 | Фіксація випадків ізоляції невідповідної продукції та роботи карантинної зони | Журнал невідповідної продукції, акти браку, фізично маркована зона карантину | Major NCR | 8 |
| Фаза 3 | §8.2 / §8.9.5 | Проведення практичного тренування з аварійного реагування та вилучення продукції | Акт навчальної тривоги або імітації відкликання (Mock Recall) з фото та висновками | Major NCR на Stage 2 | 8 |
| Фаза 3 | §9.1.2, §9.1.3 | Збір зворотного зв'язку клієнтів, реєстрація скарг та аналіз KPI процесів | Звіт з оцінки задоволеності замовників, реєстр рекламацій, зведені таблиці KPI | Minor NCR | 8 |
| Фаза 4 | §9.2 (ISO 19011) | Проведення повного циклу внутрішніх аудитів усіх процесів і розділів стандарту | Річна програма, плани аудитів, заповнені чек-листи з об'єктивними доказами, звіти | Major NCR / блокування Stage 2 | 28 |
| Фаза 4 | §10.2 | Аналіз корінних причин (5 Whys) і закриття коригувальних дій (CAPA) | Заповнений реєстр CAPA, докази усунення причин, відмітки про верифікацію дії | Major NCR | 24 |
| Фаза 4 | §9.3 | Проведення Аналізу системи менеджменту з боку вищого керівництва | Протокол Management Review, що містить усі обов'язкові вхідні дані та рішення на виході | Major NCR / блокування Stage 2 | 8 |
| Фаза 5 | ISO/IEC 17021-1 | Проходження документарного аудиту Stage 1 та усунення зауважень аудитора | Офіційний звіт Stage 1 від CB та задокументовані відповіді на виявлені зони ризику | Перенесення дати Stage 2 | 12 |
| Фаза 5 | §5.1, §7.3 | Проведення пробних інтерв'ю (Mock Interviews) з керівниками та операторами | Перевірена готовність працівників змін відповідати на питання без підказок | Minor / Major NCR під час обходу | 16 |
| Фаза 5 | ISO/IEC 17021-1 | Інженерна підготовка маршруту, перепусток, ЗІЗ та штабної кімнати на Stage 2 | Узгоджений погодинний план аудиту CB, готові комплекти спецодягу та досьє доказів | Втрата часу аудиту, організаційний стрес | 6 |
| Фаза 5 | §10.2 (Stage 2) | Супровід очного аудиту Stage 2 та оперативне відпрацювання зауважень | Підписаний звіт Stage 2 та схвалений план коригувальних дій у разі Minor NCR | Затримка видачі сертифіката | 16 |
Кризовий протокол на 30 днів та вимоги акредитації НААУ, EA MLA і IAF в Україні
Іноді підприємство звертається до інженерів-консультантів у ситуації, коли дата сертифікаційного аудиту вже узгоджена у тендерному графіку і до виїзду інспектора залишається рівно 30 календарних днів. Відразу скажемо прямо: стиснути підготовку у місячний термін без критичних невідповідностей можливо лише тоді, коли на виробництві вже фактично ведуться технологічні журнали, проводиться вхідний контроль сировини, реєструється брак та обслуговується обладнання.
Кризовий 30-денний план (План Б) без фальсифікації даних
Якщо перенести дату аудиту неможливо, робота організовується у режимі жорсткого інженерного сортування пріоритетів:
- Дні 1-5 (Тріаж критичних блокерів): експрес-сканування на предмет потенційних Major NCR. Перевіряється сфера сертифікації, наявність чинних свідоцтв про повірку та калібрування критичних вимірювальних приладів, дозвільна документація з екології та охорони праці, медичні книжки персоналу та реальні записи виробничого контролю за попередні тижні.
- Дні 6-14 (Ядро документованої інформації): замість розроблення тридцяти об'ємних положень створюється компактний пакет обов'язкових документованих процедур, матриця ризиків, політика, вимірні цілі та наочні односторінкові інструкції на робочих місцях, які одразу вводяться в дію наказом по підприємству.
- Дні 15-22 (Систематизація реальних записів та внутрішній аудит): існуючі виробничі журнали, лабораторні протоколи, акти санітарії, журнали інструктажів та складські накладні зводяться в єдину доказову базу. Проводиться інтенсивний дводенний внутрішній аудит усіх процесів силами незалежних фахівців із негайним усуненням знайдених невідповідностей та аналізом корінних причин.
- Дні 23-30 (Management Review та підготовка до Stage 1 / Stage 2): проводиться позачерговий аналіз з боку керівництва, виконуються тестування наскрізної простежуваності партії та імітація аварійного реагування, усуваються зауваження Stage 1 та проводяться індивідуальні тренувальні інтерв'ю з операторами у цеху.
Акредитація НААУ, угода EA MLA та перевірка легітимності у реєстрі IAF CertSearch
Для українських компаній, які виходять на ринки Європейського Союзу або беруть участь у закупівлях міжнародних корпорацій, вибір органу сертифікації має вирішальне юридичне значення. Легітимний сертифікат системи менеджменту видається виключно органом, акредитованим за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1 у Національному агентстві з акредитації України (НААУ) або в іноземному органі з акредитації, що є підписантом багатосторонньої угоди про взаємне визнання European co-operation for Accreditation (EA MLA) та Міжнародного форуму з акредитації (IAF MLA).
Стережіться комерційних посередників, які пропонують «зробити сертифікат ISO за 3 дні без виїзду на виробництво». Такі папери друкуються неакредитованими структурами, не мають статусу офіційної оцінки відповідності згідно із Законом України № 124-VIII і миттєво відхиляються європейськими дистриб'юторами, рітейл-мережами та комплаєнс-службами банків. Перевірити чинність акредитації органу сертифікації та валідність випущеного сертифіката можна у глобальній офіційній базі даних IAF CertSearch, а для підприємств, сертифікованих за схемою FSSC 22000, у публічному реєстрі Фонду FSSC.
Крім того, харчовим підприємствам у межах FSSC 22000 Версії 6 варто враховувати обов'язкову вимогу програми неоголошених аудитів (Unannounced Audits): хоча первинна сертифікація (Stage 1 та Stage 2) завжди проводиться за узгодженим графіком, щонайменше один із наступних наглядових аудитів протягом трирічного циклу відбудеться без попередження про дату візиту. Підприємство має право заздалегідь подати до органу сертифікації лише погоджені «дні блекауту» (Blackout Days), коли виробничі лінії планово зупинені на сезонний ремонт або реконструкцію.
Як утримати систему в робочому тонусі після отримання сертифіката
Отримання сертифіката за підсумками Stage 2 відкриває трирічний сертифікаційний цикл із обов'язковими щорічними наглядовими аудитами (Surveillance 1 та Surveillance 2). Щоб команда не втратила дисципліну ведення записів і не поверталася в режим авралу щороку, підключіть програму річного супроводу та аутсорсингу системи менеджменту від Еконтроль. Ми беремо на себе проведення квартальних внутрішніх аудитів, верифікацію CAPA, оновлення законодавчих реєстрів та підготовку аналізу з боку керівництва.

Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст сторінки
- Чому 90-денний план підготовки до сертифікаційного аудиту ISO визначає успіх Stage 1 та Stage 2
- Архітектура сертифікаційного аудиту за ISO/IEC 17021-1, IAF MD 5 та ISO 19011
- Чому покрокова дорожня карта впровадження за 12 тижнів працює краще за аврал або розтягнутий рік
- Фаза 1 (Тижні 1-3): експрес-аудит готовності, картування процесів та оцінка ризиків
- Фаза 2 (Тижні 4-6): проєктування документованої інформації для ISO 9001, 14001, 45001 та FSSC 22000
- Фаза 3 (Тижні 7-9): мінімальний період накопичення записів перед Stage 2 та тести простежуваності
- Фаза 4 (Тижні 10-11): внутрішній аудит за ISO 19011, закриття CAPA та аналіз з боку керівництва
- Фаза 5 (Тиждень 12): проходження Stage 1, пробні інтерв'ю на ґемба та інженерна готовність до Stage 2
- Інженерний контрольний список: 30 критичних вузлів верифікації по фазах спринту
- Кризовий протокол на 30 днів та вимоги акредитації НААУ, EA MLA і IAF в Україні
- Часті запитання про підготовку до сертифікації ISO за 90 днів з Еконтроль
Чому 90-денний план підготовки до сертифікаційного аудиту ISO визначає успіх Stage 1 та Stage 2
Коли виробниче підприємство або сервісна компанія отримує жорсткий дедлайн від експортного покупця, тендерного комітету чи міжнародної торговельної мережі, хаотичне написання папок із процедурами не рятує. Професійний 90-денний план підготовки до сертифікаційного аудиту ISO перетворює вимоги стандартів на керований інженерний спринт тривалістю рівно 12 тижнів. Такий горизонт планування не є випадковим: він синхронізує проєктування процесів, навчання змінного персоналу, накопичення об'єктивних операційних доказів і обов'язковий цикл внутрішньої верифікації перед візитом аудиторської групи акредитованого органу сертифікації (Certification Body, CB).
Чесно кажучи, більшість проблем під час первинної сертифікації виникає не через складність самих вимог стандарту, а через неправильний розподіл інженерного ресурсу в часі. Якщо команда витрачає вісім тижнів на узгодження шрифтів у політиці якості або переписування теоретичних настанов, на реальну експлуатацію форм у цеху, калібрування датчиків і закриття невідповідностей залишається кілька днів. На етапі Stage 2 провідний аудитор легко бачить цю диспропорцію за свіжими датами затвердження документів і порожніми журналами моніторингу.
У цьому посібнику інженерна команда Еконтроль розкладає підготовку до сертифікації ISO за 90 днів під ключ на п'ять послідовних фаз для систем менеджменту якості ISO 9001, екологічного управління ISO 14001, охорони здоров'я та безпеки праці ISO 45001, харчової безпечності ISO 22000 та схеми FSSC 22000. Ви отримаєте потижневу архітектуру спринту, матрицю доказів по кожному стандарту та покроковий алгоритм дій без паперової бюрократії.
| Тижні спринту | Фаза дорожньої карти | Інженерні артефакти на виході | Контрольні точки верифікації (ISO/IEC 17021-1 та ISO 19011) | Відповідальні ролі |
|---|---|---|---|---|
| Тиждень 1 | Фаза 1: Діагностика та межі сфери | Матриця контексту (§4.1, §4.2), формулювання сфери сертифікації (§4.3), реєстр майданчиків і змін | Перевірка фізичних меж локацій, виключень зі стандарту та аутсорсингових процесів | Топ-менеджмент, провідний інженер Еконтроль |
| Тиждень 2 | Фаза 1: Картування процесів на ґемба | Ланцюжок взаємодії процесів (§4.4), SIPOC-карти, реєстр критичних параметрів та законодавчих норм | Наскрізне проходження маршруту від приймання сировини до відвантаження готової партії | Власники процесів, технолог, інженер з якості |
| Тиждень 3 | Фаза 1: Оцінка ризиків і звіт Gap Analysis | Кількісна матриця ризиків (§6.1), реєстр екологічних аспектів або небезпек ОЗБП/HACCP, дорожня карта усунення розривів | Категоризація виявлених прогалин на потенційні Major NCR, Minor NCR та OFI | Керівник проєкту, зовнішній аудитор-консультант |
| Тиждень 4 | Фаза 2: Архітектура документованої інформації | Політика, вимірні цілі по підрозділах (§5.2, §6.2), процедура управління документами та записами (§7.5) | Кодування документів, затвердження матриці відповідальності RACI та правил архівування | Менеджер системи менеджменту, керівники відділів |
| Тиждень 5 | Фаза 2: Операційні СОП, ПП та плани контролю | Робочі інструкції на робочих місцях (§8.1), програми-передумови (PRP/OPRP), плани HACCP або інструкції ОЗБП | Тестування зрозумілості інструкцій безпосередньо з операторами ліній і комірниками | Начальники цехів, головний інженер, технолог |
| Тиждень 6 | Фаза 2: Введення форм у промислову експлуатацію | Контрольні журнали моніторингу, бланки браку, чек-листи санітарії, графіки метрології (§7.1.5) | Повне вилучення застарілих бланків із цехів і запуск щозмінного ведення записів | Майстри змін, метролог, менеджер з якості |
| Тиждень 7 | Фаза 3: Накопичення операційних записів і метрологія | Свідоцтва про калібрування/повірку ЗВТ, журнали щозмінного контролю КТК/ОП, досьє кваліфікації (§7.2) | Верифікація неперервності записів у першу та другу зміни, перевірка похибок еталонів | Головний метролог, HR-відділ, оператори |
| Тиждень 8 | Фаза 3: Контроль постачальників і невідповідностей | Реєстр затверджених постачальників (§8.4), акти вхідного контролю, журнал ізоляції невідповідної продукції (§8.7) | Перевірка фізичного маркування зони карантину та наявності специфікацій на сировину | Керівник закупівлі, завідувач складу, ВТК |
| Тиждень 9 | Фаза 3: Навчальні тривоги та тест простежуваності | Пакет наскрізної простежуваності партії, акт імітації відкликання продукції або аварійного реагування (§8.2) | Норматив часу на збір масового балансу сировини та готового продукту (до 4 годин) | Група НАССР / аварійні бригади, логістика |
| Тиждень 10 | Фаза 4: Внутрішній аудит за ISO 19011 | Річна програма аудитів, плани перевірок, заповнені чек-листи, звіти про невідповідності (§9.2) | Дотримання принципу незалежності аудиторів та 100% покриття всіх процесів у сфері | Група внутрішніх аудиторів, експерт Еконтроль |
| Тиждень 11 | Фаза 4: Закриття CAPA та аналіз з боку керівництва | Кореневий аналіз причин (5 Whys / Ішікава), закриті записи CAPA (§10.2), протокол Management Review (§9.3) | Оцінка результативності впроваджених коригувальних дій і виділення ресурсів керівництвом | Генеральний директор, власники процесів |
| Тиждень 12 | Фаза 5: Проходження Stage 1, пробне інтерв'ю і готовність до Stage 2 | Усунення зауважень Stage 1, тренінг персоналу до інтерв'ю на ґемба, логістичний план Stage 2 | Повна готовність маршруту супроводу аудитора CB, перевірка досьє у реєстрі акредитації | Уся команда підрозділів, консультант супроводу |
Архітектура сертифікаційного аудиту за ISO/IEC 17021-1, IAF MD 5 та ISO 19011
Сертифікаційний аудит системи менеджменту ніколи не проводиться за суб'єктивним настроєм інспектора. Акредитований орган сертифікації зобов'язаний діяти в жорстких межах міжнародного стандарту ISO/IEC 17021-1 (вимоги до органів, що здійснюють аудит і сертифікацію систем менеджменту) та обов'язкових документів Міжнародного форуму з акредитації (IAF Mandatory Documents). Коли ви розумієте внутрішній регламент роботи аудитора, підготовка перестає бути лотереєю і стає прогнозованим інженерним завданням. Базову логіку побудови системи якості ми також детально розбирали у повному посібнику із сертифікації ISO 9001.
Поділ на Stage 1 (аудит готовності) та Stage 2 (оцінка впровадження)
Згідно з ISO/IEC 17021-1, первинний сертифікаційний аудит обов'язково розділяється на два етапи. На Stage 1 (Етап 1) аудитор перевіряє документовану архітектуру системи: правильність визначення сфери застосування без необґрунтованих виключень, наявність обов'язкових процедур, оцінку контексту і ризиків, виконання програми внутрішніх аудитів за методологією ISO 19011 та проведення аналізу з боку керівництва. Крім того, на Stage 1 оцінюються специфічні умови майданчика та готовність персоналу до основного етапу. За результатами першого етапу формується письмовий звіт із переліком проблемних зон (areas of concern), які можуть перетворитися на невідповідності під час другої фази.
Stage 2 (Етап 2) відбувається безпосередньо на виробничих майданчиках, складах, у лабораторіях та офісних підрозділах. Його мета полягає у верифікації практичного впровадження та результативності системи менеджменту. Аудитор використовує триангуляцію доказів за ISO 19011: порівнює вимоги процедури з усними відповідями оператора під час інтерв'ю, візуальним спостереженням за виконанням операції на лінії та фактичними записами в паперових або електронних журналах за попередні місяці.
Як IAF MD 5 та IAF MD 11 визначають тривалість та глибину вибірки
Тривалість аудиту в людино-днях розраховується органом сертифікації не за комерційним бажанням, а за обов'язковою методикою IAF MD 5 (для ISO 9001, ISO 14001 та ISO 45001) або спеціалізованими правилами ISO 22003-1 та вимогами схеми FSSC 22000. Базовими параметрами розрахунку є ефективна чисельність персоналу (включаючи змінних працівників, тимчасовий персонал і підрядників на лінії), категорія складності процесів та рівень технологічного ризику. При цьому щонайменше 80% розрахованого аудиторського часу команда органу сертифікації проводить безпосередньо в операційних зонах підприємства, а максимальне скорочення базової трудомісткості навіть за наявності зрілих процесів обмежене порогом у 30%.
Якщо компанія впроваджує інтегровану систему менеджменту (наприклад, одночасно якість, екологію та безпеку праці), застосовується регламент IAF MD 11, який визначає допустимий відсоток інтеграції спільних процесів і синхронізацію роботи аудиторської групи. Розуміння цих нормативів дозволяє заздалегідь спланувати завантаження начальників цехів, графік роботи змін у дні перевірки та обсяг вибірки первинних документів.
Чому покрокова дорожня карта впровадження за 12 тижнів працює краще за аврал або розтягнутий рік
На практиці компанії часто впадають у дві крайнощі: або намагаються «зібрати документи» за два тижні після підписання договору з органом сертифікації, або розтягують підготовку на дванадцять місяців без чітких контрольних точок. Обидва сценарії руйнують інженерну цілісність проєкту і призводять до фінансових втрат.
Чому двотижневий штурм неминуче закінчується значними невідповідностями (Major NCR)
Спроба підготуватися за 10-14 днів наштовхується на об'єктивну фізичну перешкоду: неможливість легально створити історію функціонування процесів. Щоб система менеджменту була визнана діючою на Stage 2, підприємство має пред'явити накопичені докази операційного контролю, виконати цикл внутрішніх аудитів, провести розслідування корінних причин виявлених відхилень, впровадити коригувальні дії та оцінити їхню результативність у часі. Коли в журналі контролю металодетектора чи пастеризатора всі підписи проставлені однією кульковою ручкою за день до приїзду інспектора, це миттєво класифікується як порушення цілісності даних і блокує видачу сертифіката.
Пастка розтягнутого річного впровадження
Протилежна помилка трапляється, коли керівництво виділяє на проєкт цілий рік без тижневого ритму спринтів. Робоча група збирається раз на місяць, власники процесів відкладають написання стандартних операційних процедур (СОП) через поточну виробничу рутину, а за пів року змінюється структура цехів або технологічна карта. У результаті документи, написані на початку проєкту, старіють ще до першого внутрішнього аудиту, а персонал сприймає впровадження як нескінченну бюрократичну повинність.
Покрокова дорожня карта впровадження за 12 тижнів тримає високий інженерний темп: три тижні на глибоку діагностику і проєктування процесної моделі, три тижні на розробку та запуск робочої документації, три тижні на стабільне накопичення записів і практичні тренування в цеху, два тижні на жорсткий внутрішній аудит із закриттям CAPA та фінальний тиждень на стрес-тестування команди перед візитом CB.
Критичне застереження щодо ретроспективного заповнення журналів
Ніколи не намагайтеся імітувати тримісячний архів записів за останні вихідні перед Stage 2. Провідні аудитори перевіряють перехресні зв'язки: звіряють дати в журналах температурного моніторингу з табелями робочого часу операторів, накладними на відвантаження зі складу, актами технічного обслуговування обладнання та номерами партій у системі ERP. Виявлення сфабрикованих записів підриває довіру до всієї системи менеджменту та призводить до зупинки аудиту або призначення повторного повномасштабного виїзду Stage 2.
Інженерний інсайт Еконтроль: синхронізація заявки в CB із 6-м тижнем спринту
Найбільш прагматичне рішення під час 90-денного спринту полягає в поданні офіційної анкети-заявки до обраного органу сертифікації наприкінці 5-го або 6-го тижня підготовки. У цей момент у вас вже чітко зафіксована сфера сертифікації та запущені робочі форми в цеху, а узгодження договору і графіка аудиторів CB якраз займає 4-5 тижнів. Завдяки цьому Stage 1 відбувається на 10-11 тижні, а Stage 2 точно потрапляє на завершення 12-го тижня без простоїв.
Фаза 1 (Тижні 1-3): експрес-аудит готовності, картування процесів та оцінка ризиків
Перші три тижні закладають інженерний фундамент усієї системи. Замість завантаження шаблонних документів із мережі команда проводить глибоку ревізію реальних виробничих і управлінських потоків на місцях.
Тиждень 1: Визначення меж сфери сертифікації (§4.3) та контексту організації (§4.1, §4.2)
Робота починається з точного формулювання галузі сертифікації (Scope of Certification) українською та англійською мовами. Формулювання має однозначно відображати види продукції чи послуг, технологічні процеси, класифікаційні коди (КВЕД, NACE або категорії харчового ланцюга за ISO 22003-1, наприклад C, D, E, F, G, I, K) та фізичні адреси всіх виробничих і складських майданчиків. Якщо підприємство планує виключити певну вимогу стандарту (наприклад, §8.3 «Проєктування і розроблення продукції та послуг» у ISO 9001), інженери перевіряють, чи дійсно компанія працює виключно за кресленнями чи рецептурами замовника і не вносить самостійних змін у технічні умови або специфікації. Будь-яке необґрунтоване виключення стане миттєвим блокером уже на Stage 1.
Одночасно формується реєстр зовнішніх і внутрішніх чинників контексту та матриця вимог зацікавлених сторін: державних регуляторних органів, ключових B2B-клієнтів, рітейл-мереж, постачальників сировини, змінного персоналу, профспілок та сусідніх громад (особливо важливо для ISO 14001 і ISO 45001). Для економії часу та усунення сліпих плям на старті підприємства часто замовляють експрес-аудит готовності Stage 1 та Stage 2 від профільних аудиторів Еконтроль.
Тиждень 2: Картування процесів на ґемба та побудова SIPOC-схем (§4.4)
Другий тиждень проходить у виробничих цехах, лабораторіях, котельнях, компресорних, ремонтних майстернях і на складах. Консультанти разом із власниками процесів проходять фізичний маршрут руху матеріалів, напівфабрикатів, зворотної тари, відходів та інформації за моделлю SIPOC (Постачальник, Вхід, Процес, Вихід, Клієнт). На цьому етапі фіксуються:
- точні межі кожного процесу, точки передачі відповідальності між підрозділами (наприклад, між складом сировини, дільницею підготовки і фасувальним цехом) та кількісні критерії приймання напівфабрикатів;
- процеси, передані на аутсорсинг (термічна обробка, гальваніка, стерилізація, зовнішні лабораторні дослідження води і змивів, калібрування еталонів, митне та рефрижераторне перевезення, пест-контроль, прання спецодягу), які згідно з §8.4 залишаються під повним контролем вашої системи менеджменту;
- перелік застосовних законодавчих і нормативно-правових актів, включаючи вимоги Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» № 124-VIII, профільних технічних регламентів, санітарно-гігієнічних норм, правил безпеки під час робіт підвищеної небезпеки та дозволів на викиди забруднюючих речовин і спецводокористування.
Тиждень 3: Кількісна оцінка ризиків (§6.1), небезпек і звіт Gap Analysis
На третьому тижні створюється методологія та реєстр оцінки ризиків. Залежно від обраного стандарту інженерна група будує специфічні матриці:
- Для ISO 9001: оцінка операційних, технологічних, комерційних, кадрових і постачальницьких ризиків по кожному процесу з розрахунком індексу пріоритетності (Імовірність x Тяжкість наслідків) і призначенням превентивних інженерних бар'єрів.
- Для ISO 14001: ідентифікація екологічних аспектів у штатному, перехідному (пусконалагодження, зупинка на чищення) та аварійному режимах роботи (§6.1.2) з оцінкою значущості впливу на атмосферне повітря, водні ресурси, ґрунт, споживання енергоносіїв і утворення промислових відходів з урахуванням життєвого циклу продукції.
- Для ISO 45001: ідентифікація небезпек на кожному робочому місці та маршруті пересування (§6.1.2.1), оцінка ризиків для здоров'я та безпеки працівників за жорсткою ієрархією засобів контролю (фізичне усунення небезпеки, заміна небезпечного процесу чи речовини, інженерний захист і блокування, адміністративний контроль, засоби індивідуального захисту) за обов'язкової документованої участі робітників (§5.4).
- Для ISO 22000 та FSSC 22000: глибокий аналіз біологічних, хімічних (включаючи мікотоксини, залишки пестицидів, мийні засоби, алергени та радіологічні чинники) і фізичних небезпек по всій верифікованій технологічній блок-схемі, виділення критичних точок контролю (КТК / CCP) та операційних програм-передумов (ОП / OPRP), а також розробка планів захисту харчових продуктів від навмисного забруднення (TACCP / Food Defense) і протидії економічно вмотивованій фальсифікації (VACCP / Food Fraud) згідно з додатковими вимогами Версії 6.
Завершується Фаза 1 зведеним звітом Gap Analysis, де кожен розрив прив'язаний до конкретного пункту стандарту, відповідального виконавця, бюджету та точного дедлайну усунення у Фазі 2.
Фаза 2 (Тижні 4-6): проєктування документованої інформації для ISO 9001, 14001, 45001 та FSSC 22000
Маючи детальну карту розривів і узгоджену модель процесів, команда переходить до розроблення документованої інформації (§7.5). Головне правило інженерного проєктування: документ створюється для оператора і лінійного керівника, а не для заповнення полиці в кабінеті директора. Якщо ви хочете пройти цей етап без відриву ключових технологів від виробництва, доцільно залучити комплексне впровадження систем менеджменту за участі галузевих методологів.
Тиждень 4: Системне ядро, політика, декомпозиція цілей та управління документами
Четвертий тиждень присвячений верхньому рівню документації. Розробляється та затверджується Політика системи менеджменту (§5.2), яка містить обов'язкові нормативні зобов'язання стандарту (задоволення вимог клієнтів, дотримання законодавчих і нормативних вимог, захист довкілля та запобігання забрудненню, забезпечення безпечних і здорових умов праці для усунення небезпек і зниження ризиків ОЗБП, випуск безпечної харчової продукції та безперервне поліпшення). На основі політики формується матриця вимірних цілей (§6.2) на поточний рік по кожному цеху і відділу.
Зауважте важливу деталь: ціль у формулюванні «підвищити якість продукції» або «зменшити кількість скарг» не приймається на аудиті. Кожна ціль має бути оцифрована інженерною метрикою, мати базове значення за минулий період, цільовий показник, виділений ресурс, відповідального власника та термін досягнення (наприклад: «Знизити частку внутрішнього технологічного браку на лінії фасування №2 з 1,8% до 0,9% до кінця IV кварталу за рахунок встановлення оптичного датчика контролю зварного шва і перенавчання операторів»).
Одночасно впроваджується процедура управління документованою інформацією (§7.5): єдиний стандарт ідентифікації та кодування документів, порядок перевірки і затвердження до випуску, правила внесення змін та ідентифікації статусу ревізії, ведення Головного переліку чинних документів (Master List), реєстру зовнішньої нормативної документації та регламенту резервного копіювання і захисту електронних баз даних.
Тиждень 5: Операційні СОП, інструкції на робочих місцях та процедури реагування
На п'ятому тижні проєктуються процедури операційного управління (§8) та оцінки результативності (§9, §10). Для уникнення типових помилок радимо звірити ваші чернетки зі статтею про топ-15 типових невідповідностей на сертифікаційному аудиті ISO. Пріоритетний пакет процедур включає:
- управління невідповідними результатами процесів та продукцією (§8.7 ISO 9001) і порядок дій при перевищенні критичних меж у КТК або порушенні критеріїв дії в ОП (§8.9 ISO 22000);
- процедуру розслідування інцидентів, аналізу корінних причин невідповідностей і впровадження коригувальних дій (CAPA, §10.2);
- процедуру планування і проведення внутрішніх аудитів за ISO 19011 (§9.2) та регламент проведення аналізу з боку керівництва (§9.3);
- програми-передумови (PRP) за серією стандартів ISO/TS 22002 (санітарна обробка обладнання і мийка CIP, гігієнічне зонування потоків, інтегрований пест-контроль, особиста гігієна і здоров'я персоналу, управління промисловими відходами, запобігання перехресному забрудненню алергенами, облік скла і крихкого пластику) для харчових підприємств;
- плани підготовленості та реагування на аварійні ситуації (§8.2 у ISO 14001 та ISO 45001, §8.4 у ISO 22000), включаючи відключення електро- та водопостачання, витік хладагенту чи кібератаки на виробничі сервери.
Тиждень 6: Валідація форм у цеху, навчання персоналу та вилучення застарілих версій
Шостий тиждень є рубежем переходу від розроблення до реальної експлуатації. Усі розроблені форми журналів, маршрутних карт, нарядів-допусків і чек-листів проходять пілотне тестування безпосередньо на робочих змінах. За принципом «один процес, один власник» кожен керівник підрозділу проводить практичний інструктаж своїх підлеглих на робочому місці під особистий підпис у відомості навчання та перевіряє засвоєння матеріалу коротким опитуванням або тестом (§7.2, §7.3).
До кінця шостого тижня всі неактуальні чернетки, старі бланки, особисті зошити майстрів та неідентифіковані роздруківки фізично вилучаються з робочих місць, інформаційних стендів і локальних комп'ютерів у цехах. З першого дня сьомого тижня підприємство починає працювати виключно за затвердженими ревізіями документів.
| Стандарт / Схема | Критична документована інформація (Stage 1) | Операційні записи за 90-денний цикл (Stage 2) | Обов'язкові практичні тести та тренування | Специфічний фокус аудитора CB |
|---|---|---|---|---|
| ISO 9001:2015 (QMS) | Сфера СМЯ та обґрунтування виключень (§4.3), політика і цілі (§5.2, §6.2), карти процесів (§4.4), реєстр ризиків (§6.1) | Маршрутні карти партій, акти ВТК, журнали браку (§8.7), свідоцтва калібрування ЗВТ (§7.1.5), оцінки постачальників (§8.4) | Наскрізне проходження замовлення клієнта від контракту (§8.2) до відвантаження і розбору рекламацій (§9.1.2) | Зв'язок між ризиками процесів, показниками KPI, скаргами клієнтів та результативністю закритих CAPA |
| ISO 14001:2015 (EMS) | Реєстр суттєвих екологічних аспектів (§6.1.2), реєстр законодавчих зобов'язань (§6.1.3), програми досягнення еко-цілей | Журнали первинного обліку відходів і викидів, акти передачі небезпечних відходів ліцензіатам, протоколи лабораторних замірів | Тренувальне відпрацювання сценарію локалізації розливу хімічних речовин або аварійного скиду (§8.2) | Дотримання умов дозволів на викиди, водокористування та поводження з тарою і відходами на майданчику |
| ISO 45001:2018 (OH&SMS) | Матриця ідентифікації небезпек і оцінки ризиків ОЗБП (§6.1.2), механізм консультацій та участі працівників (§5.4) | Журнали інструктажів, наряди-допуски на роботи підвищеної небезпеки, картки видачі ЗІЗ, протоколи медоглядів і атестації робочих місць | Навчальна евакуація та імітація надання домедичної допомоги при нещасному випадку на виробництві (§8.2) | Застосування ієрархії заходів контролю (§8.1.2), безпека підрядників на території та розслідування мікротравм (near misses) |
| ISO 22000:2018 (FSMS) | Документи групи НАССР, валідація заходів керування (§8.5.3), план НАССР (КТК і ОП), програми-передумови (PRP) | Щозмінні листи моніторингу КТК та ОП із підписами, журнали санітарної обробки, гігієни, контролю скла і крихкого пластику | Тест простежуваності партії в обидва боки (§8.3) та імітація вилучення/відкликання небезпечної продукції (§8.9.5) | Наукове обґрунтування критичних меж КТК, верифікація калібрування термометрів і дії оператора при виході за критичну межу |
| FSSC 22000 Версія 6 | Уся база ISO 22000 + галузеві ISO/TS 22002 + плани Food Defense (TACCP), Food Fraud (VACCP), управління алергенами та культурою БХП | Протоколи верифікації мікробіологічного моніторингу середовища, контроль маркування та ваги, аудит пломбування зовнішніх периметрів | Стрес-тест простежуваності та масового балансу (Mass Balance) за фіксований час, перевірка системи захисту від проникнення | Додаткові вимоги FSSC 22000 v6 (п. 2.5.1-2.5.18) та готовність підприємства до неоголошених наглядових аудитів |
Фаза 3 (Тижні 7-9): мінімальний період накопичення записів перед Stage 2 та тести простежуваності
Під час другої фази сертифікаційного аудиту слова керівників не є доказом. Єдиним переконливим підтвердженням дієвості системи виступають об'єктивні записи, які неперервно накопичувалися у виробничих умовах. Фаза 3 забезпечує необхідний мінімальний період накопичення записів перед Stage 2, формуючи прозору доказову базу.
Тиждень 7: Дисципліна щозмінного ведення записів і метрологічне забезпечення (§7.1.5)
Протягом сьомого тижня лінійні керівники щодня контролюють правильність заповнення впроваджених форм у кожній зміні (включаючи нічні та вихідні зміни, які аудитори CB обов'язково включають у вибірку згідно з IAF MD 5). Кожен запис має містити дату, час заміру, фактичне числове значення (а не просто позначку «норма» чи галочку), ідентифікатор обладнання або партії та підпис відповідального оператора. Якщо вимірювання проводиться автоматизованою SCADA-системою або термографом, інженер з якості перевіряє архівацію електронних логів, налаштування прав доступу та захист файлів від несанкціонованого редагування.
Паралельно закривається блок моніторингу і вимірювальних ресурсів (§7.1.5). Усі засоби вимірювальної техніки (ваги, манометри, термометри, pH-метри, пірометри, газоаналізатори, шумоміри, штангенциркулі), задіяні в контролі якості, екологічних параметрів та критичних точок безпеки, повинні мати чинні свідоцтва про державну повірку або калібрування з простежуваністю до національних чи міжнародних еталонів. Для приладів внутрішнього калібрування оформлюються протоколи звіряння з еталонним термометром або калібрувальними гирями класу точності M1/F2 та наносяться водостійкі ідентифікаційні бірки з датою наступної перевірки.
Тиждень 8: Кваліфікація постачальників (§8.4), вхідний контроль та управління невідповідностями (§8.7)
На восьмому тижні формується повний пакет доказів по ланцюгу постачання. Перевіряються затверджені анкети оцінки постачальників сировини, пакувальних матеріалів, засобів санітарії, хімічних реагентів і критичних аутсорсингових послуг (логістика з температурним режимом, лабораторні випробування, дератизація та дезінсекція, утилізація небезпечних відходів). Кожне досьє постачальника комплектується узгодженими специфікаціями якості, протоколами безпеки (MSDS/SDS для хімії) та деклараціями виробників, зокрема сертифікатами придатності пакування для прямого контакту з харчовими продуктами і деклараціями щодо відсутності алергенів чи ГМО.
Обов'язково перевіряється робота процедури управління невідповідною продукцією (§8.7 у ISO 9001 та §8.9 у ISO 22000). Типова помилка непідготовлених компаній полягає у спробі показати аудитору «ідеальне виробництво з нульовим браком за три місяці». Досвідчений аудитор знає, що у реальному виробництві відхилення неминучі, а порожній журнал невідповідностей свідчить про те, що персонал приховує брак або система реєстрації не працює. Продемонструйте реальні зафіксовані випадки ізоляції невідповідної сировини чи напівфабрикату в фізично виділеній карантинній зоні (червона розмітка, блокування статусу партії в WMS/ERP), оформлені акти розбракування та рішення щодо подальшої долі продукту (переробка, утилізація, повернення постачальнику або допуск за документально оформленим погодженням клієнта).
Тиждень 9: Наскрізний тест простежуваності, масовий баланс та аварійні тренування
Дев'ятий тиждень присвячений проведенню обов'язкових імітаційних випробувань, результати яких аудитор CB вимагає вже на першій годині Stage 2:
- Тест простежуваності у прямому та зворотному напрямках (Forward & Backward Traceability): обирається випадкова партія готової продукції на складі або вже відвантажена клієнту. Команда у реальному часі збирає повне досьє: від коду готової продукції до протоколу випуску ВТК/лабораторії, технологічних карт змішування чи термообробки, записів моніторингу КТК у день вироблення, списку операторів зміни, актів санітарної мийки лінії перед запуском, сертифікатів якості використаної сировини, прибуткових накладних і санітарного паспорта транспортного засобу постачальника.
- Розрахунок масового балансу (Mass Balance для FSSC 22000 та ISO 22000): інженерна група звіряє кількість закупленої специфічної сировини або брендованого пакування з обсягом випущеної готової продукції, задокументованими технологічними втратами, відходами у шлюб та фактичними залишками на складі за обраний період. Розбіжність масового балансу понад технологічну норму свідчить про втрату контролю над потоками або ризик фальсифікації.
- Імітація відкликання продукції (Mock Recall) та аварійне реагування: відпрацьовується сценарій виявлення небезпечної партії або локальної техногенної аварії (розлив кислотно-лужних мийних реагентів, задимлення компресорної, руйнування скляного плафона у виробничій зоні) з фіксацією точного хронометражу дій у протоколі, фотофіксацією та аналізом виявлених вузьких місць.

Фаза 4 (Тижні 10-11): внутрішній аудит за ISO 19011, закриття CAPA та аналіз з боку керівництва
Десятий та одинадцятий тижні завершують внутрішній цикл перевірки (Check) та вдосконалення (Act) за моделлю PDCA. Жоден акредитований орган сертифікації не допустить підприємство до успішного завершення Stage 2, якщо внутрішній аудит та аналіз з боку керівництва проведені формально або не охопили всі елементи стандарту. Детальну механіку роботи внутрішнього аудитора ми описали в публікації про чотири ключові етапи аудиту якості.
Тиждень 10: Проведення повного циклу внутрішнього аудиту за ISO 19011:2018
Внутрішній аудит перед первинною сертифікацією повинен перевірити 100% процесів компанії, всі розділи стандарту (з 4-го по 10-й, а для FSSC 22000 також усі галузеві ПП ISO/TS 22002 та додаткові вимоги схеми) і всі фізичні майданчики та робочі зміни. Перевірка виконується за настановами стандарту ISO 19011:2018 із суворим дотриманням принципу об'єктивності та неупередженості: аудитор не має права перевіряти власну ділянку відповідальності. Наприклад, головний технолог не може аудитувати технологічний відділ і групу НАССР, яку він очолює, а менеджер із закупівель не перевіряє процедуру оцінки постачальників.
Кожен аудиторський запис у чек-листі та підсумковому звіті має містити конкретні об'єктивні докази відповідності, а не односкладові відповіді «Так / Відповідає». Правильний запис внутрішнього аудитора виглядає так: «Перевірено журнал моніторингу пастеризатора Ф-08-02 за період 02.09-25.09, партії №412-438, режим 76 °C при витримці 20 с дотримується, свідоцтво про калібрування термоперетворювача №К-118 чинне до 14.05 наступного року, опитано апаратника зміни Коваленка О.В.». Якщо власна команда ще не має достатньої практики виявлення системних невідповідностей, на 10-му тижні доцільно провести перехресний передаудит за участю зовнішнього провідного аудитора Еконтроль.
Тиждень 11: Корінний аналіз причин (RCA), закриття CAPA (§10.2) та Management Review (§9.3)
За всіма зауваженнями внутрішнього аудиту на одинадцятому тижні відкриваються картки коригувальних дій (CAPA). Інженерно грамотний протокол CAPA чітко розмежовує три обов'язкові етапи:
- Негайна корекція (Correction): оперативне усунення самої виявленої невідповідності та блокування її наслідків (наприклад, заміна пошкодженого сита на лінії просіювання борошна, повторне просіювання поточної партії та проведення позачергової перевірки сусідніх ліній).
- Аналіз корінної причини (Root Cause Analysis): виявлення системного збою за методом «5 Чому» (5 Whys) або діаграми Ішікави (Люди, Метод, Обладнання, Матеріал, Середовище, Вимірювання). Запис «причина у людському факторі або неуважності оператора» аудиторами CB категорично не приймається, адже система менеджменту якраз і проєктується для мінімізації помилок персоналу.
- Коригувальна дія (Corrective Action): системна зміна самого процесу, встановлення фізичного захисту від помилки (Poka-Yoke), перегляд регламенту планово-попереджувального ремонту або зміна алгоритму блокування обладнання, що унеможливлює повторне виникнення невідповідності, із обов'язковою відміткою про верифікацію результативності.
Після закриття або стабілізації CAPA вище керівництво проводить офіційний Аналіз системи менеджменту (Management Review за §9.3). Протокол засідання повинен документально охопити всі обов'язкові вхідні дані стандарту (статус виконання попередніх рішень, зміни в контексті та ризиках, ступінь досягнення цілей, результати внутрішніх аудитів, зворотний зв'язок і рекламації клієнтів, показники KPI процесів, результати оцінки постачальників, достатність ресурсів, аналіз інцидентів та відкликань) і зафіксувати конкретні управлінські рішення на виході: виділення бюджету на модернізацію, перегляд цілей на наступний період та кадрові чи інфраструктурні зміни.
Фаза 5 (Тиждень 12): проходження Stage 1, пробні інтерв'ю на ґемба та інженерна готовність до Stage 2
Дванадцятий тиждень присвячений фінальному налаштуванню комунікації команди, оперативному закриттю зауважень першого етапу (Areas of Concern зі звіту Stage 1) та бездоганній організації очного візиту аудиторської групи. Детальний хронометраж самої перевірки наведено у нашому посібнику про те, як проходить Stage 2 сертифікаційного аудиту.
Пробні інтерв'ю (Mock Interviews) для чотирьох рівнів персоналу
Під час Stage 2 аудитор проводить бесіди безпосередньо на робочих місцях без втручання консультантів чи керівників підрозділів (відповідати замість оператора заборонено правилами аудиту). Тому на 12-му тижні проводяться практичні симуляції інтерв'ю з кожною категорією працівників:
- Топ-менеджмент (Генеральний директор, операційний та технічний директори): демонстрація лідерства (§5.1), стратегічного зв'язку між бізнес-планом компанії, контекстом експортного чи внутрішнього ринку, політикою якості/безпеки та реальними інвестиціями у розвиток інфраструктури.
- Керівник системи якості / керівник групи НАССР / інженер з охорони праці: швидка навігація по реєстрах документів (пошук будь-якого запису за 2-3 хвилини), пояснення методології бальної оцінки ризиків, демонстрація програми внутрішніх аудитів і механізму перевірки результативності CAPA.
- Власники процесів (начальники цехів, головний інженер, головний механік, керівники логістики, лабораторії та закупівель): чітке пояснення входів, виходів, критеріїв моніторингу (KPI) власного підрозділу, управління ризиками процесу та дій у разі позаштатної зупинки.
- Лінійні оператори, апаратники, пакувальники, лаборанти, комірники, водії навантажувачів: спокійні та точні відповіді на чотири базові запитання: «Яку технологічну операцію ви виконуєте і який критичний параметр контролюєте?», «Де знаходиться актуальна робоча інструкція або схема дії при аварії?», «Як і з якою періодичністю ви вносите запис у журнал?», «Що саме ви робите з продукцією і кого повідомляєте, якщо показник вийшов за допустимі межі?».
Інженерна логістика вступної наради та маршруту супроводу
Для чіткої роботи в дні аудиту готується штабна кімната з розкладеними за розділами стандарту досьє доказів, гостьовим доступом до корпоративної системи електронного документообігу та повним комплектом засобів індивідуального захисту для аудиторів (каски, сигнальні жилети, захисні окуляри, беруші, спецвзуття з металевим підноском для промислових зон, а також одноразові халати, шапочки, набородники та бахіли без металевих елементів для харчових цехів). Призначаються компетентні супроводжуючі (гіди) для кожного члена аудиторської групи, які керують таймінгом маршруту, забезпечують дотримання правил безпеки на території та фіксують усі озвучені зауваження в режимі реального часу.
Потрібна підготовка до сертифікації ISO за 90 днів під ключ або супровід Stage 2?
Інженери та провідні аудитори Еконтроль проведуть діагностичний передаудит вашого підприємства, закриють процедурні та операційні розриви, натренують команду на ґемба та забезпечать [професійний супровід сертифікаційного аудиту](/audit-support) до отримання міжнародного сертифіката.

Інженерний контрольний список: 30 критичних вузлів верифікації по фазах спринту
Нижче наведено зведений інженерний чек-лист із 30 критичних контрольних вузлів, які перевіряються провідними аудиторами на Stage 1 та Stage 2. Використовуйте цю таблицю як операційний екран контролю готовності під час щотижневих нарад проєктної групи. Показник трудомісткості в людино-годинах розрахований для виробничого або логістичного підприємства чисельністю від 50 до 150 працівників на одному промисловому майданчику.
| Фаза | Пункт стандарту | Інженерне завдання верифікації | Об'єктивний доказ на аудиті | Категорія ризику при пропуску | Людино-години |
|---|---|---|---|---|---|
| Фаза 1 | §4.1, §4.2 | Аналіз зовнішніх/внутрішніх чинників та вимог зацікавлених сторін | Затверджена матриця контексту та зацікавлених сторін із періодичністю перегляду | Minor NCR на Stage 1 | 6 |
| Фаза 1 | §4.3 | Визначення меж сфери сертифікації та обґрунтування виключень | Офіційне формулювання сфери СМ та технічне обґрунтування невикористаних пунктів | Major NCR / зупинка Stage 1 | 4 |
| Фаза 1 | §4.4 | Побудова карти процесів, входів, виходів та послідовності взаємодії | Схема процесів підприємства та паспорти ключових процесів (SIPOC) | Major NCR за системним підходом | 12 |
| Фаза 1 | §4.2, §6.1.3 | Формування реєстру застосовних законодавчих і нормативних вимог | Актуальний реєстр законів, техрегламентів, дозволів і ліцензій з оцінкою відповідності | Major NCR (особливо 14001/45001/22000) | 8 |
| Фаза 1 | §6.1 | Оцінка ризиків і можливостей процесів, еко-аспектів або небезпек ОЗБП | Заповнені реєстри ризиків із розрахунком балів і призначеними заходами контролю | Major NCR на Stage 1/Stage 2 | 16 |
| Фаза 1 | §8.5.2 (ISO 22000) | Аналіз небезпек по блок-схемі технологічного процесу (для харчової галузі) | Верифіковані блок-схеми на ґемба, протокол аналізу небезпек та виділення КТК/ОП | Major NCR для FSMS | 18 |
| Фаза 2 | §5.1, §5.2 | Затвердження та комунікація Політики системи менеджменту | Підписана Політика, розміщена в цехах і знайома персоналу під час опитування | Minor / Major NCR з лідерства | 4 |
| Фаза 2 | §6.2 | Декомпозиція вимірних цілей якості/безпеки та планів їх досягнення | Матриця цілей по підрозділах із числовими індикаторами, ресурсами та термінами | Minor NCR за формальні цілі | 6 |
| Фаза 2 | §5.3 | Розподіл відповідальності та повноважень, наказ про групу НАССР/СМЯ | Організаційна структура, матриця RACI, оновлені посадові інструкції з підписами | Minor NCR | 8 |
| Фаза 2 | §7.5 | Впровадження процедури управління документованою інформацією | Процедура документообігу, Master List чинних документів та реєстр форм | Major NCR при хаосі з версіями | 10 |
| Фаза 2 | §8.1 | Розроблення СОП, робочих інструкцій та карт технологічного контролю | Ламіновані або електронні СОП безпосередньо на робочих станціях операторів | Major NCR при розбіжності з діями | 24 |
| Фаза 2 | §8.2 (14001/45001) | Розроблення планів готовності та реагування на аварійні ситуації | Затверджені інструкції дій при аваріях, схеми евакуації та перелік засобів локалізації | Major NCR | 10 |
| Фаза 2 | FSSC 22000 v6 | Розроблення планів Food Defense (TACCP), Food Fraud (VACCP) та управління алергенами | Оцінка вразливості сировини до фальсифікації, план захисту периметра, карта алергенів | Major NCR за додатковими вимогами FSSC | 16 |
| Фаза 3 | §7.1.3, §7.1.4 | Верифікація інфраструктури, графіків ППР обладнання та виробничого середовища | Графіки та журнали планово-попереджувальних ремонтів, санітарні журнали цехів | Minor / Major NCR | 14 |
| Фаза 3 | §7.1.5 | Повірка та калібрування засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) | Паспорти, свідоцтва про повірку/калібрування, бирки на приладах, журнал звіряння | Major NCR для критичних приладів | 12 |
| Фаза 3 | §7.2, §7.3 | Підтвердження компетентності та оцінка результативності навчання персоналу | Матриця компетентності, протоколи навчання, тести перевірки знань, дипломи фахівців | Minor NCR | 12 |
| Фаза 3 | §8.2 (ISO 9001) | Документування аналізу вимог замовників до підписання контрактів | Листи узгодження специфікацій, калькуляції, підтвердження виробничої спроможності | Minor NCR | 8 |
| Фаза 3 | §8.4 | Первинна та періодична оцінка постачальників сировини, тари і послуг | Реєстр затверджених постачальників, анкети оцінки, договори щодо безпеки та якості | Major NCR при відсутності контролю | 12 |
| Фаза 3 | §8.5.1, §8.5.4 | Накопичення безперервних записів операційного контролю та моніторингу КТК/ОП | Заповнені щозмінні журнали контролю параметрів за 90-денний період без пропусків | Major NCR на Stage 2 | 45 |
| Фаза 3 | §8.5.2 / §8.3 | Проведення тесту наскрізної простежуваності та розрахунку масового балансу | Протокол тесту простежуваності (від продукту до сировини і навпаки) з хронометражем | Major NCR | 10 |
| Фаза 3 | §8.7 / §8.9 | Фіксація випадків ізоляції невідповідної продукції та роботи карантинної зони | Журнал невідповідної продукції, акти браку, фізично маркована зона карантину | Major NCR | 8 |
| Фаза 3 | §8.2 / §8.9.5 | Проведення практичного тренування з аварійного реагування та вилучення продукції | Акт навчальної тривоги або імітації відкликання (Mock Recall) з фото та висновками | Major NCR на Stage 2 | 8 |
| Фаза 3 | §9.1.2, §9.1.3 | Збір зворотного зв'язку клієнтів, реєстрація скарг та аналіз KPI процесів | Звіт з оцінки задоволеності замовників, реєстр рекламацій, зведені таблиці KPI | Minor NCR | 8 |
| Фаза 4 | §9.2 (ISO 19011) | Проведення повного циклу внутрішніх аудитів усіх процесів і розділів стандарту | Річна програма, плани аудитів, заповнені чек-листи з об'єктивними доказами, звіти | Major NCR / блокування Stage 2 | 28 |
| Фаза 4 | §10.2 | Аналіз корінних причин (5 Whys) і закриття коригувальних дій (CAPA) | Заповнений реєстр CAPA, докази усунення причин, відмітки про верифікацію дії | Major NCR | 24 |
| Фаза 4 | §9.3 | Проведення Аналізу системи менеджменту з боку вищого керівництва | Протокол Management Review, що містить усі обов'язкові вхідні дані та рішення на виході | Major NCR / блокування Stage 2 | 8 |
| Фаза 5 | ISO/IEC 17021-1 | Проходження документарного аудиту Stage 1 та усунення зауважень аудитора | Офіційний звіт Stage 1 від CB та задокументовані відповіді на виявлені зони ризику | Перенесення дати Stage 2 | 12 |
| Фаза 5 | §5.1, §7.3 | Проведення пробних інтерв'ю (Mock Interviews) з керівниками та операторами | Перевірена готовність працівників змін відповідати на питання без підказок | Minor / Major NCR під час обходу | 16 |
| Фаза 5 | ISO/IEC 17021-1 | Інженерна підготовка маршруту, перепусток, ЗІЗ та штабної кімнати на Stage 2 | Узгоджений погодинний план аудиту CB, готові комплекти спецодягу та досьє доказів | Втрата часу аудиту, організаційний стрес | 6 |
| Фаза 5 | §10.2 (Stage 2) | Супровід очного аудиту Stage 2 та оперативне відпрацювання зауважень | Підписаний звіт Stage 2 та схвалений план коригувальних дій у разі Minor NCR | Затримка видачі сертифіката | 16 |
Кризовий протокол на 30 днів та вимоги акредитації НААУ, EA MLA і IAF в Україні
Іноді підприємство звертається до інженерів-консультантів у ситуації, коли дата сертифікаційного аудиту вже узгоджена у тендерному графіку і до виїзду інспектора залишається рівно 30 календарних днів. Відразу скажемо прямо: стиснути підготовку у місячний термін без критичних невідповідностей можливо лише тоді, коли на виробництві вже фактично ведуться технологічні журнали, проводиться вхідний контроль сировини, реєструється брак та обслуговується обладнання.
Кризовий 30-денний план (План Б) без фальсифікації даних
Якщо перенести дату аудиту неможливо, робота організовується у режимі жорсткого інженерного сортування пріоритетів:
- Дні 1-5 (Тріаж критичних блокерів): експрес-сканування на предмет потенційних Major NCR. Перевіряється сфера сертифікації, наявність чинних свідоцтв про повірку та калібрування критичних вимірювальних приладів, дозвільна документація з екології та охорони праці, медичні книжки персоналу та реальні записи виробничого контролю за попередні тижні.
- Дні 6-14 (Ядро документованої інформації): замість розроблення тридцяти об'ємних положень створюється компактний пакет обов'язкових документованих процедур, матриця ризиків, політика, вимірні цілі та наочні односторінкові інструкції на робочих місцях, які одразу вводяться в дію наказом по підприємству.
- Дні 15-22 (Систематизація реальних записів та внутрішній аудит): існуючі виробничі журнали, лабораторні протоколи, акти санітарії, журнали інструктажів та складські накладні зводяться в єдину доказову базу. Проводиться інтенсивний дводенний внутрішній аудит усіх процесів силами незалежних фахівців із негайним усуненням знайдених невідповідностей та аналізом корінних причин.
- Дні 23-30 (Management Review та підготовка до Stage 1 / Stage 2): проводиться позачерговий аналіз з боку керівництва, виконуються тестування наскрізної простежуваності партії та імітація аварійного реагування, усуваються зауваження Stage 1 та проводяться індивідуальні тренувальні інтерв'ю з операторами у цеху.
Акредитація НААУ, угода EA MLA та перевірка легітимності у реєстрі IAF CertSearch
Для українських компаній, які виходять на ринки Європейського Союзу або беруть участь у закупівлях міжнародних корпорацій, вибір органу сертифікації має вирішальне юридичне значення. Легітимний сертифікат системи менеджменту видається виключно органом, акредитованим за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1 у Національному агентстві з акредитації України (НААУ) або в іноземному органі з акредитації, що є підписантом багатосторонньої угоди про взаємне визнання European co-operation for Accreditation (EA MLA) та Міжнародного форуму з акредитації (IAF MLA).
Стережіться комерційних посередників, які пропонують «зробити сертифікат ISO за 3 дні без виїзду на виробництво». Такі папери друкуються неакредитованими структурами, не мають статусу офіційної оцінки відповідності згідно із Законом України № 124-VIII і миттєво відхиляються європейськими дистриб'юторами, рітейл-мережами та комплаєнс-службами банків. Перевірити чинність акредитації органу сертифікації та валідність випущеного сертифіката можна у глобальній офіційній базі даних IAF CertSearch, а для підприємств, сертифікованих за схемою FSSC 22000, у публічному реєстрі Фонду FSSC.
Крім того, харчовим підприємствам у межах FSSC 22000 Версії 6 варто враховувати обов'язкову вимогу програми неоголошених аудитів (Unannounced Audits): хоча первинна сертифікація (Stage 1 та Stage 2) завжди проводиться за узгодженим графіком, щонайменше один із наступних наглядових аудитів протягом трирічного циклу відбудеться без попередження про дату візиту. Підприємство має право заздалегідь подати до органу сертифікації лише погоджені «дні блекауту» (Blackout Days), коли виробничі лінії планово зупинені на сезонний ремонт або реконструкцію.
Як утримати систему в робочому тонусі після отримання сертифіката
Отримання сертифіката за підсумками Stage 2 відкриває трирічний сертифікаційний цикл із обов'язковими щорічними наглядовими аудитами (Surveillance 1 та Surveillance 2). Щоб команда не втратила дисципліну ведення записів і не поверталася в режим авралу щороку, підключіть програму річного супроводу та аутсорсингу системи менеджменту від Еконтроль. Ми беремо на себе проведення квартальних внутрішніх аудитів, верифікацію CAPA, оновлення законодавчих реєстрів та підготовку аналізу з боку керівництва.


