Нормативна архітектура Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO за ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1 та Законом № 124-VIII
Коли до приїзду аудиторської групи залишається тиждень, на більшості виробничих підприємств починається знайомий марафон: технологи дописують протоколи валідації, інженер з охорони праці оновлює бірки на вогнегасниках, а менеджер з якості вночі звіряє дати у журналах внутрішніх аудитів. Така нервозність виникає через хибне уявлення, ніби Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO є непередбачуваним іспитом, де все залежить від настрою конкретного перевіряючого. На практиці другий етап первинного сертифікаційного аудиту підпорядковується жорсткому міжнародному регламенту, де кожен крок аудитора, метод відбору вибірки і критерій класифікації відхилень визначені до хвилини.
За 200+ супроводжених сертифікаційних проєктів інженерна команда Еконтроль переконалася: компанії провалюють другий етап або отримують значні невідповідності (Major NC) з однієї причини. Вони готуються до Stage 2 так само, як готувалися до першого етапу, роблячи ставку на паперові процедури замість операційних доказів у цеху. Якщо ви лише плануєте сертифікаційний проєкт з нуля, радимо спершу переглянути наш повний посібник із сертифікації ISO 9001, а в цьому матеріалі ми детально розберемо інженерну механіку проходження другого етапу на промисловому майданчику.
Законодавче та акредитаційне підґрунтя: ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, Закон № 124-VIII та НААУ
Жоден акредитований орган з оцінки відповідності (ООВ / Certification Body, CB) не встановлює правила проведення аудиту на власний розсуд. Його діяльність обмежена вертикаллю нормативних вимог, порушення яких веде до відкликання атестата акредитації самого органу:
- Закон України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" № 124-VIII. Цей базовий законодавчий акт визначає правові засади оцінки відповідності в Україні, вимоги до органів з оцінки відповідності, принципи їхньої незалежності, неупередженості та процедури апеляційного оскарження рішень.
- Стандарт
ISO/IEC 17021-1:2015(в Україні чинний як гармонізований національний стандартДСТУ EN ISO/IEC 17021-1:2017"Оцінка відповідності. Вимоги до органів, які здійснюють аудит і сертифікацію систем менеджменту. Частина 1. Вимоги"). Пункт9.3.1цього стандарту імперативно ділить первинний сертифікаційний аудит на два етапи: Етап 1 (Stage 1, п.9.3.1.2) та Етап 2 (Stage 2, п.9.3.1.3), а розділ9.4регламентує безпосередній порядок роботи аудиторської групи на об'єкті. - Нагляд з боку Національного агентства з акредитації України (НААУ) та European co-operation for Accreditation (EA). Українські та європейські органи сертифікації працюють під контролем національних органів акредитації, які є підписантами багатосторонніх угод про взаємне визнання EA MLA та IAF MLA. Інспектори НААУ або європейських органів регулярно проводять спостережні аудити (
witness audits), фізично супроводжуючи сертифікаційних аудиторів на заводах клієнтів. - Глобальна верифікація у реєстрі IAF CertSearch. Справжність виданого після Stage 2 сертифіката за стандартами ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 чи ISO 22000 перевіряється закордонними замовниками і тендерними комітетами у єдиній світовій базі IAF CertSearch, а для схеми FSSC 22000 додатково у публічному реєстрі Фонду FSSC.
Сім обов'язкових об'єктів перевірки за п. 9.3.1.3 ISO/IEC 17021-1
Згідно з пунктом 9.3.1.3 стандарту ISO/IEC 17021-1, метою Stage 2 є оцінювання впровадження, включаючи результативність (effectiveness), системи менеджменту клієнта. Аудитор обов'язково проводиться на фізичних майданчиках організації (on-site) і повинен охопити щонайменше сім елементів:
- Інформацію та об'єктивні докази відповідності всім застосовним вимогам обраного стандарту системи менеджменту або нормативного документа.
- Моніторинг, вимірювання, звітування та перегляд результативності відносно ключових цілей і показників ефективності (KPI), узгоджених з очікуваннями стандарту.
- Здатність системи менеджменту та її реальну діяльність щодо забезпечення відповідності застосовним законодавчим, регуляторним і контрактним вимогам (дозвільна база на викиди і спецводокористування для ISO 14001, реєстрація потужностей та мікробіологічні критерії для ISO 22000, атестація робочих місць і дозволи на роботи підвищеної небезпеки для ISO 45001).
- Операційне управління процесами клієнта в реальних виробничих умовах у всіх змінах.
- Внутрішні аудити та аналіз з боку керівництва (
Management Review), включаючи їхню глибину, неупередженість та реальні управлінські рішення. - Відповідальність керівництва за власні політики, розподіл ресурсів і управління ризиками.
- Нормативні зв'язки між вимогами стандарту, політикою, цілями результативності, будь-якими застосовними правовими вимогами, відповідальністю, компетентністю персоналу, операціями, процедурами, даними про результативність та висновками внутрішніх аудитів.
Простіше кажучи: на першому етапі (Stage 1) аудитор з'ясовує, чи правильно ви спроєктували архітектуру системи і чи готові до основної перевірки. На другому етапі (Stage 2) аудитор перевіряє, чи працює ця система щодня без участі консультанта і чи здатна вона зупинити брак, аварію або біологічне забруднення продукту.
| Параметр аудиту | Етап 1 (Stage 1, п. 9.3.1.2 ISO/IEC 17021-1) | Етап 2 (Stage 2, п. 9.3.1.3 ISO/IEC 17021-1) |
|---|---|---|
| Головна інженерна мета | Оцінка готовності документації, правильності сфери сертифікації (Scope), локаційних умов та факту проведення внутрішнього аудиту і Management Review | Оцінка практичного впровадження та результативності системи менеджменту через вибірку записів, спостереження за операціями та інтерв'ю |
| Формат і локація проведення | Частково дистанційно або 0,5-1 день на майданчику (для схем високого ризику, як-от FSSC 22000 та ISO 45001, зазвичай на об'єкті) | Обов'язково фізично на виробничих майданчиках (on-site) з охопленням технологічних змін і критичних дільниць |
| Розподіл часу за IAF MD 5 | Приблизно 20-30% від сумарного розрахункового часу первинного сертифікаційного аудиту | 70-80% сумарного часу первинного аудиту (не менше 80% часу кожного етапу безпосередньо в аудійованих підрозділах) |
| Глибина вибірки записів | Оглядова перевірка наявності документованих процедур, реєстрів ризиків, програми внутрішніх аудитів і протоколу перегляду керівництвом | Вертикальна й горизонтальна вибірка 3-10 партій або замовлень, 4-годинні тести простежуваності, зведення масового балансу |
| Залучений персонал підприємства | Вище керівництво, керівник з якості ( або голова групи НАССР/EHS), провідний внутрішній аудитор | Усі рівні: CEO, власники процесів, технолог, головний інженер, метролог, HR, комірники та лінійні оператори на ККТ/обладнанні |
| Класифікація виявлень у звіті | Зони стурбованості (Areas of Concern), які сигналізують про потенційні невідповідності у разі неусунення до другого етапу | Офіційні звіти про невідповідність: Critical NC (у FSSC 22000), Major NC (значні), Minor NC (незначні) та OFI (можливості для покращення) |
| Максимальний інтервал між етапами | Максимальна перерва до Stage 2 становить 6 місяців (при перевищенні 6 місяців Stage 1 анулюється і проводиться повторно) | Завершується рекомендацією групі сертифікаційного комітету щодо видачі сертифіката (після закриття невідповідностей) |
| Подальші дії підприємства | Усунення всіх зон стурбованості та напрацювання операційних записів до початку Stage 2 | Подання плану CAPA з аналізом кореневих причин (5 Whys) за 14-28 днів і повне закриття Major NC у межах 28-90 днів |
Чому не можна виходити на Stage 2 з відкритими зонами стурбованості після Stage 1
На першому етапі аудитор не виписує формальних невідповідностей (NCR), а фіксує у звіті зони стурбованості (Areas of Concern). Багато керівників сприймають це як м'яку рекомендацію. Це небезпечна пастка: на першій же годині Stage 2 провідний аудитор відкриває звіт першого етапу і перевіряє кожен рядок. Будь-яка не усунена зона стурбованості на другому етапі автоматично кваліфікується як невідповідність, а якщо вона стосується відсутності валідації ККТ, внутрішнього аудиту чи калібрування, перетворюється на Major NC із блокуванням видачі сертифіката. Якщо після Stage 1 ви отримали понад 4-5 суттєвих зауважень, проведіть попередній інженерний діагностичний передаудит з Еконтроль до приїзду комісії.
Розрахунок тривалості Stage 2 за IAF MD 5 (QMS, EMS, OH&S) та FSSC 22000: формули людино-днів і декомпозиція плану аудиту
Одне з перших практичних питань власника або фінансового директора звучить просто: скільки саме днів аудитори проведуть на нашому підприємстві і звідки береться ця цифра в комерційній пропозиції? Тривалість другого етапу не є предметом вільного торгу. Якщо орган сертифікації необґрунтовано скорочує тривалість перевірки, щоб дати нижчу ціну, під час акредитаційної перевірки з боку НААУ або European co-operation for Accreditation (EA) такий сертифікат буде призупинено або виключено з реєстру IAF CertSearch.
Алгоритм розрахунку людино-днів за обов'язковим документом IAF MD 5
Для стандартів ISO 9001 (системи управління якістю, QMS), ISO 14001 (екологічний менеджмент, EMS) та ISO 45001 (охорона здоров'я і безпека праці, OH&S) усі акредитовані органи зобов'язані застосовувати обов'язковий документ Міжнародного форуму з акредитації IAF MD 5:2023 (Determination of Audit Time of Quality, Environmental, and Occupational Health & Safety Management Systems).
Інженерний розрахунок виконується у чотири кроки:
- Обчислення ефективної чисельності персоналу ($N_{\text{eff}}$). У формулу береться не просто штатний розпис бухгалтерії, а всі особи, залучені до сфери сертифікації (включаючи постійний, сезонний, тимчасовий і підрядний персонал, який впливає на якість чи безпеку). Проте
IAF MD 5дозволяє суттєво зменшити $N_{\text{eff}}$ для повторюваних низькокваліфікованих операцій та ідентичних змін:
$$N_{\text{eff}} = N_{\text{admin}} + N_{\text{eng}} + \frac{N_{\text{shift}}}{S_{\text{ident}}} \times K_{\text{rep}}$$
де $N_{\text{admin}}$ та $N_{\text{eng}}$ це управлінський та інженерно-технічний склад, $N_{\text{shift}}$ загальна кількість лінійних операторів на ідентичних технологічних змінах, $S_{\text{ident}}$ кількість повністю ідентичних змін (за умови доведеної ідентичності процесів), а $K_{\text{rep}}$ коефіцієнт скорочення для однотипних простих операцій (наприклад, ручне сортування чи пакування).
- Визначення базового часу первинного аудиту ($T_{\text{base}}$). За таблицями
QMS 1(для ISO 9001),EMS 1(для ISO 14001) таOH&S 1(для ISO 45001) на основі $N_{\text{eff}}$ та категорії складності або ризику галузі (High, Medium, Low) визначається сумарна кількість людино-днів на Stage 1 + Stage 2. Один аудито-день дорівнює8 робочим годинамна майданчику (без урахування обіду та часу на дорогу). - Застосування коригувальних коефіцієнтів ($F_{\text{adj}}$). Час збільшується при високій складності логістики, використанні перекладачів, жорсткому галузевому регулюванні або наявності проєктування і розроблення (п.
8.3 ISO 9001). Зменшення базового часу можливе за відсутності проєктування (п. 8.3), високої зрілості системи або низької складності процесів, але сумарне зменшення заIAF MD 5ніколи не може перевищувати $30%$ від базового табличного значення $T_{\text{base}}$. - Виділення частки Stage 2 та розрахунок інтегрованих систем (IMS). Із фінального часу первинного аудиту на Stage 2 припадає $70 ext{-}80%$ людино-днів. Якщо підприємство одночасно сертифікує інтегровану систему менеджменту (наприклад,
ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001), заIAF MD 11застосовується знижка на рівень інтеграції процесів і політик (до $20%$) за умови мультикомпетентності аудиторів:
$$T_{\text{IMS}} = \left( T_{\text{QMS}} + T_{\text{EMS}} + T_{\text{OHS}} \right) \times \left( 1 - D_{\text{int}} \right)$$
Специфіка розрахунку часу Stage 2 для ISO 22000 та FSSC 22000 (за ISO 22003-1)
У харчовій промисловості та виробництві паковання для стандартів ISO 22000 та схеми FSSC 22000 діє окремий стандарт акредитації ISO 22003-1:2022 та вимоги Схеми FSSC 22000 (версія 6). Тут загальна тривалість базового аудиту ($T_{\text{FSMS}}$) складається з чотирьох доданків:
$$T_{\text{FSSC}} = T_D + T_H + T_{FTE} + T_{\text{add}}$$
де $T_D$ це базовий час на майданчику для відповідної категорії харчового ланцюга (наприклад, категорія C переробка харчових продуктів або категорія I виробництво упаковки), $T_H$ додатковий час за кожне окреме дослідження НАССР (HACCP study), $T_{FTE}$ надбавка за кількість персоналу в еквіваленті повної зайнятості, а $T_{\text{add}}$ обов'язковий додатковий час на перевірку специфічних вимог FSSC 22000 (Food Defense, Food Fraud, управління алергенами, екологічний моніторинг, культура безпечності). При цьому щонайменше $70%$ розрахованого часу відводиться саме на Stage 2.
Числовий приклад розрахунку для трьох типів українських підприємств
Розглянемо реальні інженерні розрахунки, які фахівці Еконтроль верифікують перед підписанням клієнтом договору з органом сертифікації:
- Кейс 1: Машинобудівний завод (110 працівників, 1 майданчик, сертифікація ISO 9001 без проєктування п. 8.3). За рахунок ідентичних токарно-фрезерних операцій у дві зміни ефективний персонал становить $N_{\text{eff}} = 75$ осіб (діапазон
66-85у таблиціQMS 1). Базовий час $T_{\text{base}} = 4{,}0$ людино-дні. Знижка за виключення п.8.3(Проєктування) становить $-15%$, що дає $3{,}4$ людино-дні (округлюється до $3{,}5$ людино-дня). З них Stage 1 = 1,0 людино-день, а Stage 2 = 2,5 людино-дні (наприклад, один аудитор працює 2,5 дня або два аудитори працюють 1,25 дня). - Кейс 2: Будівельно-монтажна компанія (220 працівників, інтегрована система ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001, висока категорія ризику OH&S). При $N_{\text{eff}} = 190$ осіб базовий час становить: $T_{\text{QMS}} = 5{,}0$ днів, $T_{\text{EMS}} = 6{,}0$ днів (середній екологічний ризик), $T_{\text{OHS}} = 7{,}5$ днів (високий ризик будівельних робіт). Сума окремих аудитів дорівнює $18{,}5$ людино-днів. Завдяки єдиній інтегрованій документації, спільному внутрішньому аудиту та комбінованій групі аудиторів застосовується знижка за
IAF MD 11у розмірі $20%$: $T_{\text{IMS}} = 18{,}5 \times 0{,}8 = 14{,}8 \approx 15{,}0$ людино-днів. З них на Stage 2 припадає 10,5-11,0 людино-днів з обов'язковим виїздом на діючі будівельні майданчики. - Кейс 3: Молокопереробний завод (160 працівників, 2 дослідження НАССР, схема FSSC 22000 категорія CI). Базовий час з урахуванням FSSC-надбавки становить $5{,}5$ людино-днів, з яких Stage 2 триває 4,0 людино-дні безпосередньо у виробничих цехах, лабораторії, складах і відділі головного інженера.
Як читати План аудиту (Audit Plan за п. 9.2.3 ISO/IEC 17021-1) за 14 днів до візиту
За 2-3 тижні до початку другого етапу провідний аудитор надсилає офіційний План аудиту (Audit Plan). Відповідно до пункту 9.2.3.2 ISO/IEC 17021-1, цей документ прив'язує кожну годину роботи кожного члена аудиторської групи до конкретних підрозділів підприємства та пунктів стандарту (від розділу 4 до розділу 10). Прочитайте його разом з нашим 90-денним планом підготовки до сертифікаційного аудиту та перевірте чотири критичні речі:
- Присутність власників процесів у свої слоти. Якщо аудит відділу закупівель (
п. 8.4) призначено на вівторок о 11:00, керівник закупівель має бути на місці з відкритим реєстром затверджених постачальників та анкетами переоцінки. - Працюючі технологічні лінії. На Stage 2 аудитор зобов'язаний побачити реальні процеси згідно із заявленою сферою сертифікації (
Scope). Якщо у вашій сфері вказано "виробництво екструдованих кормів та фасування у біг-беги", а в дні аудиту лінія фасування стоїть на плановому ремонті, цей процес не може бути підтверджений, і орган сертифікації або виключить його зі сфери, або призначить додатковий платний виїзд. - Охоплення змінної роботи. Якщо завод працює у дві або три зміни, аудитор за правилами акредитації перевіряє роботу вечірньої чи ранкової перезмінки, щоб переконатися, що контроль якості не зникає після 17:00, коли директор їде додому.
- Роль супроводжуючих осіб (
Guides) та спостерігачів (Observers). Згідно зп. 9.2.3.4 ISO/IEC 17021-1, до кожного аудитора прикріплюється внутрішній супроводжуючий від підприємства, який відповідає за маршрут, засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) і виклик потрібних працівників, але не має права відповідати на запитання замість опитуваного персоналу.
День 1 Stage 2 сертифікаційного аудиту: вступна нарада за п. 9.4.2 ISO/IEC 17021-1, інтерв'ю з керівництвом та верифікація розділів 4-7
Перший день Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO задає темп усій перевірці. Перші три години визначають, чи сприйматиме аудитор вашу систему менеджменту як живий інструмент управління бізнесом, чи як штучну декорацію, створену під приїзд комісії.
Вступна нарада (Opening Meeting) за п. 9.4.2 ISO/IEC 17021-1: 14 обов'язкових елементів
Рівно о 08:30 або 09:00 у переговорній кімнаті збираються аудиторська група, генеральний директор (CEO), головний інженер, головний технолог, керівник з якості та власники ключових процесів. Провідний аудитор відкриває нараду і за вимогами пункту 9.4.2 ISO/IEC 17021-1 проходить за фіксованим протоколом:
- Представляє членів аудиторської групи, технічних експертів (якщо вони залучені для вузькоспеціалізованих процесів) і спостерігачів, пояснюючи їхні ролі.
- Звіряє точне формулювання сфери сертифікації (
Certification Scope) українською та англійською мовами, юридичну назву і фізичні адреси всіх майданчиків. Перевірте кожну літеру зараз: виправлення помилки у вже випущеному сертифікаті займе тижні. - Підтверджує критерії аудиту (конкретна редакція стандарту, наприклад
ISO 9001:2015,ISO 22000:2018зISO/TS 22002-1:2009та Додатковими вимогамиFSSC 22000 v6, а також внутрішня документація компанії і законодавчі акти). - Пояснює принцип статистичної та ризик-орієнтованої вибірки: через обмежений час аудит базується на вибірці доказів, тому існує елемент невизначеності, і відсутність виявлених невідповідностей у конкретному процесі не означає стовідсоткової бездоганності всього підрозділу.
- Пояснює градацію висновків аудиту (
Major NC,Minor NC,OFI, а для FSSC 22000 такожCritical NC) і терміни подання коригувальних дій. - Декларує зобов'язання органу сертифікації щодо конфіденційності комерційної та технологічної таємниці та відсутність конфлікту інтересів.
- Узгоджує правила охорони праці, санітарно-гігієнічного допуску у чисті зони (відсутність прикрас, годинників, парфумів, наявність санітарного одягу, бахіл, касок, захисних окулярів та сигнальних жилетів) і порядок дій на випадок повітряної тривоги або аварійної ситуації.
- Інформує про умови, за яких аудит може бути достроково припинено (наприклад, загроза безпеці аудиторів, відмова у доступі до виробничих дільниць або спроба фальсифікації записів), та про процедуру подання скарг і апеляцій.
Від підприємства на вступній нараді потрібні дві речі: стовідсоткова явка керівників підрозділів за списком і коротка 5-хвилинна доповідь директора про ключові зміни в компанії з моменту проведення Stage 1 (нові лінії, зміна чисельності штату, реконструкція цехів або зміна рецептур).
Інтерв'ю з вищим керівництвом (Розділ 4 Контекст, Розділ 5 Лідерство, Розділ 6 Ризики, п. 9.3 Management Review)
Одразу після вступної наради провідний аудитор просить залишитися в кабінеті лише вище керівництво (CEO, виконавчого або операційного директора). Історія, коли директор каже "запитайте все у нашого менеджера з якості, я йому доручив ISO", з моменту виходу структури високого рівня Annex SL закінчується невідповідністю за пунктом 5.1.1 (Лідерство та зобов'язання).
Аудитор перевіряє управлінський контур за чотирма векторами:
- Контекст організації та заінтересовані сторони (
п. 4.1, 4.2). Як зовнішні чинники (перебої з електропостачанням, логістичні обмеження експорту, дефіцит кваліфікованих операторів, нові вимоги ритейлерів ЄС) трансформувалися у конкретні дії в системі менеджменту цього року? - Політика та вимірювані цілі (
п. 5.2, 6.2). Аудитор не просить директора цитувати Політику напам'ять. Він дивиться, чи оцифрована кожна теза Політики у вимірювані цілі (Objectives) за формулою: Показник KPI + Базове значення + Цільовий таргет + Ресурси + Відповідальний + Строк досягнення. Якщо у компанії записана ціль "підвищувати задоволеність клієнтів" або "знижувати травматизм" без жодної цифри в одиницяхppm,%або частоти інцидентівLTIFR, це гарантованийMinor NCза п.6.2.1. - Управління ризиками та можливостями (
п. 6.1). Як оцінені ризики реально впливають на операційні процеси? Якщо у реєстрі ризиків найбільшим ризиком вказано зрив постачання імпортних комплектуючих, аудитор запитає, яке рішення ухвалив директор: чи затвердили альтернативного постачальника, чи збільшили страховий запас на складі. - Аналіз з боку керівництва (
Management Review, п. 9.3). Це центральний документ першого дня. Протокол перегляду керівництвом повинен містити абсолютно всі обов'язкові вхідні дані (п. 9.3.2) та вихідні рішення (п. 9.3.3) згідно зі стандартом. Якщо у протоколі забули відобразити результати оцінки постачальників, зворотний зв'язок від споживачів, достатність ресурсів або результативність дій щодо ризиків, аудитор фіксує невідповідність.
Перевірка управління документованою інформацією (п. 7.5) та компетентності (п. 7.2)
До обіду першого дня аудитор перевіряє системне ядро документації та кадрові процеси:
- Управління документованою інформацією (
п. 7.5). Перевіряється реєстр чинної документації (Master List), правила ідентифікації редакцій, порядок внесення змін та вилучення застарілих паперових копій з робочих місць. Класична пастка, яку ми бачимо під час підготовки клієнтів: у кабінеті технолога лежить затверджена інструкція версіїРед. 04 від 2026 року, а в цеху на стенді у ламінованому файлі виситьРед. 02 від 2023 року. - Компетентність та обізнаність (
п. 7.2, 7.3). Спільно з HR-відділом аудитор бере штатний розпис, обирає навмання 5-7 прізвищ (особливо нещодавно прийнятих працівників, зварників, лаборантів, водіїв навантажувачів, операторів пастеризаторів) і звіряє ланцюжок: Кваліфікаційні вимоги посадової інструкції -> Документи про освіту/посвідчення -> Протокол первинного навчання і стажування -> Оцінка результативності навчання (тест або атестаційний лист допуску до самостійної роботи).
Правило неупередженості за п. 5.2 ISO/IEC 17021-1 та роль консультанта під час аудиту
Згідно з п. 5.2 стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, аудитор або орган сертифікації не має права проводити сертифікаційний аудит підприємства, якщо він надавав цій компанії консультаційні послуги із систем менеджменту або проводив внутрішні аудити протягом останніх 2 років. Проте ваші інженерні консультанти з Еконтроль мають повне законне право бути присутніми на Stage 2 у статусі офіційних спостерігачів (Observers). Ми не відповідаємо замість ваших працівників під час інтерв'ю, але оперативно допомагаємо команді знайти потрібні доказові записи у базі, фіксуємо формулювання аудитора і під час перерв готуємо точні технічні роз'яснення та корекції.
Вибірка доказів на виробництві (п. 9.4.4 ISO/IEC 17021-1): обхід дільниць, інтерв'ю з операторами та аудит по 5 стандартах
Після перевірки управлінського контуру аудиторська група одягає спецодяг і виходить у виробничі цехи, лабораторії, склади сировини, енергетичні вузли та ремонтні майстерні. На вибірку доказів на виробництві під час аудиту ISO припадає понад $65%$ усього часу другого етапу. Згідно з пунктом 9.4.4 ISO/IEC 17021-1, інформація, що стосується цілей і сфери аудиту, збирається шляхом відповідної вибірки і верифікується, щоб стати об'єктивним доказом аудиту (audit evidence).
Триангуляція доказів: як працює метод перевірки на Stage 2
Досвідчений провідний аудитор ніколи не вірить на слово. Кожну вимогу стандарту він перевіряє методом інженерної триангуляції з трьох незалежних джерел:
- Інтерв'ю (
Interview): що працівник розповідає про процес та як реагує на запитання про нестандартні ситуації. - Спостереження (
Observation): що насправді відбувається на технологічній лінії в реальному часі (показники на манометрах і терморегуляторах, маркування палет, стан захисних кожухів, чистота інвентарю, дотримання розмітки). - Документовані записи (
Records): які цифри зафіксовані у паперових журналах або в ERP/MES-системі за сьогоднішню зміну і за попередні 3-12 місяців.
Коли всі три кути трикутника збігаються (оператор каже, що перевіряє металодетектор щогодини трьома тестовими еталонами Fe, Non-Fe, SS; аудитор бачить, як оператор робить цей тест на лінії; у журналі стоять записи за останні 90 змін без пропусків), процес отримує статус повної відповідності.
Галузеві чек-пойнти вибірки на виробництві для 5 основних стандартів
Залежно від стандарту, за яким ви проходите сертифікацію, фокус фізичного обходу суттєво змінюється:
- ISO 9001 (Управління якістю на виробництві та в сервісі): аудитор йде за маршрутом виконання клієнтського замовлення від вхідного запиту (
п. 8.2) і конструкторсько-технологічної підготовки (п. 8.3) до закупівлі комплектуючих (п. 8.4), налагодження обладнання (п. 8.5.1), валідації спеціальних процесів (зварювання, термообробка, фарбування, де результат не можна повністю перевірити без руйнівного контролю), ідентифікації статусу контролю (п. 8.5.2) та ізоляції невідповідної продукції у фізично відокремленому ізамкненому ізоляторі браку (п. 8.7). - ISO 22000 та FSSC 22000 (Безпечність харчових продуктів і упаковки): перевірка починається з периметра території, рампи приймання сировини і потоковості технологічних ліній (відсутність перетину брудних і чистих потоків за
ISO/TS 22002-1). Аудитор перевіряє програми-передумови (PRP): стан підлоги і дренажних трапів, карти пест-контролю, облік скла і крихкого пластику, кольорове кодування прибирального інвентарю, роботу дезбар'єрів і стан рукавичок. Далі перевіряються всі критичні контрольні точки (CCP) та операційні програми-передумови (OPRP): протоколи валідації критичних меж, записи моніторингу та дії при перевищенні. Для FSSC 22000 версії 6 обов'язково тестуються фізичне блокування доступу сторонніх осіб до водозабору і силосів (Food Defense), вразливість сировини до фальсифікації (Food Fraud), валідація очищення лінії після алергенного продукту за допомогою експрес-свобів, програма екологічного моніторингу патогенів (Listeria spp., Salmonella) за зонами 1-4 та контроль сторонніх тіл. - ISO 14001 (Система екологічного менеджменту): аудитор оглядає майданчики тимчасового зберігання небезпечних і промислових відходів (наявність маркування за кодами Національного переліку відходів, тверде непроникне покриття, захист від опадів), піддони локалізації проливів під ємностями з ПММ, кислотами і лугами (об'єм піддона має вміщувати щонайменше $110%$ об'єму найбільшої ємності), наявність сорбентів та аварійних комплектів (
Spill Kits), стан газоочисних установок (ГОУ), локальних очисних споруд, зливової каналізації та договори з ліцензованими утилізаторами. - ISO 45001 (Охорона здоров'я та безпека праці): перевіряється фізична безпека обладнання та робочих зон. Аудитор оглядає системи блокування і вивішування попереджальних табличок при ремонті (
Lockout/Tagout, LOTO), справність світлових завіс і кінцевих вимикачів на пресах та конвеєрах, оформлення нарядів-допусків на роботи підвищеної небезпеки (вогневі роботи, роботи на висоті, в замкнених просторах), протоколи випробування стелажів і вантажопідіймальних кранів, комплектацію аптечок, вільний доступ до евакуаційних виходів і фактичне залучення робітників до оцінки професійних ризиків (п. 5.4 ISO 45001).
Як готувати лінійний персонал до інтерв'ю у цеху
Важливе правило методології аудиту: під час бесіди з оператором верстата, пакувальником чи апаратником пастеризації безпосередній начальник цеху та директор не повинні підказувати або перебивати працівника. Якщо керівник постійно відповідає замість оператора, аудитор ввічливо попросить керівника відійти на 5 метрів.
Оператору не потрібно знати номери пунктів стандарту ISO. Від нього очікують чітких відповідей на три практичні запитання:
- "Який головний параметр або ризик ви контролюєте на своєму робочому місці і де записана норма?" (Оператор показує робочу інструкцію чи карту ККТ і називає конкретні межі, наприклад: температура пастеризації $76 \pm 2,^\circ\text{C}$, витримка $20\text{ с}$, тиск у контурі).
- "Покажіть, як ви проводите перевірку і де фіксуєте результат." (Оператор демонструє актуальний журнал зміни, де записи внесені вчасно, а не заповнені наперед до кінця зміни, оскільки запис часу "наперед" одразу кваліфікується як фальсифікація даних і
Major NC). - "Що ви робите, якщо показник вийшов за критичну межу або стався інцидент?" (Оператор називає алгоритм корекції: зупинити потік або перевести клапан на повернення, заблокувати партію з моменту останньої успішної перевірки, повідомити змінного майстра чи технолога, зробити запис у журналі відхилень).

| Роль на підприємстві | Пункти стандарту (Annex SL) | Типові перевірочні питання аудитора | Об'єктивні докази (подати за 3-5 хвилин) |
|---|---|---|---|
| Генеральний директор (CEO) / Директор заводу | Розділи 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 9.3 | Які стратегічні ризики вплинули на бізнес цього року? Як ви вимірюєте результативність системи? Які ресурси виділили за підсумками Management Review? | Матриця контексту, Політика, оцифрована таблиця KPI по цілях за 6-12 міс., протокол Management Review з вхідними та вихідними даними |
| Керівник з якості / Голова групи НАССР / Менеджер з EHS | Розділи 6.1, 6.3, 7.5, 9.1, 9.2, 10.2 | Як працює контроль змін (п. 6.3)? Як обирали внутрішніх аудиторів для забезпечення об'єктивності? Покажіть закриття внутрішніх невідповідностей за 5 Whys. | Реєстр ризиків, план-програма і чек-листи внутрішніх аудитів, реєстр документів (Master List), журнал CAPA та рекламацій |
| Начальник виробництва / Головний технолог | Розділи 8.1, 8.5.1, 8.5.2, 8.7 (та 8.5.4 у ISO 22000) | Як доводиться змінне завдання до ліній? Як валідували технологічні режими? Як ізолюється брак або потенційно небезпечний продукт? | Технологічні карти/інструкції, змінні рапорти, протоколи валідації ККТ/спецпроцесів, акти блокування та реєстр ізолятора браку |
| Оператор лінії / Апаратник на ККТ (CCP / OPRP) | Розділи 7.3, 8.5.1, 8.5.4 | Які критичні межі на вашій ділянці? Покажіть тест металодетектора або заміри температури. Що робите при падінні температури чи розриві сита? | Робоча інструкція на посту, заповнений журнал моніторингу поточної зміни, еталонні тест-зразки, бірки ідентифікації статусу |
| Головний інженер / Головний метролог / Механік | Розділи 7.1.3, 7.1.5, 8.1 (ISO 14001 / 45001) | Як розділяєте планово-попереджувальні ремонти (ППР) та аварійні зупинки? Як оцінюєте придатність вимірювальної техніки за сертифікатами калібрування? | Графік і журнали ППР, паспорти обладнання, перелік засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), сертифікати калібрування ДСТУ EN ISO/IEC 17025 |
| Керівник відділу закупівель та завідувач складу | Розділи 8.4, 8.5.2, 8.5.4 | За якими критеріями затверджуєте критичних постачальників? Що робите, якщо прийшла машина без CoA або з порушенням температури? Як працює FIFO/FEFO? | Реєстр затверджених постачальників, анкети щорічної переоцінки, специфікації на сировину, журнали вхідного контролю і температури складу |
| Керівник служби персоналу (HR) та інженер з охорони праці | Розділи 7.1.2, 7.2, 7.3 (та 5.4, 8.1.2 у ISO 45001) | Як підтверджуєте компетентність нових працівників до допуску на лінію? Як оцінюєте результативність навчання? Як робітники залучені до оцінки ризиків? | Матриця компетентності, посадові інструкції, протоколи навчання і перевірки знань, особові медичні книжки, журнали видачі ЗІЗ і наряди-допуски |
Тести простежуваності, масовий баланс та метрологічна простежуваність засобів вимірювання на 2-му етапі аудиту
На другий або третій день Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO перевірка переходить у фазу глибоких аналітичних стрес-тестів. Тут уже не достатньо показати чистий цех: аудитор бере конкретні серійні номери або партії продукції і перевіряє цілісність цифрового чи паперового сліду від воріт приймання сировини до відвантаження клієнту.
Вертикальний тест простежуваності (Traceability Test) та норматив 4 годин
Під час обходу складу готової продукції або перегляду реєстру відвантажень за останні 6-12 місяців аудитор сам обирає 1-3 партії готового продукту (або вибирає номер партії з реальної клієнтської рекламації) і запускає секундомір. Для стандартів ISO 22000 (п. 8.3) та FSSC 22000 галузевим стандартом виконання повного тесту простежуваності та масового балансу є максимум 4 години (а просунуті виробники вкладаються у 30-60 хвилин).
За цей час команда підприємства має подати на стіл провідного аудитора безперервний ланцюг об'єктивних доказів по обраній партії:
- Ідентифікація готової партії та відвантаження: замовлення покупця, видаткова накладна, ТТН, номер автомобіля, протокол санітарної перевірки кузова та температурний чек термографа перед завантаженням, сертифікат якості або посвідчення про якість на партію.
- Виробничий слід (
Production Batch Record): змінний рапорт випуску, точна дата і час фасування, прізвища операторів зміни, протокол випробувань готової продукції у власній чи зовнішній лабораторії. - Моніторинг безпеки під час випуску партії: оригінали журналів усіх ККТ (CCP) та OPRP саме за ті години, коли ця партія проходила через пастеризатор, автоклав, металодетектор, рентген-сканер або фільтрацію.
- Простежуваність назад до сировини та первинного паковання (
Backward Traceability): рецептурний лист списання кожної сировинної компоненти та пакувальної плівки/тари з їхніми внутрішніми партійними кодами, прибуткові накладні від постачальників, сертифікати аналізу (CoA), декларації відповідності упаковки для контакту з харчовими продуктами та записи вхідного контролю. - Докази підтримуючих процесів: записи санітарного миття (CIP-мийки) лінії перед запуском цієї партії, допуск оператора до роботи та чинні сертифікати калібрування термометрів і ваг, які використовувалися в той день.
Якщо в цьому ланцюжку губиться хоча б одна ланка (наприклад, комірник відпускав борошно чи полімерну гранулу у цех "за датою", не записуючи конкретний номер партії постачальника у лімітно-забірну картку), простежуваність розривається. Це класифікується як значна невідповідність (Major NC) за пунктом 8.5.2 ISO 9001 або 8.3 ISO 22000.
Рівняння масового балансу (Mass Balance Accounting) та допуски збіжності
У схемах FSSC 22000, а також при аудитах з протидії фальсифікації сировини (Food Fraud / VACCP), провідний аудитор обов'язково проводить розрахунок масового балансу. Мета проста: переконатися, що підприємство не випустило більше готової сертифікованої чи органічної продукції, ніж фізично закупило відповідної сировини, і що всі обсяги відходів та браку простежуються.
Інженерне рівняння масового балансу за обраною партією сировини або за період (наприклад, за 30 календарних днів по критичному інгредієнту) має вигляд:
$$M_{\text{вх.запас}} + M_{\text{прих}} = M_{\text{виробн}} + M_{\text{перероб}} + M_{\text{відх}} + M_{\text{зразки}} + M_{\text{кінц.запас}} \pm \Delta_{\text{техн}}$$
де:
- $M_{\text{вх.запас}}$ це підтверджений залишок сировини конкретної партії на складі на початок періоду (кг);
- $M_{\text{прих}}$ обсяг закупленої сировини цієї партії за прибутковими накладними (кг);
- $M_{\text{виробн}}$ маса сировини, що увійшла до складу відвантаженої та складованої готової продукції згідно з рецептурними нормами (кг);
- $M_{\text{перероб}}$ маса напівфабрикату, направленого на повторну переробку (
Rework, кг); - $M_{\text{відх}}$ задокументована маса технологічних відходів, зметів і браку за актами списання та утилізації (кг);
- $M_{\text{зразки}}$ маса, відібрана для лабораторних випробувань та архівних музейних зразків (кг);
- $M_{\text{кінц.запас}}$ фактичний залишок на складі за даними інвентаризації (кг);
- $\Delta_{\text{техн}}$ нормативні технологічні втрати вологи при сушінні, випіканні чи охолодженні або привар при гідратації.
Коефіцієнт збіжності масового балансу ($K_{\text{MB}}$) обчислюється у відсотках:
$$K_{\text{MB}} = \frac{M_{\text{виробн}} + M_{\text{перероб}} + M_{\text{відх}} + M_{\text{зразки}} + M_{\text{кінц.запас}} + \Delta_{\text{техн}}}{M_{\text{вх.запас}} + M_{\text{прих}}} \times 100%$$
На практиці сертифікаційних аудитів допустимий коридор збіжності становить $K_{\text{MB}} \in [98{,}5%\dots 100{,}5%]$ для фасованих і штучних продуктів та $[97{,}0%\dots 101{,}0%]$ для насипних і наливних процесів із коливанням вологості. Якщо розбіжність перевищує ці межі і технолог не може пояснити її задокументованими актами втрат, аудитор фіксує невідповідність.
Метрологічна простежуваність за п. 7.1.5 та оцінка невизначеності калібрування
Ще одна вразлива зона на другому етапі стосується вимірювального обладнання (п. 7.1.5 ISO 9001, п. 8.7 ISO 22000). Підприємства часто приносять аудитору пачку свіжих сертифікатів калібрування з лабораторії, акредитованої НААУ за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17025, навіть не відкриваючи їх.
Запам'ятайте фундаментальну інженерну деталь: сертифікат калібрування сам по собі не містить висновку "придатний" чи "непридатний". Лабораторія лише визначає фактичне зміщення показів приладу ($E_{\text{bias}}$) та розширену невизначеність вимірювання ($U_{95}$ при коефіцієнті охоплення $k = 2$). Оцінити, чи підходить цей прилад для вашого технологічного допуску, зобов'язаний метролог або інженер з якості підприємства за критерієм метрологічної придатності:
$$|E_{\text{bias}}| + U_{95} \le \text{MPE}_{\text{процесу}}$$
де $\text{MPE}_{\text{процесу}}$ це максимально допустима похибка вимірювання у вашому технологічному процесі або ККТ (зазвичай не більше $\frac{1}{3}$ від ширини технологічного допуску). Якщо у вас в папці лежать сертифікати калібрування, але немає протоколу або позначки про верифікацію результатів калібрування відносно ваших технологічних меж, аудитор Stage 2 запише невідповідність за п. 7.1.5.2. Повний алгоритм розрахунку з прикладами таблиць ми розібрали в окремій інженерній статті про невизначеність вимірювань і калібрування.
Класифікація невідповідностей Minor, Major та OFI за п. 9.4.5 ISO/IEC 17021-1: анатомія запису NCR і правила ескалації
Коли під час обходу або перевірки записів аудитор виявляє розбіжність між вимогами стандарту (або вашої власної процедури) та фактичною практикою, він зобов'язаний класифікувати це виявлення відповідно до пункту 9.4.5 ISO/IEC 17021-1 (ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1). Розуміння правил класифікації дозволяє команді підприємства тверезо оцінювати ризики під час аудиту і не панікувати через поодинокі дрібні недоліки.
Трикомпонентна анатомія правильного звіту про невідповідність (NCR)
Згідно з пунктом 9.4.5.2 ISO/IEC 17021-1, жодна невідповідність не може бути записана у вигляді суб'єктивної думки аудитора (наприклад, "у цеху недостатньо чисто" або "оцінка ризиків зроблена поверхнево"). Юридично та технічно коректний запис про невідповідність (Nonconformity Report, NCR) завжди складається з трьох обов'язкових частин:
- Нормативна вимога (
Requirement): точний номер пункту стандарту ISO та цитата або посилання на пункт внутрішньої процедури підприємства (наприклад: "Згідно з п. 8.5.1 c) ISO 9001:2015 та п. 4.3 робочої інструкції РІ-08-2025 моніторинг тиску зварювання виконується кожні 2 години"). - Формулювання невідповідності (
Statement of Nonconformity): чітка суть невиконання вимоги ("Не забезпечено періодичний моніторинг параметрів зварювання з установленою частотою на лінії № 2"). - Об'єктивний доказ аудиту (
Objective Audit Evidence): конкретні факти, номери документів, дати, ідентифікатори партій або інвентарні номери обладнання, за якими третя сторона може перевірити цей висновок ("У журналі контролю параметрів зварювання Ф-08-02 за 04.10.2026 та 09.10.2026 на лінії № 2 (зварювальний автомат інв. № 1044, партія виробів № 26-812) записи вимірювання тиску присутні лише один раз за 8-годинну зміну о 09:00 замість передбачених чотирьох замірів").
Зверніть увагу на пункт 9.4.5.3 ISO/IEC 17021-1: аудитору суворо заборонено формулювати можливості для покращення (OFI) або невідповідності у вигляді готових консалтингових рецептів (наприклад, "вам потрібно встановити датчик тиску моделі Х"), оскільки це порушує принцип неупередженості органу сертифікації.
Критерії розмежування Minor NC, Major NC та Critical NC і правило ескалації
Чому одне порушення завершується незначною невідповідністю (Minor NC), з якою ви спокійно отримуєте сертифікат, а інше стає значною невідповідністю (Major NC), що зупиняє видачу сертифіката та вимагає повторного платного аудиту (Follow-up Audit)? Все вирішують два критерії з пункту 3.12 та 9.4.5 ISO/IEC 17021-1:
- Незначна невідповідність (
Minor Nonconformity): це поодиноке, локальне відхилення (single lapse), яке не впливає на здатність системи менеджменту досягати запланованих результатів. Наприклад: із 15 перевірених постачальників сировини для 14 проведено щорічну переоцінку, а по одному допоміжному постачальнику анкета прострочена на 3 тижні; або один із 20 опитаних працівників не розписався у протоколі інструктажу зі зміни редакції робочої інструкції, хоча фактично виконує операцію правильно. - Значна невідповідність (
Major Nonconformity): виникає у чотирьох випадках: (а) повна відсутність або невпровадження обов'язкового процесу чи пункту стандарту (наприклад, внутрішній аудит не проводився взагалі); (б) системний збій, коли у вибірці з 5 зразків у 4 виявлено те саме порушення; (в) невідповідність, яка створює безпосередню загрозу відвантаження небезпечної або бракованої продукції споживачу чи порушує пряму норму закону; (г) ескалація кластера Minor NC, коли аудитор фіксує 3-4 незначні невідповідності по одному й тому самому розділу стандарту (наприклад, по розділу7.1.5або8.5.1), що у сукупності доводить системний розвал контролю в цьому процесі. - Критична невідповідність (
Critical Nonconformityу схемі FSSC 22000): специфічна вища категорія у харчовій безпеці, яка виписується при прямому порушенні харчового законодавства, загрозі здоров'ю споживача (наприклад, випуск продукції при непрацюючій ККТ без блокування партії), спробі фальсифікації записів або перешкоджанні роботі аудитора. ОтриманняCritical NCна первинному аудиті Stage 2 означає повну відмову у сертифікації і необхідність проходити весь цикл заново.
Детальну статистику частоти порушень по кожному пункту стандарту з прикладами реальних формулювань дивіться у нашому дослідженні про типові невідповідності що знаходять на 2-му етапі аудиту.
| Категорія виявлення | Нормативний критерій (ISO/IEC 17021-1 / FSSC v6) | Вплив на видачу сертифіката | Строки подання та закриття CAPA | Метод верифікації органом сертифікації | Типовий інженерний приклад з практики |
|---|---|---|---|---|---|
| Critical NC (лише у FSSC 22000) | Пряма загроза безпечності продукту, фальсифікація записів або втрата легальності виробництва | Сертифікат НЕ видається; результати Stage 2 анулюються (або дія чинного сертифіката призупиняється впродовж 3 роб. днів) | Повторний повний аудит можливий лише після усунення причин | Повний повторний аудит на майданчику (on-site) | Пастеризатор молока працював при +66 °C замість критичної межі +74 °C протягом 2 годин, а партія була відвантажена в торговельну мережу |
| Major NC (Значна невідповідність) | Відсутність обов'язкового елемента стандарту, системний збій або суттєвий сумнів у досягненні результатів системи (п. 3.12) | Видача сертифіката блокується до повного впровадження та верифікації результативності CAPA | План CAPA за 7-14 днів; повне закриття та верифікація до 28 днів у FSSC 22000 або до 60-90 днів у ISO 9001/14001/45001 | Додатковий виїзний аудит (Follow-up on-site) або глибока документальна верифікація доказів виправлення | На лінії порошкового фарбування відсутня валідація температурного профілю печі полімеризації, або не проведено внутрішній аудит 4 із 8 процесів |
| Minor NC (Незначна невідповідність) | Поодиноке, несистемне відхилення, яке не порушує здатність системи досягати запланованих цілей (п. 3.13) | Рекомендація до видачі сертифіката надається після затвердження аудитором кореневого аналізу, корекції та плану CAPA | У FSSC 22000 доказ корекції та план CAPA за 28 днів; в ISO 9001/14001/45001 затвердження плану за 14-30 днів | Документальний перегляд плану CAPA і доказів корекції перед сертифікацією; перевірка результативності на 1-му наглядовому аудиті | В 1 із 12 перевірених досьє приймання сировини відсутній підпис контролера ВТК за наявності прикріпленого сертифіката якості постачальника |
| OFI (Можливість для покращення) | Вимога стандарту виконана повністю, але процес має потенціал оптимізації або зниження операційного ризику (п. 9.4.5.3) | Жодного негативного впливу на видачу сертифіката; подання CAPA від підприємства не вимагається | Рішення про доцільність та строки впровадження ухвалює саме підприємство на власний розсуд | Огляд під час наступного наглядового аудиту у рамках оцінки постійного поліпшення (Розділ 10.3) | Ведення обліку термінів калібрування 45 одиниць ЗВТ у паперовому журналі без автоматичних нагадувань про наближення дати повірки |
Заключна нарада (п. 9.4.7 ISO/IEC 17021-1) та інженерний алгоритм закриття невідповідностей CAPA за методом 5 Whys
Останні дві години фінального дня Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO є кульмінацією роботи на майданчику. Спочатку аудиторська група проводить закриту внутрішню нараду (п. 9.4.6 ISO/IEC 17021-1), під час якої звіряє нотатки всіх аудиторів, перевіряє повноту виконання плану аудиту, формулює тексти NCR і визначає спільну рекомендацію для сертифікаційного комітету. Після цього розпочинається офіційна Заключна нарада (Closing Meeting, п. 9.4.7).
Правила інженерного захисту позиції компанії на Заключній нараді
Згідно з пунктом 9.4.7.1 ISO/IEC 17021-1, на заключній нараді провідний аудитор зобов'язаний зачитати кожне виявлене зауваження так, щоб керівництво підприємства точно зрозуміло і нормативну вимогу, і об'єктивні докази, на яких ґрунтується невідповідність. У цей момент команда компанії часто робить дві протилежні помилки: або починає емоційно сперечатися без фактів, або мовчки підписує протокол із фактичними неточностями.
Дотримуйтеся трьох професійних правил:
- Перевіряйте фактичну точність об'єктивного доказу прямо за столом. Якщо аудитор зачитує невідповідність про відсутність певного протоколу, а цей протокол фізично існував на момент аудиту, але начальник дільниці розгубився і показав не ту папку, спокійно подайте документ до завершення наради. Якщо об'єктивний доказ спростовує наявність порушення, аудитор знімає або перекваліфіковує невідповідність на місці.
- Уточнюйте межу між одиничним випадком (
Minor) та системним збоєм (Major). Якщо аудитор класифікує невідповідність якMajor NCна основі одного пропущеного запису, запитайте: "Яку загальну кількість записів у вибірці було перевірено, щоб підтвердити системний характер відхилення за п. 3.12 ISO/IEC 17021-1?" Коли 9 із 10 зразків у порядку, а помилка є в одному і не загрожує безпечності продукту, це класичнийMinor NC. - Пам'ятайте про право на формальну апеляцію (
п. 9.7 ISO/IEC 17021-1). Підпис генерального директора під протоколом невідповідностей на заключній нараді підтверджує ознайомлення зі змістом зауважень, але не позбавляє підприємство права подати офіційну аргументовану апеляцію до незалежного апеляційного комітету органу сертифікації (відповідно до Закону України № 124-VIII тап. 9.7 ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1).
П'ятикроковий алгоритм закриття невідповідностей (CAPA) та метод 5 Whys
Сам провідний аудитор не видає сертифікат. На заключній нараді він озвучує лише рекомендацію аудиторської групи. Остаточне рішення про видачу сертифіката за пунктом 9.5 ISO/IEC 17021-1 ухвалює незалежний технічний рецензент (Technical Reviewer) або сертифікаційний комітет органу сертифікації, який не брав участі в аудиті на вашому заводі. І головний документ, який цей рецензент вивчає під мікроскопом, це ваш звіт про коригувальні дії (CAPA Plan).
За статистикою Еконтроль, близько $40%$ первинних звітів CAPA, які підприємства пишуть самостійно без досвідченого інженера, повертаються технічним рецензентом на доопрацювання через плутанину між корекцією і коригувальною дією або поверхневий аналіз причин.
Щоб закрити будь-яку невідповідність Stage 2 з першої спроби, заповнюйте форму CAPA за п'ятикроковою інженерною структурою (п. 9.4.9 ISO/IEC 17021-1 та п. 10.2 Annex SL):
- Негайна корекція та локалізація (
Correction / Containment): дія, спрямована на усунення самого виявленого дефекту тут і зараз (наприклад: "Проведено позапланове калібрування pH-метра лаб. № 04 в акредитованій лабораторії згідно із сертифікатом № UA-2026-884 від 14.10.2026"). - Аналіз поширеності відхилення (
Extent / Retrospective Analysis): перевірка суміжних дільниць, інших змін і раніше випущених партій (наприклад: "Перевірено всі 18 одиниць лабораторних ЗВТ та результати аналізів pH за період із 01.10.2026 по 12.10.2026 за дублюючим архівним pH-метром № 02; відхилень готової продукції не виявлено"). - Аналіз кореневої причини за методом 5 Чому (
Root Cause Analysis - 5 Whys): пошук системної вади в управлінні процесом, яка дозволила помилці виникнути. Ніколи не пишіть у графі кореневої причини "людський фактор", "неуважність працівника" або "завантаженість персоналу". Технічний рецензент CB одразу відхилить такий звіт, бо за принципами ISO людина помиляється там, де система не має запобіжника. - Системна коригувальна дія (
Corrective Action): інженерна або процедурна зміна, яка усуває знайдену на 5-му кроці "Чому" кореневу причину та унеможливлює повторення невідповідності в майбутньому. - Документовані докази впровадження та верифікація результативності (
Implementation Evidence & Effectiveness Review): фотографії, скани оновлених процедур, скріншоти налаштувань ERP, накази та протокол перевірки результативності через 30-60 днів.
Практичний приклад розбору невідповідності за методом 5 Whys для звіту Stage 2
Розглянемо реальний зразок заповнення блоку 5 Whys, який без зауважень проходить рев'ю в органах, акредитованих НААУ та європейськими членами EA:
- Зафіксована невідповідність (
Minor NC, п. 8.5.1 ISO 9001 / п. 8.9.2.3 ISO 22000): Під час обходу дільниці пакування 10.10.2026 виявлено, що динамометричний ключ інв. № ДК-12 (або еталонний термометр ТЦ-05) експлуатується на лінії із простроченим на 18 днів терміном періодичного калібрування. - Чому № 1 (Чому прилад із простроченим терміном калібрування залишився в роботі на лінії?): Тому що змінний майстер не вилучив прилад № ДК-12 з експлуатації 22.09.2026 у день закінчення строку дії попереднього сертифіката.
- Чому № 2 (Чому змінний майстер не знав про закінчення терміну калібрування 22.09.2026?): Тому що на корпусі приладу була відсутня візуальна бірка з датою наступного калібрування, а повідомлення від відповідального метролога до цеху не надходило.
- Чому № 3 (Чому метролог не надіслав попередження про вилучення приладу в цех?): Тому що прилад № ДК-12 був придбаний у вересні 2025 року як заміна виведеного з ладу інструмента і не був внесений до зведеного річного Графіка калібрування Ф-07-04 на 2026 рік.
- Чому № 4 (Чому новий прилад був виданий зі складу у виробничий цех без внесення до Графіка калібрування?): Тому що за чинною процедурою закупівель комірник технічного складу видає отриманий інструмент безпосередньо начальнику цеху за накладною без візування у метрологічній службі.
- Чому № 5 (Коренева причина /
Root Cause): У процедурі "Управління моніторингом та вимірюваннями" (П-07-02, ред. 01) відсутній обов'язковий етап вхідної метрологічної реєстрації та блокування видачі новопридбаних ЗВТ зі складу у виробництво в обліковій системі BAS без присвоєння метрологічного статусу і дати наступного калібрування. - Корекція (
Correction): Прилад № ДК-12 негайно вилучено з лінії, замінено на калібрований дублер № ДК-14, передано до акредитованої лабораторії (сертифікат калібрування від 13.10.2026 додається), а партії, випущені з 23.09 по 10.10, перевірено контролером ВТК. - Коригувальна дія (
Corrective Action): (1) Внесено зміни до процедури П-07-02 (ред. 02 від 14.10.2026): запроваджено обов'язкове кольорове маркування ЗВТ водостійкими бірками за кварталами року; (2) В обліковій системі BAS у картці номенклатури групи "Засоби вимірювання" налаштовано програмне блокування списання приладу зі складу в цех без заповненого поля "Інвентарний номер у Реєстрі ЗВТ та дата наступного калібрування" (доступ має лише головний метролог).

Як пройти технічне рев'ю сертифікаційного комітету (п. 9.5 ISO/IEC 17021-1) з першого разу
Коли ви надсилаєте заповнений план CAPA провідному аудитору, він передає досьє незалежному технічному експерту органу сертифікації (п. 9.5 ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1). Щоб комітет затвердив видачу сертифіката за 5-7 днів без повернень, до кожної закритої невідповідності прикріплюйте окремий ZIP-архів, названий за номером NCR (наприклад, NCR_01_Evidence). Усередині мають лежати три файли: (1) заповнена картка 5 Whys з розведеними графами Correction та Corrective Action; (2) доказ негайної корекції (скан сертифіката, фото усуненого дефекту "До / Після", акт переперевірки партії); (3) доказ системної дії (нова редакція інструкції з виділеними кольором змінами та протокол ознайомлення персоналу змінами з підписами).
Супровід сертифікаційного аудиту Stage 2 та підготовка підприємства до ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 14001 і ISO 45001 з Еконтроль
Проходження другого етапу сертифікаційного аудиту не повинно паралізувати роботу заводу чи перетворюватися на лотерею. Коли система менеджменту вибудувана під реальну технологію вашого виробництва, а команда знає логіку дій аудитора за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, перевірка проходить у спокійному робочому режимі і завершується позитивною рекомендацією та реєстрацією сертифіката в міжнародній базі IAF CertSearch.
Чотири формати інженерної підтримки підприємств від команди Еконтроль
Залежно від того, скільки часу залишилося до вашого аудиту (три місяці чи сім днів) і в якому стані перебуває поточна документація та виробничі дільниці, фахівці Еконтроль підключаються на будь-якому етапі:
- Попередній стрес-тест і діагностичний передаудит (
Mock Stage 2 Audit). За 2-4 тижні до візиту органу сертифікації наш провідний аудитор виїжджає на ваш майданчик і проводить повноцінну імітацію Stage 2 за правиламиISO/IEC 17021-1. Ми проходимо весь маршрут у цехах, проводимо 4-годинний тест вертикальної простежуваності і масового балансу, перевіряємо метрологічні розрахунки та опитуємо операторів на ККТ і критичних операціях. За підсумками ви отримуєте чіткий перелік уразливих місць, які ми закриваємо до приїзду офіційної комісії. - Комплексна розробка та впровадження систем менеджменту під ключ. Проєктуємо та впроваджуємо робочі системи за стандартами ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000 та міжнародною схемою FSSC 22000 версії 6. Ми не продаємо шаблонні папки на 500 сторінок, які ніхто не читає: усі процедури, карти ризиків, плани НАССР та форми журналів інтегруються у ваші наявні виробничі процеси й облікові системи з урахуванням вимог Закону України № 124-VIII.
- Професійний супровід сертифікаційного аудиту Stage 2 та закриття невідповідностей (CAPA). Перевіряємо коректність розрахунку людино-днів за
IAF MD 5у комерційних пропозиціях органів сертифікації, акредитованих НААУ або національними органами European co-operation for Accreditation (EA), усуваємо зони стурбованості після Stage 1, проводимо інструктаж керівництва і персоналу за ролями, супроводжуємо аудит і розробляємо інженерні звітиCAPA (5 Whys)для гарантованого проходження технічного рев'ю з першої подачі. - Постсертифікаційний річний супровід системи менеджменту. Отримання сертифіката це лише початок трирічного циклу, в якому на вас чекають щорічні наглядові аудити (
Surveillance 1таSurveillance 2, а для FSSC 22000 щонайменше один з них обов'язково неоголошенийUnannounced Audit). Ми беремо на себе проведення професійних внутрішніх аудитів, підготовку аналізу з боку керівництва та підтримку системи у постійній готовності до перевірок.
Потрібно розрахувати точну кількість людино-днів Stage 2 для вашого штату або екстрено підготувати підприємство до аудиту, що стартує найближчими тижнями? Залиште заявку через сторінку контактів Еконтроль, і наш провідний аудитор розбере вашу сферу сертифікації та складе покроковий план дій.
Готуєтеся до Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 14001 чи ISO 45001?
Замовте передаудит готовності майданчика, перевірку розрахунку людино-днів за IAF MD 5 або повний інженерний супровід Stage 2 та закриття CAPA від провідних аудиторів Еконтроль.
Замовити супровід аудиту
Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст сторінки
- Нормативна архітектура Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO за ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1 та Законом № 124-VIII
- Розрахунок тривалості Stage 2 за IAF MD 5 (QMS, EMS, OH&S) та FSSC 22000: формули людино-днів і декомпозиція плану аудиту
- День 1 Stage 2 сертифікаційного аудиту: вступна нарада за п. 9.4.2 ISO/IEC 17021-1, інтерв'ю з керівництвом та верифікація розділів 4-7
- Вибірка доказів на виробництві (п. 9.4.4 ISO/IEC 17021-1): обхід дільниць, інтерв'ю з операторами та аудит по 5 стандартах
- Тести простежуваності, масовий баланс та метрологічна простежуваність засобів вимірювання на 2-му етапі аудиту
- Класифікація невідповідностей Minor, Major та OFI за п. 9.4.5 ISO/IEC 17021-1: анатомія запису NCR і правила ескалації
- Заключна нарада (п. 9.4.7 ISO/IEC 17021-1) та інженерний алгоритм закриття невідповідностей CAPA за методом 5 Whys
- Супровід сертифікаційного аудиту Stage 2 та підготовка підприємства до ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 14001 і ISO 45001 з Еконтроль
- Часті запитання про Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO, класифікацію Minor і Major та закриття CAPA
Нормативна архітектура Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO за ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1 та Законом № 124-VIII
Коли до приїзду аудиторської групи залишається тиждень, на більшості виробничих підприємств починається знайомий марафон: технологи дописують протоколи валідації, інженер з охорони праці оновлює бірки на вогнегасниках, а менеджер з якості вночі звіряє дати у журналах внутрішніх аудитів. Така нервозність виникає через хибне уявлення, ніби Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO є непередбачуваним іспитом, де все залежить від настрою конкретного перевіряючого. На практиці другий етап первинного сертифікаційного аудиту підпорядковується жорсткому міжнародному регламенту, де кожен крок аудитора, метод відбору вибірки і критерій класифікації відхилень визначені до хвилини.
За 200+ супроводжених сертифікаційних проєктів інженерна команда Еконтроль переконалася: компанії провалюють другий етап або отримують значні невідповідності (Major NC) з однієї причини. Вони готуються до Stage 2 так само, як готувалися до першого етапу, роблячи ставку на паперові процедури замість операційних доказів у цеху. Якщо ви лише плануєте сертифікаційний проєкт з нуля, радимо спершу переглянути наш повний посібник із сертифікації ISO 9001, а в цьому матеріалі ми детально розберемо інженерну механіку проходження другого етапу на промисловому майданчику.
Законодавче та акредитаційне підґрунтя: ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, Закон № 124-VIII та НААУ
Жоден акредитований орган з оцінки відповідності (ООВ / Certification Body, CB) не встановлює правила проведення аудиту на власний розсуд. Його діяльність обмежена вертикаллю нормативних вимог, порушення яких веде до відкликання атестата акредитації самого органу:
- Закон України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" № 124-VIII. Цей базовий законодавчий акт визначає правові засади оцінки відповідності в Україні, вимоги до органів з оцінки відповідності, принципи їхньої незалежності, неупередженості та процедури апеляційного оскарження рішень.
- Стандарт
ISO/IEC 17021-1:2015(в Україні чинний як гармонізований національний стандартДСТУ EN ISO/IEC 17021-1:2017"Оцінка відповідності. Вимоги до органів, які здійснюють аудит і сертифікацію систем менеджменту. Частина 1. Вимоги"). Пункт9.3.1цього стандарту імперативно ділить первинний сертифікаційний аудит на два етапи: Етап 1 (Stage 1, п.9.3.1.2) та Етап 2 (Stage 2, п.9.3.1.3), а розділ9.4регламентує безпосередній порядок роботи аудиторської групи на об'єкті. - Нагляд з боку Національного агентства з акредитації України (НААУ) та European co-operation for Accreditation (EA). Українські та європейські органи сертифікації працюють під контролем національних органів акредитації, які є підписантами багатосторонніх угод про взаємне визнання EA MLA та IAF MLA. Інспектори НААУ або європейських органів регулярно проводять спостережні аудити (
witness audits), фізично супроводжуючи сертифікаційних аудиторів на заводах клієнтів. - Глобальна верифікація у реєстрі IAF CertSearch. Справжність виданого після Stage 2 сертифіката за стандартами ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 чи ISO 22000 перевіряється закордонними замовниками і тендерними комітетами у єдиній світовій базі IAF CertSearch, а для схеми FSSC 22000 додатково у публічному реєстрі Фонду FSSC.
Сім обов'язкових об'єктів перевірки за п. 9.3.1.3 ISO/IEC 17021-1
Згідно з пунктом 9.3.1.3 стандарту ISO/IEC 17021-1, метою Stage 2 є оцінювання впровадження, включаючи результативність (effectiveness), системи менеджменту клієнта. Аудитор обов'язково проводиться на фізичних майданчиках організації (on-site) і повинен охопити щонайменше сім елементів:
- Інформацію та об'єктивні докази відповідності всім застосовним вимогам обраного стандарту системи менеджменту або нормативного документа.
- Моніторинг, вимірювання, звітування та перегляд результативності відносно ключових цілей і показників ефективності (KPI), узгоджених з очікуваннями стандарту.
- Здатність системи менеджменту та її реальну діяльність щодо забезпечення відповідності застосовним законодавчим, регуляторним і контрактним вимогам (дозвільна база на викиди і спецводокористування для ISO 14001, реєстрація потужностей та мікробіологічні критерії для ISO 22000, атестація робочих місць і дозволи на роботи підвищеної небезпеки для ISO 45001).
- Операційне управління процесами клієнта в реальних виробничих умовах у всіх змінах.
- Внутрішні аудити та аналіз з боку керівництва (
Management Review), включаючи їхню глибину, неупередженість та реальні управлінські рішення. - Відповідальність керівництва за власні політики, розподіл ресурсів і управління ризиками.
- Нормативні зв'язки між вимогами стандарту, політикою, цілями результативності, будь-якими застосовними правовими вимогами, відповідальністю, компетентністю персоналу, операціями, процедурами, даними про результативність та висновками внутрішніх аудитів.
Простіше кажучи: на першому етапі (Stage 1) аудитор з'ясовує, чи правильно ви спроєктували архітектуру системи і чи готові до основної перевірки. На другому етапі (Stage 2) аудитор перевіряє, чи працює ця система щодня без участі консультанта і чи здатна вона зупинити брак, аварію або біологічне забруднення продукту.
| Параметр аудиту | Етап 1 (Stage 1, п. 9.3.1.2 ISO/IEC 17021-1) | Етап 2 (Stage 2, п. 9.3.1.3 ISO/IEC 17021-1) |
|---|---|---|
| Головна інженерна мета | Оцінка готовності документації, правильності сфери сертифікації (Scope), локаційних умов та факту проведення внутрішнього аудиту і Management Review | Оцінка практичного впровадження та результативності системи менеджменту через вибірку записів, спостереження за операціями та інтерв'ю |
| Формат і локація проведення | Частково дистанційно або 0,5-1 день на майданчику (для схем високого ризику, як-от FSSC 22000 та ISO 45001, зазвичай на об'єкті) | Обов'язково фізично на виробничих майданчиках (on-site) з охопленням технологічних змін і критичних дільниць |
| Розподіл часу за IAF MD 5 | Приблизно 20-30% від сумарного розрахункового часу первинного сертифікаційного аудиту | 70-80% сумарного часу первинного аудиту (не менше 80% часу кожного етапу безпосередньо в аудійованих підрозділах) |
| Глибина вибірки записів | Оглядова перевірка наявності документованих процедур, реєстрів ризиків, програми внутрішніх аудитів і протоколу перегляду керівництвом | Вертикальна й горизонтальна вибірка 3-10 партій або замовлень, 4-годинні тести простежуваності, зведення масового балансу |
| Залучений персонал підприємства | Вище керівництво, керівник з якості ( або голова групи НАССР/EHS), провідний внутрішній аудитор | Усі рівні: CEO, власники процесів, технолог, головний інженер, метролог, HR, комірники та лінійні оператори на ККТ/обладнанні |
| Класифікація виявлень у звіті | Зони стурбованості (Areas of Concern), які сигналізують про потенційні невідповідності у разі неусунення до другого етапу | Офіційні звіти про невідповідність: Critical NC (у FSSC 22000), Major NC (значні), Minor NC (незначні) та OFI (можливості для покращення) |
| Максимальний інтервал між етапами | Максимальна перерва до Stage 2 становить 6 місяців (при перевищенні 6 місяців Stage 1 анулюється і проводиться повторно) | Завершується рекомендацією групі сертифікаційного комітету щодо видачі сертифіката (після закриття невідповідностей) |
| Подальші дії підприємства | Усунення всіх зон стурбованості та напрацювання операційних записів до початку Stage 2 | Подання плану CAPA з аналізом кореневих причин (5 Whys) за 14-28 днів і повне закриття Major NC у межах 28-90 днів |
Чому не можна виходити на Stage 2 з відкритими зонами стурбованості після Stage 1
На першому етапі аудитор не виписує формальних невідповідностей (NCR), а фіксує у звіті зони стурбованості (Areas of Concern). Багато керівників сприймають це як м'яку рекомендацію. Це небезпечна пастка: на першій же годині Stage 2 провідний аудитор відкриває звіт першого етапу і перевіряє кожен рядок. Будь-яка не усунена зона стурбованості на другому етапі автоматично кваліфікується як невідповідність, а якщо вона стосується відсутності валідації ККТ, внутрішнього аудиту чи калібрування, перетворюється на Major NC із блокуванням видачі сертифіката. Якщо після Stage 1 ви отримали понад 4-5 суттєвих зауважень, проведіть попередній інженерний діагностичний передаудит з Еконтроль до приїзду комісії.
Розрахунок тривалості Stage 2 за IAF MD 5 (QMS, EMS, OH&S) та FSSC 22000: формули людино-днів і декомпозиція плану аудиту
Одне з перших практичних питань власника або фінансового директора звучить просто: скільки саме днів аудитори проведуть на нашому підприємстві і звідки береться ця цифра в комерційній пропозиції? Тривалість другого етапу не є предметом вільного торгу. Якщо орган сертифікації необґрунтовано скорочує тривалість перевірки, щоб дати нижчу ціну, під час акредитаційної перевірки з боку НААУ або European co-operation for Accreditation (EA) такий сертифікат буде призупинено або виключено з реєстру IAF CertSearch.
Алгоритм розрахунку людино-днів за обов'язковим документом IAF MD 5
Для стандартів ISO 9001 (системи управління якістю, QMS), ISO 14001 (екологічний менеджмент, EMS) та ISO 45001 (охорона здоров'я і безпека праці, OH&S) усі акредитовані органи зобов'язані застосовувати обов'язковий документ Міжнародного форуму з акредитації IAF MD 5:2023 (Determination of Audit Time of Quality, Environmental, and Occupational Health & Safety Management Systems).
Інженерний розрахунок виконується у чотири кроки:
- Обчислення ефективної чисельності персоналу ($N_{\text{eff}}$). У формулу береться не просто штатний розпис бухгалтерії, а всі особи, залучені до сфери сертифікації (включаючи постійний, сезонний, тимчасовий і підрядний персонал, який впливає на якість чи безпеку). Проте
IAF MD 5дозволяє суттєво зменшити $N_{\text{eff}}$ для повторюваних низькокваліфікованих операцій та ідентичних змін:
$$N_{\text{eff}} = N_{\text{admin}} + N_{\text{eng}} + \frac{N_{\text{shift}}}{S_{\text{ident}}} \times K_{\text{rep}}$$
де $N_{\text{admin}}$ та $N_{\text{eng}}$ це управлінський та інженерно-технічний склад, $N_{\text{shift}}$ загальна кількість лінійних операторів на ідентичних технологічних змінах, $S_{\text{ident}}$ кількість повністю ідентичних змін (за умови доведеної ідентичності процесів), а $K_{\text{rep}}$ коефіцієнт скорочення для однотипних простих операцій (наприклад, ручне сортування чи пакування).
- Визначення базового часу первинного аудиту ($T_{\text{base}}$). За таблицями
QMS 1(для ISO 9001),EMS 1(для ISO 14001) таOH&S 1(для ISO 45001) на основі $N_{\text{eff}}$ та категорії складності або ризику галузі (High, Medium, Low) визначається сумарна кількість людино-днів на Stage 1 + Stage 2. Один аудито-день дорівнює8 робочим годинамна майданчику (без урахування обіду та часу на дорогу). - Застосування коригувальних коефіцієнтів ($F_{\text{adj}}$). Час збільшується при високій складності логістики, використанні перекладачів, жорсткому галузевому регулюванні або наявності проєктування і розроблення (п.
8.3 ISO 9001). Зменшення базового часу можливе за відсутності проєктування (п. 8.3), високої зрілості системи або низької складності процесів, але сумарне зменшення заIAF MD 5ніколи не може перевищувати $30%$ від базового табличного значення $T_{\text{base}}$. - Виділення частки Stage 2 та розрахунок інтегрованих систем (IMS). Із фінального часу первинного аудиту на Stage 2 припадає $70 ext{-}80%$ людино-днів. Якщо підприємство одночасно сертифікує інтегровану систему менеджменту (наприклад,
ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001), заIAF MD 11застосовується знижка на рівень інтеграції процесів і політик (до $20%$) за умови мультикомпетентності аудиторів:
$$T_{\text{IMS}} = \left( T_{\text{QMS}} + T_{\text{EMS}} + T_{\text{OHS}} \right) \times \left( 1 - D_{\text{int}} \right)$$
Специфіка розрахунку часу Stage 2 для ISO 22000 та FSSC 22000 (за ISO 22003-1)
У харчовій промисловості та виробництві паковання для стандартів ISO 22000 та схеми FSSC 22000 діє окремий стандарт акредитації ISO 22003-1:2022 та вимоги Схеми FSSC 22000 (версія 6). Тут загальна тривалість базового аудиту ($T_{\text{FSMS}}$) складається з чотирьох доданків:
$$T_{\text{FSSC}} = T_D + T_H + T_{FTE} + T_{\text{add}}$$
де $T_D$ це базовий час на майданчику для відповідної категорії харчового ланцюга (наприклад, категорія C переробка харчових продуктів або категорія I виробництво упаковки), $T_H$ додатковий час за кожне окреме дослідження НАССР (HACCP study), $T_{FTE}$ надбавка за кількість персоналу в еквіваленті повної зайнятості, а $T_{\text{add}}$ обов'язковий додатковий час на перевірку специфічних вимог FSSC 22000 (Food Defense, Food Fraud, управління алергенами, екологічний моніторинг, культура безпечності). При цьому щонайменше $70%$ розрахованого часу відводиться саме на Stage 2.
Числовий приклад розрахунку для трьох типів українських підприємств
Розглянемо реальні інженерні розрахунки, які фахівці Еконтроль верифікують перед підписанням клієнтом договору з органом сертифікації:
- Кейс 1: Машинобудівний завод (110 працівників, 1 майданчик, сертифікація ISO 9001 без проєктування п. 8.3). За рахунок ідентичних токарно-фрезерних операцій у дві зміни ефективний персонал становить $N_{\text{eff}} = 75$ осіб (діапазон
66-85у таблиціQMS 1). Базовий час $T_{\text{base}} = 4{,}0$ людино-дні. Знижка за виключення п.8.3(Проєктування) становить $-15%$, що дає $3{,}4$ людино-дні (округлюється до $3{,}5$ людино-дня). З них Stage 1 = 1,0 людино-день, а Stage 2 = 2,5 людино-дні (наприклад, один аудитор працює 2,5 дня або два аудитори працюють 1,25 дня). - Кейс 2: Будівельно-монтажна компанія (220 працівників, інтегрована система ISO 9001 + ISO 14001 + ISO 45001, висока категорія ризику OH&S). При $N_{\text{eff}} = 190$ осіб базовий час становить: $T_{\text{QMS}} = 5{,}0$ днів, $T_{\text{EMS}} = 6{,}0$ днів (середній екологічний ризик), $T_{\text{OHS}} = 7{,}5$ днів (високий ризик будівельних робіт). Сума окремих аудитів дорівнює $18{,}5$ людино-днів. Завдяки єдиній інтегрованій документації, спільному внутрішньому аудиту та комбінованій групі аудиторів застосовується знижка за
IAF MD 11у розмірі $20%$: $T_{\text{IMS}} = 18{,}5 \times 0{,}8 = 14{,}8 \approx 15{,}0$ людино-днів. З них на Stage 2 припадає 10,5-11,0 людино-днів з обов'язковим виїздом на діючі будівельні майданчики. - Кейс 3: Молокопереробний завод (160 працівників, 2 дослідження НАССР, схема FSSC 22000 категорія CI). Базовий час з урахуванням FSSC-надбавки становить $5{,}5$ людино-днів, з яких Stage 2 триває 4,0 людино-дні безпосередньо у виробничих цехах, лабораторії, складах і відділі головного інженера.
Як читати План аудиту (Audit Plan за п. 9.2.3 ISO/IEC 17021-1) за 14 днів до візиту
За 2-3 тижні до початку другого етапу провідний аудитор надсилає офіційний План аудиту (Audit Plan). Відповідно до пункту 9.2.3.2 ISO/IEC 17021-1, цей документ прив'язує кожну годину роботи кожного члена аудиторської групи до конкретних підрозділів підприємства та пунктів стандарту (від розділу 4 до розділу 10). Прочитайте його разом з нашим 90-денним планом підготовки до сертифікаційного аудиту та перевірте чотири критичні речі:
- Присутність власників процесів у свої слоти. Якщо аудит відділу закупівель (
п. 8.4) призначено на вівторок о 11:00, керівник закупівель має бути на місці з відкритим реєстром затверджених постачальників та анкетами переоцінки. - Працюючі технологічні лінії. На Stage 2 аудитор зобов'язаний побачити реальні процеси згідно із заявленою сферою сертифікації (
Scope). Якщо у вашій сфері вказано "виробництво екструдованих кормів та фасування у біг-беги", а в дні аудиту лінія фасування стоїть на плановому ремонті, цей процес не може бути підтверджений, і орган сертифікації або виключить його зі сфери, або призначить додатковий платний виїзд. - Охоплення змінної роботи. Якщо завод працює у дві або три зміни, аудитор за правилами акредитації перевіряє роботу вечірньої чи ранкової перезмінки, щоб переконатися, що контроль якості не зникає після 17:00, коли директор їде додому.
- Роль супроводжуючих осіб (
Guides) та спостерігачів (Observers). Згідно зп. 9.2.3.4 ISO/IEC 17021-1, до кожного аудитора прикріплюється внутрішній супроводжуючий від підприємства, який відповідає за маршрут, засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) і виклик потрібних працівників, але не має права відповідати на запитання замість опитуваного персоналу.
День 1 Stage 2 сертифікаційного аудиту: вступна нарада за п. 9.4.2 ISO/IEC 17021-1, інтерв'ю з керівництвом та верифікація розділів 4-7
Перший день Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO задає темп усій перевірці. Перші три години визначають, чи сприйматиме аудитор вашу систему менеджменту як живий інструмент управління бізнесом, чи як штучну декорацію, створену під приїзд комісії.
Вступна нарада (Opening Meeting) за п. 9.4.2 ISO/IEC 17021-1: 14 обов'язкових елементів
Рівно о 08:30 або 09:00 у переговорній кімнаті збираються аудиторська група, генеральний директор (CEO), головний інженер, головний технолог, керівник з якості та власники ключових процесів. Провідний аудитор відкриває нараду і за вимогами пункту 9.4.2 ISO/IEC 17021-1 проходить за фіксованим протоколом:
- Представляє членів аудиторської групи, технічних експертів (якщо вони залучені для вузькоспеціалізованих процесів) і спостерігачів, пояснюючи їхні ролі.
- Звіряє точне формулювання сфери сертифікації (
Certification Scope) українською та англійською мовами, юридичну назву і фізичні адреси всіх майданчиків. Перевірте кожну літеру зараз: виправлення помилки у вже випущеному сертифікаті займе тижні. - Підтверджує критерії аудиту (конкретна редакція стандарту, наприклад
ISO 9001:2015,ISO 22000:2018зISO/TS 22002-1:2009та Додатковими вимогамиFSSC 22000 v6, а також внутрішня документація компанії і законодавчі акти). - Пояснює принцип статистичної та ризик-орієнтованої вибірки: через обмежений час аудит базується на вибірці доказів, тому існує елемент невизначеності, і відсутність виявлених невідповідностей у конкретному процесі не означає стовідсоткової бездоганності всього підрозділу.
- Пояснює градацію висновків аудиту (
Major NC,Minor NC,OFI, а для FSSC 22000 такожCritical NC) і терміни подання коригувальних дій. - Декларує зобов'язання органу сертифікації щодо конфіденційності комерційної та технологічної таємниці та відсутність конфлікту інтересів.
- Узгоджує правила охорони праці, санітарно-гігієнічного допуску у чисті зони (відсутність прикрас, годинників, парфумів, наявність санітарного одягу, бахіл, касок, захисних окулярів та сигнальних жилетів) і порядок дій на випадок повітряної тривоги або аварійної ситуації.
- Інформує про умови, за яких аудит може бути достроково припинено (наприклад, загроза безпеці аудиторів, відмова у доступі до виробничих дільниць або спроба фальсифікації записів), та про процедуру подання скарг і апеляцій.
Від підприємства на вступній нараді потрібні дві речі: стовідсоткова явка керівників підрозділів за списком і коротка 5-хвилинна доповідь директора про ключові зміни в компанії з моменту проведення Stage 1 (нові лінії, зміна чисельності штату, реконструкція цехів або зміна рецептур).
Інтерв'ю з вищим керівництвом (Розділ 4 Контекст, Розділ 5 Лідерство, Розділ 6 Ризики, п. 9.3 Management Review)
Одразу після вступної наради провідний аудитор просить залишитися в кабінеті лише вище керівництво (CEO, виконавчого або операційного директора). Історія, коли директор каже "запитайте все у нашого менеджера з якості, я йому доручив ISO", з моменту виходу структури високого рівня Annex SL закінчується невідповідністю за пунктом 5.1.1 (Лідерство та зобов'язання).
Аудитор перевіряє управлінський контур за чотирма векторами:
- Контекст організації та заінтересовані сторони (
п. 4.1, 4.2). Як зовнішні чинники (перебої з електропостачанням, логістичні обмеження експорту, дефіцит кваліфікованих операторів, нові вимоги ритейлерів ЄС) трансформувалися у конкретні дії в системі менеджменту цього року? - Політика та вимірювані цілі (
п. 5.2, 6.2). Аудитор не просить директора цитувати Політику напам'ять. Він дивиться, чи оцифрована кожна теза Політики у вимірювані цілі (Objectives) за формулою: Показник KPI + Базове значення + Цільовий таргет + Ресурси + Відповідальний + Строк досягнення. Якщо у компанії записана ціль "підвищувати задоволеність клієнтів" або "знижувати травматизм" без жодної цифри в одиницяхppm,%або частоти інцидентівLTIFR, це гарантованийMinor NCза п.6.2.1. - Управління ризиками та можливостями (
п. 6.1). Як оцінені ризики реально впливають на операційні процеси? Якщо у реєстрі ризиків найбільшим ризиком вказано зрив постачання імпортних комплектуючих, аудитор запитає, яке рішення ухвалив директор: чи затвердили альтернативного постачальника, чи збільшили страховий запас на складі. - Аналіз з боку керівництва (
Management Review, п. 9.3). Це центральний документ першого дня. Протокол перегляду керівництвом повинен містити абсолютно всі обов'язкові вхідні дані (п. 9.3.2) та вихідні рішення (п. 9.3.3) згідно зі стандартом. Якщо у протоколі забули відобразити результати оцінки постачальників, зворотний зв'язок від споживачів, достатність ресурсів або результативність дій щодо ризиків, аудитор фіксує невідповідність.
Перевірка управління документованою інформацією (п. 7.5) та компетентності (п. 7.2)
До обіду першого дня аудитор перевіряє системне ядро документації та кадрові процеси:
- Управління документованою інформацією (
п. 7.5). Перевіряється реєстр чинної документації (Master List), правила ідентифікації редакцій, порядок внесення змін та вилучення застарілих паперових копій з робочих місць. Класична пастка, яку ми бачимо під час підготовки клієнтів: у кабінеті технолога лежить затверджена інструкція версіїРед. 04 від 2026 року, а в цеху на стенді у ламінованому файлі виситьРед. 02 від 2023 року. - Компетентність та обізнаність (
п. 7.2, 7.3). Спільно з HR-відділом аудитор бере штатний розпис, обирає навмання 5-7 прізвищ (особливо нещодавно прийнятих працівників, зварників, лаборантів, водіїв навантажувачів, операторів пастеризаторів) і звіряє ланцюжок: Кваліфікаційні вимоги посадової інструкції -> Документи про освіту/посвідчення -> Протокол первинного навчання і стажування -> Оцінка результативності навчання (тест або атестаційний лист допуску до самостійної роботи).
Правило неупередженості за п. 5.2 ISO/IEC 17021-1 та роль консультанта під час аудиту
Згідно з п. 5.2 стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, аудитор або орган сертифікації не має права проводити сертифікаційний аудит підприємства, якщо він надавав цій компанії консультаційні послуги із систем менеджменту або проводив внутрішні аудити протягом останніх 2 років. Проте ваші інженерні консультанти з Еконтроль мають повне законне право бути присутніми на Stage 2 у статусі офіційних спостерігачів (Observers). Ми не відповідаємо замість ваших працівників під час інтерв'ю, але оперативно допомагаємо команді знайти потрібні доказові записи у базі, фіксуємо формулювання аудитора і під час перерв готуємо точні технічні роз'яснення та корекції.
Вибірка доказів на виробництві (п. 9.4.4 ISO/IEC 17021-1): обхід дільниць, інтерв'ю з операторами та аудит по 5 стандартах
Після перевірки управлінського контуру аудиторська група одягає спецодяг і виходить у виробничі цехи, лабораторії, склади сировини, енергетичні вузли та ремонтні майстерні. На вибірку доказів на виробництві під час аудиту ISO припадає понад $65%$ усього часу другого етапу. Згідно з пунктом 9.4.4 ISO/IEC 17021-1, інформація, що стосується цілей і сфери аудиту, збирається шляхом відповідної вибірки і верифікується, щоб стати об'єктивним доказом аудиту (audit evidence).
Триангуляція доказів: як працює метод перевірки на Stage 2
Досвідчений провідний аудитор ніколи не вірить на слово. Кожну вимогу стандарту він перевіряє методом інженерної триангуляції з трьох незалежних джерел:
- Інтерв'ю (
Interview): що працівник розповідає про процес та як реагує на запитання про нестандартні ситуації. - Спостереження (
Observation): що насправді відбувається на технологічній лінії в реальному часі (показники на манометрах і терморегуляторах, маркування палет, стан захисних кожухів, чистота інвентарю, дотримання розмітки). - Документовані записи (
Records): які цифри зафіксовані у паперових журналах або в ERP/MES-системі за сьогоднішню зміну і за попередні 3-12 місяців.
Коли всі три кути трикутника збігаються (оператор каже, що перевіряє металодетектор щогодини трьома тестовими еталонами Fe, Non-Fe, SS; аудитор бачить, як оператор робить цей тест на лінії; у журналі стоять записи за останні 90 змін без пропусків), процес отримує статус повної відповідності.
Галузеві чек-пойнти вибірки на виробництві для 5 основних стандартів
Залежно від стандарту, за яким ви проходите сертифікацію, фокус фізичного обходу суттєво змінюється:
- ISO 9001 (Управління якістю на виробництві та в сервісі): аудитор йде за маршрутом виконання клієнтського замовлення від вхідного запиту (
п. 8.2) і конструкторсько-технологічної підготовки (п. 8.3) до закупівлі комплектуючих (п. 8.4), налагодження обладнання (п. 8.5.1), валідації спеціальних процесів (зварювання, термообробка, фарбування, де результат не можна повністю перевірити без руйнівного контролю), ідентифікації статусу контролю (п. 8.5.2) та ізоляції невідповідної продукції у фізично відокремленому ізамкненому ізоляторі браку (п. 8.7). - ISO 22000 та FSSC 22000 (Безпечність харчових продуктів і упаковки): перевірка починається з периметра території, рампи приймання сировини і потоковості технологічних ліній (відсутність перетину брудних і чистих потоків за
ISO/TS 22002-1). Аудитор перевіряє програми-передумови (PRP): стан підлоги і дренажних трапів, карти пест-контролю, облік скла і крихкого пластику, кольорове кодування прибирального інвентарю, роботу дезбар'єрів і стан рукавичок. Далі перевіряються всі критичні контрольні точки (CCP) та операційні програми-передумови (OPRP): протоколи валідації критичних меж, записи моніторингу та дії при перевищенні. Для FSSC 22000 версії 6 обов'язково тестуються фізичне блокування доступу сторонніх осіб до водозабору і силосів (Food Defense), вразливість сировини до фальсифікації (Food Fraud), валідація очищення лінії після алергенного продукту за допомогою експрес-свобів, програма екологічного моніторингу патогенів (Listeria spp., Salmonella) за зонами 1-4 та контроль сторонніх тіл. - ISO 14001 (Система екологічного менеджменту): аудитор оглядає майданчики тимчасового зберігання небезпечних і промислових відходів (наявність маркування за кодами Національного переліку відходів, тверде непроникне покриття, захист від опадів), піддони локалізації проливів під ємностями з ПММ, кислотами і лугами (об'єм піддона має вміщувати щонайменше $110%$ об'єму найбільшої ємності), наявність сорбентів та аварійних комплектів (
Spill Kits), стан газоочисних установок (ГОУ), локальних очисних споруд, зливової каналізації та договори з ліцензованими утилізаторами. - ISO 45001 (Охорона здоров'я та безпека праці): перевіряється фізична безпека обладнання та робочих зон. Аудитор оглядає системи блокування і вивішування попереджальних табличок при ремонті (
Lockout/Tagout, LOTO), справність світлових завіс і кінцевих вимикачів на пресах та конвеєрах, оформлення нарядів-допусків на роботи підвищеної небезпеки (вогневі роботи, роботи на висоті, в замкнених просторах), протоколи випробування стелажів і вантажопідіймальних кранів, комплектацію аптечок, вільний доступ до евакуаційних виходів і фактичне залучення робітників до оцінки професійних ризиків (п. 5.4 ISO 45001).
Як готувати лінійний персонал до інтерв'ю у цеху
Важливе правило методології аудиту: під час бесіди з оператором верстата, пакувальником чи апаратником пастеризації безпосередній начальник цеху та директор не повинні підказувати або перебивати працівника. Якщо керівник постійно відповідає замість оператора, аудитор ввічливо попросить керівника відійти на 5 метрів.
Оператору не потрібно знати номери пунктів стандарту ISO. Від нього очікують чітких відповідей на три практичні запитання:
- "Який головний параметр або ризик ви контролюєте на своєму робочому місці і де записана норма?" (Оператор показує робочу інструкцію чи карту ККТ і називає конкретні межі, наприклад: температура пастеризації $76 \pm 2,^\circ\text{C}$, витримка $20\text{ с}$, тиск у контурі).
- "Покажіть, як ви проводите перевірку і де фіксуєте результат." (Оператор демонструє актуальний журнал зміни, де записи внесені вчасно, а не заповнені наперед до кінця зміни, оскільки запис часу "наперед" одразу кваліфікується як фальсифікація даних і
Major NC). - "Що ви робите, якщо показник вийшов за критичну межу або стався інцидент?" (Оператор називає алгоритм корекції: зупинити потік або перевести клапан на повернення, заблокувати партію з моменту останньої успішної перевірки, повідомити змінного майстра чи технолога, зробити запис у журналі відхилень).

| Роль на підприємстві | Пункти стандарту (Annex SL) | Типові перевірочні питання аудитора | Об'єктивні докази (подати за 3-5 хвилин) |
|---|---|---|---|
| Генеральний директор (CEO) / Директор заводу | Розділи 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 9.3 | Які стратегічні ризики вплинули на бізнес цього року? Як ви вимірюєте результативність системи? Які ресурси виділили за підсумками Management Review? | Матриця контексту, Політика, оцифрована таблиця KPI по цілях за 6-12 міс., протокол Management Review з вхідними та вихідними даними |
| Керівник з якості / Голова групи НАССР / Менеджер з EHS | Розділи 6.1, 6.3, 7.5, 9.1, 9.2, 10.2 | Як працює контроль змін (п. 6.3)? Як обирали внутрішніх аудиторів для забезпечення об'єктивності? Покажіть закриття внутрішніх невідповідностей за 5 Whys. | Реєстр ризиків, план-програма і чек-листи внутрішніх аудитів, реєстр документів (Master List), журнал CAPA та рекламацій |
| Начальник виробництва / Головний технолог | Розділи 8.1, 8.5.1, 8.5.2, 8.7 (та 8.5.4 у ISO 22000) | Як доводиться змінне завдання до ліній? Як валідували технологічні режими? Як ізолюється брак або потенційно небезпечний продукт? | Технологічні карти/інструкції, змінні рапорти, протоколи валідації ККТ/спецпроцесів, акти блокування та реєстр ізолятора браку |
| Оператор лінії / Апаратник на ККТ (CCP / OPRP) | Розділи 7.3, 8.5.1, 8.5.4 | Які критичні межі на вашій ділянці? Покажіть тест металодетектора або заміри температури. Що робите при падінні температури чи розриві сита? | Робоча інструкція на посту, заповнений журнал моніторингу поточної зміни, еталонні тест-зразки, бірки ідентифікації статусу |
| Головний інженер / Головний метролог / Механік | Розділи 7.1.3, 7.1.5, 8.1 (ISO 14001 / 45001) | Як розділяєте планово-попереджувальні ремонти (ППР) та аварійні зупинки? Як оцінюєте придатність вимірювальної техніки за сертифікатами калібрування? | Графік і журнали ППР, паспорти обладнання, перелік засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), сертифікати калібрування ДСТУ EN ISO/IEC 17025 |
| Керівник відділу закупівель та завідувач складу | Розділи 8.4, 8.5.2, 8.5.4 | За якими критеріями затверджуєте критичних постачальників? Що робите, якщо прийшла машина без CoA або з порушенням температури? Як працює FIFO/FEFO? | Реєстр затверджених постачальників, анкети щорічної переоцінки, специфікації на сировину, журнали вхідного контролю і температури складу |
| Керівник служби персоналу (HR) та інженер з охорони праці | Розділи 7.1.2, 7.2, 7.3 (та 5.4, 8.1.2 у ISO 45001) | Як підтверджуєте компетентність нових працівників до допуску на лінію? Як оцінюєте результативність навчання? Як робітники залучені до оцінки ризиків? | Матриця компетентності, посадові інструкції, протоколи навчання і перевірки знань, особові медичні книжки, журнали видачі ЗІЗ і наряди-допуски |
Тести простежуваності, масовий баланс та метрологічна простежуваність засобів вимірювання на 2-му етапі аудиту
На другий або третій день Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO перевірка переходить у фазу глибоких аналітичних стрес-тестів. Тут уже не достатньо показати чистий цех: аудитор бере конкретні серійні номери або партії продукції і перевіряє цілісність цифрового чи паперового сліду від воріт приймання сировини до відвантаження клієнту.
Вертикальний тест простежуваності (Traceability Test) та норматив 4 годин
Під час обходу складу готової продукції або перегляду реєстру відвантажень за останні 6-12 місяців аудитор сам обирає 1-3 партії готового продукту (або вибирає номер партії з реальної клієнтської рекламації) і запускає секундомір. Для стандартів ISO 22000 (п. 8.3) та FSSC 22000 галузевим стандартом виконання повного тесту простежуваності та масового балансу є максимум 4 години (а просунуті виробники вкладаються у 30-60 хвилин).
За цей час команда підприємства має подати на стіл провідного аудитора безперервний ланцюг об'єктивних доказів по обраній партії:
- Ідентифікація готової партії та відвантаження: замовлення покупця, видаткова накладна, ТТН, номер автомобіля, протокол санітарної перевірки кузова та температурний чек термографа перед завантаженням, сертифікат якості або посвідчення про якість на партію.
- Виробничий слід (
Production Batch Record): змінний рапорт випуску, точна дата і час фасування, прізвища операторів зміни, протокол випробувань готової продукції у власній чи зовнішній лабораторії. - Моніторинг безпеки під час випуску партії: оригінали журналів усіх ККТ (CCP) та OPRP саме за ті години, коли ця партія проходила через пастеризатор, автоклав, металодетектор, рентген-сканер або фільтрацію.
- Простежуваність назад до сировини та первинного паковання (
Backward Traceability): рецептурний лист списання кожної сировинної компоненти та пакувальної плівки/тари з їхніми внутрішніми партійними кодами, прибуткові накладні від постачальників, сертифікати аналізу (CoA), декларації відповідності упаковки для контакту з харчовими продуктами та записи вхідного контролю. - Докази підтримуючих процесів: записи санітарного миття (CIP-мийки) лінії перед запуском цієї партії, допуск оператора до роботи та чинні сертифікати калібрування термометрів і ваг, які використовувалися в той день.
Якщо в цьому ланцюжку губиться хоча б одна ланка (наприклад, комірник відпускав борошно чи полімерну гранулу у цех "за датою", не записуючи конкретний номер партії постачальника у лімітно-забірну картку), простежуваність розривається. Це класифікується як значна невідповідність (Major NC) за пунктом 8.5.2 ISO 9001 або 8.3 ISO 22000.
Рівняння масового балансу (Mass Balance Accounting) та допуски збіжності
У схемах FSSC 22000, а також при аудитах з протидії фальсифікації сировини (Food Fraud / VACCP), провідний аудитор обов'язково проводить розрахунок масового балансу. Мета проста: переконатися, що підприємство не випустило більше готової сертифікованої чи органічної продукції, ніж фізично закупило відповідної сировини, і що всі обсяги відходів та браку простежуються.
Інженерне рівняння масового балансу за обраною партією сировини або за період (наприклад, за 30 календарних днів по критичному інгредієнту) має вигляд:
$$M_{\text{вх.запас}} + M_{\text{прих}} = M_{\text{виробн}} + M_{\text{перероб}} + M_{\text{відх}} + M_{\text{зразки}} + M_{\text{кінц.запас}} \pm \Delta_{\text{техн}}$$
де:
- $M_{\text{вх.запас}}$ це підтверджений залишок сировини конкретної партії на складі на початок періоду (кг);
- $M_{\text{прих}}$ обсяг закупленої сировини цієї партії за прибутковими накладними (кг);
- $M_{\text{виробн}}$ маса сировини, що увійшла до складу відвантаженої та складованої готової продукції згідно з рецептурними нормами (кг);
- $M_{\text{перероб}}$ маса напівфабрикату, направленого на повторну переробку (
Rework, кг); - $M_{\text{відх}}$ задокументована маса технологічних відходів, зметів і браку за актами списання та утилізації (кг);
- $M_{\text{зразки}}$ маса, відібрана для лабораторних випробувань та архівних музейних зразків (кг);
- $M_{\text{кінц.запас}}$ фактичний залишок на складі за даними інвентаризації (кг);
- $\Delta_{\text{техн}}$ нормативні технологічні втрати вологи при сушінні, випіканні чи охолодженні або привар при гідратації.
Коефіцієнт збіжності масового балансу ($K_{\text{MB}}$) обчислюється у відсотках:
$$K_{\text{MB}} = \frac{M_{\text{виробн}} + M_{\text{перероб}} + M_{\text{відх}} + M_{\text{зразки}} + M_{\text{кінц.запас}} + \Delta_{\text{техн}}}{M_{\text{вх.запас}} + M_{\text{прих}}} \times 100%$$
На практиці сертифікаційних аудитів допустимий коридор збіжності становить $K_{\text{MB}} \in [98{,}5%\dots 100{,}5%]$ для фасованих і штучних продуктів та $[97{,}0%\dots 101{,}0%]$ для насипних і наливних процесів із коливанням вологості. Якщо розбіжність перевищує ці межі і технолог не може пояснити її задокументованими актами втрат, аудитор фіксує невідповідність.
Метрологічна простежуваність за п. 7.1.5 та оцінка невизначеності калібрування
Ще одна вразлива зона на другому етапі стосується вимірювального обладнання (п. 7.1.5 ISO 9001, п. 8.7 ISO 22000). Підприємства часто приносять аудитору пачку свіжих сертифікатів калібрування з лабораторії, акредитованої НААУ за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17025, навіть не відкриваючи їх.
Запам'ятайте фундаментальну інженерну деталь: сертифікат калібрування сам по собі не містить висновку "придатний" чи "непридатний". Лабораторія лише визначає фактичне зміщення показів приладу ($E_{\text{bias}}$) та розширену невизначеність вимірювання ($U_{95}$ при коефіцієнті охоплення $k = 2$). Оцінити, чи підходить цей прилад для вашого технологічного допуску, зобов'язаний метролог або інженер з якості підприємства за критерієм метрологічної придатності:
$$|E_{\text{bias}}| + U_{95} \le \text{MPE}_{\text{процесу}}$$
де $\text{MPE}_{\text{процесу}}$ це максимально допустима похибка вимірювання у вашому технологічному процесі або ККТ (зазвичай не більше $\frac{1}{3}$ від ширини технологічного допуску). Якщо у вас в папці лежать сертифікати калібрування, але немає протоколу або позначки про верифікацію результатів калібрування відносно ваших технологічних меж, аудитор Stage 2 запише невідповідність за п. 7.1.5.2. Повний алгоритм розрахунку з прикладами таблиць ми розібрали в окремій інженерній статті про невизначеність вимірювань і калібрування.
Класифікація невідповідностей Minor, Major та OFI за п. 9.4.5 ISO/IEC 17021-1: анатомія запису NCR і правила ескалації
Коли під час обходу або перевірки записів аудитор виявляє розбіжність між вимогами стандарту (або вашої власної процедури) та фактичною практикою, він зобов'язаний класифікувати це виявлення відповідно до пункту 9.4.5 ISO/IEC 17021-1 (ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1). Розуміння правил класифікації дозволяє команді підприємства тверезо оцінювати ризики під час аудиту і не панікувати через поодинокі дрібні недоліки.
Трикомпонентна анатомія правильного звіту про невідповідність (NCR)
Згідно з пунктом 9.4.5.2 ISO/IEC 17021-1, жодна невідповідність не може бути записана у вигляді суб'єктивної думки аудитора (наприклад, "у цеху недостатньо чисто" або "оцінка ризиків зроблена поверхнево"). Юридично та технічно коректний запис про невідповідність (Nonconformity Report, NCR) завжди складається з трьох обов'язкових частин:
- Нормативна вимога (
Requirement): точний номер пункту стандарту ISO та цитата або посилання на пункт внутрішньої процедури підприємства (наприклад: "Згідно з п. 8.5.1 c) ISO 9001:2015 та п. 4.3 робочої інструкції РІ-08-2025 моніторинг тиску зварювання виконується кожні 2 години"). - Формулювання невідповідності (
Statement of Nonconformity): чітка суть невиконання вимоги ("Не забезпечено періодичний моніторинг параметрів зварювання з установленою частотою на лінії № 2"). - Об'єктивний доказ аудиту (
Objective Audit Evidence): конкретні факти, номери документів, дати, ідентифікатори партій або інвентарні номери обладнання, за якими третя сторона може перевірити цей висновок ("У журналі контролю параметрів зварювання Ф-08-02 за 04.10.2026 та 09.10.2026 на лінії № 2 (зварювальний автомат інв. № 1044, партія виробів № 26-812) записи вимірювання тиску присутні лише один раз за 8-годинну зміну о 09:00 замість передбачених чотирьох замірів").
Зверніть увагу на пункт 9.4.5.3 ISO/IEC 17021-1: аудитору суворо заборонено формулювати можливості для покращення (OFI) або невідповідності у вигляді готових консалтингових рецептів (наприклад, "вам потрібно встановити датчик тиску моделі Х"), оскільки це порушує принцип неупередженості органу сертифікації.
Критерії розмежування Minor NC, Major NC та Critical NC і правило ескалації
Чому одне порушення завершується незначною невідповідністю (Minor NC), з якою ви спокійно отримуєте сертифікат, а інше стає значною невідповідністю (Major NC), що зупиняє видачу сертифіката та вимагає повторного платного аудиту (Follow-up Audit)? Все вирішують два критерії з пункту 3.12 та 9.4.5 ISO/IEC 17021-1:
- Незначна невідповідність (
Minor Nonconformity): це поодиноке, локальне відхилення (single lapse), яке не впливає на здатність системи менеджменту досягати запланованих результатів. Наприклад: із 15 перевірених постачальників сировини для 14 проведено щорічну переоцінку, а по одному допоміжному постачальнику анкета прострочена на 3 тижні; або один із 20 опитаних працівників не розписався у протоколі інструктажу зі зміни редакції робочої інструкції, хоча фактично виконує операцію правильно. - Значна невідповідність (
Major Nonconformity): виникає у чотирьох випадках: (а) повна відсутність або невпровадження обов'язкового процесу чи пункту стандарту (наприклад, внутрішній аудит не проводився взагалі); (б) системний збій, коли у вибірці з 5 зразків у 4 виявлено те саме порушення; (в) невідповідність, яка створює безпосередню загрозу відвантаження небезпечної або бракованої продукції споживачу чи порушує пряму норму закону; (г) ескалація кластера Minor NC, коли аудитор фіксує 3-4 незначні невідповідності по одному й тому самому розділу стандарту (наприклад, по розділу7.1.5або8.5.1), що у сукупності доводить системний розвал контролю в цьому процесі. - Критична невідповідність (
Critical Nonconformityу схемі FSSC 22000): специфічна вища категорія у харчовій безпеці, яка виписується при прямому порушенні харчового законодавства, загрозі здоров'ю споживача (наприклад, випуск продукції при непрацюючій ККТ без блокування партії), спробі фальсифікації записів або перешкоджанні роботі аудитора. ОтриманняCritical NCна первинному аудиті Stage 2 означає повну відмову у сертифікації і необхідність проходити весь цикл заново.
Детальну статистику частоти порушень по кожному пункту стандарту з прикладами реальних формулювань дивіться у нашому дослідженні про типові невідповідності що знаходять на 2-му етапі аудиту.
| Категорія виявлення | Нормативний критерій (ISO/IEC 17021-1 / FSSC v6) | Вплив на видачу сертифіката | Строки подання та закриття CAPA | Метод верифікації органом сертифікації | Типовий інженерний приклад з практики |
|---|---|---|---|---|---|
| Critical NC (лише у FSSC 22000) | Пряма загроза безпечності продукту, фальсифікація записів або втрата легальності виробництва | Сертифікат НЕ видається; результати Stage 2 анулюються (або дія чинного сертифіката призупиняється впродовж 3 роб. днів) | Повторний повний аудит можливий лише після усунення причин | Повний повторний аудит на майданчику (on-site) | Пастеризатор молока працював при +66 °C замість критичної межі +74 °C протягом 2 годин, а партія була відвантажена в торговельну мережу |
| Major NC (Значна невідповідність) | Відсутність обов'язкового елемента стандарту, системний збій або суттєвий сумнів у досягненні результатів системи (п. 3.12) | Видача сертифіката блокується до повного впровадження та верифікації результативності CAPA | План CAPA за 7-14 днів; повне закриття та верифікація до 28 днів у FSSC 22000 або до 60-90 днів у ISO 9001/14001/45001 | Додатковий виїзний аудит (Follow-up on-site) або глибока документальна верифікація доказів виправлення | На лінії порошкового фарбування відсутня валідація температурного профілю печі полімеризації, або не проведено внутрішній аудит 4 із 8 процесів |
| Minor NC (Незначна невідповідність) | Поодиноке, несистемне відхилення, яке не порушує здатність системи досягати запланованих цілей (п. 3.13) | Рекомендація до видачі сертифіката надається після затвердження аудитором кореневого аналізу, корекції та плану CAPA | У FSSC 22000 доказ корекції та план CAPA за 28 днів; в ISO 9001/14001/45001 затвердження плану за 14-30 днів | Документальний перегляд плану CAPA і доказів корекції перед сертифікацією; перевірка результативності на 1-му наглядовому аудиті | В 1 із 12 перевірених досьє приймання сировини відсутній підпис контролера ВТК за наявності прикріпленого сертифіката якості постачальника |
| OFI (Можливість для покращення) | Вимога стандарту виконана повністю, але процес має потенціал оптимізації або зниження операційного ризику (п. 9.4.5.3) | Жодного негативного впливу на видачу сертифіката; подання CAPA від підприємства не вимагається | Рішення про доцільність та строки впровадження ухвалює саме підприємство на власний розсуд | Огляд під час наступного наглядового аудиту у рамках оцінки постійного поліпшення (Розділ 10.3) | Ведення обліку термінів калібрування 45 одиниць ЗВТ у паперовому журналі без автоматичних нагадувань про наближення дати повірки |
Заключна нарада (п. 9.4.7 ISO/IEC 17021-1) та інженерний алгоритм закриття невідповідностей CAPA за методом 5 Whys
Останні дві години фінального дня Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO є кульмінацією роботи на майданчику. Спочатку аудиторська група проводить закриту внутрішню нараду (п. 9.4.6 ISO/IEC 17021-1), під час якої звіряє нотатки всіх аудиторів, перевіряє повноту виконання плану аудиту, формулює тексти NCR і визначає спільну рекомендацію для сертифікаційного комітету. Після цього розпочинається офіційна Заключна нарада (Closing Meeting, п. 9.4.7).
Правила інженерного захисту позиції компанії на Заключній нараді
Згідно з пунктом 9.4.7.1 ISO/IEC 17021-1, на заключній нараді провідний аудитор зобов'язаний зачитати кожне виявлене зауваження так, щоб керівництво підприємства точно зрозуміло і нормативну вимогу, і об'єктивні докази, на яких ґрунтується невідповідність. У цей момент команда компанії часто робить дві протилежні помилки: або починає емоційно сперечатися без фактів, або мовчки підписує протокол із фактичними неточностями.
Дотримуйтеся трьох професійних правил:
- Перевіряйте фактичну точність об'єктивного доказу прямо за столом. Якщо аудитор зачитує невідповідність про відсутність певного протоколу, а цей протокол фізично існував на момент аудиту, але начальник дільниці розгубився і показав не ту папку, спокійно подайте документ до завершення наради. Якщо об'єктивний доказ спростовує наявність порушення, аудитор знімає або перекваліфіковує невідповідність на місці.
- Уточнюйте межу між одиничним випадком (
Minor) та системним збоєм (Major). Якщо аудитор класифікує невідповідність якMajor NCна основі одного пропущеного запису, запитайте: "Яку загальну кількість записів у вибірці було перевірено, щоб підтвердити системний характер відхилення за п. 3.12 ISO/IEC 17021-1?" Коли 9 із 10 зразків у порядку, а помилка є в одному і не загрожує безпечності продукту, це класичнийMinor NC. - Пам'ятайте про право на формальну апеляцію (
п. 9.7 ISO/IEC 17021-1). Підпис генерального директора під протоколом невідповідностей на заключній нараді підтверджує ознайомлення зі змістом зауважень, але не позбавляє підприємство права подати офіційну аргументовану апеляцію до незалежного апеляційного комітету органу сертифікації (відповідно до Закону України № 124-VIII тап. 9.7 ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1).
П'ятикроковий алгоритм закриття невідповідностей (CAPA) та метод 5 Whys
Сам провідний аудитор не видає сертифікат. На заключній нараді він озвучує лише рекомендацію аудиторської групи. Остаточне рішення про видачу сертифіката за пунктом 9.5 ISO/IEC 17021-1 ухвалює незалежний технічний рецензент (Technical Reviewer) або сертифікаційний комітет органу сертифікації, який не брав участі в аудиті на вашому заводі. І головний документ, який цей рецензент вивчає під мікроскопом, це ваш звіт про коригувальні дії (CAPA Plan).
За статистикою Еконтроль, близько $40%$ первинних звітів CAPA, які підприємства пишуть самостійно без досвідченого інженера, повертаються технічним рецензентом на доопрацювання через плутанину між корекцією і коригувальною дією або поверхневий аналіз причин.
Щоб закрити будь-яку невідповідність Stage 2 з першої спроби, заповнюйте форму CAPA за п'ятикроковою інженерною структурою (п. 9.4.9 ISO/IEC 17021-1 та п. 10.2 Annex SL):
- Негайна корекція та локалізація (
Correction / Containment): дія, спрямована на усунення самого виявленого дефекту тут і зараз (наприклад: "Проведено позапланове калібрування pH-метра лаб. № 04 в акредитованій лабораторії згідно із сертифікатом № UA-2026-884 від 14.10.2026"). - Аналіз поширеності відхилення (
Extent / Retrospective Analysis): перевірка суміжних дільниць, інших змін і раніше випущених партій (наприклад: "Перевірено всі 18 одиниць лабораторних ЗВТ та результати аналізів pH за період із 01.10.2026 по 12.10.2026 за дублюючим архівним pH-метром № 02; відхилень готової продукції не виявлено"). - Аналіз кореневої причини за методом 5 Чому (
Root Cause Analysis - 5 Whys): пошук системної вади в управлінні процесом, яка дозволила помилці виникнути. Ніколи не пишіть у графі кореневої причини "людський фактор", "неуважність працівника" або "завантаженість персоналу". Технічний рецензент CB одразу відхилить такий звіт, бо за принципами ISO людина помиляється там, де система не має запобіжника. - Системна коригувальна дія (
Corrective Action): інженерна або процедурна зміна, яка усуває знайдену на 5-му кроці "Чому" кореневу причину та унеможливлює повторення невідповідності в майбутньому. - Документовані докази впровадження та верифікація результативності (
Implementation Evidence & Effectiveness Review): фотографії, скани оновлених процедур, скріншоти налаштувань ERP, накази та протокол перевірки результативності через 30-60 днів.
Практичний приклад розбору невідповідності за методом 5 Whys для звіту Stage 2
Розглянемо реальний зразок заповнення блоку 5 Whys, який без зауважень проходить рев'ю в органах, акредитованих НААУ та європейськими членами EA:
- Зафіксована невідповідність (
Minor NC, п. 8.5.1 ISO 9001 / п. 8.9.2.3 ISO 22000): Під час обходу дільниці пакування 10.10.2026 виявлено, що динамометричний ключ інв. № ДК-12 (або еталонний термометр ТЦ-05) експлуатується на лінії із простроченим на 18 днів терміном періодичного калібрування. - Чому № 1 (Чому прилад із простроченим терміном калібрування залишився в роботі на лінії?): Тому що змінний майстер не вилучив прилад № ДК-12 з експлуатації 22.09.2026 у день закінчення строку дії попереднього сертифіката.
- Чому № 2 (Чому змінний майстер не знав про закінчення терміну калібрування 22.09.2026?): Тому що на корпусі приладу була відсутня візуальна бірка з датою наступного калібрування, а повідомлення від відповідального метролога до цеху не надходило.
- Чому № 3 (Чому метролог не надіслав попередження про вилучення приладу в цех?): Тому що прилад № ДК-12 був придбаний у вересні 2025 року як заміна виведеного з ладу інструмента і не був внесений до зведеного річного Графіка калібрування Ф-07-04 на 2026 рік.
- Чому № 4 (Чому новий прилад був виданий зі складу у виробничий цех без внесення до Графіка калібрування?): Тому що за чинною процедурою закупівель комірник технічного складу видає отриманий інструмент безпосередньо начальнику цеху за накладною без візування у метрологічній службі.
- Чому № 5 (Коренева причина /
Root Cause): У процедурі "Управління моніторингом та вимірюваннями" (П-07-02, ред. 01) відсутній обов'язковий етап вхідної метрологічної реєстрації та блокування видачі новопридбаних ЗВТ зі складу у виробництво в обліковій системі BAS без присвоєння метрологічного статусу і дати наступного калібрування. - Корекція (
Correction): Прилад № ДК-12 негайно вилучено з лінії, замінено на калібрований дублер № ДК-14, передано до акредитованої лабораторії (сертифікат калібрування від 13.10.2026 додається), а партії, випущені з 23.09 по 10.10, перевірено контролером ВТК. - Коригувальна дія (
Corrective Action): (1) Внесено зміни до процедури П-07-02 (ред. 02 від 14.10.2026): запроваджено обов'язкове кольорове маркування ЗВТ водостійкими бірками за кварталами року; (2) В обліковій системі BAS у картці номенклатури групи "Засоби вимірювання" налаштовано програмне блокування списання приладу зі складу в цех без заповненого поля "Інвентарний номер у Реєстрі ЗВТ та дата наступного калібрування" (доступ має лише головний метролог).

Як пройти технічне рев'ю сертифікаційного комітету (п. 9.5 ISO/IEC 17021-1) з першого разу
Коли ви надсилаєте заповнений план CAPA провідному аудитору, він передає досьє незалежному технічному експерту органу сертифікації (п. 9.5 ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1). Щоб комітет затвердив видачу сертифіката за 5-7 днів без повернень, до кожної закритої невідповідності прикріплюйте окремий ZIP-архів, названий за номером NCR (наприклад, NCR_01_Evidence). Усередині мають лежати три файли: (1) заповнена картка 5 Whys з розведеними графами Correction та Corrective Action; (2) доказ негайної корекції (скан сертифіката, фото усуненого дефекту "До / Після", акт переперевірки партії); (3) доказ системної дії (нова редакція інструкції з виділеними кольором змінами та протокол ознайомлення персоналу змінами з підписами).
Супровід сертифікаційного аудиту Stage 2 та підготовка підприємства до ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 14001 і ISO 45001 з Еконтроль
Проходження другого етапу сертифікаційного аудиту не повинно паралізувати роботу заводу чи перетворюватися на лотерею. Коли система менеджменту вибудувана під реальну технологію вашого виробництва, а команда знає логіку дій аудитора за стандартом ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1, перевірка проходить у спокійному робочому режимі і завершується позитивною рекомендацією та реєстрацією сертифіката в міжнародній базі IAF CertSearch.
Чотири формати інженерної підтримки підприємств від команди Еконтроль
Залежно від того, скільки часу залишилося до вашого аудиту (три місяці чи сім днів) і в якому стані перебуває поточна документація та виробничі дільниці, фахівці Еконтроль підключаються на будь-якому етапі:
- Попередній стрес-тест і діагностичний передаудит (
Mock Stage 2 Audit). За 2-4 тижні до візиту органу сертифікації наш провідний аудитор виїжджає на ваш майданчик і проводить повноцінну імітацію Stage 2 за правиламиISO/IEC 17021-1. Ми проходимо весь маршрут у цехах, проводимо 4-годинний тест вертикальної простежуваності і масового балансу, перевіряємо метрологічні розрахунки та опитуємо операторів на ККТ і критичних операціях. За підсумками ви отримуєте чіткий перелік уразливих місць, які ми закриваємо до приїзду офіційної комісії. - Комплексна розробка та впровадження систем менеджменту під ключ. Проєктуємо та впроваджуємо робочі системи за стандартами ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000 та міжнародною схемою FSSC 22000 версії 6. Ми не продаємо шаблонні папки на 500 сторінок, які ніхто не читає: усі процедури, карти ризиків, плани НАССР та форми журналів інтегруються у ваші наявні виробничі процеси й облікові системи з урахуванням вимог Закону України № 124-VIII.
- Професійний супровід сертифікаційного аудиту Stage 2 та закриття невідповідностей (CAPA). Перевіряємо коректність розрахунку людино-днів за
IAF MD 5у комерційних пропозиціях органів сертифікації, акредитованих НААУ або національними органами European co-operation for Accreditation (EA), усуваємо зони стурбованості після Stage 1, проводимо інструктаж керівництва і персоналу за ролями, супроводжуємо аудит і розробляємо інженерні звітиCAPA (5 Whys)для гарантованого проходження технічного рев'ю з першої подачі. - Постсертифікаційний річний супровід системи менеджменту. Отримання сертифіката це лише початок трирічного циклу, в якому на вас чекають щорічні наглядові аудити (
Surveillance 1таSurveillance 2, а для FSSC 22000 щонайменше один з них обов'язково неоголошенийUnannounced Audit). Ми беремо на себе проведення професійних внутрішніх аудитів, підготовку аналізу з боку керівництва та підтримку системи у постійній готовності до перевірок.
Потрібно розрахувати точну кількість людино-днів Stage 2 для вашого штату або екстрено підготувати підприємство до аудиту, що стартує найближчими тижнями? Залиште заявку через сторінку контактів Еконтроль, і наш провідний аудитор розбере вашу сферу сертифікації та складе покроковий план дій.
Готуєтеся до Stage 2 сертифікаційного аудиту ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 14001 чи ISO 45001?
Замовте передаудит готовності майданчика, перевірку розрахунку людино-днів за IAF MD 5 або повний інженерний супровід Stage 2 та закриття CAPA від провідних аудиторів Еконтроль.
Замовити супровід аудиту

