Що опублікувала EFSA 5 травня 2026
EFSA 5 травня 2026 оприлюднила звіт за 2024: з 125 000+ проб 98,8% EU-coordinated відповідають MRL, 43,1% — без вимірюваних залишків, ризик — низький. Лідери перевищень — перці (4,7%), виноград (4,3%), грейпфрут (3,7%).
Для українських компаній, які постачають фрукти, овочі, зерно або олію в ЄС, ця публікація — головний pesticide-бенчмарк року. Цифри лягають в основу перегляду EU MRL, переліків країн з посиленим імпорт-контролем і RASFF-сповіщень за наступні 12 місяців. Замість абстрактних «трендів» ви отримуєте конкретні категорії і конкретні відсотки, проти яких можна перевіряти власну pesticide-management програму.
Нижче розбираємо цифри, ризикові категорії і даємо чіткий 5-кроковий план, як інтегрувати дані EFSA у HACCP, GlobalG.A.P. або FSSC 22000.
Ключові цифри звіту — три набори даних
EFSA структурує дані за трьома незалежними програмами моніторингу. Кожна має свою логіку, свій scope і свою інтерпретацію — не плутайте їх між собою. Сумарно ці три програми охоплюють понад 135 000 проб з ЄС, Норвегії та Ісландії, а також з третіх країн на кордоні.
Ключова відмінність: EU-coordinated programme (9 842 проби) — це основа для крос-регіонального бенчмаркінгу і перегляду MRL, бо 12 категорій продуктів і список діючих речовин синхронні в усіх державах-членах. Національні програми (86 449 проб) — ширший, але неоднорідний моніторинг, який кожна країна формує під свій ризиковий профіль. Increased import controls (39 433 проби) — вибіркова перевірка вантажів з третіх країн, де історично фіксували non-compliance: природно, що частка перевищень тут найвища.
| Програма | Кількість проб | % compliant з MRL | % без вимірюваних залишків |
|---|---|---|---|
| EU-coordinated programme | 9 842 | 98,8% | 43,1% |
| National monitoring | 86 449 | 98,2% | 58,4% |
| Increased imports controls | 39 433 | 94,5% | 38,3% |
Як читати ці три цифри разом
На перший погляд 98,8% і 94,5% виглядають близько, але різниця між ними — 4,3 процентні пункти — і є ключовою для UA-експортера. Імпортний контроль формується саме під ризики, які раніше виявили на кордоні: якщо ваша продукція потрапляє в increased-imports list, перевірок на партію буде більше, а толерантність до помилки — менша. У RASFF-логіці кожна нова MRL exceedance підвищує статистичну вагу країни-походження, і регулярна низка перехоплень може запустити автоматичне оновлення списку посиленого контролю.
Друга важлива деталь: 43,1% «без вимірюваних залишків» в EU-coordinated програмі (порівняно з 58,4% у національних програмах) пояснюється тим, що EU-coordinated скринінг навмисно фокусується на проблемних категоріях і діючих речовинах. Це не означає, що EU food «гірша» — це означає, що моніторинг працює там, де ризик найвищий. Для української компанії важливо вибудовувати власну вибірку за тим самим принципом: концентрувати pre-export testing не на «всіх продуктах рівномірно», а на категоріях і активних речовинах, де EFSA фіксує systemic-failures.
Які категорії дали найбільше невідповідностей
EU-coordinated програма 2024 включала 12 категорій: aubergines, bananas, broccoli, cultivated fungi, grapefruits, melons, sweet peppers, table grapes, virgin olive oil, wheat grain, bovine fat, chicken eggs. Для UA-експортера релевантні майже всі рослинні позиції — від столового винограду до зерна пшениці і соняшникової (через olive oil як проксі для рослинних масел).
Три категорії з найвищим відсотком перевищень MRL у EU-coordinated дата-сеті виглядають так:
| Категорія | % перевищень MRL (EU-coordinated, 2024) | Що це означає для експортера |
|---|---|---|
| Sweet/bell peppers (солодкі перці) | 4,7% | Сезонний експорт до ЄС у Q3 — критичний контроль pre-harvest interval і вибору активних речовин |
| Table grapes (столовий виноград) | 4,3% | Висока чутливість до залишків фунгіцидів; потрібен вузький LOQ при тестуванні |
| Grapefruit (грейпфрут) | 3,7% | Релевантно для UA-імпортерів-переробників; впливає на vendor-audit програми |
Історичний контекст і висновки для лабораторій
Ці три категорії узгоджуються з історичними звітами EFSA: солодкі перці, виноград, апельсини, полуниця і яблука стабільно тримаються у high-watch list останні пʼять років. Якщо ви експортуєте перці або виноград, поріг 4–5% перевищень — це не «ваш» поріг, а середнє по EU; реалістичну ціль для власної програми ставте у діапазоні 1–2%.
Для акредитованих за ISO/IEC 17025 лабораторій це означає одне: scope multi-residue methods (LC-MS/MS і GC-MS/MS) має покривати ті активні речовини, які найчастіше детектуються у відповідних категоріях. Якщо ваша лабораторія обмежена 200–300 пестицидами, а EU MRL-база покриває 800+ — ви не побачите частину перевищень до того, як їх знайде CB на кордоні.
Що звіт означає для українського виробника
EFSA-звіт не є українським документом, але він безпосередньо впливає на чотири групи компаній.
Експортери фруктів і овочів. Якщо ви постачаєте перці, виноград, ягоди, яблука або переробку на їх основі — звіряйте власні MRL-результати проти 4,3–4,7% бенчмарку. Перевірте sprayed-record документацію за останні 24 місяці і списки ваших постачальників ЗЗР проти оновлень EU MRL у базі ЄС. Якщо у вашому асортименті є sweet peppers або table grapes, заплануйте окремий внутрішній review pre-harvest interval (PHI) і withholding-period для кожної активної речовини, що використовувалася у попередньому сезоні.
Зерно і олії. Wheat grain і virgin olive oil потрапили у 12 категорій 2024 EU-coordinated скринінгу. Українські експортери зерна повинні переглянути scope residue testing — особливо для glyphosate, chlormequat і pirimiphos-methyl, які стабільно фігурують у EU monitoring. Окрема увага — соняшниковій олії: формально вона не входила в EU-coordinated 2024, але олійні матриці тестуються за тим самим методичним стеком, що й olive oil, і buyer-аудити часто ставлять однакові вимоги до LOQ.
Чай, трави, спеції з імпорту. Increased import controls (39 433 проби, 5,5% перевищень) — найвищий ризиковий cluster. Якщо ваша компанія імпортує сировину з третіх країн і реекспортує продукцію в ЄС, ви успадковуєте цей ризик. Тут потрібен incoming inspection scope з широким multi-residue панелем і вузькими LOQ для пестицидів, які найчастіше виявляють у трав'яній і прянощовій сировині.
Тестові лабораторії. Лабораторії харчового профілю мусять переглянути scope акредитації під ISO/IEC 17025: матриці категорій (peppers, grapes, grain, olive oil), список активних речовин і LOQ-параметри під найнижчий EU MRL у відповідному default value 0,01 мг/кг. Для лабораторій, які працюють з UA-експортерами, оновлення scope під наступну хвилю EU MRL-перегляду — це сервісне вікно у 12–18 місяців; пропустити його означає втратити частку пре-експортного тестування на користь європейських labs.
RASFF, EU border controls і треті країни
Дані EFSA не існують у вакуумі — вони живлять Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) і Implementing Regulation (EU) 2019/1793, який визначає список країн і продуктів з посиленим імпорт-контролем. Логіка проста: якщо EFSA-моніторинг показує систематичні перевищення MRL у певному коридорі (країна × категорія), Європейська комісія вмикає або підвищує частоту обовʼязкових перевірок на кордоні. Список переглядається регулярно і реагує на свіжі дані з річних звітів EFSA — той самий датасет, який вийшов 5 травня 2026.
Для України як третьої країни це означає прозорість, але і вразливість. Кожна перехоплена партія з MRL exceedance потрапляє в RASFF, і кілька таких випадків поспіль можуть призвести до посиленого моніторингу всього сегмента. У 2024 році EU border controls дали 5,5% перевищень — це майже вдвічі вище, ніж 2,4% у EU-coordinated програмі. Іншими словами, на кордоні ризик потрапити у вибірку і не пройти MRL-тест значно вищий, ніж усередині EU-ринку. Для виробників, які щойно вийшли на ЄС, це особливо чутливо: один-два провали на старті можуть надовго закріпити продукт у списку посилених перевірок.
Практичний висновок для української експортної логістики: shipment-level testing проти EU MRL варто робити до відправки, а не після того, як партія застрягла у Роттердамі або Гданську. Витрати на pre-export testing (200–500 EUR за партію) у десять-двадцять разів менші, ніж сукупна вартість затримки і повернення вантажу — без урахування репутаційного збитку для бренду і дистриб'ютора. Подивитись актуальний список діючих повідомлень можна на RASFF Window: історія сповіщень за категорією — корисний індикатор того, де варто розширити власну вибірку.
5-крокова pesticide-management програма під HACCP, GlobalG.A.P. та ISO 22000
Цифри EFSA корисні рівно настільки, наскільки ви можете перекласти їх у внутрішню процедуру. Нижче — 5-крокова дорожня карта, яку ми використовуємо у проєктах впровадження систем менеджменту для агросектора і харчпрому.
Крок 1. Hazard analysis у HACCP. Pesticide residues — це chemical hazard відповідно до Codex Alimentarius і фундаментальна вимога стандарту HACCP. Внесіть їх у HACCP-плани з конкретною прив'язкою до кожної сировини: для перцю — список фунгіцидів, які найчастіше дають перевищення; для зерна — glyphosate і chlormequat; для імпортних спецій — широкий multi-residue scan. Деталі того, як саме мапити хімічні небезпеки на сім принципів HACCP, ми розписали у гіді 7 принципів HACCP.
Крок 2. GlobalG.A.P. control points для primary producers. Стандарт GlobalG.A.P. має окремий розділ про pesticide management: реєстри обробок (spray records), pre-harvest interval (PHI), tank mixing rules, withdrawal periods. Якщо ви первинний виробник або працюєте з фермерами за давальницькою схемою — це невід'ємний компонент vendor-program. Цифри EFSA дають конкретні категорії, де control points не можна послаблювати.
Крок 3. Supplier verification у FSSC 22000 / ISO 22000. Стандарти FSSC 22000 і ISO 22000 вимагають структурованої supplier-approval процедури. На практиці це означає: COA (certificate of analysis) на кожну партію сировини, річний vendor audit для високоризикових постачальників і періодичний 3rd-party residue testing для перехресної верифікації. Деталі — у нашому практичному гіді з ISO 22000.
Крок 4. Лабораторний моніторинг під ISO/IEC 17025. Власна лабораторія або outsourced — scope акредитації має покривати:
- Multi-residue methods LC-MS/MS і GC-MS/MS з покриттям 500+ діючих речовин;
- LOQ ≤ 0,01 мг/кг (default EU MRL для незареєстрованих речовин);
- Релевантні матриці: овочі високої вологості, зернові, олії, спеції;
- QuEChERS-підготовку проб з validation за ISO/IEC 17025.
Експортний відділ повинен раз на квартал проводити lab scope review проти оновлень EU MRL-бази.
Крок 5. MRL benchmarking і коригувальні дії. Власні trigger levels мають бути жорсткішими за EU MRL. Робоча схема:
- MRL × 0,5 = warning level — посилений моніторинг наступних 3 партій;
- MRL × 0,7 = action level — призупинення відвантаження, root-cause analysis;
- MRL × 1,0 = legal violation — внутрішній recall, RCA, перегляд постачальника.
Quarterly review всіх результатів, mapping проти EFSA-категорій і апдейт supplier-approval списку — обовʼязкова частина системи. Як це виглядає в річному форматі, ми описуємо у практичному гіді з аудиту і compliance 2026.
Базою для такого аналізу зазвичай стає діагностичний аудит pesticide-програми — gap-звіт за 2–3 тижні з пріоритезованим списком невідповідностей. Для виробників, які паралельно проходять перевірки контамінантів, корисно подивитись наш протокол моніторингу афлатоксину B1 у кукурудзі — структура аналогічна, але на іншому хімічному hazard.
Mid-year EFSA-публікація — це найкращий момент, щоб перевірити власні MRL-результати за минулий сезон проти EU-бенчмарку, поки ще можна вплинути на наступний цикл вирощування і поставок.
Як може допомогти Ekontrol
Ми супроводжуємо проєкти впровадження pesticide-management систем для агросектора, харчопереробки і тестових лабораторій. Чотири формати співпраці:
- Діагностичний аудит — 2–3 тижні, gap-звіт по pesticide-програмі: HACCP-план, supplier-список, scope лабораторії, документація обробок;
- Впровадження під ключ — інтеграція pesticide-моніторингу у HACCP, GlobalG.A.P., ISO 22000 або FSSC 22000;
- Підтримка аудиту — підготовка до EU border controls і buyer-аудитів великих рітейлерів;
- Річна підтримка — quarterly MRL benchmarking, оновлення scope лабораторії, vendor-audit програми.
Для компаній, які тільки виходять на ринок ЄС, рекомендуємо стартувати з діагностичного аудиту: за 2–3 тижні ви отримаєте чітку відповідь, де у вашій pesticide-програмі найслабші місця проти 4,7% перцевого і 4,3% виноградного бенчмарку EFSA.
Потрібен бенчмарк pesticide-програми проти EFSA-звіту 2024?
Замовте діагностичний аудит — за 2–3 тижні отримаєте gap-звіт, мапу ризиків і дорожню карту під HACCP / GlobalG.A.P. / FSSC 22000.
Обговорити задачуДжерела
- EFSA News, «Pesticide residues in food: latest data released» (5 травня 2026) — efsa.europa.eu
- «The 2024 European Union report on pesticide residues in food», EFSA Journal — efsa.europa.eu/en/efsajournal
- European Commission, MRL database — food.ec.europa.eu/plants/pesticides/maximum-residue-levels_en
- RASFF Window — webgate.ec.europa.eu/rasff-window
- Food Safety Magazine, «Monitoring Data Show EU Food Mostly Compliant with Pesticide Limits» — food-safety.com
- Agriland.ie, «EU food passes pesticide limits despite residues — watchdog» — agriland.ie
Працюєте з експортом до ЄС і потрібна перевірка pesticide-програми? Зверніться до консультантів Ekontrol — допоможемо мінімізувати MRL-ризики.
Теги

Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст
- Що опублікувала EFSA 5 травня 2026
- Ключові цифри звіту — три набори даних
- Які категорії дали найбільше невідповідностей
- Що звіт означає для українського виробника
- RASFF, EU border controls і треті країни
- 5-крокова pesticide-management програма під HACCP, GlobalG.A.P. та ISO 22000
- Як може допомогти Ekontrol
- Джерела
Що опублікувала EFSA 5 травня 2026
EFSA 5 травня 2026 оприлюднила звіт за 2024: з 125 000+ проб 98,8% EU-coordinated відповідають MRL, 43,1% — без вимірюваних залишків, ризик — низький. Лідери перевищень — перці (4,7%), виноград (4,3%), грейпфрут (3,7%).
Для українських компаній, які постачають фрукти, овочі, зерно або олію в ЄС, ця публікація — головний pesticide-бенчмарк року. Цифри лягають в основу перегляду EU MRL, переліків країн з посиленим імпорт-контролем і RASFF-сповіщень за наступні 12 місяців. Замість абстрактних «трендів» ви отримуєте конкретні категорії і конкретні відсотки, проти яких можна перевіряти власну pesticide-management програму.
Нижче розбираємо цифри, ризикові категорії і даємо чіткий 5-кроковий план, як інтегрувати дані EFSA у HACCP, GlobalG.A.P. або FSSC 22000.
Ключові цифри звіту — три набори даних
EFSA структурує дані за трьома незалежними програмами моніторингу. Кожна має свою логіку, свій scope і свою інтерпретацію — не плутайте їх між собою. Сумарно ці три програми охоплюють понад 135 000 проб з ЄС, Норвегії та Ісландії, а також з третіх країн на кордоні.
Ключова відмінність: EU-coordinated programme (9 842 проби) — це основа для крос-регіонального бенчмаркінгу і перегляду MRL, бо 12 категорій продуктів і список діючих речовин синхронні в усіх державах-членах. Національні програми (86 449 проб) — ширший, але неоднорідний моніторинг, який кожна країна формує під свій ризиковий профіль. Increased import controls (39 433 проби) — вибіркова перевірка вантажів з третіх країн, де історично фіксували non-compliance: природно, що частка перевищень тут найвища.
| Програма | Кількість проб | % compliant з MRL | % без вимірюваних залишків |
|---|---|---|---|
| EU-coordinated programme | 9 842 | 98,8% | 43,1% |
| National monitoring | 86 449 | 98,2% | 58,4% |
| Increased imports controls | 39 433 | 94,5% | 38,3% |
Як читати ці три цифри разом
На перший погляд 98,8% і 94,5% виглядають близько, але різниця між ними — 4,3 процентні пункти — і є ключовою для UA-експортера. Імпортний контроль формується саме під ризики, які раніше виявили на кордоні: якщо ваша продукція потрапляє в increased-imports list, перевірок на партію буде більше, а толерантність до помилки — менша. У RASFF-логіці кожна нова MRL exceedance підвищує статистичну вагу країни-походження, і регулярна низка перехоплень може запустити автоматичне оновлення списку посиленого контролю.
Друга важлива деталь: 43,1% «без вимірюваних залишків» в EU-coordinated програмі (порівняно з 58,4% у національних програмах) пояснюється тим, що EU-coordinated скринінг навмисно фокусується на проблемних категоріях і діючих речовинах. Це не означає, що EU food «гірша» — це означає, що моніторинг працює там, де ризик найвищий. Для української компанії важливо вибудовувати власну вибірку за тим самим принципом: концентрувати pre-export testing не на «всіх продуктах рівномірно», а на категоріях і активних речовинах, де EFSA фіксує systemic-failures.
Які категорії дали найбільше невідповідностей
EU-coordinated програма 2024 включала 12 категорій: aubergines, bananas, broccoli, cultivated fungi, grapefruits, melons, sweet peppers, table grapes, virgin olive oil, wheat grain, bovine fat, chicken eggs. Для UA-експортера релевантні майже всі рослинні позиції — від столового винограду до зерна пшениці і соняшникової (через olive oil як проксі для рослинних масел).
Три категорії з найвищим відсотком перевищень MRL у EU-coordinated дата-сеті виглядають так:
| Категорія | % перевищень MRL (EU-coordinated, 2024) | Що це означає для експортера |
|---|---|---|
| Sweet/bell peppers (солодкі перці) | 4,7% | Сезонний експорт до ЄС у Q3 — критичний контроль pre-harvest interval і вибору активних речовин |
| Table grapes (столовий виноград) | 4,3% | Висока чутливість до залишків фунгіцидів; потрібен вузький LOQ при тестуванні |
| Grapefruit (грейпфрут) | 3,7% | Релевантно для UA-імпортерів-переробників; впливає на vendor-audit програми |
Історичний контекст і висновки для лабораторій
Ці три категорії узгоджуються з історичними звітами EFSA: солодкі перці, виноград, апельсини, полуниця і яблука стабільно тримаються у high-watch list останні пʼять років. Якщо ви експортуєте перці або виноград, поріг 4–5% перевищень — це не «ваш» поріг, а середнє по EU; реалістичну ціль для власної програми ставте у діапазоні 1–2%.
Для акредитованих за ISO/IEC 17025 лабораторій це означає одне: scope multi-residue methods (LC-MS/MS і GC-MS/MS) має покривати ті активні речовини, які найчастіше детектуються у відповідних категоріях. Якщо ваша лабораторія обмежена 200–300 пестицидами, а EU MRL-база покриває 800+ — ви не побачите частину перевищень до того, як їх знайде CB на кордоні.
Що звіт означає для українського виробника
EFSA-звіт не є українським документом, але він безпосередньо впливає на чотири групи компаній.
Експортери фруктів і овочів. Якщо ви постачаєте перці, виноград, ягоди, яблука або переробку на їх основі — звіряйте власні MRL-результати проти 4,3–4,7% бенчмарку. Перевірте sprayed-record документацію за останні 24 місяці і списки ваших постачальників ЗЗР проти оновлень EU MRL у базі ЄС. Якщо у вашому асортименті є sweet peppers або table grapes, заплануйте окремий внутрішній review pre-harvest interval (PHI) і withholding-period для кожної активної речовини, що використовувалася у попередньому сезоні.
Зерно і олії. Wheat grain і virgin olive oil потрапили у 12 категорій 2024 EU-coordinated скринінгу. Українські експортери зерна повинні переглянути scope residue testing — особливо для glyphosate, chlormequat і pirimiphos-methyl, які стабільно фігурують у EU monitoring. Окрема увага — соняшниковій олії: формально вона не входила в EU-coordinated 2024, але олійні матриці тестуються за тим самим методичним стеком, що й olive oil, і buyer-аудити часто ставлять однакові вимоги до LOQ.
Чай, трави, спеції з імпорту. Increased import controls (39 433 проби, 5,5% перевищень) — найвищий ризиковий cluster. Якщо ваша компанія імпортує сировину з третіх країн і реекспортує продукцію в ЄС, ви успадковуєте цей ризик. Тут потрібен incoming inspection scope з широким multi-residue панелем і вузькими LOQ для пестицидів, які найчастіше виявляють у трав'яній і прянощовій сировині.
Тестові лабораторії. Лабораторії харчового профілю мусять переглянути scope акредитації під ISO/IEC 17025: матриці категорій (peppers, grapes, grain, olive oil), список активних речовин і LOQ-параметри під найнижчий EU MRL у відповідному default value 0,01 мг/кг. Для лабораторій, які працюють з UA-експортерами, оновлення scope під наступну хвилю EU MRL-перегляду — це сервісне вікно у 12–18 місяців; пропустити його означає втратити частку пре-експортного тестування на користь європейських labs.
RASFF, EU border controls і треті країни
Дані EFSA не існують у вакуумі — вони живлять Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) і Implementing Regulation (EU) 2019/1793, який визначає список країн і продуктів з посиленим імпорт-контролем. Логіка проста: якщо EFSA-моніторинг показує систематичні перевищення MRL у певному коридорі (країна × категорія), Європейська комісія вмикає або підвищує частоту обовʼязкових перевірок на кордоні. Список переглядається регулярно і реагує на свіжі дані з річних звітів EFSA — той самий датасет, який вийшов 5 травня 2026.
Для України як третьої країни це означає прозорість, але і вразливість. Кожна перехоплена партія з MRL exceedance потрапляє в RASFF, і кілька таких випадків поспіль можуть призвести до посиленого моніторингу всього сегмента. У 2024 році EU border controls дали 5,5% перевищень — це майже вдвічі вище, ніж 2,4% у EU-coordinated програмі. Іншими словами, на кордоні ризик потрапити у вибірку і не пройти MRL-тест значно вищий, ніж усередині EU-ринку. Для виробників, які щойно вийшли на ЄС, це особливо чутливо: один-два провали на старті можуть надовго закріпити продукт у списку посилених перевірок.
Практичний висновок для української експортної логістики: shipment-level testing проти EU MRL варто робити до відправки, а не після того, як партія застрягла у Роттердамі або Гданську. Витрати на pre-export testing (200–500 EUR за партію) у десять-двадцять разів менші, ніж сукупна вартість затримки і повернення вантажу — без урахування репутаційного збитку для бренду і дистриб'ютора. Подивитись актуальний список діючих повідомлень можна на RASFF Window: історія сповіщень за категорією — корисний індикатор того, де варто розширити власну вибірку.
5-крокова pesticide-management програма під HACCP, GlobalG.A.P. та ISO 22000
Цифри EFSA корисні рівно настільки, наскільки ви можете перекласти їх у внутрішню процедуру. Нижче — 5-крокова дорожня карта, яку ми використовуємо у проєктах впровадження систем менеджменту для агросектора і харчпрому.
Крок 1. Hazard analysis у HACCP. Pesticide residues — це chemical hazard відповідно до Codex Alimentarius і фундаментальна вимога стандарту HACCP. Внесіть їх у HACCP-плани з конкретною прив'язкою до кожної сировини: для перцю — список фунгіцидів, які найчастіше дають перевищення; для зерна — glyphosate і chlormequat; для імпортних спецій — широкий multi-residue scan. Деталі того, як саме мапити хімічні небезпеки на сім принципів HACCP, ми розписали у гіді 7 принципів HACCP.
Крок 2. GlobalG.A.P. control points для primary producers. Стандарт GlobalG.A.P. має окремий розділ про pesticide management: реєстри обробок (spray records), pre-harvest interval (PHI), tank mixing rules, withdrawal periods. Якщо ви первинний виробник або працюєте з фермерами за давальницькою схемою — це невід'ємний компонент vendor-program. Цифри EFSA дають конкретні категорії, де control points не можна послаблювати.
Крок 3. Supplier verification у FSSC 22000 / ISO 22000. Стандарти FSSC 22000 і ISO 22000 вимагають структурованої supplier-approval процедури. На практиці це означає: COA (certificate of analysis) на кожну партію сировини, річний vendor audit для високоризикових постачальників і періодичний 3rd-party residue testing для перехресної верифікації. Деталі — у нашому практичному гіді з ISO 22000.
Крок 4. Лабораторний моніторинг під ISO/IEC 17025. Власна лабораторія або outsourced — scope акредитації має покривати:
- Multi-residue methods LC-MS/MS і GC-MS/MS з покриттям 500+ діючих речовин;
- LOQ ≤ 0,01 мг/кг (default EU MRL для незареєстрованих речовин);
- Релевантні матриці: овочі високої вологості, зернові, олії, спеції;
- QuEChERS-підготовку проб з validation за ISO/IEC 17025.
Експортний відділ повинен раз на квартал проводити lab scope review проти оновлень EU MRL-бази.
Крок 5. MRL benchmarking і коригувальні дії. Власні trigger levels мають бути жорсткішими за EU MRL. Робоча схема:
- MRL × 0,5 = warning level — посилений моніторинг наступних 3 партій;
- MRL × 0,7 = action level — призупинення відвантаження, root-cause analysis;
- MRL × 1,0 = legal violation — внутрішній recall, RCA, перегляд постачальника.
Quarterly review всіх результатів, mapping проти EFSA-категорій і апдейт supplier-approval списку — обовʼязкова частина системи. Як це виглядає в річному форматі, ми описуємо у практичному гіді з аудиту і compliance 2026.
Базою для такого аналізу зазвичай стає діагностичний аудит pesticide-програми — gap-звіт за 2–3 тижні з пріоритезованим списком невідповідностей. Для виробників, які паралельно проходять перевірки контамінантів, корисно подивитись наш протокол моніторингу афлатоксину B1 у кукурудзі — структура аналогічна, але на іншому хімічному hazard.
Mid-year EFSA-публікація — це найкращий момент, щоб перевірити власні MRL-результати за минулий сезон проти EU-бенчмарку, поки ще можна вплинути на наступний цикл вирощування і поставок.
Як може допомогти Ekontrol
Ми супроводжуємо проєкти впровадження pesticide-management систем для агросектора, харчопереробки і тестових лабораторій. Чотири формати співпраці:
- Діагностичний аудит — 2–3 тижні, gap-звіт по pesticide-програмі: HACCP-план, supplier-список, scope лабораторії, документація обробок;
- Впровадження під ключ — інтеграція pesticide-моніторингу у HACCP, GlobalG.A.P., ISO 22000 або FSSC 22000;
- Підтримка аудиту — підготовка до EU border controls і buyer-аудитів великих рітейлерів;
- Річна підтримка — quarterly MRL benchmarking, оновлення scope лабораторії, vendor-audit програми.
Для компаній, які тільки виходять на ринок ЄС, рекомендуємо стартувати з діагностичного аудиту: за 2–3 тижні ви отримаєте чітку відповідь, де у вашій pesticide-програмі найслабші місця проти 4,7% перцевого і 4,3% виноградного бенчмарку EFSA.
Потрібен бенчмарк pesticide-програми проти EFSA-звіту 2024?
Замовте діагностичний аудит — за 2–3 тижні отримаєте gap-звіт, мапу ризиків і дорожню карту під HACCP / GlobalG.A.P. / FSSC 22000.
Обговорити задачуДжерела
- EFSA News, «Pesticide residues in food: latest data released» (5 травня 2026) — efsa.europa.eu
- «The 2024 European Union report on pesticide residues in food», EFSA Journal — efsa.europa.eu/en/efsajournal
- European Commission, MRL database — food.ec.europa.eu/plants/pesticides/maximum-residue-levels_en
- RASFF Window — webgate.ec.europa.eu/rasff-window
- Food Safety Magazine, «Monitoring Data Show EU Food Mostly Compliant with Pesticide Limits» — food-safety.com
- Agriland.ie, «EU food passes pesticide limits despite residues — watchdog» — agriland.ie
Працюєте з експортом до ЄС і потрібна перевірка pesticide-програми? Зверніться до консультантів Ekontrol — допоможемо мінімізувати MRL-ризики.


