Перейти до вмісту
Еконтроль
Назад до ресурсів

Протокол GMP+ 2026: моніторинг афлатоксину B1 у кукурудзі

GMP+ 2026: зміни risk profile для Румунії, України та департаментів Франції 71/39, частота аналізів афлатоксину B1, вимоги до даних і одиниці mg/kg.

Опубліковано 30 березня 2026 р.16 хв читання
Денис Гончар

Автор: Денис Гончар

Генеральний директор Ekontrol

GMP+ 2026: моніторинг афлатоксину B1 у кукурудзі

Архітектура GMP+ FC 2020 (TS 1.7 Monitoring) та перегляд профілів ризику 2026

Експорт української фуражної кукурудзи та продуктів її глибокої переробки (післяспиртової барди DDGS, кукурудзяного глютенового корму, зародка та кормового борошна) до Європейського Союзу вимагає суворого дотримання правил схеми GMP+ (GMP+ Feed Certification scheme 2020, модуль GMP+ FSA - Feed Safety Assurance). Центральним нормативним документом, що регламентує обов'язковий контроль мікотоксинів у зернових потоках, виступає Технічна специфікація TS 1.7 Monitoring (розділ Aflatoxin B1 protocol for maize and maize by-products), яка працює у прямій зв'язці з TS 1.5 Specific Feed Safety Limits та TS 1.2 Purchase.

23 січня 2026 року набуло чинності оновлення класифікації географічних зон ризику за афлатоксином B1, затверджене GMP+ International спільно з іншими взаємно визнаними схемами безпеки кормів (зокрема QS, OVOCOM та AIC). На підставі статистичної обробки десятків тисяч верифікованих лабораторних протоколів, завантажених учасниками ринку до бази GMP+ Monitoring Database за врожай 2024-2025 років, профілі країн походження зазнали таких змін:

  • Україна: переведення з категорії Medium risk до категорії Low risk;
  • Румунія: зниження профілю з High risk до Medium risk;
  • Франція (департаменти 71 Сона і Луара та 39 Жура): виключення із зони Southern France та приєднання до загальної групи французьких департаментів;
  • Попередні коригування 2025 року: США (перехід Low -> Medium від 24.04.2025), Словаччина (Low -> Medium від 04.09.2025), Бразилія та південні регіони Франції (перегляд у бік підвищення ризику від 12.11.2025).

Для інженерів з якості, керівників елеваторів та трейдерів у секторі сільського господарства перехід України до зони низького ризику означає можливість легітимного зменшення частоти обов'язкових лабораторних випробувань експортних партій згідно з таблицею інтенсивності моніторингу TS 1.7. Проте будь-яке скорочення частоти відбору проб без формального перегляду HACCP-плану, актуалізації процедур закупівлі за правилами Gatekeeper та суворої валідації методів випробувань кваліфікується аудиторами як системна невідповідність стандарту.

Гранично допустимі рівні за TS 1.5 та Директивою 2002/32/ЄС: перехід B1 у M1

Токсикологічна жорсткість контролю афлатоксину B1 ($\text{C}{17}\text{H}{12}\text{O}6$) зумовлена його гепатотоксичною, тератогенною та канцерогенною дією (Група 1 за класифікацією IARC). На відміну від дезоксиніваленолу (DON) чи зеараленону (ZEA), які частково деградують у рубці жуйних тварин, афлатоксин B1 при поїданні корму дійним стадом зазнає біотрансформації в печінці за участю ферментів цитохрому P450 (переважно CYP1A2 та CYP3A4) із утворенням гідроксильованого метаболіту - афлатоксину M1 ($\text{C}{17}\text{H}_{12}\text{O}_7$).

Коефіцієнт переходу (carry-over rate) афлатоксину B1 із добового раціону в молоко становить від $1%$ до $2%$ у корів із середньою продуктивністю та сягає $5% - 6%$ у високопродуктивних молочних корів на піку лактації (з надоєм понад 35-40 літрів на добу) через підвищену проникність гемато-молочного бар'єра. Оскільки в Європейському Союзі (Регламент ЄС 2023/915) максимально допустимий рівень афлатоксину M1 у сирому молоці становить лише $0.05\ \mu\text{g/kg}$ (50 ppt), а в дитячому харчуванні - $0.025\ \mu\text{g/kg}$ (25 ppt), кормовий ланцюг має працювати з жорстким запасом міцності.

Нормативна база ЄС (Директива 2002/32/ЄС про небажані речовини в кормах) та специфікація GMP+ TS 1.5 Specific Feed Safety Limits встановлюють диференційовані гранично допустимі рівні (Maximum Permitted Levels - MPL) у перерахунку на вологість корму $12%$:

  • Кормова сировина (зокрема зерно кукурудзи та побічні продукти переробки): граничний ліміт Rejection Limit становить $0.02\ \text{mg/kg}$ (20 ppb);
  • Повнораціонні та додаткові комбікорми для молочної худоби (дійних корів, овець, кіз) і молодняку всіх видів (телят, ягнят, поросят, курчат): граничний ліміт становить $0.005\ \text{mg/kg}$ (5 ppb);
  • Повнораціонні та додаткові комбікорми для інших категорій сільськогосподарських тварин (свиней на відгодівлі, дорослої птиці): $0.01\ \text{mg/kg}$ (10 ppb) або $0.02\ \text{mg/kg}$ для дорослої м'ясної ВРХ згідно з розмежуванням у TS 1.5.

Європейські комбікормові заводи у Нідерландах, Німеччині та Бельгії при закупівлі української кукурудзи як сировини для молочних раціонів майже завжди закладають у комерційні контракти (GAFTA № 48, № 64, № 78) жорсткішу вимогу: вміст афлатоксину B1 у сирій кукурудзі не повинен перевищувати $0.0025 - 0.005\ \text{mg/kg}$ (2.5 - 5 ppb). Якщо кукурудза містить $0.018\ \text{mg/kg}$ (що формально вкладається в ліміт $0.02\ \text{mg/kg}$ для кормової сировини), завод не зможе ввести її в рецептуру комбікорму для дійних корів у частці $40%$, оскільки внесок однієї лише кукурудзи ($0.018 \times 0.40 = 0.0072\ \text{mg/kg}$) перевищить законний поріг $0.005\ \text{mg/kg}$ для готового корму.

Перерахунок на базову вологість 12% та розмежування Action Limit і Rejection Limit

Усі нормативи TS 1.5 нормовані за еталонною масовою часткою вологи $12.0%$ (тобто $88.0%$ сухої речовини). Лабораторія зазвичай видає результат у перерахунку на фактичну вологість зразка ($W_{\text{actual}}$) або на суху речовину. Для коректного порівняння результату аналізу з лімітами GMP+ та внесення в GMP+ Monitoring Database інженер з якості зобов'язаний застосовувати формулу нормалізації:

$$C_{12%} = C_{\text{measured}} \times \frac{100 - 12}{100 - W_{\text{actual}}} = C_{\text{measured}} \times \frac{88}{100 - W_{\text{actual}}}$$

Наприклад, якщо партія кукурудзи приймається на лінійний елеватор з поля з вологістю $W_{\text{actual}} = 21.0%$, і лабораторний аналіз вологого зерна показав $C_{\text{measured}} = 0.0185\ \text{mg/kg}$, то після перерахунку на стандартну вологість $12%$ реальна концентрація становить:

$$C_{12%} = 0.0185 \times \frac{88}{100 - 21} = 0.0185 \times 1.1139 = 0.0206\ \text{mg/kg}$$

Тобто після сушіння зерна в шахтній зерносушарці до базисних $14.0%$ та перерахунку на $12.0%$ партія фактично перетинає червону лінію $0.020\ \text{mg/kg}$ і підлягає блокуванню, хоча сирий показник здавався прийнятним.

Крім того, система GMP+ вимагає чіткого розмежування двох операційних порогів:

  1. Action Limit (Поріг коригувальних дій): внутрішній або схемний сигнальний рівень (наприклад, $0.015\ \text{mg/kg}$ для кормової сировини або $0.003\ \text{mg/kg}$ для молочних кормів), при перевищенні якого партія ще не вважається нелегальною, але компанія зобов'язана ініціювати внутрішнє розслідування причин, збільшити частоту моніторингу постачальника та обмежити спрямування цієї партії у чутливі рецептури.
  2. Rejection Limit (Граничний ліміт відбракування): нормативна межа ($0.020\ \text{mg/kg}$ для сировини, $0.005\ \text{mg/kg}$ для молочних комбікормів), перевищення якої (з урахуванням розширеної невизначеності вимірювання $U$, якщо це передбачено регламентом оцінки відповідності) означає небезпечний корм, обов'язковий карантин та запуск процедури Early Warning System (EWS).

Окреме правило бази даних GMP+: усі значення вносяться виключно в одиницях mg/kg. Оскільки більшість хроматографічних методів калібруються в µg/kg (ppb), оператор повинен ділити значення ppb на $1000$ ($5\ \text{ppb} = 0.005\ \text{mg/kg}$, $20\ \text{ppb} = 0.020\ \text{mg/kg}$). Помилка на три порядки при завантаженні CSV/XML файлу в GMP+ Monitoring Database спотворює національну статистику країни та викликає негайний запит від GMP+ International.

Категорія кормової продукціїAction Limit (GMP+ TS 1.5 / контракти), mg/kg (ppb)Rejection Limit (MPL ЄС та GMP+), mg/kg (ppb)Токсикологічний та регуляторний критерійОбов'язкова дія при перевищенні Rejection Limit
Кормова сировина (зерно кукурудзи, DDGS, глютен, зародок)0.015 mg/kg (15 ppb) [для dairy-контрактів: 0.003 mg/kg]0.020 mg/kg (20 ppb)Базовий поріг для необроблених зернових та продуктів переробкиКарантин партії, заборона змішування, повідомлення EWS за 12 год
Повнораціонні та додаткові комбікорми для дійної ВРХ, овець, кіз0.003 mg/kg (3 ppb)0.005 mg/kg (5 ppb)Конверсія B1 -> M1 у молоці (carry-over до 6%, ліміт молока 0.05 µg/kg)Негайне блокування, відкликання з ферм, EWS та повідомлення Держпродспоживслужби
Повнораціонні комбікорми для телят, ягнят, поросят та молодняку птиці0.003 mg/kg (3 ppb)0.005 mg/kg (5 ppb)Висока чутливість гепатобіліарної та імунної систем молоднякуБлокування відвантаження, ізоляція на складі, запуск процедури EWS
Комбікорми для свиней на відгодівлі та дорослої сільськогосподарської птиці0.007 mg/kg (7 ppb)0.010 mg/kg (10 ppb)Обмеження кумулятивного накопичення в печінці та зниження приростівПереведення в статус невідповідної продукції, повідомлення EWS
Комбікорми для дорослої м'ясної ВРХ, дорослих овець та кіз (не дійних)0.015 mg/kg (15 ppb)0.020 mg/kg (20 ppb)Вища резистентність рубцевої мікрофлори за відсутності лактаціїЗаборона згодовування, карантин, розслідування HACCP та EWS

Класифікація країн походження (Low, Medium, High) та термодинаміка силосного зберігання

На відміну від польових фузарієвих мікотоксинів (Fusarium graminearum / F. verticillioides, що продукують DON, T-2/HT-2 та фумонізини B1/B2 у прохолодні вологі сезони), продуцентами афлатоксинів B1, B2, G1 та G2 виступають термотолерантні ксерофільні гриби Aspergillus flavus та Aspergillus parasiticus. Розуміння біології цих патогенів пояснює, чому TS 1.7 Monitoring прив'язує частоту контролю як до країни вирощування (Country of Cultivation), так і до умов післязбиральної доробки.

Зараження качанів кукурудзи в полі відбувається у фазу цвітіння та молочно-воскової стиглості за поєднання двох факторів:

  1. Гідротермічний стрес посухи: денна температура повітря понад $+30^\circ\text{C}...+35^\circ\text{C}$ у поєднанні з дефіцитом ґрунтової вологи призводить до мікротріщин перикарпію зернівки та ослаблення фітоімунітету рослини;
  2. Ентомологічний вектор: пошкодження качанів гусеницями стеблового кукурудзяного метелика (Ostrinia nubilalis) та бавовникової совки (Helicoverpa armigera), які переносять конідії Aspergillus flavus безпосередньо в зону пошкодженого ендосперму.

Однак навіть якщо кукурудза зібрана в регіоні з профілем Low risk (до якого з 23 січня 2026 року віднесено Україну), вторинний синтез афлатоксину B1 може вибухово відбутися під час зберігання в металевих силосах елеватора або в трюмах судна під час морського транзиту. Оптимальне вікно для біосинтезу афлатоксину B1 штамами A. flavus у зерновій масі становить:

  • Температура зернового шару: від $+25^\circ\text{C}$ до $+37^\circ\text{C}$ (максимум токсиноутворення при $+28^\circ\text{C}...+32^\circ\text{C}$);
  • Активність води ($a_w$): понад $0.82 - 0.85$, що відповідає рівноважній вологості кукурудзи $14.5% - 15.5%$ при температурі $+25^\circ\text{C}$.

Коли кукурудза закладається в металевий силос діаметром 24-32 метри після високотемпературного сушіння без достатнього охолодження в зоні рекуперації (із температурою зерна $+22^\circ\text{C}...+26^\circ\text{C}$), нічне охолодження зовнішніх оцинкованих стінок силосу запускає конвекційну міграцію теплого вологого повітря вгору через центр насипу. У верхньому конусі („шапці“ силосу) та вздовж північної стінки виникає точка роси: волога конденсується, локальна вологість зерна зростає з $13.8%$ до $17.5% - 19.0%$, і протягом 7-10 діб формується локальне гніздо („hot-spot“) з концентрацією афлатоксину B1 до $500 - 2000\ \mu\text{g/kg}$. Саме тому в межах впровадження систем безпеки кормів та стандартів FSSC 22000 термометрія силосів і контроль точки роси при активному вентилюванні розглядаються як критичні контрольні точки (CCP/OPRP).

Репрезентативний відбір проб за Регламентом (ЄС) № 152/2009 та ISO 24333

Найслабша ланка в інженерному ланцюгу контролю афлатоксину B1 - не хроматограф у лабораторії, а процедура первинного відбору проб на елеваторі чи портовому терміналі. Оскільки Aspergillus flavus розвивається у вигляді дискретних точкових вогнищ, розподіл мікотоксину в партії зерна є екстремально гетерогенним і описується негативним біноміальним розподілом. Одне уражене зерно кукурудзи масою $0.3\ \text{г}$ може містити до $40,000\ \mu\text{g/kg}$ афлатоксину B1. Якщо таке єдине зерно потрапляє до числа $10,000$ абсолютно чистих зерен (загальною масою $3\ \text{кг}$), середня концентрація у всій пробі миттєво становить $4\ \mu\text{g/kg}$ ($0.004\ \text{mg/kg}$).

За даними метрологічних досліджень ФАО та JRC European Commission, сумарна дисперсія результату вимірювання ($S_{\text{total}}^2$) складається з трьох компонентів:

$$S_{\text{total}}^2 = S_{\text{sampling}}^2 + S_{\text{subsampling}}^2 + S_{\text{analysis}}^2$$

При цьому на первинний відбір проб ($S_{\text{sampling}}^2$) припадає від $75%$ до $85%$ сумарної похибки, на роздрібнення та скорочення проби ($S_{\text{subsampling}}^2$) - близько $10% - 15%$, і лише $2% - 5%$ становить власне аналітична похибка приладу ($S_{\text{analysis}}^2$).

Саме з цієї причини протокол GMP+ TS 1.7 Monitoring забороняє «ручне черпання з кузова чи люка» та вимагає репрезентативного відбору проб згідно з Регламентом Комісії (ЄС) № 152/2009 (Додаток I) та стандартом ISO 24333 (Зернові та продукти їх переробки - Відбір проб):

  • Максимальний розмір контрольованої партії (Lot size): у протоколі TS 1.7 великі суднові або силосні партії розбиваються на субпартії (sub-lots). Залежно від профілю ризику (High, Medium, Low) встановлюється максимальний тоннаж однієї досліджуваної одиниці та мінімальна кількість точкових проб (incremental samples);
  • Точкові проби (Incremental samples): кожна точкова проба масою щонайменше $100\ \text{г}$ відбирається рівномірно за перерізом рухомого потоку зерна (найкращий інженерний метод - автоматичний щілинний пробовідбірник типу cross-cut sampler на норії або конвеєрній стрічці під час перевантаження) або пневматичним багаторівневим щупом на всю глибину насипу;
  • Об'єднана проба (Aggregate sample): усі точкові проби від субпартії зсипаються разом, утворюючи об'єднану пробу масою не менше $10\ \text{кг}$ (для великих суднових партій при високому ризику формуються кілька об'єднаних проб по $10\ \text{кг}$ кожна згідно з матрицею TS 1.7).

Гомогенізація об'єднаної проби >= 10 кг та усунення похибки субсемплінгу

Фатальна помилка, яку регулярно виявляють під час діагностичного аудиту на українських елеваторах та в портових терміналах: лаборант чесно відбирає $100$ точкових проб, формує $10\ \text{кг}$ об'єднаної проби у мішку, після чого в цілому зерні ділить ці $10\ \text{кг}$ на дільнику Бойда або хрестоподібним квартуванням до $500\ \text{г}$ і відправляє ці $500\ \text{г}$ цілого зерна в лабораторію.

За правилами Регламенту (ЄС) № 152/2009 та протоколу GMP+ TS 1.7 така дія робить протокол випробувань недійсним. Якщо скорочувати пробу в цілому зерні, імовірність того, що 2-3 контаміновані зернівки потраплять у відсіяні $9.5\ \text{кг}$, становить $95%$.

Правильний інженерний алгоритм підготовки проби включає два допустимі маршрути:

  1. Повний сухий помел усієї об'єднаної проби ($\ge 10\ \text{кг}$): уся 10-кілограмова об'єднана проба без попереднього скорочення розмелюється на промисловому лабораторному млині (наприклад, Retsch SM 300 або спеціалізованому млині-ільнику Romer RAS Mill) до проходу через сито $< 1.0\ \text{мм}$ (оптимально $\le 0.85\ \text{мм}$), ретельно перемішується до повної однорідності, і лише з гомогенізованого борошна відбирається лабораторна проба ($1\ \text{кг}$) та аналітична наважка ($25 - 50\ \text{г}$).
  2. Мокра гомогенізація (Wet Slurry Mixing): $10\ \text{кг}$ зерна змішують із водою у співвідношенні $1:1$ або $1:1.5$ у високошвидкісному промисловому гомогенізаторі до стану однорідної суспензії (slurry). Цей метод знижує коефіцієнт варіації субсемплінгу ($CV_{\text{subsampling}}$) до $< 5%$ та виключає пилове забруднення приміщення спорами та токсином.
Тип та тоннаж партії кукурудзи (Lot Size)Поділ на субпартії (Sub-lots)Мінімальна кількість точкових проб (Incremental Samples)Мінімальна маса об'єднаної проби (Aggregate Sample)Вимога до підготовки лабораторної проби
Партії до 100 тонн (автомобільні партії, малі силоси)Не ділиться (1 субпартія до 100 т)Від 20 до 100 точкових проб (залежно від маси партії, хв. 100 г кожна)Не менше 10.0 кг (вимога протоколу Aflatoxin B1 TS 1.7)Повний помел усіх 10 кг до < 1 мм та гомогенізація перед виділенням наважки
Партії від 100 до 500 тонн (група вагонів-хоперів, склад підлогового зберігання)1 субпартія (до 500 т)Мінімум 100 точкових проб рівномірно з потоку або за сіткою вагонівНе менше 10.0 кгЗаборона квартування цілого зерна; подрібнення всієї маси 10 кг або slurry-міксинг
Великі партії від 500 до 1500 тонн (річкові баржі, елеваторні силоси)Субпартії по 500 тонн кожнаМінімум 100 точкових проб на кожну субпартію по 500 тНе менше 10.0 кг на кожну субпартіюАвтоматичний пробовідбірник cross-cut у потоці (кожні 5 тонн - 1 точкова проба)
Суднові партії > 1500 тонн (Coaster, Handysize, Panamax)Субпартії по 500 т (High Risk) або за матрицею TS 1.7 для Medium/Low RiskМінімум 100 точкових проб на кожну виділену субпартіюНе менше 10.0 кг на кожну субпартіюВідбір у процесі навантаження/розвантаження судна сюрвеєром за GAFTA 124 / Регл. 152/2009

Аналітична валідація в лабораторіях ISO/IEC 17025: LC-MS/MS та HPLC-FLD проти ELISA

Згідно з вимогами GMP+ BA 10 Minimum Requirements for Inspection and Analysis та TS 1.2 Purchase, результати аналізів, що використовуються для офіційного підтвердження відповідності лімітам TS 1.5 та завантаження у GMP+ Monitoring Database, повинні видаватися виключно лабораторіями, які мають чинну реєстрацію GMP+ Registered Laboratory та акредитовані за стандартом ISO/IEC 17025 національним органом з акредитації (в Україні - Національне агентство з акредитації України (НААУ), що є підписантом угоди EA MLA) саме на матрицю зернових/кормів та визначення афлатоксину B1.

Інженер з якості повинен чітко розрізняти скринінгові експрес-методи на елеваторі та референсні арбітражні методи:

  1. Імуноферментний аналіз (ELISA) та латеральні імунохроматографічні тест-смужки (LFD):

    • Призначення: оперативний вхідний експрес-контроль на автоприйомі елеватора (час аналізу 10-20 хвилин) для швидкого сортування потоків кукурудзи.
    • Обмеження: моноклональні та поліклональні антитіла чутливі до матричних інтерференцій кукурудзи (високий вміст каротиноїдів, ліпідів зародка, коливання pH та температури екстракту). На рівнях поблизу $0.005\ \text{mg/kg}$ (5 ppb) ELISA часто дає похибку $\pm 30% - 40%$ або хибнопозитивні реакції через перехресну реактивність із афлатоксинами B2/G1/G2.
    • Статус у GMP+: результати виробничої лабораторії елеватора на тест-смужках без акредитації ISO/IEC 17025 та статусу GMP+ B11 Registered Laboratory не приймаються як обов'язковий протокол моніторингу за TS 1.7.
  2. Високоефективна рідинна хроматографія з флуоресцентним детектором (HPLC-FLD за EN ISO 17375 / EN 15851):

    • Інженерний принцип: екстракція сумішшю метанол-вода або ацетонітрил-вода, селективне очищення екстракту на імуноафінній колонці (IAC - Immunoaffinity Column), хроматографічне розділення на обернено-фазовій колонці C18 та післяколонкова дериватизація молекули афлатоксину B1 (бромування в електрохімічній комірці Kobra Cell або УФ-опромінення у фотохімічному реакторі PHRED) для підсилення природної флуоресценції.
    • Метрологічні характеристики: межа кількісного визначення ($LOQ$) становить $0.0005 - 0.001\ \text{mg/kg}$ (0.5 - 1.0 ppb), ступінь вилучення (Recovery) $80% - 110%$, висока селективність без матричного пригнічення.
  3. Рідинна хроматографія з тандемною мас-спектрометрією (LC-MS/MS):

    • Інженерний принцип: іонізація в електроспреї (ESI+) та реєстрація специфічних іонних переходів (MRM transitions: прекурсор-іон $m/z\ 313.1 \rightarrow$ продукт-іони $m/z\ 285.1$ та $241.0$). Дозволяє одночасно визначати мультимікотоксиновий профіль (Aflatoxin B1/B2/G1/G2, DON, ZEA, Fumonisin B1/B2, Ochratoxin A, T-2/HT-2) в одній інжекції.
    • Критична вимога валідації: при застосуванні методу Dilute-and-Shoot (розбавлення екстракту без IAC-очищення) матриця кукурудзи та особливо кукурудзяного глютену чи DDGS спричиняє сильне пригнічення іонізації (Ion Suppression) в джерелі мас-спектрометра (іноді до $-40%$), що штучно занижує результат! Тому акредитована за ISO/IEC 17025 лабораторія зобов'язана застосовувати матрично-узгоджене калібрування (Matrix-Matched Calibration) або вводити в пробу перед екстракцією ізотопно-мічений внутрішній стандарт $^{13}\text{C}_{17}\text{-Aflatoxin B1}$.

Критична вимога до вибору лабораторії: При замовленні аналізу на афлатоксин B1 для експортної партії кукурудзи перевіряйте не лише атестат акредитації НААУ за ISO/IEC 17025, а й наявність лабораторії в актуальному реєстрі GMP+ Registered Laboratories на порталі GMP+ International. Протокол від неінтегрованої лабораторії (навіть акредитованої на національному рівні) буде відхилений під час сертифікаційного аудиту GMP+ як порушення вимог BA 10 та TS 1.2.

Протокол Gatekeeper при закупівлі несертифікованої кукурудзи та інтеграція з GLOBALG.A.P.

В Україні первинні виробники зерна (фермерські господарства та агрохолдинги в секторі рослинництва) зазвичай не мають власного сертифіката GMP+ (адже межа схеми GMP+ починається з етапу збору, сушіння, зберігання на елеваторі та трейдингу). Натомість господарства можуть бути сертифіковані за стандартами сталого вирощування ISCC (ISCC EU / ISCC PLUS) або належної сільськогосподарської практики GLOBALG.A.P..

Коли GMP+ сертифікований елеватор, переробний завод або зернотрейдер закуповує кукурудзу безпосередньо у фермера («з поля» або з фермерського складу), ця компанія бере на себе регуляторну функцію Gatekeeper («Сторожа воріт») згідно з розділом 4 специфікації TS 1.2 Purchase. Щоб легально ввести таку кукурудзу в закритий ланцюг GMP+ FSA, оператор зобов'язаний виконати п'ять обов'язкових інженерних умов:

  1. Договірна кваліфікація постачальника: укласти письмовий контракт або підписати декларацію виробника зерна (Grower Declaration), де фермер підтверджує дотримання гігієнічних вимог до вирощування, застосування дозволених засобів захисту рослин (ЗЗР) із дотриманням періодів очікування та відсутність змішування зерна з протруєним посівним матеріалом;
  2. Оцінка ризиків сушіння зерна (HACCP): якщо фермер сушив кукурудзу самостійно, Gatekeeper зобов'язаний перевірити тип зерносушарки (прямоточна з відкритим полум'ям чи з теплообмінником) та вид палива. При прямому контакті топкових газів від спалювання дизельного палива, мазуту, пелет із лушпиння чи тріски із зерном кукурудзи виникає критичний ризик контамінації поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ / PAH4), діоксинами та діоксиноподібними ПХБ;
  3. Вхідна партійна верифікація за TS 1.7: від кожної закупленої партії (або сформованого однорідного силосу перед його розблокуванням для відвантаження в ланцюг GMP+) відбирається репрезентативна об'єднана проба $\ge 10\ \text{кг}$ згідно з Регламентом (ЄС) № 152/2009;
  4. Аналітичний контроль у GMP+ Registered Laboratory: проведення випробувань не лише на афлатоксин B1 за протоколом TS 1.7, а й на інші релевантні небезпечні чинники згідно з власним HACCP-планом компанії (пестициди, важкі метали Pb/Cd/As/Hg, мікотоксини DON/ZEA/Fumonisin, а при прямому сушінні - ПАВ і діоксини);
  5. Фізична та облікова ізоляція до отримання протоколу (Positive Release): партія закупівлі утримується в статусі «На контролі / Blocked» у системі управління складом (WMS/ERP) до моменту отримання позитивного лабораторного сертифіката та перерахунку на вологість $12%$.

Алгоритм Early Warning System (EWS) протягом 12 годин та заборона розбавлення партій

Що відбувається, якщо акредитована лабораторія видає протокол, у якому концентрація афлатоксину B1 у кукурудзі становить, наприклад, $0.028\ \text{mg/kg}$ (28 ppb) при вологості $12%$, тобто перевищує гранично допустимий ліміт TS 1.5 ($0.020\ \text{mg/kg}$) навіть з урахуванням розширеної невизначеності вимірювання $U$?

У цей момент включається найсуворіший механізм схеми - технічна специфікація TS 1.4 Early Warning System (EWS). З моменту офіційного підтвердження (confirmation) перевищення ліміту починається відлік 12 годин, протягом яких сертифікована компанія зобов'язана виконати чіткий регламент дій:

  • Крок 1 (0 - 2 години): Негайне блокування та фізичний карантин партії. Партія кукурудзи (силос елеватора, баржа, залізничні вагони або складська комірка) блокується в ERP-системі та маркується фізично як «Невідповідна продукція - Карантин». Будь-яке переміщення або відвантаження у кормовий чи харчовий ланцюг зупиняється.
  • Крок 2 (2 - 4 години): Метрологічна верифікація результату та правила повторного аналізу. Багато операторів намагаються «перездати іншу пробу з іншого краю силосу», сподіваючись отримати чистий результат. У логіці GMP+ та Регламенту (ЄС) № 152/2009 повторний відбір нової проби для спростування позитивного результату заборонений, оскільки афлатоксин розподілений гніздами, і негативний результат другої проби не спростовує наявності токсичного гнізда в першій! Єдине законне право оператора - негайно запросити в лабораторії повторний арбітражний аналіз (re-analysis in duplicate) з тієї самої вже змеленої та гомогенізованої лабораторної проби, щоб виключити приладову чи розрахункову помилку хроматографа.
  • Крок 3 (4 - 8 годин): Оцінка простежуваності (Traceability Up & Down). Команда HACCP встановлює: чи встигла частина цієї партії піти клієнту? З яких саме полів/постачальників сформовано силос? Чи контактувала партія з іншим зерном на спільних транспортних маршрутах?
  • Крок 4 (до 12 годин): Офіційна нотифікація EWS. Якщо перевищення підтверджено, компанія заповнює стандартну форму EWS Notification Form і надсилає її одночасно:
    1. До GMP+ International (ews@gmpplus.org);
    2. До свого Органу з сертифікації (Certification Body);
    3. До компетентного державного органу з контролю безпечності кормів: в Україні це Держпродспоживслужба відповідно до вимог статті 20 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» № 2042-VIII та Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», а при поставці в ЄС - також національному органу країни-імпортера (NVWA у Нідерландах, BVL у Німеччині) для інформування системи RASFF;
    4. Покупцям (Customers), якщо контамінована партія вже фізично покинула територію підприємства.

Категорична заборона розбавлення (Dilution Ban): і Директива 2002/32/ЄС (стаття 5), і схема GMP+ категорично забороняють змішувати партію кукурудзи з перевищенням MPL (наприклад, $0.030\ \text{mg/kg}$) із чистою кукурудзою ($0.001\ \text{mg/kg}$) у пропорції $1:2$ з метою отримання середньої концентрації $0.010\ \text{mg/kg}$. Таке «розбавлення» кваліфікується як фальсифікація та грубе порушення законодавства, що веде до негайного відкликання сертифіката GMP+ та кримінальної/адміністративної відповідальності. Контамінована партія може бути спрямована лише на технічну переробку (наприклад, виробництво технічного біоетанолу, якщо барда DDGS не повертається в кормовий ланцюг, або спалювання на біогазовій/енергетичній установці) чи на спеціалізовану детоксикацію виключно на підприємствах, які мають офіційну авторизацію компетентного органу ЄС за Регламентом (ЄС) 2015/786.

Етап реагуванняНормативний часовий лімітВідповідальна функціяТехнічні дії в інфраструктурі та ERPОбов'язковий документальний доказ для аудиту
1. Ідентифікація та блокування (Quarantine)0 - 2 години від отримання протоколуКерівник з якості / Начальник ВТЛБлокування силосу/партії в WMS/ERP, пломбування засувок силосу, заборона відвантаженняАкт блокування невідповідної продукції, скріншот статусу Blocked у ERP
2. Верифікація аналітичної достовірності2 - 6 годинЗовнішня лабораторія ISO/IEC 17025 (GMP+ B11)Перевірка розрахунку на вологість 12%, експрес-реаналіз із того ж гомогенізованого зразкаПідтверджений лабораторний звіт із зазначенням LOQ, Recovery та невизначеності U
3. Трасованість (Traceability Up/Down)4 - 8 годинГрупа HACCP / Логістика / ТрейдингВивантаження реєстру всіх приходів у силос та всіх відвантажень клієнтам із цієї партіїЗвіт повного балансу маси партії (Mass Balance trace report за 4 години)
4. Нотифікація EWS та регуляторівНе пізніше 12 годин від підтвердженняТоп-менеджмент / Керівник системи GMP+Відправка форми EWS у GMP+ International, орган сертифікації, Держпродспоживслужбу та клієнтамЗаповнений формуляр TS 1.4 EWS, квитанції електронної відправки з тайм-штампом < 12 год
5. Утилізація / Перенаправлення та CAPAПісля погодження з органом контролюКомерційний директор / Керівник якостіВиведення партії за межі кормового ланцюга (біогаз/технічні цілі), очищення маршрутів, аналіз кореневих причинАкт утилізації/переробки поза кормовим сектором, звіт 5 Whys / CAPA, закриття EWS

Критичні невідповідності на аудитах GMP+ та інженерний план верифікації

Практика проведення сертифікаційних і наглядових аудитів, яку супроводжують наші експерти під час супроводу аудитів та діагностичних перевірок, показує, що навіть після переходу України в категорію Low risk з 23 січня 2026 року підприємства отримують суттєві зауваження (Major Nonconformities) у п'яти точках:

  1. Невідповідність між фактичним планом моніторингу та версією TS 1.7: підприємство скоротило кількість аналізів у 2026 році, але в документації HACCP досі зазначений старий профіль Medium risk без протоколу засідання групи безпечності кормів від січня 2026 року;
  2. Порушення маси та гомогенізації проби: акти відбору проб свідчать, що інспектор або лаборант відібрав $2.0\ \text{кг}$ замість обов'язкових $\ge 10.0\ \text{кг}$, або скоротив $10\ \text{кг}$ у цілому зерні на дільнику без попереднього розмелювання всієї об'єднаної проби;
  3. Відсутність статусу GMP+ Registered Laboratory у підрядної лабораторії: компанія замовила випробування у поважній державній чи приватній лабораторії з акредитацією ISO/IEC 17025, яка проте не пройшла реєстрацію в системі GMP+ згідно з вимогами BA 10;
  4. Ігнорування побічних продуктів переробки кукурудзи (Concentrated By-products): під час переробки кукурудзи на крохмаль або біоетанол афлатоксин B1 не руйнується при ферментації та дистиляції, а концентрується у сухій барді (DDGS) та кукурудзяному глютені у $2.8 - 3.3$ раза порівняно з вихідним зерном! Якщо вхідна кукурудза містила цілком законні $0.008\ \text{mg/kg}$ афлатоксину B1, то вихідний DDGS матиме вже близько $0.025\ \text{mg/kg}$, що автоматично перевищує ліміт $0.020\ \text{mg/kg}$;
  5. Помилки одиниць вимірювання в GMP+ Monitoring Database: внесення значень у ppb ($5.0$) замість обов'язкових mg/kg ($0.005$) або відсутність зазначення країни фактичного вирощування кукурудзи (Country of Origin/Cultivation).

Щоб гарантувати безперебійний експорт та пройти черговий наглядовий чи ресертифікаційний аудит без критичних невідповідностей, рекомендуємо провести інженерну верифікацію процедур відбору проб, договорів із лабораторіями та протоколів Gatekeeper. Звертайтеся до команди фахівців через сторінку контактів для замовлення технічної консультації, діагностичного аудиту або комплексного впровадження GMP+.

Інженерний чекліст готовності до аудиту GMP+ FC 2020 за протоколом Aflatoxin B1:

  1. Оновіть матрицю ризиків у HACCP-плані з урахуванням переходу України в категорію Low risk від 23.01.2026 та Румунії в Medium risk.
  2. Перевірте наявність підрядної лабораторії (ISO/IEC 17025) в офіційному реєстрі GMP+ Registered Laboratories та переконайтеся, що $LOQ \le 0.001\ \text{mg/kg}$.
  3. Задокументуйте процедуру повного розмелювання 10-кілограмової об'єднаної проби (або slurry-гомогенізації) до виділення аналітичної наважки згідно з Регламентом (ЄС) № 152/2009.
  4. Впровадьте автоматичний перерахунок результатів аналізу на стандартну вологість $12%$ у внутрішніх журналах ВТЛ та звітування в базу GMP+ виключно у mg/kg.
  5. Проведіть тренувальне тестування (mock recall & EWS simulation) з перевіркою здатності команди сформувати звіт трасованості за 4 години та подати повідомлення EWS у межах 12 годин.

Питання та відповіді

Знайдіть відповіді на поширені питання з цієї теми

Теги