FSSC 22000 Версія 7: що зміниться та коли перехід стає обов'язковим для заводів
FSSC 22000 Версія 7 (Version 7.0), опублікована нідерландською фундацією Foundation FSSC у травні 2026 року, запускає найглибшу інженерну перебудову міжнародної схеми сертифікації харчової безпечності за останні п'ятнадцять років. Якщо ваше підприємство вже має чинний сертифікат FSSC 22000 за редакцією Version 6.0 або готується до первинної сертифікації для виходу в торговельні мережі ЄС і контракти з транснаціональними переробниками, запит «FSSC 22000 Версія 7 що зміниться та коли перехід» переходить із площини теоретичних новин у жорсткий графік технічної дирекції та служби якості.
Головна причина оновлення полягає в тому, що фундаментальний другий стовп схеми, який описує галузеві програми-передумови (Prerequisite Programs, PRP), повністю змінив свою нормативну будову. Замість застарілих і розрізнених технічних специфікацій серії ISO/TS 22002-x (таких як ISO/TS 22002-1:2009 для харчових виробництв або ISO/TS 22002-4:2013 для пакування) та британського стандарту BSI/PAS 221:2013 у дію введено нову двошарову серію повноцінних міжнародних стандартів на чолі з наскрізним базовим стандартом ISO 22002-100:2025. Паралельно схема синхронізувалася з оновленими критеріями Глобальної ініціативи з безпечності харчових продуктів (GFSI) редакції GFSI Benchmarking Requirements v2024, посилила інструментальні критерії верифікації Додаткових вимог Частини 2 (пункти 2.5.1-2.5.18) і інтегрувала параметри сталого розвитку в проєктування упаковки та облік втрат сировини.
Чесно кажучи, під час кожного перехідного циклу ми в інженерній практиці Еконтроль (Ekontrol) спостерігаємо дві протилежні стратегії на українських заводах. Частина підприємств відкладає перегляд документації до останнього кварталу перед аудитом, намагаючись просто замінити в шапках процедур шифр ISO/TS 22002-1:2009 на ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025 за допомогою автозаміни у Word. На реальному аудиті такий підхід розсипається за перші дві години. Чому? Тому що змінилися не лише номери пунктів, а сама логіка взаємодії між загальними програмами-передумовами та додатковими вимогами схеми FSSC 22000.
Розглянемо затверджений календарний графік переходу, яким керуються ліцензовані органи сертифікації та виробничі майданчики:
- Травень 2026 року: офіційна публікація документації Схеми FSSC 22000 Version 7.0 (Частини 1-5) та запуск 12-місячного підготовчого і перехідного вікна для акредитації органів сертифікації за стандартом
ISO 22003-1:2022і модернізації систем менеджменту безпечності харчових продуктів (СМБХП) на підприємствах. - До 30 квітня 2027 року включно: граничний термін проведення планових та позапланових аудитів за попередньою редакцією FSSC 22000 Version 6.0.
- З 1 травня 2027 року: обов'язкове проведення всіх первинних (Stage 1 / Stage 2), наглядових (Surveillance, включаючи неоголошені перевірки) та ресертифікаційних аудитів виключно за вимогами FSSC 22000 Версія 7. Після завершення перехідного вікна сертифікати попередньої версії без підтвердженого переходу втрачають активний статус у глобальній базі FSSC Public Register.
Зверніть увагу на прихований таймінг: навіть до настання обов'язкової дати переходу аудитори вже під час поточних перевірок за Version 6 запитують у керівника групи НАССР документальне підтвердження планування змін за пунктом 6.3 стандарту ISO 22000:2018. Оскільки стандарти серії ISO 22002:2025 опубліковані у липні 2025 року, відсутність затвердженого плану міграції ПП у протоколах аналізування з боку керівництва (п. 9.3) кваліфікується аудиторами як системна прогалина в управлінні змінами.
Різниця між FSSC 22000 Version 6 та Version 7: перебудова трьох компонентів схеми
Щоб зрозуміти, у чому полягає інженерна різниця між FSSC 22000 Version 6 та Version 7, треба подивитися на трикомпонентну будову самої схеми (детальний огляд базової конструкції наведено у нашому посібнику зі схеми сертифікації FSSC 22000). Кожен сертифікований майданчик проходить перевірку за формулою: Компонент 1 (ISO 22000:2018) + Компонент 2 (Стандарти PRP серії ISO 22002) + Компонент 3 (Додаткові вимоги Частини 2 FSSC 22000, п. 2.5).
У новій редакції FSSC 22000 Версія 7 кожен із цих трьох компонентів отримує чітке функціональне навантаження:
- Компонент 1. Управлінське ядро ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019): сам текст стандарту ISO 22000:2018 залишається незмінним. Він утримує подвійний контур
PDCA(організаційний цикл у Розділах 4-7, 9-10 та операційний цикл у Розділі 8) і методологію аналізу небезпечних чинників за принципами Комісії Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ. Однак у Version 7 кардинально зростає роль пункту8.5.2(попередній аналіз небезпек з урахуванням оновленого базового фону ПП) та пункту8.5.4(класифікація заходів контролю на PRP, OPRP і CCP). Коли змінюється інженерний фундамент програм-передумов заISO 22002-100:2025, група безпечності зобов'язана повторно перерахувати оцінку ризиків біологічних, хімічних, фізичних небезпек і алергенів. - Компонент 2. Перехід від однорівневих ISO/TS 22002-x до двошарової системи ISO 22002-100:2025 + секторний стандарт: у Version 6 кожне підприємство використовувало один профільний документ технічних специфікацій (
ISO/TS 22002-1,-2,-4,-5,-6абоBSI/PAS 221). Ці документи приймалися в різні роки (від 2009 до 2019), мали різну термінологію та дублювали на 70% загальні санітарні правила. У Version 7 впроваджено обов'язкову парну комбінацію: наскрізний стандартISO 22002-100:2025(спільна «парасолька» для всіх учасників ланцюга харчових продуктів, кормів та пакування) плюс галузева частинаISO 22002-1/-2/-4/-5/-6/-7:2025, яка містить виключно специфічні інженерні норми конкретного сектору. - Компонент 3. Дедуплікація та посилення Додаткових вимог FSSC 22000 (Частина 2, п. 2.5.1-2.5.18): за роки дії версій 5.1 та 6.0 Фонд FSSC вимушено додавав у Частину 2 багато операційних вимог (щодо алергенів, захисту від фальсифікації, управління обладнанням, харчових втрат), тому що старий стандарт
ISO/TS 22002-1:2009їх просто не містив. Тепер, коли базові правила гігієнічного проєктування, контролю постачальників, переробкиrework, утилізації відходів та фізичного захисту увійшли безпосередньо до текстуISO 22002-100:2025, Частина 2 Схеми FSSC 22000 у Version 7 звільнилася від дублювання базових визначень і натомість сфокусувалася на жорстких кількісних метриках верифікації, лабораторній акредитації за ISO/IEC 17025 та вимогахGFSI v2024.
Нижче у зведеній інженерній таблиці показано, чим саме відрізняється архітектура чинної Version 6.0 від нової Version 7.0.
| Конструктивний елемент схеми | FSSC 22000 Version 6.0 (база до переходу) | FSSC 22000 Version 7.0 (цільова архітектура) | Практичний вплив на документацію та цехи заводу |
|---|---|---|---|
| 1. Базовий стандарт СМБХП (Компонент 1) | ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019) | ISO 22000:2018 (без зміни тексту стандарту, посилено аудит п. 6.3 та п. 8.5.2) | Обов'язковий перегляд аналізу небезпек HACCP після оновлення матриці ПП та оформлення плану змін за п. 6.3 |
| 2. Нормативний статус стандартів ПП (Компонент 2) | Технічні специфікації ISO/TS 22002-x (2009-2019 рр.) та BSI/PAS 221:2013 | Повноцінні міжнародні стандарти серії ISO 22002:2025 (опубліковані у липні 2025 р.) | Повна заміна нормативних посилань у всіх інструкціях ПП, чеклистах внутрішнього аудиту та програмах санітарії |
| 3. Архітектура програм-передумов (PRP) | Однорівнева: 1 галузевий документ ISO/TS 22002-x на категорію | Двошарова: наскрізний стандарт ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025 | Кожен пункт інструкції ПП має одночасно закривати універсальну клаузу Part 100 та галузеве доповнення |
| 4. Категорія FI (Роздрібна та гуртова торгівля) | Базувалася на британській специфікації BSI/PAS 221:2013 | Переведена на зв'язку ISO 22002-100:2025 + новий стандарт ISO 22002-7:2025 | Єдині міжнародні критерії для супермаркетів, dark stores, гуртівень, кулінарних цехів ритейлу та фудбанків |
| 5. Версія бенчмаркінгу GFSI | GFSI Benchmarking Requirements v2020.1 | GFSI Benchmarking Requirements v2024 | Суворіший аудит простежуваності в обидва боки, контролю аутсорсингу, культури безпечності та валідації прибирання |
| 6. Додаткові вимоги Частини 2 (п. 2.5.1-2.5.18) | Компенсували прогалини старих ISO/TS 22002-x, містили базові правила гігієни й безпеки | Дедупліковані з ISO 22002-100:2025; сфокусовані на кількісних метриках, валідації та звітності | Усунення дублювання між папкою ПП та папкою п. 2.5; акцент аудитора зміщується з наявності процедури на тренди і протоколи випробувань |
| 7. Проєктування упаковки та Save Food Packaging (п. 2.5.13) | Фокус на безпечності рецептури, термінах придатності та перевірці етикетки при R&D | Інтеграція принципів Save Food Packaging для зменшення псування і харчових втрат (FLW) | Під час розроблення продукту (п. 2.5.13) обов'язково документується вплив бар'єрних властивостей і конструкції тари на збереження продукту |
| 8. Харчові втрати (FLW п. 2.5.16) і сталий розвиток | Політика, базові цілі скорочення втрат, контроль донацій та кормових побічних продуктів | Кількісні KPI масового балансу з чіткими таймлайнами, прив'язка до SDG 12.3 та звітності у п. 9.3 | Аудитор перевіряє динаміку фактичного зниження втрат (кг/т готової продукції) та масовий баланс rework за 12 місяців |
| 9. Вікно переходу та чинність сертифікатів | Перехід із V5.1 завершено 31 березня 2025 року | 12 місяців: травень 2026 р. - квітень 2027 р. (обов'язковий аудит за V7 з 1 травня 2027 р.) | Необхідність провести діагностичний аудит і оновити систему до планового наглядового або ресертифікаційного візиту |
Інтеграція ISO 22002-100:2025 у FSSC 22000 V7: нова двошарова архітектура програм-передумов
Головний технічний виклик, який ставить інтеграція ISO 22002-100:2025 у FSSC 22000 V7, полягає у переході від ізольованих галузевих документів до модульної двошарової матриці. До липня 2025 року виробник молочної продукції використовував ISO/TS 22002-1:2009, завод гофротари працював за ISO/TS 22002-4:2013, а логістичний оператор керувався ISO/TS 22002-5:2019. Між цими документами існував розрив у півтора десятиліття: у старому стандарті 2009 року для харчових заводів навіть не було сучасних формулювань щодо зонування за ризиками алергенів, валідації миття чи протидії навмисному забрудненню.
Опублікований у липні 2025 року стандарт ISO 22002-100:2025 («Програми-передумови з безпечності харчових продуктів. Частина 100: Вимоги до ланцюга постачання харчових продуктів, кормів та пакування») вирішує цю проблему радикально (докладний розбір читайте у статтях оновлення серії ISO 22002:2025 та новий фундамент ПП через ISO 22002-100:2025). Усі універсальні інженерно-санітарні вимоги, які однаково працюють на м'ясокомбінаті, комбікормовому заводі, поліграфічному комбінаті пакування чи холодильному терміналі, винесено в єдиний базовий документ ISO 22002-100:2025.
Що саме входить до наскрізної архітектури ISO 22002-100:2025, яку аудитор FSSC 22000 Версія 7 перевіряє безпосередньо в цехах?
- Інфраструктура території, конструкція будівель та зонування робочого простору: чітке фізичне або бар'єрне розмежування зон приймання сировини, базових технологічних зон та чистих зон після термічної обробки (High-Care / High-Risk). Рух персоналу, сировини, тарних візків, відходів та повітряних потоків проєктується за принципом односпрямованого потоку без перехрещень. З'єднання підлоги зі стінами у вологих цехах виконується з радіусним заокругленням (галтеллю), а дренажні канали проєктуються з гідрозатворами та ухилом, який виключає перетікання стоків із сировинної зони до зони відкритого готового продукту.
- Інженерні комунікації та технологічні середовища (Utilities): водопостачання питної та технологічної води повинно мати актуалізовані схеми трубопроводів із ліквідацією тупикових ділянок (
dead legs, де довжина патрубка перевищує1,5-2діаметри труби і створює біоплівку Pseudomonas або Legionella) та підтверджуватися протоколами мікробіологічних і фізико-хімічних досліджень в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії. Стиснене повітря і технологічні гази (N2,CO2), що контактують із продуктом або первинною тарою, проходять каскадну фільтрацію до<= 0,2 мкмна безмасляних компресорах (Oil-Free Class 0) або агрегатах на харчових мастилах із допуском NSF H1. Системи вентиляції оснащуються фільтрами відповідного класу очищення (F7-F9 / HEPA H13) із підтриманням позитивного перепаду тиску (+5...+15 Па) у чистих зонах фасування. - Придатність обладнання, превентивне обслуговування (PM) та санітарний ремонт: поверхні контакту з харчовими продуктами виготовляються з інертних корозійностійких матеріалів (нержавіюча сталь марок
AISI 304 / AISI 316L, харчові полімери з деклараціями відповідності) без мертвих зон, відкритих різьбових з'єднань та пористих ущільнень. Мастильні матеріалиNSF H1зберігаються в окремій замкненій шафі окремо від технічних мастилH2. Після кожного втручання слюсарів або налагоджувальників оформлюється акт передачі лінії у виробництво з перерахунком інструменту, метизів і санітарною обробкою вузла. - Управління відходами, побічними потоками та переробкою (Rework): закриті марковані контейнери з педальним приводом або кольоровим кодуванням, фізичне відокремлення трас вивезення відходів від шляхів подачі сировини, регулярна дезінфекція сміттєзбірників та жорсткі правила ідентифікації, простежуваності й алергенної сумісності потоків повторної переробки (
rework). - Інтегрований пест-контроль, санітарія (CIP/COP) та особиста гігієна персоналу: захист периметра від проникнення шкідників, аналіз трендів активності комах на липких екранах інсектицидних ламп і гризунів у зовнішніх приманочних станціях, валідація режимів миття та дезінфекції (концентрація мийного розчину, температура, час експозиції, швидкість потоку в трубі
>= 1,5 м/сдля турбулентного режимуCIP), а також контроль здоров'я персоналу, спецодягу без зовнішніх кишень і ґудзиків та роботи санпропускників. - Вбудовані наскрізні елементи Food Defense, Food Fraud, алергенів та інформації про продукт: уперше на рівні базового стандарту ПП
ISO 22002-100:2025закріплено обов'язковість превентивних заходів захисту майданчика від несанкціонованого доступу, перевірки вхідних матеріалів на вразливість до фальсифікації та превентивного контролю перехресного контакту алергенів.

Інженерне правило переходу: чому автозаміна номерів пунктів у документах не спрацює
У FSSC 22000 Версія 7 кожна галузева частина (наприклад, ISO 22002-1:2025 або ISO 22002-4:2025) містить пряму відсилку: «Застосовуються вимоги ISO 22002-100, доповнені такими галузевими вимогами...». Якщо у вашій матриці відповідності або чеклисті внутрішнього аудиту вказано лише один стандарт замість зв'язки двох документів, аудитор органу сертифікації зафіксує невідповідність за неповноту нормативної бази. Замовте діагностичний аудит харчової безпеки від Еконтроль, щоб отримати готову двошарову матрицю кореляції пунктів під ваш завод.
Галузеві стандарти ПП ISO 22002-1, -2, -4, -5, -6 та -7:2025 за категоріями ланцюга постачання
Другий шар програм-передумов у FSSC 22000 Версія 7 формують спеціалізовані галузеві стандарти 2025 року, які накладаються зверху на базове ядро ISO 22002-100:2025 відповідно до категорії харчового ланцюга за ISO 22003-1:2022. Розберемо специфічні інженерні вимоги, які додає кожен галузевий стандарт і на яких фокусуються аудитори:
ISO 22002-1:2025(Виробництво харчових продуктів: категоріїCI, CII, CIII, CIVта біо/хімічні інгредієнтиK, а також застосовні положення дляBIII): замінюєISO/TS 22002-1:2009. Фокусується на інженерних бар'єрах всередині технологічних ліній переробки: захист від зворотного підсосу у рідинних контурах і пастеризаторах, жорстка фізична сегрегація сирих і термічно оброблених продуктів, контроль конденсату над відкритими лініями фасування, валідація безрозбірного миттяCIP(розділення фаз «луг - вода - кислота - дезінфектант» за датчиками електропровідності та температури зворотного потоку), а також правила безпечного відтавання (дефростації) сировини за контрольованої температури поверхні.ISO 22002-2:2025(Громадське харчування та кейтеринг: категоріяE): замінюєISO/TS 22002-2:2013. Встановлює жорсткі часо-температурні параметри для централізованих кухонь, бортового (авіа/залізничного) кейтерингу, індустріальних їдалень та фабрик-кухонь: швидке шокове охолодження (blast chilling) готових страв від+65 °Cдо+10 °Cне довше ніж за120 хвилин, гаряче утримання страв при температурі у товщі продукту>= +63 °C, мікробіологічна безпека миття та дезінфекції листової зелені й сирих овочів, розмежування чистих і брудних потоків оборотного посуду та гастроємностей.ISO 22002-4:2025(Виробництво харчового пакування: категоріяI): замінюєISO/TS 22002-4:2013. Цей стандарт критично важливий для українських виробників гнучкої полімерної плівки, ПЕТ-преформ, картонного пакування, бляшанок та скляної тари. До базових правил Part 100 він додає специфічні бар'єри проти хімічної міграції (контроль фарб, розчинників, фотоініціаторів УФ-затвердіння та клеїв при ламінації), запобігання контактному переносу фарби з недрукованого боку на внутрішню харчову поверхню при намотуванні рулонів (set-off), вимоги до камер вистоювання (полімеризації) ламінатів, оптичний та лазерний контроль дефектів полотна, управління обріззю (trim / regrind) та валідацію функціональних бар'єрів при використанні вторинного переробленого пластику (rPET) чи макулатурного картону.ISO 22002-5:2025(Транспортування та зберігання: категоріяG): замінюєISO/TS 22002-5:2019. Регламентує роботу мультитемпературних складських комплексів (3PL), холодильних терміналів, зернових елеваторів та автопарків рефрижераторів і харчових цистерн. Акцент зроблено на безперервній телеметрії температури та вологості з автоматичними алертами при виході за межі, картуванні температурних зон складу (temperature mapping), захисті рамп під час крос-докінгу, забороні сумісного перевезення несумісних вантажів та верифікації сертифікатів миття автоцистерн за стандартамиEFTCOз пломбуванням усіх люків і зливних патрубків.ISO 22002-6:2025(Виробництво кормів для тварин та pet food: категоріяD): замінюєISO/TS 22002-6:2016. Додає інженерні вимоги щодо контролю перехресного переносу (carryoverтаflushing) ветеринарних препаратів, кокцидіостатиків і преміксів між партіями у змішувачах і грануляторах, однорідності змішування мікрокомпонентів (коефіцієнт варіації CV <= 5-10%), контролю активності води (a_w) у сухих кормах для непродуктивних тварин та вхідного скринінгу зернової і білкової сировини на мікотоксини, діоксини та важкі метали.ISO 22002-7:2025(Роздрібна та гуртова торгівля: категоріяFI): абсолютно новий міжнародний стандарт, який замінив британську специфікаціюBSI/PAS 221:2013. Встановлює чіткі інженерні правила для розподільчих центрів, гіпермаркетів, оптових баз Cash & Carry та фудбанків: зонування вітрин і прилавків із відкритою гастрономією, власною випічкою та обвалюванням м'яса, контроль температурних піків під час автоматичного відтавання (defrost cycle) холодильних вітрин у торговельному залі, управління товарами з граничним терміном придатності та безпечне повернення чи утилізація невідповідних партій.
Окремо зафіксуємо важливий виняток: первинне сільськогосподарське виробництво (вирощування рослин чи тваринництво категорії A, для якого існує ISO 22002-3) не використовує ISO 22002-100:2025 і не входить до основних переробних категорій сертифікації FSSC 22000, яка починається з категорії BIII (післязбиральна доробка рослинної продукції) та категорії C0 (первинна конверсія тваринної сировини).
Як Додаткові вимоги Частини 2 FSSC 22000 (п. 2.5.1-2.5.18) взаємодіють з ISO 22002-100:2025
Одне з головних практичних питань, яке ставлять директори з якості перед початком проєкту підготовки до переходу на FSSC 22000 V7, звучить так: «Якщо у новий стандарт ISO 22002-100:2025 вже включили розділи про Food Defense, Food Fraud, алергени, відходи та обладнання, то що тепер залишилося у Додаткових вимогах Частини 2 Схеми FSSC 22000 (пункти 2.5.1-2.5.18)?»
Відповідь лежить в інженерному розподілі рівнів відповідальності. ISO 22002-100:2025 встановлює базові операційні правила на рівні програм-передумов (PRP) у цеху (фізичний контроль доступу, чистота обладнання, сегрегація алергенів на складі, маркування контейнерів для відходів). Натомість Частина 2 Схеми FSSC 22000 (розділ 2.5) у Version 7 прибирає дублювання цих загальних фраз і піднімає планку до рівня системної методології, кількісної валідації, лабораторної акредитації та звітності перед керівництвом і органом сертифікації відповідно до критеріїв GFSI Benchmarking v2024.
Подивіться на детальну інженерну матрицю в Таблиці 2: вона показує, як саме кожна ключова додаткова вимога Частини 2 FSSC 22000 стикується з ISO 22002-100:2025, де зникло дублювання і які нові жорсткі метрики перевіряє аудитор.
| Модуль Частини 2 FSSC 22000 | Базова опора в ISO 22002-100:2025 та ISO 22002-x:2025 | Що залишається виключно у Частині 2 FSSC 22000 V7 (дедуплікація) | Жорсткі метрики верифікації, які перевіряє аудитор на переході V7 |
|---|---|---|---|
| П. 2.5.1 Управління послугами та закупленими матеріалами | Загальні правила приймання сировини, пакування, оцінки постачальників та вхідного контролю у Part 100 | Обов'язкова акредитація лабораторій за ISO/IEC 17025 (п. 2.5.1 a), аварійні закупівлі (b), перегляд специфікацій раз на 3 роки (d), критерії вторинної сировини у пакуванні (e) | Чинний атестат НААУ / ILAC за ISO/IEC 17025 з перевіркою сфери акредитації на кожен метод випробувань; реєстр перегляду специфікацій |
| П. 2.5.2 Маркування продукції та друковані матеріали | Інформація про продукт та обізнаність споживача у базовому стандарті ПП Part 100 | Відповідність законодавству країни призначення (експорту), контроль макетів (artwork), баланс тиражу етикеток та верифікація лінії при зміні партії | Журнали Line Clearance при переналагодженні лінії, акти звірки макета з регуляторикою країни імпорту, баланс виданих і знищених етикеток |
| П. 2.5.3 Захист харчових продуктів (Food Defense / TACCP) | Фізична безпека периметра, контроль доступу на територію, замки на зовнішніх вузлах у Part 100 | Документована оцінка загроз (Threat Assessment) за методологією TACCP/CARVER+Shock, інтеграція в СМБХП, щорічний перегляд та тренувальні симуляції | Протокол щорічного тесту на проникнення в цех сторонньої особи без бейджа; реєстр пломбування люків силосів, водозабору і CIP-танків |
| П. 2.5.4 Протидія харчовому шахрайству (Food Fraud / VACCP) | Вхідна верифікація автентичності та цілісності поставок сировини й упаковки у Part 100 | Формалізована оцінка вразливості (Vulnerability Assessment) для 100% сировини, добавок та первинного пакування, план мітигації та щорічний перегляд | Матриця VACCP на всі групи інгредієнтів (включаючи спеції та плівку), лабораторні протоколи перевірки автентичності (жирнокислотний склад, ізотопи, масовий баланс) |
| П. 2.5.6 Управління алергенами | Фізичне зонування алергенів на складі і в цеху, правила поводження з rework та послідовність виробничих кампаній у Part 100 | Повний реєстр алергенів на майданчику, наукова валідація прибирання при переході між рецептурами, обґрунтування попереджувального маркування PAL та щорічне навчання | Кількісні протоколи валідації миття лінії (тести ELISA або експрес-сваби у мг/кг - ppm на специфічний білок, а не лише загальні АТФ-тести) |
| П. 2.5.7 Програма моніторингу довкілля (EMP) | Загальна верифікація ефективності санітарного прибирання та миття поверхонь у Part 100 та ISO 22002-1:2025 | Ризик-орієнтована програма пошуку патогенів (Listeria monocytogenes, Salmonella) та індикаторів по Зонах 1-4, аналіз трендів і перегляд мінімум раз на рік | Карта точок відбору по Зонах 1-4 під час активного процесу (мінімум через 3-4 год після пуску лінії), тренд-графіки та протоколи векторного пошуку (Seek & Destroy) |
| П. 2.5.8 Культура безпечності та якості (Food Safety & Quality Culture) | Обізнаність персоналу та дотримання правил особистої гігієни у Part 100 | Документований План культури безпечності та якості за 4 вимірами GFSI v2024 (комунікація, навчання, зворотний зв'язок від робітників, вимірювання KPI) з таймлайнами | Результати анонімного анкетування операторів, статистика повідомлень про ризики (Near-Miss), аналіз трендів дисципліни в протоколі п. 9.3 |
| П. 2.5.9 Контроль якості та метрологія | Базова придатність вимірювальних приладів і технологічного обладнання у Part 100 | Систематичний план контролю параметрів якості, законна метрологія маси/об'єму нетто, процедури запуску і зміни продукту на лінії (Line Start-up / Changeover) | Статистичні графіки чеквейєрів (середня маса партії та стандартне відхилення T1/T2), підписані чеклисти пуску лінії перед кожним тиражем |
| П. 2.5.13 Проєктування і розроблення продукту (R&D + Save Food Packaging) | Інформація про продукт та базові вимоги до пакувальних матеріалів у Part 100 та ISO 22002-4:2025 | Валідація термінів придатності (Shelf-life studies), промислові випробування на лінії, а у V7 додатково інтеграція принципів Save Food Packaging для зменшення FLW | Звіти прискореного і реального зберігання продукту, технічне обґрунтування бар'єрних властивостей упаковки для захисту від псування у логістиці |
| П. 2.5.15 Управління обладнанням (Hygienic Design) | Технічне обслуговування, чистота і ремонт діючого обладнання у Part 100 | Специфікації гігієнічного дизайну при закупівлі нового/модернізованого обладнання, ризик-орієнтоване управління змінами та докази введення в експлуатацію (Commissioning) | Технічні вимоги до постачальника машини (шорсткість Ra <= 0,8 мкм, відсутність мертвих зон), акти IQ/OQ/PQ та мікробіологічні змиви до старту комерційного випуску |
| П. 2.5.16 Харчові втрати та відходи (Food Loss and Waste - FLW) | Санітарне збирання, зберігання і вивезення відходів та побічних продуктів у Part 100 | Політика та вимірювані цілі скорочення FLW на заводі і в ланцюгу постачання, безпека благодійних донацій, контроль потоків на корми (GMP+) та біоенергетику | Матриця KPI з базовим рівнем і цільовим зниженням у кг/т продукції, масовий баланс rework за п. 8.9.3, договори з фудбанками або переробниками кормів |
Захист продукту (Food Defense п. 2.5.3), протидія фальсифікації (Food Fraud п. 2.5.4) та керування алергенами (п. 2.5.6)
Розглянемо інженерні деталі першої трійки додаткових вимог, де найчастіше виникає плутанина під час переходу з Version 6 на FSSC 22000 Версія 7.
Почнемо із Захисту харчових продуктів від навмисного забруднення (Food Defense / TACCP, п. 2.5.3) та Протидії харчовому шахрайству (Food Fraud / VACCP, п. 2.5.4) (глибокий розбір методологій дивіться у нашому матеріалі про захист харчового ланцюга від фальсифікації та саботажу). У новому стандарті ISO 22002-100:2025 з'явилися базові превентивні вимоги щодо контролю фізичного периметра підприємства, ідентифікації відвідувачів і вхідної перевірки цілісності пломб на транспорті. Але аудитор FSSC 22000 за пунктами 2.5.3 та 2.5.4 перевіряє значно глибший рівень: наявність формалізованої математичної або бальної методології оцінки ризиків (TACCP / CARVER+Shock для ідеологічно чи внутрішньо вмотивованого саботажу та VACCP / SSAFe для економічно вмотивованої підробки).
Які типові прогалини ми усуваємо під час підготовки до аудиту V7 за цими двома пунктами?
- У блоці Food Defense (п. 2.5.3): недостатньо мати охорону на КПП і камери відеоспостереження. Кожна критична інженерна точка вразливості (зовнішні люки борошняних чи зернових силосів, свердловини і резервуари питної води, станції дозування концентратів
CIP, повітрозабірники припливної вентиляції чистих зон, баки рідкого аміаку або CO2) повинна бути фізично заблокована замком з обмеженим реєстром ключів або номерною пломбою. Крім того, щонайменше раз на рік завод зобов'язаний проводити реальне польове тренування (Food Defense Drill), наприклад спробу проходу «таємного інспектора» без гостьового бейджа в сировинний або фасувальний цех із фіксацією часу реакції майстра зміни. - У блоці Food Fraud (п. 2.5.4): вимоги
GFSI Benchmarking v2024зобов'язують охопити оцінкою вразливостіVACCPабсолютно всі категорії закупівель: не лише основну сировину (молоко, м'ясо, олію, какао, спеції, мед), а й функціональні харчові добавки, технологічні допоміжні засоби та первинні пакувальні матеріали (наприклад, ризик підміни харчового первинного поліетилену абоrPETнесертифікованим технічним вторинним гранулятом). Для кожної позиції з середнім і високим індексом ризику впроваджується інструментальний план мітигації: газорідинна хроматографія жирнокислотного та стерольного складу олій і молочного жиру, ізотопний або ДНК-аналіз спецій та м'яса в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії, а також аудит масового балансу постачальника.
Перейдемо до Управління алергенами (п. 2.5.6). Базовий стандарт ISO 22002-100:2025 та галузевий ISO 22002-1:2025 регламентують фізичне розділення алергенів на складах (зберігання на нижніх ярусах стелажів у герметичній тарі з кольоровим маркуванням), планування черговості виробничих кампаній (від безалергенних продуктів до рецептур із молоком, соєю, глютеном, горіхами, кунжутом чи гірчицею) та виділення окремого кольорового інвентарю. Своєю чергою, пункт 2.5.6 Частини 2 FSSC 22000 у Version 7 вимагає чотирьох системних доказів:
- Повний реєстр алергенів на майданчику, що враховує не лише рецептурні інгредієнти власних ліній, а й сировину контрактних (давальницьких) клієнтів, продукти у їдальні персоналу та кормові компоненти.
- Інструментальна валідація очищення лінії при переналагодженні між різними профілями алергенів: аудитори FSSC 22000 більше не приймають звичайні люмінометричні тести на АТФ (
ATP bioluminescence) як доказ відсутності алергену, оскільки АТФ вимірює загальний біологічний залишок, а не специфічний термостабільний алергенний білок. Валідація миття проводиться виключно кількісним імуноферментним методом ELISA у мг/кг (ppm) у лабораторії ISO/IEC 17025 або валідованими антиген-специфічними латеральними експрес-свабами на білок молока (казеїн / бета-лактоглобулін), глютен, арахіс, сою чи яйце з відбором одночасно останньої промивної води та мазків із важкодоступних вузлів дозатора, гомогенізатора і шнека. - Науково обґрунтоване використання попереджувального маркування (
PAL- «Може містити сліди...»): згідно з позицієюGFSI v2024та Codex Alimentarius, фраза «Може містити сліди алергену Х» дозволена на етикетці лише тоді, коли документальна оцінка ризиків і лабораторні змиви довели технічну неможливість повністю усунути перехресний контакт навіть після валідованого миття. ВикористовуватиPALяк юридичну відписку замість прибирання лінії категорично заборонено.
Моніторинг середовища EMP (п. 2.5.7), культура безпечності (п. 2.5.8) та гігієнічний дизайн обладнання (п. 2.5.15)
Друга група критичних вимог Частини 2 охоплює мікробіологічний контроль виробничого середовища, поведінкові метрики персоналу та інженерне управління життєвим циклом технологічного обладнання.
Програма моніторингу виробничого середовища (Environmental Monitoring Program - EMP, п. 2.5.7) обов'язкова для категорій BIII, CI-CIV, I та K. Базовий стандарт ISO 22002-100:2025 вимагає регулярної перевірки чистоти поверхонь після миття (до пуску лінії). Натомість пункт 2.5.7 FSSC 22000 створений для виявлення прихованих ніш розмноження патогенів (Listeria monocytogenes / Listeria spp., Salmonella spp.) та санітарно-показових мікроорганізмів (Enterobacteriaceae, загальне мікробне число, дріжджі та плісняві гриби в повітрі) під час активного технологічного процесу (щонайменше через 3-4 години після початку зміни, коли обладнання вібрує і мікрофлора виходить із мікротріщин та підшипникових вузлів). Територія цеху розбивається на 4 гігієнічні зони:
- Зона 1 (прямий контакт із відкритим продуктом після фінальної термічної обробки): транспортерні стрічки, ножі нарізки, бункери фасування, дозувальні головки, внутрішні поверхні пакувальних машин;
- Зона 2 (поверхні, безпосередньо суміжні із Зоною 1): зовнішні рами станин, пульти та кнопки керування оператора, кожухи конвеєрів, піддони збору конденсату під випарниками холодильників;
- Зона 3 (віддалені поверхні всередині виробничого цеху): дренажні трапи та решітки в підлозі, колеса гідравлічних візків, підошви взуття, стіни, дверні ручки;
- Зона 4 (приміщення за межами виробничого цеху): санпропускники, роздягальні, склади, коридори та ремонтні майстерні.
У разі виявлення позитивного результату на Listeria чи Salmonella у Зоні 3 або Зоні 2 програма EMP повинна запускати задокументований алгоритм векторного пошуку (Seek & Destroy): розширений відбір мазків по радіусу навколо точки виявлення, розбирання вузла, шокову дезінфекцію з ротацією діючої речовини біоциду та триразовий послідовний негативний результат перед зняттям посиленого режиму.
Культура безпечності та якості харчових продуктів (Food Safety and Quality Culture, п. 2.5.8) у FSSC 22000 Версія 7 оцінюється аудиторами за критеріями GFSI Benchmarking v2024. Більше не достатньо показати наказ директора або плакат на стіні. План розвитку культури має охоплювати всі підрозділи заводу (виробництво, інженерну службу, закупівлі, склад, логістику, HR) і містити конкретні заходи та кількісні KPI за чотирма обов'язковими напрямками: комунікація, навчання, зворотний зв'язок від працівників (Employee Feedback) та вимірювання результативності. Під час перехідного аудиту V7 аудитор проводить перехресні інтерв'ю з лінійними операторами, слюсарями та комірниками прямо біля верстатів, перевіряючи, чи знає оператор свою роль при відхиленні на CCP/OPRP і чи має він право зупинити лінію без страху фінансового штрафу.
Управління обладнанням та гігієнічний дизайн (Equipment Management, п. 2.5.15) поширюється на всі категорії, крім брокерів FII. Якщо ISO 22002-100:2025 відповідає за поточне технічне обслуговування діючих машин, то пункт 2.5.15 Частини 2 FSSC 22000 вимагає інженерного контролю до моменту купівлі та під час введення в експлуатацію будь-якого нового або модернізованого обладнання:
- Документована специфікація на закупівлю обладнання (Equipment Purchase Specification), яка погоджується групою НАССР до підписання контракту з виробником лінії та вимагає дотримання принципів гігієнічного проєктування (
EHEDG/3-A Sanitary Standards): стальAISI 304/316L, шорсткість зварних швів і контактних поверхоньRa <= 0,8 мкм, повне самостійне дренування рідин без застою, відсутність порожнистих труб рами та доступність для розбирання і миття. - Документований процес введення обладнання в експлуатацію (Commissioning / IQ-OQ-PQ) перед початком комерційного випуску: перевірка комплектності, реєстрація всіх скляних/твердопластикових елементів і сит у реєстрах контролю сторонніх тіл, валідація програми миття з лабораторними змивами та внесення змін до схеми технологічного процесу і плану НАССР.
Харчові втрати FLW (п. 2.5.16), еко-дизайн пакування (п. 2.5.13) та випробувальні лабораторії ISO/IEC 17025 (п. 2.5.1)
Третій стратегічний блок змін у FSSC 22000 Версія 7 об'єднує вимоги щодо сталого розвитку (узгоджені з Ціллю сталого розвитку ООН SDG 12.3), еко-проєктування пакування та метрологічної достовірності лабораторного контролю.
По-перше, у пункті 2.5.16 (Харчові втрати та відходи - Food Loss and Waste, FLW) (детальну інженерію масового балансу та циркулярної утилізації ми розібрали у статті як FSSC 22000 допомагає зменшити харчові втрати) базове санітарне поводження зі сміттям тепер віднесено до ISO 22002-100:2025, тоді як Частина 2 FSSC 22000 вимагає чітких вимірюваних цілей із конкретними термінами досягнення (timelines). Завод зобов'язаний вести облік питомих втрат сировини і продукту (у кг/т випущеної продукції або % від вхідної маси сировини), контролювати перевитрату при фасуванні (giveaway), забезпечувати двосторонню простежуваність та алергенне правило Like-into-Like при поверненні потоків повторної переробки (rework за п. 8.9.3 ISO 22000), контролювати холодовий ланцюг і залишковий термін придатності при передачі продукції благодійним фондам та виключати контамінацію побічних продуктів, що направляються на корми для тварин.
По-друге, у пункті 2.5.13 (Проєктування та розроблення продукту - Product Design and Development) для категорій BIII, C, D, E, F, I та K у новій редакції схеми з'явився важливий інженерний зв'язок із концепцією Save Food Packaging (принципи ощадливого проєктування пакування Всесвітньої організації пакування WPO). Коли R&D-відділ харчового заводу або виробника упаковки розробляє нову позицію чи змінює пакувальний матеріал (наприклад, зменшує товщину бар'єрної плівки downgauging або переходить на мономатеріал PE/PP чи вторинний rPET), група безпечності зобов'язана документально оцінити та підтвердити випробуваннями, що нова конструкція тари надійно захищає продукт від мікробіологічного псування, окислення, вологи та механічного роздавлювання під час транспортування, реально зменшуючи харчові втрати (FLW) у ланцюгу постачання, а також відповідає вимогам пункту 2.5.1 (e) щодо безпечності переробленої вторинної сировини.
По-третє, критичним фільтром на кожному аудиті залишається пункт 2.5.1 (a) - Керування послугами випробувальних лабораторій. Будь-які лабораторні аналізи, які підприємство використовує для верифікації та валідації параметрів безпечності харчових продуктів (мікробіологія готової продукції та питної води, змиви на Listeria monocytogenes та Salmonella за програмою EMP п. 2.5.7, визначення мікотоксинів, залишків пестицидів, важких металів, діоксинів, антибіотиків та кількісні тести на алергени ELISA), повинні виконуватися виключно у зовнішніх або внутрішніх випробувальних лабораторіях, які мають чинну акредитацію за стандартом ISO/IEC 17025 (в Україні реєстр акредитованих лабораторій веде Національне агентство з акредитації України - НААУ) саме на ці методики випробувань, або підтверджують компетентність регулярною участю в міжлабораторних професійних порівняннях (Proficiency Testing).
Критичний ризик на аудиті V7: перевірка сфери акредитації лабораторії ISO/IEC 17025
Наявність у вашої підрядної лабораторії красивого атестата ISO/IEC 17025 на стіні ще не означає автоматичного виконання вимоги п. 2.5.1 (a) FSSC 22000. Аудитор відкриває Додаток до атестата акредитації (Сферу акредитації) на сайті НААУ і звіряє код стандарту методу в протоколі випробувань вашого продукту. Якщо лабораторія акредитована на аналіз зерна, але видала вам протокол змивів на Listeria monocytogenes із виробничих ліній поза сферою акредитації, завод отримує суттєву невідповідність (Major Nonconformity).
Готуєте виробництво до переходу на FSSC 22000 Версія 7?
Інженери та провідні аудитори Еконтроль проведуть глибокий GAP-аналіз за двошаровою системою ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт, оновлять матрицю Додаткових вимог п. 2.5.1-2.5.18 та підготують цехи до проходження перехідного аудиту без невідповідностей.
Замовити діагностичний аудит переходу V7Вимоги GFSI Benchmarking v2024: наскрізна простежуваність, неоголошені перевірки та правило 28 днів
Чому транснаціональні покупці так високо цінують сертифікат FSSC 22000? Тому що схема має офіційне визнання GFSI. Перехід на FSSC 22000 Версія 7 забезпечує повну синхронізацію схеми з редакцією GFSI Benchmarking Requirements v2024, яка суттєво посилила правила проведення аудитів та вимоги до операційної прозорості підприємств.
Ось чотири жорсткі процедурні механізми, які перевіряються під час кожного перехідного, наглядового та ресертифікаційного аудиту:
- Стрес-тест наскрізної простежуваності та масового балансу за <= 4 години: відповідно до вимог
ISO 22000:2018(п.8.3), додаткової вимоги щодо управління алергенами та пакуванням і критеріївGFSI v2024, під час аудиту аудитор обирає випадкову партію готової продукції на складі або зі звіту відвантажень. Команда підприємства повинна не довше ніж за 4 години надати повний пакет простежуваності в обидва боки (Forward & Backward Traceability) разом із розрахунком масового балансу (Mass Balance) за формулою: Маса вхідної сировини = Маса випущеного придатного продукту + Маса ідентифікованого rework + Маса технологічних втрат/відходів + Залишок на складі (з допустимою інженерною похибкою у межах98-102%). Баланс рахується окремо по основній сировині і окремо по первинному пакувальному матеріалу з урахуванням пристрілки плівки та вибракуваних етикеток. - Обов'язковий неоголошений аудит 1 раз на 3 роки (Unannounced Audit): щонайменше один наглядовий аудит протягом кожного трирічного сертифікаційного циклу проводиться без попередження дати візиту. Підприємство має право заздалегідь узгодити з органом сертифікації обґрунтовані «неробочі вікна» (
Blackout Days, зазвичай до 10 днів на рік на період планового капітального ремонту чи сезонної зупинки). У будь-який інший робочий день аудитор прибуває на прохідну о08:00-09:00ранку, і охорона зобов'язана після перевірки посвідчення допустити його у виробничі цехи протягом 60 хвилин. Відмова в доступі або штучне затягування часу на КПП веде до негайного призупинення дії сертифіката (Suspension). - Безкомпромісне правило 28 календарних днів на закриття невідповідностей (CAPA): у схемі FSSC 22000 немає м'яких «рекомендацій». Будь-яке відхилення класифікується як незначна (
Minor), суттєва (Major) або критична (Critical) невідповідність. ДляMinorтаMajorневідповідностей діє жорсткий дедлайн: протягом 28 календарних днів від останнього дня аудиту орган сертифікації повинен не просто отримати ваш лист, а перевірити докази негайної корекції (Correction), затвердити аналіз кореневих причин (Root Cause Analysisза методом5 Чомуабо діаграмою Ісікави, де заборонено писати «людський фактор») та офіційно закрити коригувальні дії (CAPA) у системі FSSC. Прострочення навіть на один день на 29-ту добу автоматично переводить сертифікат у статусSuspendedу публічному реєстрі FSSC Public Register. - Правило 3 робочих днів на інформування органу сертифікації (п. 2.5.17 Communication Requirements): сертифікована організація зобов'язана офіційно повідомити свій орган сертифікації не пізніше ніж за 3 робочі дні у разі настання серйозних подій, що впливають на безпечність або законність продукції: публічного відкликання чи вилучення партії (
Recall / Withdrawal), приписів або санкцій державних контролюючих органів, судових позовів щодо безпечності їжі, стихійних лих, пожеж, блекаутів або кібератак на ERP/SCADA-системи простежуваності.
Інтеграція FSSC 22000 Версія 7 з ISO 22000, HACCP, BRCGS, IFS, ISO 14001 та лабораторіями ISO/IEC 17025
Для середніх та великих українських агрохолдингів, молочних і м'ясопереробних заводів, олійноекстракційних комбінатів, кондитерських фабрик і виробників пакування перехід на FSSC 22000 Версія 7 дає унікальну інженерну перевагу: нове ядро ISO 22002-100:2025 дозволяє об'єднати одразу кілька міжнародних і національних стандартів у єдину інтегровану систему менеджменту без подвійного документообігу.
Подивимося, як команда Еконтроль проєктує таку інтеграцію на практиці:
- Синхронізація з національним законодавством HACCP та ISO 22000:2018: оскільки Компонент 1 схеми FSSC 22000 повністю включає стандарт ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019) та принципи Codex Alimentarius, оновлення програм-передумов до
ISO 22002-100:2025автоматично закриває всі вимоги базових гігієнічних програм за Законом України № 771/97-ВР і Наказом Мінагрополітики № 590 (детальне порівняння двох стандартів дивіться у статті ISO 22000 чи FSSC 22000: інженерна різниця та вибір). - Спільне операційне ядро з ритейл-стандартами BRCGS Food Safety (Issue 9) та IFS Food (Version 8): усі три схеми (FSSC 22000, BRCGS та IFS) визнані коаліцією GFSI на основі одних і тих самих критеріїв бенчмаркінгу. Якщо ваше підприємство постачає індустріальні інгредієнти B2B-переробникам (які вимагають FSSC 22000) і водночас фасує продукцію під власними торговими марками (
Private Label) для європейських мереж супермаркетів (які просять BRCGS або IFS), ми будуємо єдині цехові журнали, єдину матрицюTACCP / VACCP, єдину карту моніторингу патогенівEMPпо Зонах 1-4, єдину програму культури безпечності та єдиний протокол валідації миття від алергенів. Це скорочує трудовитрати служби якості на35-40%. - Інтеграція екологічного блоку та сталого розвитку з ISO 14001: вимоги FSSC 22000 V7 щодо скорочення харчових втрат і відходів (
FLW, п.2.5.16), обліку побічних потоків на біогаз/корми та ресурсоефективності вISO 22002-100:2025безпосередньо стикуються з реєстром екологічних аспектів та цілей за стандартом екологічного менеджменту ISO 14001:2015. - Метрологічна та аналітична інтеграція з випробувальними лабораторіями за ISO/IEC 17025: якщо на вашому підприємстві працює власна виробнича лабораторія, перехід на FSSC 22000 V7 (п.
2.5.1 a) є найкращим моментом для впровадження стандартів якості випробувань за ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (верифікація методик, розрахунок невизначеності вимірювань, внутрішньолабораторний контроль якості та участь у раундахProficiency Testing) або аудиту договорів із зовнішніми лабораторіями, акредитованими НААУ.
Потрібне впровадження та сертифікація FSSC 22000 під ключ?
Команда Еконтроль бере на себе повний цикл підготовки: від інженерного аудиту цехів за ISO 22002-100:2025 і розроблення документації до навчання внутрішніх аудиторів і супроводу під час сертифікаційного аудиту.
Розрахувати вартість проєкту під ключПідготовка до переходу на FSSC 22000 V7 та впровадження під ключ з Еконтроль: 90-денна дорожня карта
Дванадцять місяців перехідного періоду від травня 2026 до травня 2027 року пролітають значно швидше, ніж здається на старті. Якщо дочекатися першого кварталу 2027 року, ви ризикуєте зіткнутися з гострим дефіцитом вільних вікон у графіках провідних аудиторів органів сертифікації. Саме тому грамотна підготовка до переходу на FSSC 22000 V7 планується так, щоб поєднати міграцію з вашим черговим плановим наглядовим або ресертифікаційним аудитом без оплати додаткового окремого візиту.
Як пройти цей шлях без зупинки виробництва і хаосу в документах? У межах послуги впровадження та сертифікація FSSC 22000 під ключ інженерна команда Еконтроль (Ekontrol) реалізує перехід на Version 7 за чітким 90-денним алгоритмом із трьох 30-денних спринтів (детальний шаблон планування змін за п. 6.3 дивіться також у нашому плані переходу на ISO 22002-100:2025).
| Етап (Спринт) | Інженерні та організаційні роботи на майданчику | Цільові стандарти і клаузи FSSC 22000 V7 | Готовий результат для органу сертифікації (Deliverables) |
|---|---|---|---|
| Спринт 1 (Дні 1-30): Діагностичний GAP-аудит і планування змін | Обстеження цехів, інженерних мереж (вода, повітря 0,2 мкм, пара, вентиляція), складів і периметра; построкове звіряння чинних ПП із двошаровою системою ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт; аудит сфери акредитації лабораторій ISO/IEC 17025 | ISO 22000:2018 (п. 4.3, 6.3, 8.2), ISO 22002-100:2025, ISO 22002-1/-2/-4/-5/-6/-7:2025, ISO 22003-1:2022 | Звіт діагностичного аудиту з фотофіксацією дефектів, затверджений План управління змінами за п. 6.3 ISO 22000 та двошарова матриця відповідності ПП |
| Спринт 2 (Дні 31-60): Перебудова ПП, оновлення п. 2.5.1-2.5.18 та валідація | Дедуплікація та оновлення інструкцій ПП і процедур Частини 2; перерахунок ризиків HACCP (п. 8.5.2); валідація прибирання алергенів (ELISA / сваби); оновлення карт EMP по Зонах 1-4; впровадження KPI харчових втрат FLW, Save Food Packaging та специфікацій гігієнічного дизайну обладнання | FSSC 22000 V7 Частина 2 (п. 2.5.1-2.5.18), ISO 22000:2018 (п. 8.5.3, 8.5.4, 8.9.3) | Оновлений пакет СОП і чеклистів без дублювання, протоколи валідації миття і CCP/OPRP, плани TACCP, VACCP, EMP, Культури безпечності та FLW |
| Спринт 3 (Дні 61-90): Польові стрес-тести, внутрішній аудит і супровід сертифікації | Навчання робочої групи та внутрішніх аудиторів за ISO 19011; проведення 4-годинного стрес-тесту простежуваності й масового балансу, тренувань Food Defense та Mock Recall; перехресний внутрішній аудит; проведення аналізування з боку керівництва; супровід перехідного аудиту | ISO 22000:2018 (п. 8.3, 8.9.5, 9.2, 9.3), FSSC 22000 V7 Частина 3 (правило 28 днів) | Протоколи 4-годинного тесту масового балансу (98-102%), звіт внутрішнього аудиту V7, протокол аналізу з боку керівництва п. 9.3, закриття CAPA до 14-го дня і оновлений сертифікат у FSSC Public Register |
Почніть перехід на FSSC 22000 Версія 7 з інженерної діагностики Еконтроль
Не витрачайте місяці на ручне звіряння сотень сторінок нових стандартів серії ISO 22002:2025. Замовте професійний діагностичний аудит харчової безпеки, супровід аудиту або постійний річний супровід системи від команди Еконтроль. Ми проведемо вашу команду через усі три спринти підготовки та гарантуємо закриття будь-яких зауважень у межах жорсткого 28-денного вікна. Зв'яжіться з нашими провідними аудиторами через сторінку контактів, щоб забронювати графік підготовки вашого заводу.

Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст сторінки
- FSSC 22000 Версія 7: що зміниться та коли перехід стає обов'язковим для заводів
- Різниця між FSSC 22000 Version 6 та Version 7: перебудова трьох компонентів схеми
- Інтеграція ISO 22002-100:2025 у FSSC 22000 V7: нова двошарова архітектура програм-передумов
- Як Додаткові вимоги Частини 2 FSSC 22000 (п. 2.5.1-2.5.18) взаємодіють з ISO 22002-100:2025
- Вимоги GFSI Benchmarking v2024: наскрізна простежуваність, неоголошені перевірки та правило 28 днів
- Інтеграція FSSC 22000 Версія 7 з ISO 22000, HACCP, BRCGS, IFS, ISO 14001 та лабораторіями ISO/IEC 17025
- Підготовка до переходу на FSSC 22000 V7 та впровадження під ключ з Еконтроль: 90-денна дорожня карта
FSSC 22000 Версія 7: що зміниться та коли перехід стає обов'язковим для заводів
FSSC 22000 Версія 7 (Version 7.0), опублікована нідерландською фундацією Foundation FSSC у травні 2026 року, запускає найглибшу інженерну перебудову міжнародної схеми сертифікації харчової безпечності за останні п'ятнадцять років. Якщо ваше підприємство вже має чинний сертифікат FSSC 22000 за редакцією Version 6.0 або готується до первинної сертифікації для виходу в торговельні мережі ЄС і контракти з транснаціональними переробниками, запит «FSSC 22000 Версія 7 що зміниться та коли перехід» переходить із площини теоретичних новин у жорсткий графік технічної дирекції та служби якості.
Головна причина оновлення полягає в тому, що фундаментальний другий стовп схеми, який описує галузеві програми-передумови (Prerequisite Programs, PRP), повністю змінив свою нормативну будову. Замість застарілих і розрізнених технічних специфікацій серії ISO/TS 22002-x (таких як ISO/TS 22002-1:2009 для харчових виробництв або ISO/TS 22002-4:2013 для пакування) та британського стандарту BSI/PAS 221:2013 у дію введено нову двошарову серію повноцінних міжнародних стандартів на чолі з наскрізним базовим стандартом ISO 22002-100:2025. Паралельно схема синхронізувалася з оновленими критеріями Глобальної ініціативи з безпечності харчових продуктів (GFSI) редакції GFSI Benchmarking Requirements v2024, посилила інструментальні критерії верифікації Додаткових вимог Частини 2 (пункти 2.5.1-2.5.18) і інтегрувала параметри сталого розвитку в проєктування упаковки та облік втрат сировини.
Чесно кажучи, під час кожного перехідного циклу ми в інженерній практиці Еконтроль (Ekontrol) спостерігаємо дві протилежні стратегії на українських заводах. Частина підприємств відкладає перегляд документації до останнього кварталу перед аудитом, намагаючись просто замінити в шапках процедур шифр ISO/TS 22002-1:2009 на ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025 за допомогою автозаміни у Word. На реальному аудиті такий підхід розсипається за перші дві години. Чому? Тому що змінилися не лише номери пунктів, а сама логіка взаємодії між загальними програмами-передумовами та додатковими вимогами схеми FSSC 22000.
Розглянемо затверджений календарний графік переходу, яким керуються ліцензовані органи сертифікації та виробничі майданчики:
- Травень 2026 року: офіційна публікація документації Схеми FSSC 22000 Version 7.0 (Частини 1-5) та запуск 12-місячного підготовчого і перехідного вікна для акредитації органів сертифікації за стандартом
ISO 22003-1:2022і модернізації систем менеджменту безпечності харчових продуктів (СМБХП) на підприємствах. - До 30 квітня 2027 року включно: граничний термін проведення планових та позапланових аудитів за попередньою редакцією FSSC 22000 Version 6.0.
- З 1 травня 2027 року: обов'язкове проведення всіх первинних (Stage 1 / Stage 2), наглядових (Surveillance, включаючи неоголошені перевірки) та ресертифікаційних аудитів виключно за вимогами FSSC 22000 Версія 7. Після завершення перехідного вікна сертифікати попередньої версії без підтвердженого переходу втрачають активний статус у глобальній базі FSSC Public Register.
Зверніть увагу на прихований таймінг: навіть до настання обов'язкової дати переходу аудитори вже під час поточних перевірок за Version 6 запитують у керівника групи НАССР документальне підтвердження планування змін за пунктом 6.3 стандарту ISO 22000:2018. Оскільки стандарти серії ISO 22002:2025 опубліковані у липні 2025 року, відсутність затвердженого плану міграції ПП у протоколах аналізування з боку керівництва (п. 9.3) кваліфікується аудиторами як системна прогалина в управлінні змінами.
Різниця між FSSC 22000 Version 6 та Version 7: перебудова трьох компонентів схеми
Щоб зрозуміти, у чому полягає інженерна різниця між FSSC 22000 Version 6 та Version 7, треба подивитися на трикомпонентну будову самої схеми (детальний огляд базової конструкції наведено у нашому посібнику зі схеми сертифікації FSSC 22000). Кожен сертифікований майданчик проходить перевірку за формулою: Компонент 1 (ISO 22000:2018) + Компонент 2 (Стандарти PRP серії ISO 22002) + Компонент 3 (Додаткові вимоги Частини 2 FSSC 22000, п. 2.5).
У новій редакції FSSC 22000 Версія 7 кожен із цих трьох компонентів отримує чітке функціональне навантаження:
- Компонент 1. Управлінське ядро ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019): сам текст стандарту ISO 22000:2018 залишається незмінним. Він утримує подвійний контур
PDCA(організаційний цикл у Розділах 4-7, 9-10 та операційний цикл у Розділі 8) і методологію аналізу небезпечних чинників за принципами Комісії Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ. Однак у Version 7 кардинально зростає роль пункту8.5.2(попередній аналіз небезпек з урахуванням оновленого базового фону ПП) та пункту8.5.4(класифікація заходів контролю на PRP, OPRP і CCP). Коли змінюється інженерний фундамент програм-передумов заISO 22002-100:2025, група безпечності зобов'язана повторно перерахувати оцінку ризиків біологічних, хімічних, фізичних небезпек і алергенів. - Компонент 2. Перехід від однорівневих ISO/TS 22002-x до двошарової системи ISO 22002-100:2025 + секторний стандарт: у Version 6 кожне підприємство використовувало один профільний документ технічних специфікацій (
ISO/TS 22002-1,-2,-4,-5,-6абоBSI/PAS 221). Ці документи приймалися в різні роки (від 2009 до 2019), мали різну термінологію та дублювали на 70% загальні санітарні правила. У Version 7 впроваджено обов'язкову парну комбінацію: наскрізний стандартISO 22002-100:2025(спільна «парасолька» для всіх учасників ланцюга харчових продуктів, кормів та пакування) плюс галузева частинаISO 22002-1/-2/-4/-5/-6/-7:2025, яка містить виключно специфічні інженерні норми конкретного сектору. - Компонент 3. Дедуплікація та посилення Додаткових вимог FSSC 22000 (Частина 2, п. 2.5.1-2.5.18): за роки дії версій 5.1 та 6.0 Фонд FSSC вимушено додавав у Частину 2 багато операційних вимог (щодо алергенів, захисту від фальсифікації, управління обладнанням, харчових втрат), тому що старий стандарт
ISO/TS 22002-1:2009їх просто не містив. Тепер, коли базові правила гігієнічного проєктування, контролю постачальників, переробкиrework, утилізації відходів та фізичного захисту увійшли безпосередньо до текстуISO 22002-100:2025, Частина 2 Схеми FSSC 22000 у Version 7 звільнилася від дублювання базових визначень і натомість сфокусувалася на жорстких кількісних метриках верифікації, лабораторній акредитації за ISO/IEC 17025 та вимогахGFSI v2024.
Нижче у зведеній інженерній таблиці показано, чим саме відрізняється архітектура чинної Version 6.0 від нової Version 7.0.
| Конструктивний елемент схеми | FSSC 22000 Version 6.0 (база до переходу) | FSSC 22000 Version 7.0 (цільова архітектура) | Практичний вплив на документацію та цехи заводу |
|---|---|---|---|
| 1. Базовий стандарт СМБХП (Компонент 1) | ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019) | ISO 22000:2018 (без зміни тексту стандарту, посилено аудит п. 6.3 та п. 8.5.2) | Обов'язковий перегляд аналізу небезпек HACCP після оновлення матриці ПП та оформлення плану змін за п. 6.3 |
| 2. Нормативний статус стандартів ПП (Компонент 2) | Технічні специфікації ISO/TS 22002-x (2009-2019 рр.) та BSI/PAS 221:2013 | Повноцінні міжнародні стандарти серії ISO 22002:2025 (опубліковані у липні 2025 р.) | Повна заміна нормативних посилань у всіх інструкціях ПП, чеклистах внутрішнього аудиту та програмах санітарії |
| 3. Архітектура програм-передумов (PRP) | Однорівнева: 1 галузевий документ ISO/TS 22002-x на категорію | Двошарова: наскрізний стандарт ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025 | Кожен пункт інструкції ПП має одночасно закривати універсальну клаузу Part 100 та галузеве доповнення |
| 4. Категорія FI (Роздрібна та гуртова торгівля) | Базувалася на британській специфікації BSI/PAS 221:2013 | Переведена на зв'язку ISO 22002-100:2025 + новий стандарт ISO 22002-7:2025 | Єдині міжнародні критерії для супермаркетів, dark stores, гуртівень, кулінарних цехів ритейлу та фудбанків |
| 5. Версія бенчмаркінгу GFSI | GFSI Benchmarking Requirements v2020.1 | GFSI Benchmarking Requirements v2024 | Суворіший аудит простежуваності в обидва боки, контролю аутсорсингу, культури безпечності та валідації прибирання |
| 6. Додаткові вимоги Частини 2 (п. 2.5.1-2.5.18) | Компенсували прогалини старих ISO/TS 22002-x, містили базові правила гігієни й безпеки | Дедупліковані з ISO 22002-100:2025; сфокусовані на кількісних метриках, валідації та звітності | Усунення дублювання між папкою ПП та папкою п. 2.5; акцент аудитора зміщується з наявності процедури на тренди і протоколи випробувань |
| 7. Проєктування упаковки та Save Food Packaging (п. 2.5.13) | Фокус на безпечності рецептури, термінах придатності та перевірці етикетки при R&D | Інтеграція принципів Save Food Packaging для зменшення псування і харчових втрат (FLW) | Під час розроблення продукту (п. 2.5.13) обов'язково документується вплив бар'єрних властивостей і конструкції тари на збереження продукту |
| 8. Харчові втрати (FLW п. 2.5.16) і сталий розвиток | Політика, базові цілі скорочення втрат, контроль донацій та кормових побічних продуктів | Кількісні KPI масового балансу з чіткими таймлайнами, прив'язка до SDG 12.3 та звітності у п. 9.3 | Аудитор перевіряє динаміку фактичного зниження втрат (кг/т готової продукції) та масовий баланс rework за 12 місяців |
| 9. Вікно переходу та чинність сертифікатів | Перехід із V5.1 завершено 31 березня 2025 року | 12 місяців: травень 2026 р. - квітень 2027 р. (обов'язковий аудит за V7 з 1 травня 2027 р.) | Необхідність провести діагностичний аудит і оновити систему до планового наглядового або ресертифікаційного візиту |
Інтеграція ISO 22002-100:2025 у FSSC 22000 V7: нова двошарова архітектура програм-передумов
Головний технічний виклик, який ставить інтеграція ISO 22002-100:2025 у FSSC 22000 V7, полягає у переході від ізольованих галузевих документів до модульної двошарової матриці. До липня 2025 року виробник молочної продукції використовував ISO/TS 22002-1:2009, завод гофротари працював за ISO/TS 22002-4:2013, а логістичний оператор керувався ISO/TS 22002-5:2019. Між цими документами існував розрив у півтора десятиліття: у старому стандарті 2009 року для харчових заводів навіть не було сучасних формулювань щодо зонування за ризиками алергенів, валідації миття чи протидії навмисному забрудненню.
Опублікований у липні 2025 року стандарт ISO 22002-100:2025 («Програми-передумови з безпечності харчових продуктів. Частина 100: Вимоги до ланцюга постачання харчових продуктів, кормів та пакування») вирішує цю проблему радикально (докладний розбір читайте у статтях оновлення серії ISO 22002:2025 та новий фундамент ПП через ISO 22002-100:2025). Усі універсальні інженерно-санітарні вимоги, які однаково працюють на м'ясокомбінаті, комбікормовому заводі, поліграфічному комбінаті пакування чи холодильному терміналі, винесено в єдиний базовий документ ISO 22002-100:2025.
Що саме входить до наскрізної архітектури ISO 22002-100:2025, яку аудитор FSSC 22000 Версія 7 перевіряє безпосередньо в цехах?
- Інфраструктура території, конструкція будівель та зонування робочого простору: чітке фізичне або бар'єрне розмежування зон приймання сировини, базових технологічних зон та чистих зон після термічної обробки (High-Care / High-Risk). Рух персоналу, сировини, тарних візків, відходів та повітряних потоків проєктується за принципом односпрямованого потоку без перехрещень. З'єднання підлоги зі стінами у вологих цехах виконується з радіусним заокругленням (галтеллю), а дренажні канали проєктуються з гідрозатворами та ухилом, який виключає перетікання стоків із сировинної зони до зони відкритого готового продукту.
- Інженерні комунікації та технологічні середовища (Utilities): водопостачання питної та технологічної води повинно мати актуалізовані схеми трубопроводів із ліквідацією тупикових ділянок (
dead legs, де довжина патрубка перевищує1,5-2діаметри труби і створює біоплівку Pseudomonas або Legionella) та підтверджуватися протоколами мікробіологічних і фізико-хімічних досліджень в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії. Стиснене повітря і технологічні гази (N2,CO2), що контактують із продуктом або первинною тарою, проходять каскадну фільтрацію до<= 0,2 мкмна безмасляних компресорах (Oil-Free Class 0) або агрегатах на харчових мастилах із допуском NSF H1. Системи вентиляції оснащуються фільтрами відповідного класу очищення (F7-F9 / HEPA H13) із підтриманням позитивного перепаду тиску (+5...+15 Па) у чистих зонах фасування. - Придатність обладнання, превентивне обслуговування (PM) та санітарний ремонт: поверхні контакту з харчовими продуктами виготовляються з інертних корозійностійких матеріалів (нержавіюча сталь марок
AISI 304 / AISI 316L, харчові полімери з деклараціями відповідності) без мертвих зон, відкритих різьбових з'єднань та пористих ущільнень. Мастильні матеріалиNSF H1зберігаються в окремій замкненій шафі окремо від технічних мастилH2. Після кожного втручання слюсарів або налагоджувальників оформлюється акт передачі лінії у виробництво з перерахунком інструменту, метизів і санітарною обробкою вузла. - Управління відходами, побічними потоками та переробкою (Rework): закриті марковані контейнери з педальним приводом або кольоровим кодуванням, фізичне відокремлення трас вивезення відходів від шляхів подачі сировини, регулярна дезінфекція сміттєзбірників та жорсткі правила ідентифікації, простежуваності й алергенної сумісності потоків повторної переробки (
rework). - Інтегрований пест-контроль, санітарія (CIP/COP) та особиста гігієна персоналу: захист периметра від проникнення шкідників, аналіз трендів активності комах на липких екранах інсектицидних ламп і гризунів у зовнішніх приманочних станціях, валідація режимів миття та дезінфекції (концентрація мийного розчину, температура, час експозиції, швидкість потоку в трубі
>= 1,5 м/сдля турбулентного режимуCIP), а також контроль здоров'я персоналу, спецодягу без зовнішніх кишень і ґудзиків та роботи санпропускників. - Вбудовані наскрізні елементи Food Defense, Food Fraud, алергенів та інформації про продукт: уперше на рівні базового стандарту ПП
ISO 22002-100:2025закріплено обов'язковість превентивних заходів захисту майданчика від несанкціонованого доступу, перевірки вхідних матеріалів на вразливість до фальсифікації та превентивного контролю перехресного контакту алергенів.

Інженерне правило переходу: чому автозаміна номерів пунктів у документах не спрацює
У FSSC 22000 Версія 7 кожна галузева частина (наприклад, ISO 22002-1:2025 або ISO 22002-4:2025) містить пряму відсилку: «Застосовуються вимоги ISO 22002-100, доповнені такими галузевими вимогами...». Якщо у вашій матриці відповідності або чеклисті внутрішнього аудиту вказано лише один стандарт замість зв'язки двох документів, аудитор органу сертифікації зафіксує невідповідність за неповноту нормативної бази. Замовте діагностичний аудит харчової безпеки від Еконтроль, щоб отримати готову двошарову матрицю кореляції пунктів під ваш завод.
Галузеві стандарти ПП ISO 22002-1, -2, -4, -5, -6 та -7:2025 за категоріями ланцюга постачання
Другий шар програм-передумов у FSSC 22000 Версія 7 формують спеціалізовані галузеві стандарти 2025 року, які накладаються зверху на базове ядро ISO 22002-100:2025 відповідно до категорії харчового ланцюга за ISO 22003-1:2022. Розберемо специфічні інженерні вимоги, які додає кожен галузевий стандарт і на яких фокусуються аудитори:
ISO 22002-1:2025(Виробництво харчових продуктів: категоріїCI, CII, CIII, CIVта біо/хімічні інгредієнтиK, а також застосовні положення дляBIII): замінюєISO/TS 22002-1:2009. Фокусується на інженерних бар'єрах всередині технологічних ліній переробки: захист від зворотного підсосу у рідинних контурах і пастеризаторах, жорстка фізична сегрегація сирих і термічно оброблених продуктів, контроль конденсату над відкритими лініями фасування, валідація безрозбірного миттяCIP(розділення фаз «луг - вода - кислота - дезінфектант» за датчиками електропровідності та температури зворотного потоку), а також правила безпечного відтавання (дефростації) сировини за контрольованої температури поверхні.ISO 22002-2:2025(Громадське харчування та кейтеринг: категоріяE): замінюєISO/TS 22002-2:2013. Встановлює жорсткі часо-температурні параметри для централізованих кухонь, бортового (авіа/залізничного) кейтерингу, індустріальних їдалень та фабрик-кухонь: швидке шокове охолодження (blast chilling) готових страв від+65 °Cдо+10 °Cне довше ніж за120 хвилин, гаряче утримання страв при температурі у товщі продукту>= +63 °C, мікробіологічна безпека миття та дезінфекції листової зелені й сирих овочів, розмежування чистих і брудних потоків оборотного посуду та гастроємностей.ISO 22002-4:2025(Виробництво харчового пакування: категоріяI): замінюєISO/TS 22002-4:2013. Цей стандарт критично важливий для українських виробників гнучкої полімерної плівки, ПЕТ-преформ, картонного пакування, бляшанок та скляної тари. До базових правил Part 100 він додає специфічні бар'єри проти хімічної міграції (контроль фарб, розчинників, фотоініціаторів УФ-затвердіння та клеїв при ламінації), запобігання контактному переносу фарби з недрукованого боку на внутрішню харчову поверхню при намотуванні рулонів (set-off), вимоги до камер вистоювання (полімеризації) ламінатів, оптичний та лазерний контроль дефектів полотна, управління обріззю (trim / regrind) та валідацію функціональних бар'єрів при використанні вторинного переробленого пластику (rPET) чи макулатурного картону.ISO 22002-5:2025(Транспортування та зберігання: категоріяG): замінюєISO/TS 22002-5:2019. Регламентує роботу мультитемпературних складських комплексів (3PL), холодильних терміналів, зернових елеваторів та автопарків рефрижераторів і харчових цистерн. Акцент зроблено на безперервній телеметрії температури та вологості з автоматичними алертами при виході за межі, картуванні температурних зон складу (temperature mapping), захисті рамп під час крос-докінгу, забороні сумісного перевезення несумісних вантажів та верифікації сертифікатів миття автоцистерн за стандартамиEFTCOз пломбуванням усіх люків і зливних патрубків.ISO 22002-6:2025(Виробництво кормів для тварин та pet food: категоріяD): замінюєISO/TS 22002-6:2016. Додає інженерні вимоги щодо контролю перехресного переносу (carryoverтаflushing) ветеринарних препаратів, кокцидіостатиків і преміксів між партіями у змішувачах і грануляторах, однорідності змішування мікрокомпонентів (коефіцієнт варіації CV <= 5-10%), контролю активності води (a_w) у сухих кормах для непродуктивних тварин та вхідного скринінгу зернової і білкової сировини на мікотоксини, діоксини та важкі метали.ISO 22002-7:2025(Роздрібна та гуртова торгівля: категоріяFI): абсолютно новий міжнародний стандарт, який замінив британську специфікаціюBSI/PAS 221:2013. Встановлює чіткі інженерні правила для розподільчих центрів, гіпермаркетів, оптових баз Cash & Carry та фудбанків: зонування вітрин і прилавків із відкритою гастрономією, власною випічкою та обвалюванням м'яса, контроль температурних піків під час автоматичного відтавання (defrost cycle) холодильних вітрин у торговельному залі, управління товарами з граничним терміном придатності та безпечне повернення чи утилізація невідповідних партій.
Окремо зафіксуємо важливий виняток: первинне сільськогосподарське виробництво (вирощування рослин чи тваринництво категорії A, для якого існує ISO 22002-3) не використовує ISO 22002-100:2025 і не входить до основних переробних категорій сертифікації FSSC 22000, яка починається з категорії BIII (післязбиральна доробка рослинної продукції) та категорії C0 (первинна конверсія тваринної сировини).
Як Додаткові вимоги Частини 2 FSSC 22000 (п. 2.5.1-2.5.18) взаємодіють з ISO 22002-100:2025
Одне з головних практичних питань, яке ставлять директори з якості перед початком проєкту підготовки до переходу на FSSC 22000 V7, звучить так: «Якщо у новий стандарт ISO 22002-100:2025 вже включили розділи про Food Defense, Food Fraud, алергени, відходи та обладнання, то що тепер залишилося у Додаткових вимогах Частини 2 Схеми FSSC 22000 (пункти 2.5.1-2.5.18)?»
Відповідь лежить в інженерному розподілі рівнів відповідальності. ISO 22002-100:2025 встановлює базові операційні правила на рівні програм-передумов (PRP) у цеху (фізичний контроль доступу, чистота обладнання, сегрегація алергенів на складі, маркування контейнерів для відходів). Натомість Частина 2 Схеми FSSC 22000 (розділ 2.5) у Version 7 прибирає дублювання цих загальних фраз і піднімає планку до рівня системної методології, кількісної валідації, лабораторної акредитації та звітності перед керівництвом і органом сертифікації відповідно до критеріїв GFSI Benchmarking v2024.
Подивіться на детальну інженерну матрицю в Таблиці 2: вона показує, як саме кожна ключова додаткова вимога Частини 2 FSSC 22000 стикується з ISO 22002-100:2025, де зникло дублювання і які нові жорсткі метрики перевіряє аудитор.
| Модуль Частини 2 FSSC 22000 | Базова опора в ISO 22002-100:2025 та ISO 22002-x:2025 | Що залишається виключно у Частині 2 FSSC 22000 V7 (дедуплікація) | Жорсткі метрики верифікації, які перевіряє аудитор на переході V7 |
|---|---|---|---|
| П. 2.5.1 Управління послугами та закупленими матеріалами | Загальні правила приймання сировини, пакування, оцінки постачальників та вхідного контролю у Part 100 | Обов'язкова акредитація лабораторій за ISO/IEC 17025 (п. 2.5.1 a), аварійні закупівлі (b), перегляд специфікацій раз на 3 роки (d), критерії вторинної сировини у пакуванні (e) | Чинний атестат НААУ / ILAC за ISO/IEC 17025 з перевіркою сфери акредитації на кожен метод випробувань; реєстр перегляду специфікацій |
| П. 2.5.2 Маркування продукції та друковані матеріали | Інформація про продукт та обізнаність споживача у базовому стандарті ПП Part 100 | Відповідність законодавству країни призначення (експорту), контроль макетів (artwork), баланс тиражу етикеток та верифікація лінії при зміні партії | Журнали Line Clearance при переналагодженні лінії, акти звірки макета з регуляторикою країни імпорту, баланс виданих і знищених етикеток |
| П. 2.5.3 Захист харчових продуктів (Food Defense / TACCP) | Фізична безпека периметра, контроль доступу на територію, замки на зовнішніх вузлах у Part 100 | Документована оцінка загроз (Threat Assessment) за методологією TACCP/CARVER+Shock, інтеграція в СМБХП, щорічний перегляд та тренувальні симуляції | Протокол щорічного тесту на проникнення в цех сторонньої особи без бейджа; реєстр пломбування люків силосів, водозабору і CIP-танків |
| П. 2.5.4 Протидія харчовому шахрайству (Food Fraud / VACCP) | Вхідна верифікація автентичності та цілісності поставок сировини й упаковки у Part 100 | Формалізована оцінка вразливості (Vulnerability Assessment) для 100% сировини, добавок та первинного пакування, план мітигації та щорічний перегляд | Матриця VACCP на всі групи інгредієнтів (включаючи спеції та плівку), лабораторні протоколи перевірки автентичності (жирнокислотний склад, ізотопи, масовий баланс) |
| П. 2.5.6 Управління алергенами | Фізичне зонування алергенів на складі і в цеху, правила поводження з rework та послідовність виробничих кампаній у Part 100 | Повний реєстр алергенів на майданчику, наукова валідація прибирання при переході між рецептурами, обґрунтування попереджувального маркування PAL та щорічне навчання | Кількісні протоколи валідації миття лінії (тести ELISA або експрес-сваби у мг/кг - ppm на специфічний білок, а не лише загальні АТФ-тести) |
| П. 2.5.7 Програма моніторингу довкілля (EMP) | Загальна верифікація ефективності санітарного прибирання та миття поверхонь у Part 100 та ISO 22002-1:2025 | Ризик-орієнтована програма пошуку патогенів (Listeria monocytogenes, Salmonella) та індикаторів по Зонах 1-4, аналіз трендів і перегляд мінімум раз на рік | Карта точок відбору по Зонах 1-4 під час активного процесу (мінімум через 3-4 год після пуску лінії), тренд-графіки та протоколи векторного пошуку (Seek & Destroy) |
| П. 2.5.8 Культура безпечності та якості (Food Safety & Quality Culture) | Обізнаність персоналу та дотримання правил особистої гігієни у Part 100 | Документований План культури безпечності та якості за 4 вимірами GFSI v2024 (комунікація, навчання, зворотний зв'язок від робітників, вимірювання KPI) з таймлайнами | Результати анонімного анкетування операторів, статистика повідомлень про ризики (Near-Miss), аналіз трендів дисципліни в протоколі п. 9.3 |
| П. 2.5.9 Контроль якості та метрологія | Базова придатність вимірювальних приладів і технологічного обладнання у Part 100 | Систематичний план контролю параметрів якості, законна метрологія маси/об'єму нетто, процедури запуску і зміни продукту на лінії (Line Start-up / Changeover) | Статистичні графіки чеквейєрів (середня маса партії та стандартне відхилення T1/T2), підписані чеклисти пуску лінії перед кожним тиражем |
| П. 2.5.13 Проєктування і розроблення продукту (R&D + Save Food Packaging) | Інформація про продукт та базові вимоги до пакувальних матеріалів у Part 100 та ISO 22002-4:2025 | Валідація термінів придатності (Shelf-life studies), промислові випробування на лінії, а у V7 додатково інтеграція принципів Save Food Packaging для зменшення FLW | Звіти прискореного і реального зберігання продукту, технічне обґрунтування бар'єрних властивостей упаковки для захисту від псування у логістиці |
| П. 2.5.15 Управління обладнанням (Hygienic Design) | Технічне обслуговування, чистота і ремонт діючого обладнання у Part 100 | Специфікації гігієнічного дизайну при закупівлі нового/модернізованого обладнання, ризик-орієнтоване управління змінами та докази введення в експлуатацію (Commissioning) | Технічні вимоги до постачальника машини (шорсткість Ra <= 0,8 мкм, відсутність мертвих зон), акти IQ/OQ/PQ та мікробіологічні змиви до старту комерційного випуску |
| П. 2.5.16 Харчові втрати та відходи (Food Loss and Waste - FLW) | Санітарне збирання, зберігання і вивезення відходів та побічних продуктів у Part 100 | Політика та вимірювані цілі скорочення FLW на заводі і в ланцюгу постачання, безпека благодійних донацій, контроль потоків на корми (GMP+) та біоенергетику | Матриця KPI з базовим рівнем і цільовим зниженням у кг/т продукції, масовий баланс rework за п. 8.9.3, договори з фудбанками або переробниками кормів |
Захист продукту (Food Defense п. 2.5.3), протидія фальсифікації (Food Fraud п. 2.5.4) та керування алергенами (п. 2.5.6)
Розглянемо інженерні деталі першої трійки додаткових вимог, де найчастіше виникає плутанина під час переходу з Version 6 на FSSC 22000 Версія 7.
Почнемо із Захисту харчових продуктів від навмисного забруднення (Food Defense / TACCP, п. 2.5.3) та Протидії харчовому шахрайству (Food Fraud / VACCP, п. 2.5.4) (глибокий розбір методологій дивіться у нашому матеріалі про захист харчового ланцюга від фальсифікації та саботажу). У новому стандарті ISO 22002-100:2025 з'явилися базові превентивні вимоги щодо контролю фізичного периметра підприємства, ідентифікації відвідувачів і вхідної перевірки цілісності пломб на транспорті. Але аудитор FSSC 22000 за пунктами 2.5.3 та 2.5.4 перевіряє значно глибший рівень: наявність формалізованої математичної або бальної методології оцінки ризиків (TACCP / CARVER+Shock для ідеологічно чи внутрішньо вмотивованого саботажу та VACCP / SSAFe для економічно вмотивованої підробки).
Які типові прогалини ми усуваємо під час підготовки до аудиту V7 за цими двома пунктами?
- У блоці Food Defense (п. 2.5.3): недостатньо мати охорону на КПП і камери відеоспостереження. Кожна критична інженерна точка вразливості (зовнішні люки борошняних чи зернових силосів, свердловини і резервуари питної води, станції дозування концентратів
CIP, повітрозабірники припливної вентиляції чистих зон, баки рідкого аміаку або CO2) повинна бути фізично заблокована замком з обмеженим реєстром ключів або номерною пломбою. Крім того, щонайменше раз на рік завод зобов'язаний проводити реальне польове тренування (Food Defense Drill), наприклад спробу проходу «таємного інспектора» без гостьового бейджа в сировинний або фасувальний цех із фіксацією часу реакції майстра зміни. - У блоці Food Fraud (п. 2.5.4): вимоги
GFSI Benchmarking v2024зобов'язують охопити оцінкою вразливостіVACCPабсолютно всі категорії закупівель: не лише основну сировину (молоко, м'ясо, олію, какао, спеції, мед), а й функціональні харчові добавки, технологічні допоміжні засоби та первинні пакувальні матеріали (наприклад, ризик підміни харчового первинного поліетилену абоrPETнесертифікованим технічним вторинним гранулятом). Для кожної позиції з середнім і високим індексом ризику впроваджується інструментальний план мітигації: газорідинна хроматографія жирнокислотного та стерольного складу олій і молочного жиру, ізотопний або ДНК-аналіз спецій та м'яса в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії, а також аудит масового балансу постачальника.
Перейдемо до Управління алергенами (п. 2.5.6). Базовий стандарт ISO 22002-100:2025 та галузевий ISO 22002-1:2025 регламентують фізичне розділення алергенів на складах (зберігання на нижніх ярусах стелажів у герметичній тарі з кольоровим маркуванням), планування черговості виробничих кампаній (від безалергенних продуктів до рецептур із молоком, соєю, глютеном, горіхами, кунжутом чи гірчицею) та виділення окремого кольорового інвентарю. Своєю чергою, пункт 2.5.6 Частини 2 FSSC 22000 у Version 7 вимагає чотирьох системних доказів:
- Повний реєстр алергенів на майданчику, що враховує не лише рецептурні інгредієнти власних ліній, а й сировину контрактних (давальницьких) клієнтів, продукти у їдальні персоналу та кормові компоненти.
- Інструментальна валідація очищення лінії при переналагодженні між різними профілями алергенів: аудитори FSSC 22000 більше не приймають звичайні люмінометричні тести на АТФ (
ATP bioluminescence) як доказ відсутності алергену, оскільки АТФ вимірює загальний біологічний залишок, а не специфічний термостабільний алергенний білок. Валідація миття проводиться виключно кількісним імуноферментним методом ELISA у мг/кг (ppm) у лабораторії ISO/IEC 17025 або валідованими антиген-специфічними латеральними експрес-свабами на білок молока (казеїн / бета-лактоглобулін), глютен, арахіс, сою чи яйце з відбором одночасно останньої промивної води та мазків із важкодоступних вузлів дозатора, гомогенізатора і шнека. - Науково обґрунтоване використання попереджувального маркування (
PAL- «Може містити сліди...»): згідно з позицієюGFSI v2024та Codex Alimentarius, фраза «Може містити сліди алергену Х» дозволена на етикетці лише тоді, коли документальна оцінка ризиків і лабораторні змиви довели технічну неможливість повністю усунути перехресний контакт навіть після валідованого миття. ВикористовуватиPALяк юридичну відписку замість прибирання лінії категорично заборонено.
Моніторинг середовища EMP (п. 2.5.7), культура безпечності (п. 2.5.8) та гігієнічний дизайн обладнання (п. 2.5.15)
Друга група критичних вимог Частини 2 охоплює мікробіологічний контроль виробничого середовища, поведінкові метрики персоналу та інженерне управління життєвим циклом технологічного обладнання.
Програма моніторингу виробничого середовища (Environmental Monitoring Program - EMP, п. 2.5.7) обов'язкова для категорій BIII, CI-CIV, I та K. Базовий стандарт ISO 22002-100:2025 вимагає регулярної перевірки чистоти поверхонь після миття (до пуску лінії). Натомість пункт 2.5.7 FSSC 22000 створений для виявлення прихованих ніш розмноження патогенів (Listeria monocytogenes / Listeria spp., Salmonella spp.) та санітарно-показових мікроорганізмів (Enterobacteriaceae, загальне мікробне число, дріжджі та плісняві гриби в повітрі) під час активного технологічного процесу (щонайменше через 3-4 години після початку зміни, коли обладнання вібрує і мікрофлора виходить із мікротріщин та підшипникових вузлів). Територія цеху розбивається на 4 гігієнічні зони:
- Зона 1 (прямий контакт із відкритим продуктом після фінальної термічної обробки): транспортерні стрічки, ножі нарізки, бункери фасування, дозувальні головки, внутрішні поверхні пакувальних машин;
- Зона 2 (поверхні, безпосередньо суміжні із Зоною 1): зовнішні рами станин, пульти та кнопки керування оператора, кожухи конвеєрів, піддони збору конденсату під випарниками холодильників;
- Зона 3 (віддалені поверхні всередині виробничого цеху): дренажні трапи та решітки в підлозі, колеса гідравлічних візків, підошви взуття, стіни, дверні ручки;
- Зона 4 (приміщення за межами виробничого цеху): санпропускники, роздягальні, склади, коридори та ремонтні майстерні.
У разі виявлення позитивного результату на Listeria чи Salmonella у Зоні 3 або Зоні 2 програма EMP повинна запускати задокументований алгоритм векторного пошуку (Seek & Destroy): розширений відбір мазків по радіусу навколо точки виявлення, розбирання вузла, шокову дезінфекцію з ротацією діючої речовини біоциду та триразовий послідовний негативний результат перед зняттям посиленого режиму.
Культура безпечності та якості харчових продуктів (Food Safety and Quality Culture, п. 2.5.8) у FSSC 22000 Версія 7 оцінюється аудиторами за критеріями GFSI Benchmarking v2024. Більше не достатньо показати наказ директора або плакат на стіні. План розвитку культури має охоплювати всі підрозділи заводу (виробництво, інженерну службу, закупівлі, склад, логістику, HR) і містити конкретні заходи та кількісні KPI за чотирма обов'язковими напрямками: комунікація, навчання, зворотний зв'язок від працівників (Employee Feedback) та вимірювання результативності. Під час перехідного аудиту V7 аудитор проводить перехресні інтерв'ю з лінійними операторами, слюсарями та комірниками прямо біля верстатів, перевіряючи, чи знає оператор свою роль при відхиленні на CCP/OPRP і чи має він право зупинити лінію без страху фінансового штрафу.
Управління обладнанням та гігієнічний дизайн (Equipment Management, п. 2.5.15) поширюється на всі категорії, крім брокерів FII. Якщо ISO 22002-100:2025 відповідає за поточне технічне обслуговування діючих машин, то пункт 2.5.15 Частини 2 FSSC 22000 вимагає інженерного контролю до моменту купівлі та під час введення в експлуатацію будь-якого нового або модернізованого обладнання:
- Документована специфікація на закупівлю обладнання (Equipment Purchase Specification), яка погоджується групою НАССР до підписання контракту з виробником лінії та вимагає дотримання принципів гігієнічного проєктування (
EHEDG/3-A Sanitary Standards): стальAISI 304/316L, шорсткість зварних швів і контактних поверхоньRa <= 0,8 мкм, повне самостійне дренування рідин без застою, відсутність порожнистих труб рами та доступність для розбирання і миття. - Документований процес введення обладнання в експлуатацію (Commissioning / IQ-OQ-PQ) перед початком комерційного випуску: перевірка комплектності, реєстрація всіх скляних/твердопластикових елементів і сит у реєстрах контролю сторонніх тіл, валідація програми миття з лабораторними змивами та внесення змін до схеми технологічного процесу і плану НАССР.
Харчові втрати FLW (п. 2.5.16), еко-дизайн пакування (п. 2.5.13) та випробувальні лабораторії ISO/IEC 17025 (п. 2.5.1)
Третій стратегічний блок змін у FSSC 22000 Версія 7 об'єднує вимоги щодо сталого розвитку (узгоджені з Ціллю сталого розвитку ООН SDG 12.3), еко-проєктування пакування та метрологічної достовірності лабораторного контролю.
По-перше, у пункті 2.5.16 (Харчові втрати та відходи - Food Loss and Waste, FLW) (детальну інженерію масового балансу та циркулярної утилізації ми розібрали у статті як FSSC 22000 допомагає зменшити харчові втрати) базове санітарне поводження зі сміттям тепер віднесено до ISO 22002-100:2025, тоді як Частина 2 FSSC 22000 вимагає чітких вимірюваних цілей із конкретними термінами досягнення (timelines). Завод зобов'язаний вести облік питомих втрат сировини і продукту (у кг/т випущеної продукції або % від вхідної маси сировини), контролювати перевитрату при фасуванні (giveaway), забезпечувати двосторонню простежуваність та алергенне правило Like-into-Like при поверненні потоків повторної переробки (rework за п. 8.9.3 ISO 22000), контролювати холодовий ланцюг і залишковий термін придатності при передачі продукції благодійним фондам та виключати контамінацію побічних продуктів, що направляються на корми для тварин.
По-друге, у пункті 2.5.13 (Проєктування та розроблення продукту - Product Design and Development) для категорій BIII, C, D, E, F, I та K у новій редакції схеми з'явився важливий інженерний зв'язок із концепцією Save Food Packaging (принципи ощадливого проєктування пакування Всесвітньої організації пакування WPO). Коли R&D-відділ харчового заводу або виробника упаковки розробляє нову позицію чи змінює пакувальний матеріал (наприклад, зменшує товщину бар'єрної плівки downgauging або переходить на мономатеріал PE/PP чи вторинний rPET), група безпечності зобов'язана документально оцінити та підтвердити випробуваннями, що нова конструкція тари надійно захищає продукт від мікробіологічного псування, окислення, вологи та механічного роздавлювання під час транспортування, реально зменшуючи харчові втрати (FLW) у ланцюгу постачання, а також відповідає вимогам пункту 2.5.1 (e) щодо безпечності переробленої вторинної сировини.
По-третє, критичним фільтром на кожному аудиті залишається пункт 2.5.1 (a) - Керування послугами випробувальних лабораторій. Будь-які лабораторні аналізи, які підприємство використовує для верифікації та валідації параметрів безпечності харчових продуктів (мікробіологія готової продукції та питної води, змиви на Listeria monocytogenes та Salmonella за програмою EMP п. 2.5.7, визначення мікотоксинів, залишків пестицидів, важких металів, діоксинів, антибіотиків та кількісні тести на алергени ELISA), повинні виконуватися виключно у зовнішніх або внутрішніх випробувальних лабораторіях, які мають чинну акредитацію за стандартом ISO/IEC 17025 (в Україні реєстр акредитованих лабораторій веде Національне агентство з акредитації України - НААУ) саме на ці методики випробувань, або підтверджують компетентність регулярною участю в міжлабораторних професійних порівняннях (Proficiency Testing).
Критичний ризик на аудиті V7: перевірка сфери акредитації лабораторії ISO/IEC 17025
Наявність у вашої підрядної лабораторії красивого атестата ISO/IEC 17025 на стіні ще не означає автоматичного виконання вимоги п. 2.5.1 (a) FSSC 22000. Аудитор відкриває Додаток до атестата акредитації (Сферу акредитації) на сайті НААУ і звіряє код стандарту методу в протоколі випробувань вашого продукту. Якщо лабораторія акредитована на аналіз зерна, але видала вам протокол змивів на Listeria monocytogenes із виробничих ліній поза сферою акредитації, завод отримує суттєву невідповідність (Major Nonconformity).
Готуєте виробництво до переходу на FSSC 22000 Версія 7?
Інженери та провідні аудитори Еконтроль проведуть глибокий GAP-аналіз за двошаровою системою ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт, оновлять матрицю Додаткових вимог п. 2.5.1-2.5.18 та підготують цехи до проходження перехідного аудиту без невідповідностей.
Замовити діагностичний аудит переходу V7Вимоги GFSI Benchmarking v2024: наскрізна простежуваність, неоголошені перевірки та правило 28 днів
Чому транснаціональні покупці так високо цінують сертифікат FSSC 22000? Тому що схема має офіційне визнання GFSI. Перехід на FSSC 22000 Версія 7 забезпечує повну синхронізацію схеми з редакцією GFSI Benchmarking Requirements v2024, яка суттєво посилила правила проведення аудитів та вимоги до операційної прозорості підприємств.
Ось чотири жорсткі процедурні механізми, які перевіряються під час кожного перехідного, наглядового та ресертифікаційного аудиту:
- Стрес-тест наскрізної простежуваності та масового балансу за <= 4 години: відповідно до вимог
ISO 22000:2018(п.8.3), додаткової вимоги щодо управління алергенами та пакуванням і критеріївGFSI v2024, під час аудиту аудитор обирає випадкову партію готової продукції на складі або зі звіту відвантажень. Команда підприємства повинна не довше ніж за 4 години надати повний пакет простежуваності в обидва боки (Forward & Backward Traceability) разом із розрахунком масового балансу (Mass Balance) за формулою: Маса вхідної сировини = Маса випущеного придатного продукту + Маса ідентифікованого rework + Маса технологічних втрат/відходів + Залишок на складі (з допустимою інженерною похибкою у межах98-102%). Баланс рахується окремо по основній сировині і окремо по первинному пакувальному матеріалу з урахуванням пристрілки плівки та вибракуваних етикеток. - Обов'язковий неоголошений аудит 1 раз на 3 роки (Unannounced Audit): щонайменше один наглядовий аудит протягом кожного трирічного сертифікаційного циклу проводиться без попередження дати візиту. Підприємство має право заздалегідь узгодити з органом сертифікації обґрунтовані «неробочі вікна» (
Blackout Days, зазвичай до 10 днів на рік на період планового капітального ремонту чи сезонної зупинки). У будь-який інший робочий день аудитор прибуває на прохідну о08:00-09:00ранку, і охорона зобов'язана після перевірки посвідчення допустити його у виробничі цехи протягом 60 хвилин. Відмова в доступі або штучне затягування часу на КПП веде до негайного призупинення дії сертифіката (Suspension). - Безкомпромісне правило 28 календарних днів на закриття невідповідностей (CAPA): у схемі FSSC 22000 немає м'яких «рекомендацій». Будь-яке відхилення класифікується як незначна (
Minor), суттєва (Major) або критична (Critical) невідповідність. ДляMinorтаMajorневідповідностей діє жорсткий дедлайн: протягом 28 календарних днів від останнього дня аудиту орган сертифікації повинен не просто отримати ваш лист, а перевірити докази негайної корекції (Correction), затвердити аналіз кореневих причин (Root Cause Analysisза методом5 Чомуабо діаграмою Ісікави, де заборонено писати «людський фактор») та офіційно закрити коригувальні дії (CAPA) у системі FSSC. Прострочення навіть на один день на 29-ту добу автоматично переводить сертифікат у статусSuspendedу публічному реєстрі FSSC Public Register. - Правило 3 робочих днів на інформування органу сертифікації (п. 2.5.17 Communication Requirements): сертифікована організація зобов'язана офіційно повідомити свій орган сертифікації не пізніше ніж за 3 робочі дні у разі настання серйозних подій, що впливають на безпечність або законність продукції: публічного відкликання чи вилучення партії (
Recall / Withdrawal), приписів або санкцій державних контролюючих органів, судових позовів щодо безпечності їжі, стихійних лих, пожеж, блекаутів або кібератак на ERP/SCADA-системи простежуваності.
Інтеграція FSSC 22000 Версія 7 з ISO 22000, HACCP, BRCGS, IFS, ISO 14001 та лабораторіями ISO/IEC 17025
Для середніх та великих українських агрохолдингів, молочних і м'ясопереробних заводів, олійноекстракційних комбінатів, кондитерських фабрик і виробників пакування перехід на FSSC 22000 Версія 7 дає унікальну інженерну перевагу: нове ядро ISO 22002-100:2025 дозволяє об'єднати одразу кілька міжнародних і національних стандартів у єдину інтегровану систему менеджменту без подвійного документообігу.
Подивимося, як команда Еконтроль проєктує таку інтеграцію на практиці:
- Синхронізація з національним законодавством HACCP та ISO 22000:2018: оскільки Компонент 1 схеми FSSC 22000 повністю включає стандарт ISO 22000:2018 (ДСТУ ISO 22000:2019) та принципи Codex Alimentarius, оновлення програм-передумов до
ISO 22002-100:2025автоматично закриває всі вимоги базових гігієнічних програм за Законом України № 771/97-ВР і Наказом Мінагрополітики № 590 (детальне порівняння двох стандартів дивіться у статті ISO 22000 чи FSSC 22000: інженерна різниця та вибір). - Спільне операційне ядро з ритейл-стандартами BRCGS Food Safety (Issue 9) та IFS Food (Version 8): усі три схеми (FSSC 22000, BRCGS та IFS) визнані коаліцією GFSI на основі одних і тих самих критеріїв бенчмаркінгу. Якщо ваше підприємство постачає індустріальні інгредієнти B2B-переробникам (які вимагають FSSC 22000) і водночас фасує продукцію під власними торговими марками (
Private Label) для європейських мереж супермаркетів (які просять BRCGS або IFS), ми будуємо єдині цехові журнали, єдину матрицюTACCP / VACCP, єдину карту моніторингу патогенівEMPпо Зонах 1-4, єдину програму культури безпечності та єдиний протокол валідації миття від алергенів. Це скорочує трудовитрати служби якості на35-40%. - Інтеграція екологічного блоку та сталого розвитку з ISO 14001: вимоги FSSC 22000 V7 щодо скорочення харчових втрат і відходів (
FLW, п.2.5.16), обліку побічних потоків на біогаз/корми та ресурсоефективності вISO 22002-100:2025безпосередньо стикуються з реєстром екологічних аспектів та цілей за стандартом екологічного менеджменту ISO 14001:2015. - Метрологічна та аналітична інтеграція з випробувальними лабораторіями за ISO/IEC 17025: якщо на вашому підприємстві працює власна виробнича лабораторія, перехід на FSSC 22000 V7 (п.
2.5.1 a) є найкращим моментом для впровадження стандартів якості випробувань за ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (верифікація методик, розрахунок невизначеності вимірювань, внутрішньолабораторний контроль якості та участь у раундахProficiency Testing) або аудиту договорів із зовнішніми лабораторіями, акредитованими НААУ.
Потрібне впровадження та сертифікація FSSC 22000 під ключ?
Команда Еконтроль бере на себе повний цикл підготовки: від інженерного аудиту цехів за ISO 22002-100:2025 і розроблення документації до навчання внутрішніх аудиторів і супроводу під час сертифікаційного аудиту.
Розрахувати вартість проєкту під ключПідготовка до переходу на FSSC 22000 V7 та впровадження під ключ з Еконтроль: 90-денна дорожня карта
Дванадцять місяців перехідного періоду від травня 2026 до травня 2027 року пролітають значно швидше, ніж здається на старті. Якщо дочекатися першого кварталу 2027 року, ви ризикуєте зіткнутися з гострим дефіцитом вільних вікон у графіках провідних аудиторів органів сертифікації. Саме тому грамотна підготовка до переходу на FSSC 22000 V7 планується так, щоб поєднати міграцію з вашим черговим плановим наглядовим або ресертифікаційним аудитом без оплати додаткового окремого візиту.
Як пройти цей шлях без зупинки виробництва і хаосу в документах? У межах послуги впровадження та сертифікація FSSC 22000 під ключ інженерна команда Еконтроль (Ekontrol) реалізує перехід на Version 7 за чітким 90-денним алгоритмом із трьох 30-денних спринтів (детальний шаблон планування змін за п. 6.3 дивіться також у нашому плані переходу на ISO 22002-100:2025).
| Етап (Спринт) | Інженерні та організаційні роботи на майданчику | Цільові стандарти і клаузи FSSC 22000 V7 | Готовий результат для органу сертифікації (Deliverables) |
|---|---|---|---|
| Спринт 1 (Дні 1-30): Діагностичний GAP-аудит і планування змін | Обстеження цехів, інженерних мереж (вода, повітря 0,2 мкм, пара, вентиляція), складів і периметра; построкове звіряння чинних ПП із двошаровою системою ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт; аудит сфери акредитації лабораторій ISO/IEC 17025 | ISO 22000:2018 (п. 4.3, 6.3, 8.2), ISO 22002-100:2025, ISO 22002-1/-2/-4/-5/-6/-7:2025, ISO 22003-1:2022 | Звіт діагностичного аудиту з фотофіксацією дефектів, затверджений План управління змінами за п. 6.3 ISO 22000 та двошарова матриця відповідності ПП |
| Спринт 2 (Дні 31-60): Перебудова ПП, оновлення п. 2.5.1-2.5.18 та валідація | Дедуплікація та оновлення інструкцій ПП і процедур Частини 2; перерахунок ризиків HACCP (п. 8.5.2); валідація прибирання алергенів (ELISA / сваби); оновлення карт EMP по Зонах 1-4; впровадження KPI харчових втрат FLW, Save Food Packaging та специфікацій гігієнічного дизайну обладнання | FSSC 22000 V7 Частина 2 (п. 2.5.1-2.5.18), ISO 22000:2018 (п. 8.5.3, 8.5.4, 8.9.3) | Оновлений пакет СОП і чеклистів без дублювання, протоколи валідації миття і CCP/OPRP, плани TACCP, VACCP, EMP, Культури безпечності та FLW |
| Спринт 3 (Дні 61-90): Польові стрес-тести, внутрішній аудит і супровід сертифікації | Навчання робочої групи та внутрішніх аудиторів за ISO 19011; проведення 4-годинного стрес-тесту простежуваності й масового балансу, тренувань Food Defense та Mock Recall; перехресний внутрішній аудит; проведення аналізування з боку керівництва; супровід перехідного аудиту | ISO 22000:2018 (п. 8.3, 8.9.5, 9.2, 9.3), FSSC 22000 V7 Частина 3 (правило 28 днів) | Протоколи 4-годинного тесту масового балансу (98-102%), звіт внутрішнього аудиту V7, протокол аналізу з боку керівництва п. 9.3, закриття CAPA до 14-го дня і оновлений сертифікат у FSSC Public Register |
Почніть перехід на FSSC 22000 Версія 7 з інженерної діагностики Еконтроль
Не витрачайте місяці на ручне звіряння сотень сторінок нових стандартів серії ISO 22002:2025. Замовте професійний діагностичний аудит харчової безпеки, супровід аудиту або постійний річний супровід системи від команди Еконтроль. Ми проведемо вашу команду через усі три спринти підготовки та гарантуємо закриття будь-яких зауважень у межах жорсткого 28-денного вікна. Зв'яжіться з нашими провідними аудиторами через сторінку контактів, щоб забронювати графік підготовки вашого заводу.


