Графік виходу FSSC 22000 Version 7 та обов'язкове 12-місячне вікно переходу
FSSC 22000 Version 7 переводить українські харчові заводи, виробників пакування, комбікормові комплекси та логістичних операторів у режим обов'язкової інженерної модернізації системи менеджменту безпечності харчових продуктів (СМБХП). Нідерландська фундація Foundation FSSC сформувала сьому редакцію схеми для одночасної синхронізації трьох регуляторних векторів: нових критеріїв бенчмаркінгу GFSI v2024, обов'язкової кліматичної поправки ISO 22000:2018/Amd 1:2024 та переходу на нову двошарову серію стандартів програм попередніх заходів (PRP) на чолі з ISO 22002-100:2025. Якщо ваше підприємство утримує чинний сертифікат FSSC 22000 редакції Version 6.0 або готується до первинного аудиту для постачання в європейські ритейл-мережі й транснаціональним переробникам, відкладати перегляд документації до кінця перехідного вікна небезпечно.
Чесно кажучи, у практиці інженерних проєктів Еконтроль (Ekontrol) ми бачимо одну й ту саму помилку під час кожної зміни версії схеми. Керівники якості сприймають 12-місячне перехідне вікно як дозвіл нічого не чіпати перші дев'ять місяців. Така пауза закінчується авралом за чотири тижні до приїзду аудитора, коли з'ясовується, що крім оновлення інструкцій треба провести інструментальну валідацію миття ліній, перерахувати масовий баланс харчових втрат і закрити протоколи досліджень в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії.
Календар переходу 2026-2027 та правила неоголошених аудитів за схемою FSSC 22000 Version 7
Календарна сітка впровадження FSSC 22000 Version 7 спирається на чіткі часові межі для органів сертифікації (Certification Bodies, CB), акредитованих за ISO/IEC 17021-1 та ISO 22003-1:2022, і для сертифікованих виробничих майданчиків:
- Q1-Q2 2026 року (Травень 2026 року): офіційний реліз пакета документів Схеми FSSC 22000 Version 7.0 (Частини 1-5) та відкриття 12-місячного перехідного вікна. Протягом цього періоду органи сертифікації завершують розширення сфери акредитації, а підприємства проводять діагностичний аудит і оновлюють процеси СМБХП.
- До 30 квітня 2027 року включно: граничний термін, протягом якого дозволяється проводити планові наглядові та ресертифікаційні аудити за попередньою редакцією FSSC 22000 Version 6.0.
- З 1 травня 2027 року: усі первинні (Stage 1 та Stage 2), наглядові (Surveillance, включно з неоголошеними перевірками раз на трирічний цикл) та ресертифікаційні аудити проводяться виключно за вимогами FSSC 22000 Version 7. Підприємства, які не підтвердили перехід у встановлене 12-місячне вікно, ризикують призупиненням або анулюванням статусу сертифіката у глобальній базі FSSC Public Register.
Варто врахувати приховану вимогу поточного перехідного періоду. Навіть якщо ваш черговий наглядовий аудит за Version 6.0 припадає на кінець 2026 року або початок 2027 року, провідні аудитори вже перевіряють виконання пункту 6.3 стандарту ISO 22000 («Планування змін») та пункту 9.3 («Аналізування з боку керівництва»). Оскільки стандарти серії ISO 22002:2025 та поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 вже набули чинності, відсутність затвердженого графіка міграції на Version 7 у протоколах керівництва розцінюється аудитором як системна прогалина в керуванні змінами.
Гармонізація FSSC 22000 v7 із вимогами бенчмаркінгу GFSI v2024
Другим фундаментальним чинником перегляду схеми стало вирівнювання FSSC 22000 v7 під оновлені критерії Глобальної ініціативи з безпечності харчових продуктів (GFSI) редакції GFSI Benchmarking Requirements v2024. Для експортерів, які обирають між FSSC 22000, BRCGS та IFS, визнання GFSI залишається головним квитком у ланцюги постачання міжнародних торговельних мереж і B2B-корпорацій. Проте у редакції v2024 GFSI суттєво підняла планку доказовості під час перевірок на місці.
Що конкретно змінюється в операційній роботі заводу через гармонізацію з GFSI v2024?
- Посилений нагляд за постачальниками (Supplier Due Diligence) та аутсорсингом: поверхневого збору сертифікатів у папку закупівлі більше недостатньо. Схема вимагає документованої оцінки ризиків по кожній групі сировини, первинного пакування, технологічних допоміжних засобів і підрядних послуг. Якщо завод використовує аварійну закупівлю сировини у нествердженого постачальника, паркування партії до завершення повного лабораторного скринінгу за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками є безальтернативним. Усі аутсорсингові операції (наприклад, зовнішнє заморожування, фасування, стерилізація чи маркування) мають бути прямо зафіксовані в контрактних угодах, інтегровані у план HACCP і відображені у свідоцтві сертифікації.
- Наскрізна двостороння простежуваність і тест масового балансу за 4 години: аудитори FSSC 22000 Version 7 проводять жорсткий вертикальний і горизонтальний стрес-тест простежуваності (вперед до конкретного отримувача та назад до партії сировини й первинного пакування, що контактує з продуктом). Норматив часу становить максимум 4 години. При цьому масовий баланс має сходитися в діапазоні
98-102%з урахуванням технологічних втрат, браку, відбору проб і потоків повторної переробки (rework). - Керування інцидентами, відкликанням та кризовими комунікаціями: оновлено вимоги до щорічних імітаційних випробувань (
mock recall / withdrawal) та обов'язкового сповіщення органу сертифікації протягом 24 годин і самої фундації FSSC у разі публічних відкликань, регуляторних санкцій, спалахів харчових токсикоінфекцій, пожеж, затоплень або кібератак на ERP/MES-системи простежуваності. - Гігієнічне проєктування обладнання та керування інженерними змінами (п. 2.5.15): кожна купівля нової фасувальної лінії, модернізація теплообмінника чи перенесення конвеєра у зоні
High-Careвимагає задокументованої специфікації користувача (URS), оцінки ризиків групою НАССР до монтажу та пусконалагоджувальної валідації миття перед випуском першої комерційної партії. - Кількісні метрики культури безпечності харчових продуктів (Food Safety Culture, п. 2.5.8): замість формального річного анкетування GFSI v2024 вимагає прив'язки плану розвитку культури безпечності до об'єктивних виробничих індикаторів. Такими метриками виступають кількість повідомлень операторів про ризики (
near-miss), швидкість усунення санітарних зауважень, результати змивів із рук і поверхонь та відсутність повторних відхилень за внутрішніми аудитами.
| Конструктивний блок СМБХП | FSSC 22000 Version 6.0 (база до переходу) | FSSC 22000 Version 7.0 (цільова архітектура) | Обов'язкові дії підприємства перед аудитом |
|---|---|---|---|
| 1. Управлінське ядро (Компонент 1) | ISO 22000:2018 без обов'язкової кліматичної поправки у п. 4.1 та 4.2 | ISO 22000:2018 + поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 (клімат у п. 4.1 і 4.2) + жорсткий контроль п. 6.3 | Оновити реєстр контексту (4.1), вимоги стейкхолдерів (4.2), ризики (6.1) та план змін (6.3) |
| 2. Нормативна база PRP (Компонент 2) | Однорівневі технічні специфікації ISO/TS 22002-x (2009-2019 рр.) та BSI/PAS 221:2013 | Двошарова серія міжнародних стандартів: наскрізний ISO 22002-100:2025 + галузевий ISO 22002-x:2025 | Перебудувати матрицю відповідності PRP та всі санітарно-інженерні процедури під два стандарти |
| 3. Рамка бенчмаркінгу GFSI | GFSI Benchmarking Requirements v2020.1 | GFSI Benchmarking Requirements v2024 | Посилити верифікацію постачальників, контроль аутсорсингу, кризові симуляції та тест простежуваності за 4 год |
| 4. Додаткові вимоги Частини 2 (п. 2.5) | Містили базові операційні правила гігієни на компенсацію застарілих ISO/TS 22002-x | Дедупліковані з ISO 22002-100:2025; фокус зміщено на інструментальну валідацію, тренди і звітність | Прибрати дублювання між папками PRP та п. 2.5, перевести моніторинг у кількісні інженерні метрики |
| 5. Моніторинг виробничого середовища (EMP п. 2.5.7) | Картування зон 1-4 та базовий графік відбору мікробіологічних змивів | Ризик-орієнтований перегляд EMP при інженерних змінах, аналіз трендів біоплівок і протоколи ISO/IEC 17025 | Затвердити матрицю точок відбору за зонами 1-4, алгоритми пошуку джерела (seek and destroy) і тренд-аналіз |
| 6. Захист і протидія фальсифікації (п. 2.5.3 та 2.5.4) | Оцінка загроз TACCP і вразливості VACCP переважно для сировини | Базовий периметр в ISO 22002-100:2025 + глибинна методологія TACCP/VACCP для сировини, упаковки й аутсорсингу | Оновити розрахунки вразливості з урахуванням кліматичного дефіциту врожаїв, інфляції сировини та ІТ-загроз |
| 7. Харчові втрати (FLW п. 2.5.16) і дизайн тари (п. 2.5.13) | Декларативна політика та початкові цілі скорочення харчових втрат | Кількісний масовий баланс втрат (кг/т продукту) у п. 9.3 та критерії Save Food Packaging при R&D (п. 2.5.13) | Налагодити поцеховий облік органічних втрат і rework та включити бар'єрне збереження продукту у ТЗ на тару |
| 8. Неоголошені аудити та blackout days | Обов'язковий неоголошений аудит раз на 3 роки з правилами вікна | Жорсткий ліміт до 28 календарних днів blackout на рік та допуск аудитора в цех до 60 хвилин | Відпрацювати інструкцію охорони на КПП, призначити дублерів керівника групи НАССР на кожну зміну |
Чому аудит готовності до Version 7 починається з пункту 6.3 ISO 22000
Не чекайте дати свого перехідного аудиту у 2027 році, щоб відкрити проєкт міграції. Аудитори органів сертифікації вже під час поточних наглядових перевірок вимагають показати протокол групи НАССР щодо планування змін за п. 6.3 ISO 22000. Замовте діагностичний аудит у команді Еконтроль, щоб зафіксувати офіційну матрицю переходу і зняти ризик зауважень.
Кліматичні поправки ISO 22000:2018/Amd 1:2024 у пунктах 4.1 та 4.2 СМБХП
Опублікована 24 квітня 2024 року поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 («Climate action changes») стала обов'язковою складовою FSSC 22000 Version 7. Вона вносить дві прямі імперативні вимоги до розділу 4 стандарту ISO 22000: у пункті 4.1 організація зобов'язана визначити, чи є зміна клімату релевантним питанням внутрішнього та зовнішнього контексту, а у пункті 4.2 зафіксувати кліматичні вимоги й очікування зацікавлених сторін (покупців, ритейл-мереж, регуляторів, страховиків та банків).
На практиці ми часто бачимо спробу закрити цю вимогу одним реченням у Настанові з безпечності харчових продуктів: «Компанія проаналізувала зміну клімату і визнала її несуттєвою». Для харчового переробника, елеватора, комбікормового заводу чи холодильного логістичного комплексу такий запис під час аудиту FSSC 22000 Version 7 гарантовано призводить до невідповідності (Nonconformity). Чому? Тому що харчовий ланцюг напряму залежить від агрокліматичних умов вирощування сировини, температурного режиму зберігання, мікробіологічної стабільності води та надійності енергопостачання.
Каскадування кліматичних чинників із розділу 4 у план НАССР та лабораторний моніторинг
Щоб виконати вимоги ISO 22000:2018/Amd 1:2024 на інженерному рівні, команда безпечності має провести каскадування кліматичних факторів із стратегічного контексту (п. 4.1 / 4.2) через реєстр ризиків та можливостей (п. 6.1) безпосередньо в аналіз небезпечних чинників HACCP (п. 8.5.2) за методологією Комісії Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ:
- Міграція профілю мікотоксинів і фітопатогенів у рослинній і молочній сировині: посухи та тривалі хвилі спеки в центральних і північних областях України зміщують ареал грибів роду Aspergillus на північ, підвищуючи ризик контамінації кукурудзи, пшениці, соняшнику та сої афлатоксином
B1(і відповідно переходу в афлатоксинM1у сирому молоці). Натомість різкі зливи під час жнив провокують спалахи фузаріозу (Fusarium) і накопичення дезоксиніваленолу (DON), зеараленону (ZEA) та Т-2 токсину. Група НАССР зобов'язана переглянути частоту вхідного лабораторного контролю за сезонами року та врожаями. - Теплові піки та стійкість холодового ланцюга (Cold Chain Resilience): коли температура зовнішнього повітря влітку перевищує
+38...+40 °C, конденсатори промислових холодильних установок працюють на межі проєктної потужності. Під час відключень електромережі або переходу на дизель-генератори швидкість прогрівання охолоджених камер (+2...+6 °C) та рамп експедиції зростає вдвічі. У плані передумов і OPRP/CCP необхідно переглянути уставки аварійної сигналізації та ліміти часу завантаження авторефрижераторів. - Дефіцит і мікробіологічна нестабільність водопостачання: зниження рівня ґрунтових вод або прогрівання поверхневих водозаборів змінює жорсткість, каламутність і мікробіологічне навантаження вхідної води, а також прискорює ріст біоплівок у заводських резервуарах запасу води. Це вимагає коригування дозування реагентів водопідготовки та частішої верифікації води у випробувальних лабораторіях з акредитацією ISO/IEC 17025, визнаною Національним агентством з акредитації України (НААУ).
- Зміна активності шкідників (Pest Control) та вразливість до фальсифікації (VACCP): м'які зими розширюють період розмноження комах-шкідників запасів і гризунів, вимагаючи перегляду карт пест-контролю, тоді як кліматичні неврожаї какао, оливкової олії, спецій, горіхів або фруктових концентратів різко підвищують економічний стимул до фальсифікації сировини (п.
2.5.4).
Інтеграція ISO 22002-100:2025 та перебудова програм попередніх заходів (PRP)
Наймасштабніша структурна зміна у FSSC 22000 Version 7 стосується другого стовпа схеми: програм попередніх заходів (Prerequisite Programs, PRP). У редакції Version 6.0 підприємства керувалися застарілими технічними специфікаціями серії ISO/TS 22002-x (зокрема ISO/TS 22002-1:2009 для харчових заводів або ISO/TS 22002-4:2013 для виробників упаковки) і британським документом BSI/PAS 221:2013 для ритейлу. Ці специфікації створювалися у різні роки, мали неузгоджену структуру розділів і не враховували сучасних інженерних вимог до зонування алергенів, валідації санітарної обробки чи превентивного захисту від контамінації.
У новій редакції схеми впроваджено двошарову архітектуру повноцінних міжнародних стандартів серії ISO 22002:2025, де першим обов'язковим шаром для всіх категорій переробки, кормів, пакування, логістики та торгівлі виступає наскрізний стандарт ISO 22002-100:2025 («Prerequisite programmes on food safety, Part 100: Requirements for the food, feed and packaging supply chain»), а другим шаром слугує профільний галузевий стандарт (ISO 22002-1:2025, -2:2025, -4:2025, -5:2025, -6:2025 або -7:2025).
Дедуплікація базових санітарних правил та додаткових вимог Частини 2 FSSC 22000
Розуміння того, як саме стикуються між собою ISO 22002-100:2025 та Додаткові вимоги Частини 2 Схеми FSSC 22000 (пункти 2.5.1-2.5.18), критичне для побудови безвідмовної документації перед аудитом. У попередніх версіях схеми Фонд FSSC вимушено прописував у Частині 2 операційні правила щодо поводження з алергенами, переробки (rework), чужорідних тіл, транспортування чи гігієни обладнання, оскільки старий ISO/TS 22002-1:2009 мав у цих питаннях прогалини.
Тепер у FSSC 22000 Version 7 відбулася чітка інженерна дедуплікація:
- Рівень
ISO 22002-100:2025(цехова інженерія та операційна санітарія): бере на себе всі універсальні фізичні й санітарні бар'єри. Сюди входять вимоги до території та гігієнічного зонування будівель, ліквідація тупикових ділянок трубопроводів (dead legs), фільтрація технологічного повітря й газів до<= 0,2 мкміз застосуванням харчових мастилNSF H1, превентивний ремонт і передача обладнання після слюсарних робіт, валідація режимів миттяCIP/COP, пест-контроль із тренд-аналізом, управління відходами та побічними потоками, а також базові превентивні заходи захисту продукту (Food Defense), контролю фальсифікації (Food Fraud) і фізичної сегрегації алергенів. - Рівень Частини 2 FSSC 22000 (п.
2.5.1-2.5.18, системна валідація та метрики GFSI v2024): прибирає повтори загальних правил і концентрується на жорстких кількісних доказах. Наприклад, пункт2.5.1вимагає, щоб лабораторні випробування для верифікації СМБХП виконувалися в акредитованих за ISO/IEC 17025 лабораторіях або через валідовані міжлабораторні порівняння (proficiency testing). Пункт2.5.6фокусується на валідації прибирання алергенів високочутливими методами (ELISAабоПЛР) та перевірці кожної партії етикеток. Пункт2.5.7вимагає ризик-орієнтованої програми моніторингу середовища (EMP), а пункт2.5.16зобов'язує вести кількісний облік харчових втрат і відходів (FLW) з масовим балансом у звіті керівництву за п.9.3.
Типова помилка на аудиті: механічна автозаміна шифрів стандартів у шапках інструкцій
Якщо ваша команда просто замінить у документах рядок ISO/TS 22002-1:2009 на ISO 22002-1:2025, аудитор зафіксує невідповідність вже на першій годині перевірки. Новий галузевий стандарт не працює окремо: він застосовується лише у нерозривній зв'язці з базовим стандартом ISO 22002-100:2025. Крім того, після оновлення PRP ви зобов'язані перерахувати оцінку ризиків у плані HACCP за п. 8.5.2.
Потрібна інженерна матриця переходу на FSSC 22000 Version 7 та ISO 22002-100:2025?
Аудитори Еконтроль проведуть діагностику вашої СМБХП, звірять цехові програми-передумови з новими стандартами і складуть покроковий план закриття прогалин без зупинки виробництва.
Замовити діагностичний аудитГалузеві вимоги FSSC 22000 v7 для категорій C, I, D та G перед перехідним аудитом
Обсяг технічних змін, які підприємство має виконати до свого перехідного аудиту на FSSC 22000 Version 7, напряму залежить від категорії харчового ланцюга за класифікацією ISO 22003-1:2022. Нижче наведено детальний інженерний розбір того, що саме перевірятимуть аудитори у чотирьох базових індустріальних секторах.
Харчові виробництва (Категорія C: CI, CII, CIII, CIV) за ISO 22002-1:2025
Для м'ясопереробних комбінатів, молокозаводів, пекарень, кондитерських фабрик, олійноекстракційних заводів та виробників напоїв базовою нормативною парою стає ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025:
- Бар'єрне зонування та аеродинаміка чистих цехів: чітке фізичне розмежування сировинних зон, зон термічної обробки та чистих зон фасування готового продукту (
High-Care/High-Risk). У зонах відкритого продукту підтримується каскадний позитивний перепад тиску (+5...+15 Па) з фільтрацією припливного повітря класуF7-F9абоHEPA H13, а також виключається утворення конденсату на стельових конструкціях і випарниках над відкритими лініями. - Валідація CIP-миття та ліквідація dead legs: у трубопроводах рідких продуктів і води патрубки довжиною понад
1,5діаметра труби (dead legs) підлягають демонтажу, оскільки в них застоюється рідина і формуються термостійкі біоплівки. Для безрозбірного миття (CIP) аудитор перевіряє протоколи валідації швидкості потоку (>= 1,5 м/сдля забезпечення турбулентності), калібрування датчиків електропровідності на лінії повернення розчину (розділення фаз лугу, кислоти, дезінфектанту й промивної води) та температуру на найхолоднішій точці контуру. - Моніторинг виробничого середовища (EMP, п. 2.5.7) і алергени (п. 2.5.6): програма
EMPзобов'язана охоплювати чотири санітарні зони (від Зони 1 прямого контакту до Зони 4 поза виробничим цехом) із пошуком індикаторів та патогенів (Listeria monocytogenes для вологих охолоджених виробництв та Salmonella spp. для сухих цехів, кондитерських мас, шоколаду й горіхів). Для алергенів обов'язковою є лабораторна валідація прибирання при переналагодженні лінії методомELISAабоПЛР(експрес-тестиATPзалишків специфічного білка не виявляють і слугують лише для оперативного контролю загальної чистоти).
Виробники харчового пакування (Категорія I) за ISO 22002-4:2025
Для заводів гнучкої полімерної плівки, ПЕТ-преформ, картонної упаковки, бляшаної та скляної тари перехід на ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-4:2025 поєднується з новими вимогами пункту 2.5.13 Схеми FSSC 22000:
- Контроль хімічної міграції та контактного переносу фарби (set-off): жорсткий вхідний і технологічний контроль друкарських фарб, розчинників, фотоініціаторів УФ-полімеризації, лаків та поліуретанових клеїв. При рулонному друці обов'язково оцінюється ризик невидимої міграції компонентів фарби з недрукованого (зовнішнього) боку на внутрішню поверхню контакту з їжею під час змотування бобін під натягом (
set-off), а для багатошарових ламінатів верифікується час і температура вистоювання у камерах полімеризації (curing rooms). - Керування обріззю (regrind/trim) та вторинними полімерами (rPET): використання власної технологічної обрізі або вторинної гранули
rPETдопускається лише за наявності валідованого функціонального бар'єру та лабораторних протоколів загальної і специфічної міграції (Overall and Specific Migration Limits), виконаних в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії. - Оптичний контроль полотна та Save Food Packaging (п. 2.5.13): лінії оснащуються автоматичними стробоскопічними або лазерними камерами контролю дефектів друку й сторонніх включень, а при розробленні нової упаковки документуються характеристики, які запобігають передчасному псуванню продукту та зменшують харчові втрати (
Save Food Packaging).
Комбікормові заводи та виробники pet food (Категорія D) за ISO 22002-6:2025
Підприємства кормової галузі та виробники вологих і сухих кормів для домашніх тварин переходять на зв'язку ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-6:2025:
- Валідація перехресного переносу (carryover) і промивних партій (flushing): якщо на одній технологічній лінії змішування і гранулювання виготовляються корми з ветеринарними препаратами, кокцидіостатиками або специфічними мікроелементами (наприклад, міддю для свиней, яка є токсичною для овець), завод зобов'язаний мати інструментальну валідацію залишкового переносу (
carryover) та затверджену матрицю послідовності виробництва і промивних партій (flushing) з чітким правилом утилізації або маркування промивної маси. - Однорідність змішування та активність води: періодичне тестування змішувачів на однорідність розподілу преміксів і вітамінів із коефіцієнтом варіації
CV <= 5%, а для екструдованих сухих кормівpet foodбезперервний моніторинг температури сушіння та активності води (a_w <= 0,60-0,65) для блокування росту плісняви й Salmonella.
Оператори холодового ланцюга, логістики та складів (Категорія G) за ISO 22002-5:2025
Для мультитемпературних складських комплексів (3PL), холодильних терміналів та автопарків рефрижераторів і харчових автоцистерн діє пара ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-5:2025 разом із розширеним пунктом 2.5.10 Схеми FSSC 22000:
- Сезонне 3D-картування температур (Temperature Mapping) і телеметрія: склади зобов'язані проводити просторове картування температурних полів у найспекотніший літній та найхолодніший зимовий періоди, щоб виявити «гарячі» і «мертві» точки біля воріт, під стелею та у кутах стелажів, де стаціонарні датчики з повіреним калібруванням підключаються до системи автоматичних алертів.
- Контроль крос-докінгу та автоцистерн (п. 2.5.10): під час перевантаження на рампах фіксується температура у товщі продукту та час перебування палет поза холодильною камерою. Для перевезення рідких харчових вантажів (олії, патоки, соків, молока, шоколадної глазурі) наливачем перевіряється історія трьох попередніх вантажів, чинний сертифікат миття мийної станції за кодами
EFTCO, результати змивів абоATP-тесту люків, дихальних клапанів і зливних шлангів, а також номерне пломбування кожного отвору цистерни.
| Категорія ланцюга (ISO 22003-1:2022) | Нова нормативна пара PRP у FSSC 22000 v7 | Пріоритетні пункти Частини 2 FSSC та клімату | Критичні інженерні докази для аудитора CB |
|---|---|---|---|
| Категорія C (CI-CIV): Виробництво харчових продуктів | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025 | П. 2.5.6 (алергени), п. 2.5.7 (EMP), п. 2.5.15 (обладнання), п. 2.5.16 (FLW), Amd 1:2024 (4.1/4.2) | Протоколи валідації CIP (швидкість >= 1,5 м/с, провідність), відсутність dead legs, змиви EMP зон 1-4, тести ELISA/ПЛР на алергени |
| Категорія I: Виробництво харчового пакування та тари | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-4:2025 | П. 2.5.4 (Food Fraud), п. 2.5.11 (контроль сторонніх тіл), п. 2.5.13 (Save Food Packaging) | Протоколи загальної та специфічної хімічної міграції (ISO/IEC 17025), контроль set-off і полімеризації клеїв, баланс обрізі та rPET |
| Категорія D: Виробництво кормів для тварин і pet food | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-6:2025 | П. 2.5.1 (лабораторії), п. 2.5.2 (маркування), п. 2.5.9 (контроль рецептур), Amd 1:2024 (мікотоксини) | Валідація carryover та flushing-партій, тест однорідності змішувача (CV <= 5%), контроль активності води a_w та скринінг мікотоксинів |
| Категорія G: Холодовий ланцюг, логістика та зберігання | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-5:2025 | П. 2.5.3 (Food Defense), п. 2.5.10 (транспортування і автоцистерни), Amd 1:2024 (теплові піки та блекаути) | Звіти 3D-картування температур складу (літо/зима), телеметрія з алертами, сертифікати миття цистерн EFTCO, журнали пломб і генераторів |
Інженерний план підготовки до переходу на FSSC 22000 Version 7 за 90 днів
Щоб пройти перехідний аудит на FSSC 22000 Version 7 з першої спроби і без зупинки операційних ліній, ми в Еконтроль рекомендуємо розгорнути проєкт за 90-денним інженерним циклом (12 тижнів). Така архітектура дозволяє послідовно закрити вимоги стандарту ISO 22000 з кліматичними поправками, впровадити двошарові програми-передумови ISO 22002-100:2025 і накопичити реальні виробничі записи за щонайменше 4-6 тижнів до візиту органу сертифікації.
- Етап 1 (Тижні 1-2): Інженерний діагностичний аудит і планування змін за п. 6.3.
Робота стартує з діагностичного аудиту безпосередньо в цехах, на складах, у котельні, компресорній та службі головного інженера. Формується попунктна матриця кореляції між поточною системою Version 6.0 і вимогами
ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025. Одночасно оформлюється наказ і план керування змінами за п.6.3ISO 22000, а у розділах4.1,4.2та6.1оновлюються кліматичні ризики відповідно доISO 22000:2018/Amd 1:2024. - Етап 2 (Тижні 3-6): Редизайн PRP, перерахунок плану НАССР і дедуплікація Частини 2.
Інженерна група оновлює інструкції програм попередніх заходів під двошарову структуру, ліквідуючи штучне дублювання з папкою Додаткових вимог п.
2.5. Оскільки базові санітарно-технічні умови зазнали змін, група безпечності проводить перегляд аналізу небезпечних чинників HACCP за п.8.5.2, уточнює межіOPRPтаCCP(п. 8.5.4), оновлює карти зонEMP(п. 2.5.7), протоколи валідації алергенів (п. 2.5.6), розрахунки загрозTACCP/VACCP(п. 2.5.3 / 2.5.4) і запускає облік масового балансу харчових втрат (FLW п. 2.5.16). - Етап 3 (Тижні 7-9): Лабораторна верифікація, стрес-тест простежуваності та внутрішній аудит.
В оновлених процедурах не повинно бути порожніх бланків. На сьомому-дев'ятому тижнях завод здає контрольні зразки води, змивів
EMP, готової продукції та пакування до акредитованої за ISO/IEC 17025 лабораторії, проводить 4-годинне тренування з двосторонньої простежуваності й масового балансу за критеріямиGFSI v2024, тестує сценарій неоголошеного аудиту на прохідній (допуск аудитора в цех до 30-60 хвилин) і виконує повний внутрішній аудит СМБХП за п.9.2. - Етап 4 (Тижні 10-12): Закриття невідповідностей, аналіз керівництва та супровід аудиту.
За результатами внутрішнього аудиту закриваються коригувальні дії з аналізом кореневих причин (
Root Cause Analysis, 5 Чому / діаграма Ісікави), проводиться підсумкове засідання аналізування з боку вищого керівництва (п. 9.3) і виконується безпосередній супровід під час сертифікаційного аудиту з подальшим переходом у формат річної підтримки.
| Фаза 90-денного плану | Інженерні та системні завдання | Відповідальні підрозділи заводу | Вихідні документи та доказова база для аудиту |
|---|---|---|---|
| Тижні 1-2: Діагностика і старт змін | Наскрізний gap-аудит цехів, побудова двошарової матриці ISO 22002-100:2025, аналіз клімату Amd 1:2024 (4.1/4.2) | Керівник групи НАССР, головний інженер, директор з якості, аудитори Еконтроль | Звіт діагностичного аудиту, план керування змінами за п. 6.3 ISO 22000, оновлений реєстр контексту та ризиків (п. 4.1, 4.2, 6.1) |
| Тижні 3-6: Модернізація PRP та НАССР | Оновлення процедур PRP під ISO 22002-100 + галузевий стандарт, перерахунок п. 8.5.2 НАССР, дедуплікація п. 2.5.1-2.5.18 | Група безпечності харчових продуктів, технологи, служба головного механіка, відділ закупівель | Оновлені інструкції PRP, валідований план НАССР (OPRP/CCP), карти зон EMP 1-4, плани TACCP/VACCP, матриця постачальників і аутсорсингу |
| Тижні 7-9: Верифікація і стрес-тести | Лабораторні дослідження в акредитованій лабораторії ISO/IEC 17025, тест масового балансу за 4 год, симуляція неоголошеного аудиту | Внутрішні аудитори, лабораторія, логістика, служба охорони, оператори ліній | Протоколи випробувань з логотипом НААУ/ILAC, акт mock recall і масового балансу (98-102%), звіти внутрішнього аудиту (п. 9.2) |
| Тижні 10-12: Фіналізація і перехідний аудит | Закриття виявлених невідповідностей (RCA + CAPA), проведення Management Review (п. 9.3), супровід перевірки CB | Вище керівництво, керівник групи НАССР, команда супроводу Еконтроль | Протокол аналізування з боку керівництва (п. 9.3) з KPI культури безпечності та харчових втрат FLW, успішний звіт аудиту FSSC 22000 v7 |
Практичний орієнтир: як перетворити перехід на FSSC 22000 v7 на конкурентну перевагу
Європейські ритейлери й індустріальні покупці перевіряють статус постачальника в реєстрі FSSC Public Register перед продовженням річних тендерів. Підприємства, які проходять перехідний аудит у першій половині 12-місячного вікна завдяки завчасному впровадженню оновлень з Еконтроль, уникають весняних черг в органах сертифікації, захищають чинні контракти та отримують пріоритет при розподілі експортних квот на 2027 рік.
Супровід переходу на FSSC 22000 Version 7 та сертифікація з Еконтроль
Інженерна команда Еконтроль (Ekontrol) спеціалізується на проєктах побудови, модернізації та супроводу систем харчової безпечності за схемами FSSC 22000, ISO 22000, HACCP, BRCGS та IFS, а також акредитації випробувальних лабораторій за стандартом ISO/IEC 17025. Ми не продаємо шаблонні папки документів, відірвані від реального обладнання. Наше завдання полягає в тому, щоб вбудувати вимоги FSSC 22000 Version 7, двошарові стандарти ISO 22002-100:2025 і критерії GFSI v2024 у живу роботу ваших цехів, складів і служби головного інженера.
Залежно від поточного рівня зрілості вашої СМБХП та дати наступного наглядового чи ресертифікаційного візиту органу сертифікації ви можете обрати один із чотирьох форматів інженерної співпраці з Еконтроль:
- Діагностичний аудит (Gap Analysis): глибоке 2-тижневе обстеження виробничого майданчика, інженерних мереж, санітарного зонування та чинної документації Version 6.0. Ви отримуєте поцеховий реєстр невідповідностей, готову матрицю міграції на
ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025та потижневий календарний бюджет підготовки. - Впровадження та модернізація під ключ: повний інженерний редизайн системи під FSSC 22000 Version 7. Включає інтеграцію кліматичних поправок
ISO 22000:2018/Amd 1:2024, перерахунок аналізу небезпек НАССР, розроблення програмEMP(п. 2.5.7), валідацію прибирання алергенів (п. 2.5.6), побудову обліку харчових втратFLW(п. 2.5.16), практичні тренінги для операторів і внутрішній передаудит. - Супровід під час аудиту: методична та інженерна підтримка вашої групи безпечності безпосередньо під час перехідного аудиту органу сертифікації, допомога в оперативному обґрунтуванні ризик-орієнтованих заходів контролю перед аудитором та оформленні кореневих причин і коригувальних дій (
CAPA) у стислі терміни. - Річна підтримка системи менеджменту: постійний зовнішній нагляд за стабільністю СМБХП між аудитами, проведення незалежних внутрішніх перевірок і симуляцій неоголошених візитів, моніторинг регуляторних оновлень та верифікація лабораторних протоколів.
Незалежно від того, чи експлуатуєте ви високотехнологічний молочний завод, лінію флексодруку харчової плівки, комбікормовий елеваторний комплекс або мультитемпературний логістичний хаб, своєчасний старт підготовки збереже ваш час і захистить експортні контракти. Зв'яжіться з інженерною командою Еконтроль, щоб узгодити графік переходу вашого підприємства на FSSC 22000 Version 7.
Готуєтесь до перехідного або первинного аудиту FSSC 22000 Version 7?
Отримайте індивідуальну дорожню карту оновлення СМБХП, матрицю ISO 22002-100:2025 та професійний супровід до успішної верифікації сертифіката.
Зв'язатися з експертами ЕконтрольОфіційні першоджерела та нормативна база
Під час підготовки цього інженерного розбору використано офіційні нормативні документи та відкриті реєстри міжнародних і національних регуляторів харчової безпечності:
- Foundation FSSC (Схема сертифікації FSSC 22000, Частини 1-5 та Додаткові вимоги п. 2.5): офіційний портал документації схеми fssc.com/schemes/fssc-22000.
- FSSC Public Register (Глобальний реєстр чинних сертифікатів FSSC 22000): офіційна база верифікації статусу сертифікованих виробничих майданчиків fssc.com/public-register.
- Global Food Safety Initiative (GFSI Benchmarking Requirements v2024): критерії міжнародного визнання схем менеджменту безпечності харчових продуктів на ресурсі mygfsi.com.
- Комісія Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ (Загальні принципи гігієни харчових продуктів CXC 1-1969 та методологія НАССР): міжнародна нормативна база харчової безпечності fao.org/fao-who-codexalimentarius.
- Національне агентство з акредитації України (НААУ): реєстр акредитованих органів з оцінки відповідності та випробувальних лабораторій за ДСТУ EN ISO/IEC 17025 на порталі naau.org.ua.
Маєте запитання щодо адаптації вашого виробництва до вимог FSSC 22000 Version 7 або потребуєте перевірки готовності перед приїздом аудитора? Перегляньте формати інженерного супроводу на сторінці сертифікації FSSC 22000 або залиште запит через форму контактів Еконтроль.

Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст
- Графік виходу FSSC 22000 Version 7 та обов'язкове 12-місячне вікно переходу
- Гармонізація FSSC 22000 v7 із вимогами бенчмаркінгу GFSI v2024
- Кліматичні поправки ISO 22000:2018/Amd 1:2024 у пунктах 4.1 та 4.2 СМБХП
- Інтеграція ISO 22002-100:2025 та перебудова програм попередніх заходів (PRP)
- Галузеві вимоги FSSC 22000 v7 для категорій C, I, D та G перед перехідним аудитом
- Інженерний план підготовки до переходу на FSSC 22000 Version 7 за 90 днів
- Супровід переходу на FSSC 22000 Version 7 та сертифікація з Еконтроль
- Офіційні першоджерела та нормативна база
Графік виходу FSSC 22000 Version 7 та обов'язкове 12-місячне вікно переходу
FSSC 22000 Version 7 переводить українські харчові заводи, виробників пакування, комбікормові комплекси та логістичних операторів у режим обов'язкової інженерної модернізації системи менеджменту безпечності харчових продуктів (СМБХП). Нідерландська фундація Foundation FSSC сформувала сьому редакцію схеми для одночасної синхронізації трьох регуляторних векторів: нових критеріїв бенчмаркінгу GFSI v2024, обов'язкової кліматичної поправки ISO 22000:2018/Amd 1:2024 та переходу на нову двошарову серію стандартів програм попередніх заходів (PRP) на чолі з ISO 22002-100:2025. Якщо ваше підприємство утримує чинний сертифікат FSSC 22000 редакції Version 6.0 або готується до первинного аудиту для постачання в європейські ритейл-мережі й транснаціональним переробникам, відкладати перегляд документації до кінця перехідного вікна небезпечно.
Чесно кажучи, у практиці інженерних проєктів Еконтроль (Ekontrol) ми бачимо одну й ту саму помилку під час кожної зміни версії схеми. Керівники якості сприймають 12-місячне перехідне вікно як дозвіл нічого не чіпати перші дев'ять місяців. Така пауза закінчується авралом за чотири тижні до приїзду аудитора, коли з'ясовується, що крім оновлення інструкцій треба провести інструментальну валідацію миття ліній, перерахувати масовий баланс харчових втрат і закрити протоколи досліджень в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії.
Календар переходу 2026-2027 та правила неоголошених аудитів за схемою FSSC 22000 Version 7
Календарна сітка впровадження FSSC 22000 Version 7 спирається на чіткі часові межі для органів сертифікації (Certification Bodies, CB), акредитованих за ISO/IEC 17021-1 та ISO 22003-1:2022, і для сертифікованих виробничих майданчиків:
- Q1-Q2 2026 року (Травень 2026 року): офіційний реліз пакета документів Схеми FSSC 22000 Version 7.0 (Частини 1-5) та відкриття 12-місячного перехідного вікна. Протягом цього періоду органи сертифікації завершують розширення сфери акредитації, а підприємства проводять діагностичний аудит і оновлюють процеси СМБХП.
- До 30 квітня 2027 року включно: граничний термін, протягом якого дозволяється проводити планові наглядові та ресертифікаційні аудити за попередньою редакцією FSSC 22000 Version 6.0.
- З 1 травня 2027 року: усі первинні (Stage 1 та Stage 2), наглядові (Surveillance, включно з неоголошеними перевірками раз на трирічний цикл) та ресертифікаційні аудити проводяться виключно за вимогами FSSC 22000 Version 7. Підприємства, які не підтвердили перехід у встановлене 12-місячне вікно, ризикують призупиненням або анулюванням статусу сертифіката у глобальній базі FSSC Public Register.
Варто врахувати приховану вимогу поточного перехідного періоду. Навіть якщо ваш черговий наглядовий аудит за Version 6.0 припадає на кінець 2026 року або початок 2027 року, провідні аудитори вже перевіряють виконання пункту 6.3 стандарту ISO 22000 («Планування змін») та пункту 9.3 («Аналізування з боку керівництва»). Оскільки стандарти серії ISO 22002:2025 та поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 вже набули чинності, відсутність затвердженого графіка міграції на Version 7 у протоколах керівництва розцінюється аудитором як системна прогалина в керуванні змінами.
Гармонізація FSSC 22000 v7 із вимогами бенчмаркінгу GFSI v2024
Другим фундаментальним чинником перегляду схеми стало вирівнювання FSSC 22000 v7 під оновлені критерії Глобальної ініціативи з безпечності харчових продуктів (GFSI) редакції GFSI Benchmarking Requirements v2024. Для експортерів, які обирають між FSSC 22000, BRCGS та IFS, визнання GFSI залишається головним квитком у ланцюги постачання міжнародних торговельних мереж і B2B-корпорацій. Проте у редакції v2024 GFSI суттєво підняла планку доказовості під час перевірок на місці.
Що конкретно змінюється в операційній роботі заводу через гармонізацію з GFSI v2024?
- Посилений нагляд за постачальниками (Supplier Due Diligence) та аутсорсингом: поверхневого збору сертифікатів у папку закупівлі більше недостатньо. Схема вимагає документованої оцінки ризиків по кожній групі сировини, первинного пакування, технологічних допоміжних засобів і підрядних послуг. Якщо завод використовує аварійну закупівлю сировини у нествердженого постачальника, паркування партії до завершення повного лабораторного скринінгу за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками є безальтернативним. Усі аутсорсингові операції (наприклад, зовнішнє заморожування, фасування, стерилізація чи маркування) мають бути прямо зафіксовані в контрактних угодах, інтегровані у план HACCP і відображені у свідоцтві сертифікації.
- Наскрізна двостороння простежуваність і тест масового балансу за 4 години: аудитори FSSC 22000 Version 7 проводять жорсткий вертикальний і горизонтальний стрес-тест простежуваності (вперед до конкретного отримувача та назад до партії сировини й первинного пакування, що контактує з продуктом). Норматив часу становить максимум 4 години. При цьому масовий баланс має сходитися в діапазоні
98-102%з урахуванням технологічних втрат, браку, відбору проб і потоків повторної переробки (rework). - Керування інцидентами, відкликанням та кризовими комунікаціями: оновлено вимоги до щорічних імітаційних випробувань (
mock recall / withdrawal) та обов'язкового сповіщення органу сертифікації протягом 24 годин і самої фундації FSSC у разі публічних відкликань, регуляторних санкцій, спалахів харчових токсикоінфекцій, пожеж, затоплень або кібератак на ERP/MES-системи простежуваності. - Гігієнічне проєктування обладнання та керування інженерними змінами (п. 2.5.15): кожна купівля нової фасувальної лінії, модернізація теплообмінника чи перенесення конвеєра у зоні
High-Careвимагає задокументованої специфікації користувача (URS), оцінки ризиків групою НАССР до монтажу та пусконалагоджувальної валідації миття перед випуском першої комерційної партії. - Кількісні метрики культури безпечності харчових продуктів (Food Safety Culture, п. 2.5.8): замість формального річного анкетування GFSI v2024 вимагає прив'язки плану розвитку культури безпечності до об'єктивних виробничих індикаторів. Такими метриками виступають кількість повідомлень операторів про ризики (
near-miss), швидкість усунення санітарних зауважень, результати змивів із рук і поверхонь та відсутність повторних відхилень за внутрішніми аудитами.
| Конструктивний блок СМБХП | FSSC 22000 Version 6.0 (база до переходу) | FSSC 22000 Version 7.0 (цільова архітектура) | Обов'язкові дії підприємства перед аудитом |
|---|---|---|---|
| 1. Управлінське ядро (Компонент 1) | ISO 22000:2018 без обов'язкової кліматичної поправки у п. 4.1 та 4.2 | ISO 22000:2018 + поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 (клімат у п. 4.1 і 4.2) + жорсткий контроль п. 6.3 | Оновити реєстр контексту (4.1), вимоги стейкхолдерів (4.2), ризики (6.1) та план змін (6.3) |
| 2. Нормативна база PRP (Компонент 2) | Однорівневі технічні специфікації ISO/TS 22002-x (2009-2019 рр.) та BSI/PAS 221:2013 | Двошарова серія міжнародних стандартів: наскрізний ISO 22002-100:2025 + галузевий ISO 22002-x:2025 | Перебудувати матрицю відповідності PRP та всі санітарно-інженерні процедури під два стандарти |
| 3. Рамка бенчмаркінгу GFSI | GFSI Benchmarking Requirements v2020.1 | GFSI Benchmarking Requirements v2024 | Посилити верифікацію постачальників, контроль аутсорсингу, кризові симуляції та тест простежуваності за 4 год |
| 4. Додаткові вимоги Частини 2 (п. 2.5) | Містили базові операційні правила гігієни на компенсацію застарілих ISO/TS 22002-x | Дедупліковані з ISO 22002-100:2025; фокус зміщено на інструментальну валідацію, тренди і звітність | Прибрати дублювання між папками PRP та п. 2.5, перевести моніторинг у кількісні інженерні метрики |
| 5. Моніторинг виробничого середовища (EMP п. 2.5.7) | Картування зон 1-4 та базовий графік відбору мікробіологічних змивів | Ризик-орієнтований перегляд EMP при інженерних змінах, аналіз трендів біоплівок і протоколи ISO/IEC 17025 | Затвердити матрицю точок відбору за зонами 1-4, алгоритми пошуку джерела (seek and destroy) і тренд-аналіз |
| 6. Захист і протидія фальсифікації (п. 2.5.3 та 2.5.4) | Оцінка загроз TACCP і вразливості VACCP переважно для сировини | Базовий периметр в ISO 22002-100:2025 + глибинна методологія TACCP/VACCP для сировини, упаковки й аутсорсингу | Оновити розрахунки вразливості з урахуванням кліматичного дефіциту врожаїв, інфляції сировини та ІТ-загроз |
| 7. Харчові втрати (FLW п. 2.5.16) і дизайн тари (п. 2.5.13) | Декларативна політика та початкові цілі скорочення харчових втрат | Кількісний масовий баланс втрат (кг/т продукту) у п. 9.3 та критерії Save Food Packaging при R&D (п. 2.5.13) | Налагодити поцеховий облік органічних втрат і rework та включити бар'єрне збереження продукту у ТЗ на тару |
| 8. Неоголошені аудити та blackout days | Обов'язковий неоголошений аудит раз на 3 роки з правилами вікна | Жорсткий ліміт до 28 календарних днів blackout на рік та допуск аудитора в цех до 60 хвилин | Відпрацювати інструкцію охорони на КПП, призначити дублерів керівника групи НАССР на кожну зміну |
Чому аудит готовності до Version 7 починається з пункту 6.3 ISO 22000
Не чекайте дати свого перехідного аудиту у 2027 році, щоб відкрити проєкт міграції. Аудитори органів сертифікації вже під час поточних наглядових перевірок вимагають показати протокол групи НАССР щодо планування змін за п. 6.3 ISO 22000. Замовте діагностичний аудит у команді Еконтроль, щоб зафіксувати офіційну матрицю переходу і зняти ризик зауважень.
Кліматичні поправки ISO 22000:2018/Amd 1:2024 у пунктах 4.1 та 4.2 СМБХП
Опублікована 24 квітня 2024 року поправка ISO 22000:2018/Amd 1:2024 («Climate action changes») стала обов'язковою складовою FSSC 22000 Version 7. Вона вносить дві прямі імперативні вимоги до розділу 4 стандарту ISO 22000: у пункті 4.1 організація зобов'язана визначити, чи є зміна клімату релевантним питанням внутрішнього та зовнішнього контексту, а у пункті 4.2 зафіксувати кліматичні вимоги й очікування зацікавлених сторін (покупців, ритейл-мереж, регуляторів, страховиків та банків).
На практиці ми часто бачимо спробу закрити цю вимогу одним реченням у Настанові з безпечності харчових продуктів: «Компанія проаналізувала зміну клімату і визнала її несуттєвою». Для харчового переробника, елеватора, комбікормового заводу чи холодильного логістичного комплексу такий запис під час аудиту FSSC 22000 Version 7 гарантовано призводить до невідповідності (Nonconformity). Чому? Тому що харчовий ланцюг напряму залежить від агрокліматичних умов вирощування сировини, температурного режиму зберігання, мікробіологічної стабільності води та надійності енергопостачання.
Каскадування кліматичних чинників із розділу 4 у план НАССР та лабораторний моніторинг
Щоб виконати вимоги ISO 22000:2018/Amd 1:2024 на інженерному рівні, команда безпечності має провести каскадування кліматичних факторів із стратегічного контексту (п. 4.1 / 4.2) через реєстр ризиків та можливостей (п. 6.1) безпосередньо в аналіз небезпечних чинників HACCP (п. 8.5.2) за методологією Комісії Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ:
- Міграція профілю мікотоксинів і фітопатогенів у рослинній і молочній сировині: посухи та тривалі хвилі спеки в центральних і північних областях України зміщують ареал грибів роду Aspergillus на північ, підвищуючи ризик контамінації кукурудзи, пшениці, соняшнику та сої афлатоксином
B1(і відповідно переходу в афлатоксинM1у сирому молоці). Натомість різкі зливи під час жнив провокують спалахи фузаріозу (Fusarium) і накопичення дезоксиніваленолу (DON), зеараленону (ZEA) та Т-2 токсину. Група НАССР зобов'язана переглянути частоту вхідного лабораторного контролю за сезонами року та врожаями. - Теплові піки та стійкість холодового ланцюга (Cold Chain Resilience): коли температура зовнішнього повітря влітку перевищує
+38...+40 °C, конденсатори промислових холодильних установок працюють на межі проєктної потужності. Під час відключень електромережі або переходу на дизель-генератори швидкість прогрівання охолоджених камер (+2...+6 °C) та рамп експедиції зростає вдвічі. У плані передумов і OPRP/CCP необхідно переглянути уставки аварійної сигналізації та ліміти часу завантаження авторефрижераторів. - Дефіцит і мікробіологічна нестабільність водопостачання: зниження рівня ґрунтових вод або прогрівання поверхневих водозаборів змінює жорсткість, каламутність і мікробіологічне навантаження вхідної води, а також прискорює ріст біоплівок у заводських резервуарах запасу води. Це вимагає коригування дозування реагентів водопідготовки та частішої верифікації води у випробувальних лабораторіях з акредитацією ISO/IEC 17025, визнаною Національним агентством з акредитації України (НААУ).
- Зміна активності шкідників (Pest Control) та вразливість до фальсифікації (VACCP): м'які зими розширюють період розмноження комах-шкідників запасів і гризунів, вимагаючи перегляду карт пест-контролю, тоді як кліматичні неврожаї какао, оливкової олії, спецій, горіхів або фруктових концентратів різко підвищують економічний стимул до фальсифікації сировини (п.
2.5.4).
Інтеграція ISO 22002-100:2025 та перебудова програм попередніх заходів (PRP)
Наймасштабніша структурна зміна у FSSC 22000 Version 7 стосується другого стовпа схеми: програм попередніх заходів (Prerequisite Programs, PRP). У редакції Version 6.0 підприємства керувалися застарілими технічними специфікаціями серії ISO/TS 22002-x (зокрема ISO/TS 22002-1:2009 для харчових заводів або ISO/TS 22002-4:2013 для виробників упаковки) і британським документом BSI/PAS 221:2013 для ритейлу. Ці специфікації створювалися у різні роки, мали неузгоджену структуру розділів і не враховували сучасних інженерних вимог до зонування алергенів, валідації санітарної обробки чи превентивного захисту від контамінації.
У новій редакції схеми впроваджено двошарову архітектуру повноцінних міжнародних стандартів серії ISO 22002:2025, де першим обов'язковим шаром для всіх категорій переробки, кормів, пакування, логістики та торгівлі виступає наскрізний стандарт ISO 22002-100:2025 («Prerequisite programmes on food safety, Part 100: Requirements for the food, feed and packaging supply chain»), а другим шаром слугує профільний галузевий стандарт (ISO 22002-1:2025, -2:2025, -4:2025, -5:2025, -6:2025 або -7:2025).
Дедуплікація базових санітарних правил та додаткових вимог Частини 2 FSSC 22000
Розуміння того, як саме стикуються між собою ISO 22002-100:2025 та Додаткові вимоги Частини 2 Схеми FSSC 22000 (пункти 2.5.1-2.5.18), критичне для побудови безвідмовної документації перед аудитом. У попередніх версіях схеми Фонд FSSC вимушено прописував у Частині 2 операційні правила щодо поводження з алергенами, переробки (rework), чужорідних тіл, транспортування чи гігієни обладнання, оскільки старий ISO/TS 22002-1:2009 мав у цих питаннях прогалини.
Тепер у FSSC 22000 Version 7 відбулася чітка інженерна дедуплікація:
- Рівень
ISO 22002-100:2025(цехова інженерія та операційна санітарія): бере на себе всі універсальні фізичні й санітарні бар'єри. Сюди входять вимоги до території та гігієнічного зонування будівель, ліквідація тупикових ділянок трубопроводів (dead legs), фільтрація технологічного повітря й газів до<= 0,2 мкміз застосуванням харчових мастилNSF H1, превентивний ремонт і передача обладнання після слюсарних робіт, валідація режимів миттяCIP/COP, пест-контроль із тренд-аналізом, управління відходами та побічними потоками, а також базові превентивні заходи захисту продукту (Food Defense), контролю фальсифікації (Food Fraud) і фізичної сегрегації алергенів. - Рівень Частини 2 FSSC 22000 (п.
2.5.1-2.5.18, системна валідація та метрики GFSI v2024): прибирає повтори загальних правил і концентрується на жорстких кількісних доказах. Наприклад, пункт2.5.1вимагає, щоб лабораторні випробування для верифікації СМБХП виконувалися в акредитованих за ISO/IEC 17025 лабораторіях або через валідовані міжлабораторні порівняння (proficiency testing). Пункт2.5.6фокусується на валідації прибирання алергенів високочутливими методами (ELISAабоПЛР) та перевірці кожної партії етикеток. Пункт2.5.7вимагає ризик-орієнтованої програми моніторингу середовища (EMP), а пункт2.5.16зобов'язує вести кількісний облік харчових втрат і відходів (FLW) з масовим балансом у звіті керівництву за п.9.3.
Типова помилка на аудиті: механічна автозаміна шифрів стандартів у шапках інструкцій
Якщо ваша команда просто замінить у документах рядок ISO/TS 22002-1:2009 на ISO 22002-1:2025, аудитор зафіксує невідповідність вже на першій годині перевірки. Новий галузевий стандарт не працює окремо: він застосовується лише у нерозривній зв'язці з базовим стандартом ISO 22002-100:2025. Крім того, після оновлення PRP ви зобов'язані перерахувати оцінку ризиків у плані HACCP за п. 8.5.2.
Потрібна інженерна матриця переходу на FSSC 22000 Version 7 та ISO 22002-100:2025?
Аудитори Еконтроль проведуть діагностику вашої СМБХП, звірять цехові програми-передумови з новими стандартами і складуть покроковий план закриття прогалин без зупинки виробництва.
Замовити діагностичний аудитГалузеві вимоги FSSC 22000 v7 для категорій C, I, D та G перед перехідним аудитом
Обсяг технічних змін, які підприємство має виконати до свого перехідного аудиту на FSSC 22000 Version 7, напряму залежить від категорії харчового ланцюга за класифікацією ISO 22003-1:2022. Нижче наведено детальний інженерний розбір того, що саме перевірятимуть аудитори у чотирьох базових індустріальних секторах.
Харчові виробництва (Категорія C: CI, CII, CIII, CIV) за ISO 22002-1:2025
Для м'ясопереробних комбінатів, молокозаводів, пекарень, кондитерських фабрик, олійноекстракційних заводів та виробників напоїв базовою нормативною парою стає ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025:
- Бар'єрне зонування та аеродинаміка чистих цехів: чітке фізичне розмежування сировинних зон, зон термічної обробки та чистих зон фасування готового продукту (
High-Care/High-Risk). У зонах відкритого продукту підтримується каскадний позитивний перепад тиску (+5...+15 Па) з фільтрацією припливного повітря класуF7-F9абоHEPA H13, а також виключається утворення конденсату на стельових конструкціях і випарниках над відкритими лініями. - Валідація CIP-миття та ліквідація dead legs: у трубопроводах рідких продуктів і води патрубки довжиною понад
1,5діаметра труби (dead legs) підлягають демонтажу, оскільки в них застоюється рідина і формуються термостійкі біоплівки. Для безрозбірного миття (CIP) аудитор перевіряє протоколи валідації швидкості потоку (>= 1,5 м/сдля забезпечення турбулентності), калібрування датчиків електропровідності на лінії повернення розчину (розділення фаз лугу, кислоти, дезінфектанту й промивної води) та температуру на найхолоднішій точці контуру. - Моніторинг виробничого середовища (EMP, п. 2.5.7) і алергени (п. 2.5.6): програма
EMPзобов'язана охоплювати чотири санітарні зони (від Зони 1 прямого контакту до Зони 4 поза виробничим цехом) із пошуком індикаторів та патогенів (Listeria monocytogenes для вологих охолоджених виробництв та Salmonella spp. для сухих цехів, кондитерських мас, шоколаду й горіхів). Для алергенів обов'язковою є лабораторна валідація прибирання при переналагодженні лінії методомELISAабоПЛР(експрес-тестиATPзалишків специфічного білка не виявляють і слугують лише для оперативного контролю загальної чистоти).
Виробники харчового пакування (Категорія I) за ISO 22002-4:2025
Для заводів гнучкої полімерної плівки, ПЕТ-преформ, картонної упаковки, бляшаної та скляної тари перехід на ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-4:2025 поєднується з новими вимогами пункту 2.5.13 Схеми FSSC 22000:
- Контроль хімічної міграції та контактного переносу фарби (set-off): жорсткий вхідний і технологічний контроль друкарських фарб, розчинників, фотоініціаторів УФ-полімеризації, лаків та поліуретанових клеїв. При рулонному друці обов'язково оцінюється ризик невидимої міграції компонентів фарби з недрукованого (зовнішнього) боку на внутрішню поверхню контакту з їжею під час змотування бобін під натягом (
set-off), а для багатошарових ламінатів верифікується час і температура вистоювання у камерах полімеризації (curing rooms). - Керування обріззю (regrind/trim) та вторинними полімерами (rPET): використання власної технологічної обрізі або вторинної гранули
rPETдопускається лише за наявності валідованого функціонального бар'єру та лабораторних протоколів загальної і специфічної міграції (Overall and Specific Migration Limits), виконаних в акредитованій за ISO/IEC 17025 лабораторії. - Оптичний контроль полотна та Save Food Packaging (п. 2.5.13): лінії оснащуються автоматичними стробоскопічними або лазерними камерами контролю дефектів друку й сторонніх включень, а при розробленні нової упаковки документуються характеристики, які запобігають передчасному псуванню продукту та зменшують харчові втрати (
Save Food Packaging).
Комбікормові заводи та виробники pet food (Категорія D) за ISO 22002-6:2025
Підприємства кормової галузі та виробники вологих і сухих кормів для домашніх тварин переходять на зв'язку ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-6:2025:
- Валідація перехресного переносу (carryover) і промивних партій (flushing): якщо на одній технологічній лінії змішування і гранулювання виготовляються корми з ветеринарними препаратами, кокцидіостатиками або специфічними мікроелементами (наприклад, міддю для свиней, яка є токсичною для овець), завод зобов'язаний мати інструментальну валідацію залишкового переносу (
carryover) та затверджену матрицю послідовності виробництва і промивних партій (flushing) з чітким правилом утилізації або маркування промивної маси. - Однорідність змішування та активність води: періодичне тестування змішувачів на однорідність розподілу преміксів і вітамінів із коефіцієнтом варіації
CV <= 5%, а для екструдованих сухих кормівpet foodбезперервний моніторинг температури сушіння та активності води (a_w <= 0,60-0,65) для блокування росту плісняви й Salmonella.
Оператори холодового ланцюга, логістики та складів (Категорія G) за ISO 22002-5:2025
Для мультитемпературних складських комплексів (3PL), холодильних терміналів та автопарків рефрижераторів і харчових автоцистерн діє пара ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-5:2025 разом із розширеним пунктом 2.5.10 Схеми FSSC 22000:
- Сезонне 3D-картування температур (Temperature Mapping) і телеметрія: склади зобов'язані проводити просторове картування температурних полів у найспекотніший літній та найхолодніший зимовий періоди, щоб виявити «гарячі» і «мертві» точки біля воріт, під стелею та у кутах стелажів, де стаціонарні датчики з повіреним калібруванням підключаються до системи автоматичних алертів.
- Контроль крос-докінгу та автоцистерн (п. 2.5.10): під час перевантаження на рампах фіксується температура у товщі продукту та час перебування палет поза холодильною камерою. Для перевезення рідких харчових вантажів (олії, патоки, соків, молока, шоколадної глазурі) наливачем перевіряється історія трьох попередніх вантажів, чинний сертифікат миття мийної станції за кодами
EFTCO, результати змивів абоATP-тесту люків, дихальних клапанів і зливних шлангів, а також номерне пломбування кожного отвору цистерни.
| Категорія ланцюга (ISO 22003-1:2022) | Нова нормативна пара PRP у FSSC 22000 v7 | Пріоритетні пункти Частини 2 FSSC та клімату | Критичні інженерні докази для аудитора CB |
|---|---|---|---|
| Категорія C (CI-CIV): Виробництво харчових продуктів | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-1:2025 | П. 2.5.6 (алергени), п. 2.5.7 (EMP), п. 2.5.15 (обладнання), п. 2.5.16 (FLW), Amd 1:2024 (4.1/4.2) | Протоколи валідації CIP (швидкість >= 1,5 м/с, провідність), відсутність dead legs, змиви EMP зон 1-4, тести ELISA/ПЛР на алергени |
| Категорія I: Виробництво харчового пакування та тари | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-4:2025 | П. 2.5.4 (Food Fraud), п. 2.5.11 (контроль сторонніх тіл), п. 2.5.13 (Save Food Packaging) | Протоколи загальної та специфічної хімічної міграції (ISO/IEC 17025), контроль set-off і полімеризації клеїв, баланс обрізі та rPET |
| Категорія D: Виробництво кормів для тварин і pet food | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-6:2025 | П. 2.5.1 (лабораторії), п. 2.5.2 (маркування), п. 2.5.9 (контроль рецептур), Amd 1:2024 (мікотоксини) | Валідація carryover та flushing-партій, тест однорідності змішувача (CV <= 5%), контроль активності води a_w та скринінг мікотоксинів |
| Категорія G: Холодовий ланцюг, логістика та зберігання | ISO 22002-100:2025 + ISO 22002-5:2025 | П. 2.5.3 (Food Defense), п. 2.5.10 (транспортування і автоцистерни), Amd 1:2024 (теплові піки та блекаути) | Звіти 3D-картування температур складу (літо/зима), телеметрія з алертами, сертифікати миття цистерн EFTCO, журнали пломб і генераторів |
Інженерний план підготовки до переходу на FSSC 22000 Version 7 за 90 днів
Щоб пройти перехідний аудит на FSSC 22000 Version 7 з першої спроби і без зупинки операційних ліній, ми в Еконтроль рекомендуємо розгорнути проєкт за 90-денним інженерним циклом (12 тижнів). Така архітектура дозволяє послідовно закрити вимоги стандарту ISO 22000 з кліматичними поправками, впровадити двошарові програми-передумови ISO 22002-100:2025 і накопичити реальні виробничі записи за щонайменше 4-6 тижнів до візиту органу сертифікації.
- Етап 1 (Тижні 1-2): Інженерний діагностичний аудит і планування змін за п. 6.3.
Робота стартує з діагностичного аудиту безпосередньо в цехах, на складах, у котельні, компресорній та службі головного інженера. Формується попунктна матриця кореляції між поточною системою Version 6.0 і вимогами
ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025. Одночасно оформлюється наказ і план керування змінами за п.6.3ISO 22000, а у розділах4.1,4.2та6.1оновлюються кліматичні ризики відповідно доISO 22000:2018/Amd 1:2024. - Етап 2 (Тижні 3-6): Редизайн PRP, перерахунок плану НАССР і дедуплікація Частини 2.
Інженерна група оновлює інструкції програм попередніх заходів під двошарову структуру, ліквідуючи штучне дублювання з папкою Додаткових вимог п.
2.5. Оскільки базові санітарно-технічні умови зазнали змін, група безпечності проводить перегляд аналізу небезпечних чинників HACCP за п.8.5.2, уточнює межіOPRPтаCCP(п. 8.5.4), оновлює карти зонEMP(п. 2.5.7), протоколи валідації алергенів (п. 2.5.6), розрахунки загрозTACCP/VACCP(п. 2.5.3 / 2.5.4) і запускає облік масового балансу харчових втрат (FLW п. 2.5.16). - Етап 3 (Тижні 7-9): Лабораторна верифікація, стрес-тест простежуваності та внутрішній аудит.
В оновлених процедурах не повинно бути порожніх бланків. На сьомому-дев'ятому тижнях завод здає контрольні зразки води, змивів
EMP, готової продукції та пакування до акредитованої за ISO/IEC 17025 лабораторії, проводить 4-годинне тренування з двосторонньої простежуваності й масового балансу за критеріямиGFSI v2024, тестує сценарій неоголошеного аудиту на прохідній (допуск аудитора в цех до 30-60 хвилин) і виконує повний внутрішній аудит СМБХП за п.9.2. - Етап 4 (Тижні 10-12): Закриття невідповідностей, аналіз керівництва та супровід аудиту.
За результатами внутрішнього аудиту закриваються коригувальні дії з аналізом кореневих причин (
Root Cause Analysis, 5 Чому / діаграма Ісікави), проводиться підсумкове засідання аналізування з боку вищого керівництва (п. 9.3) і виконується безпосередній супровід під час сертифікаційного аудиту з подальшим переходом у формат річної підтримки.
| Фаза 90-денного плану | Інженерні та системні завдання | Відповідальні підрозділи заводу | Вихідні документи та доказова база для аудиту |
|---|---|---|---|
| Тижні 1-2: Діагностика і старт змін | Наскрізний gap-аудит цехів, побудова двошарової матриці ISO 22002-100:2025, аналіз клімату Amd 1:2024 (4.1/4.2) | Керівник групи НАССР, головний інженер, директор з якості, аудитори Еконтроль | Звіт діагностичного аудиту, план керування змінами за п. 6.3 ISO 22000, оновлений реєстр контексту та ризиків (п. 4.1, 4.2, 6.1) |
| Тижні 3-6: Модернізація PRP та НАССР | Оновлення процедур PRP під ISO 22002-100 + галузевий стандарт, перерахунок п. 8.5.2 НАССР, дедуплікація п. 2.5.1-2.5.18 | Група безпечності харчових продуктів, технологи, служба головного механіка, відділ закупівель | Оновлені інструкції PRP, валідований план НАССР (OPRP/CCP), карти зон EMP 1-4, плани TACCP/VACCP, матриця постачальників і аутсорсингу |
| Тижні 7-9: Верифікація і стрес-тести | Лабораторні дослідження в акредитованій лабораторії ISO/IEC 17025, тест масового балансу за 4 год, симуляція неоголошеного аудиту | Внутрішні аудитори, лабораторія, логістика, служба охорони, оператори ліній | Протоколи випробувань з логотипом НААУ/ILAC, акт mock recall і масового балансу (98-102%), звіти внутрішнього аудиту (п. 9.2) |
| Тижні 10-12: Фіналізація і перехідний аудит | Закриття виявлених невідповідностей (RCA + CAPA), проведення Management Review (п. 9.3), супровід перевірки CB | Вище керівництво, керівник групи НАССР, команда супроводу Еконтроль | Протокол аналізування з боку керівництва (п. 9.3) з KPI культури безпечності та харчових втрат FLW, успішний звіт аудиту FSSC 22000 v7 |
Практичний орієнтир: як перетворити перехід на FSSC 22000 v7 на конкурентну перевагу
Європейські ритейлери й індустріальні покупці перевіряють статус постачальника в реєстрі FSSC Public Register перед продовженням річних тендерів. Підприємства, які проходять перехідний аудит у першій половині 12-місячного вікна завдяки завчасному впровадженню оновлень з Еконтроль, уникають весняних черг в органах сертифікації, захищають чинні контракти та отримують пріоритет при розподілі експортних квот на 2027 рік.
Супровід переходу на FSSC 22000 Version 7 та сертифікація з Еконтроль
Інженерна команда Еконтроль (Ekontrol) спеціалізується на проєктах побудови, модернізації та супроводу систем харчової безпечності за схемами FSSC 22000, ISO 22000, HACCP, BRCGS та IFS, а також акредитації випробувальних лабораторій за стандартом ISO/IEC 17025. Ми не продаємо шаблонні папки документів, відірвані від реального обладнання. Наше завдання полягає в тому, щоб вбудувати вимоги FSSC 22000 Version 7, двошарові стандарти ISO 22002-100:2025 і критерії GFSI v2024 у живу роботу ваших цехів, складів і служби головного інженера.
Залежно від поточного рівня зрілості вашої СМБХП та дати наступного наглядового чи ресертифікаційного візиту органу сертифікації ви можете обрати один із чотирьох форматів інженерної співпраці з Еконтроль:
- Діагностичний аудит (Gap Analysis): глибоке 2-тижневе обстеження виробничого майданчика, інженерних мереж, санітарного зонування та чинної документації Version 6.0. Ви отримуєте поцеховий реєстр невідповідностей, готову матрицю міграції на
ISO 22002-100:2025 + галузевий стандарт ISO 22002-x:2025та потижневий календарний бюджет підготовки. - Впровадження та модернізація під ключ: повний інженерний редизайн системи під FSSC 22000 Version 7. Включає інтеграцію кліматичних поправок
ISO 22000:2018/Amd 1:2024, перерахунок аналізу небезпек НАССР, розроблення програмEMP(п. 2.5.7), валідацію прибирання алергенів (п. 2.5.6), побудову обліку харчових втратFLW(п. 2.5.16), практичні тренінги для операторів і внутрішній передаудит. - Супровід під час аудиту: методична та інженерна підтримка вашої групи безпечності безпосередньо під час перехідного аудиту органу сертифікації, допомога в оперативному обґрунтуванні ризик-орієнтованих заходів контролю перед аудитором та оформленні кореневих причин і коригувальних дій (
CAPA) у стислі терміни. - Річна підтримка системи менеджменту: постійний зовнішній нагляд за стабільністю СМБХП між аудитами, проведення незалежних внутрішніх перевірок і симуляцій неоголошених візитів, моніторинг регуляторних оновлень та верифікація лабораторних протоколів.
Незалежно від того, чи експлуатуєте ви високотехнологічний молочний завод, лінію флексодруку харчової плівки, комбікормовий елеваторний комплекс або мультитемпературний логістичний хаб, своєчасний старт підготовки збереже ваш час і захистить експортні контракти. Зв'яжіться з інженерною командою Еконтроль, щоб узгодити графік переходу вашого підприємства на FSSC 22000 Version 7.
Готуєтесь до перехідного або первинного аудиту FSSC 22000 Version 7?
Отримайте індивідуальну дорожню карту оновлення СМБХП, матрицю ISO 22002-100:2025 та професійний супровід до успішної верифікації сертифіката.
Зв'язатися з експертами ЕконтрольОфіційні першоджерела та нормативна база
Під час підготовки цього інженерного розбору використано офіційні нормативні документи та відкриті реєстри міжнародних і національних регуляторів харчової безпечності:
- Foundation FSSC (Схема сертифікації FSSC 22000, Частини 1-5 та Додаткові вимоги п. 2.5): офіційний портал документації схеми fssc.com/schemes/fssc-22000.
- FSSC Public Register (Глобальний реєстр чинних сертифікатів FSSC 22000): офіційна база верифікації статусу сертифікованих виробничих майданчиків fssc.com/public-register.
- Global Food Safety Initiative (GFSI Benchmarking Requirements v2024): критерії міжнародного визнання схем менеджменту безпечності харчових продуктів на ресурсі mygfsi.com.
- Комісія Codex Alimentarius ФАО/ВООЗ (Загальні принципи гігієни харчових продуктів CXC 1-1969 та методологія НАССР): міжнародна нормативна база харчової безпечності fao.org/fao-who-codexalimentarius.
- Національне агентство з акредитації України (НААУ): реєстр акредитованих органів з оцінки відповідності та випробувальних лабораторій за ДСТУ EN ISO/IEC 17025 на порталі naau.org.ua.
Маєте запитання щодо адаптації вашого виробництва до вимог FSSC 22000 Version 7 або потребуєте перевірки готовності перед приїздом аудитора? Перегляньте формати інженерного супроводу на сторінці сертифікації FSSC 22000 або залиште запит через форму контактів Еконтроль.


