Що сталося 31 березня 2026 і чому це важливо
GHG Protocol 31 березня 2026 опублікував Phase 1 Progress Update — введено 95%-rule для покриття Scope 3, нову Category 16 (facilitated emissions) і тришарову дисагрегацію даних (specific / secondary / spend-based). Public consultation — середина 2026, фінальна редакція — кінець 2027.
Це перший за 15 років суттєвий перегляд Scope 3 Standard з моменту його публікації у 2011 році. Документ — поки що working draft, але напрямок зафіксований: лазійка з «materiality» зникає, primary supplier-specific дані стають де-факто обовʼязковими, а фінансовий сектор отримує власну категорію викидів.
Для українських експортерів зерна, добрив, металу, олії та продовольства це означає одне: збір primary даних від постачальників треба запускати не у 2027, а зараз. Покупці у ЄС перепишуть свої supplier questionnaires під нову редакцію вже у 2026, а буферу на адаптацію не буде.
Чому GHG Protocol переглядається саме зараз
GHG Protocol — спільний проєкт World Resources Institute (WRI) і World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), що стартував у 1998 році. Corporate Standard вийшов у 2004, Scope 3 Standard — у 2011. За 15 років формулювання Scope 3 фактично не змінювалися — а світ за цей час пройшов через Паризьку угоду, CSRD, ISSB IFRS S2, CBAM і нову редакцію ISO 14001:2026.
Перегляд розбито на три фази:
- Phase 1 (структурна) — 2025–2026, поточний Progress Update від 31 березня 2026: scope, межі, агрегаційні правила, нова Category 16.
- Phase 2 (методологічна) — 2026–2027: розрахункові методи, emission factors, верифікація.
- Phase 3 (галузева) — 2027 і далі: sector-specific guidance для нафтогазу, фінсектору, сільського господарства.
По документу ghgprotocol.org public consultation відкривається у середині 2026, після цього технічна група TWG переробляє draft, далі — pilot testing і фінальна публікація наприкінці 2027 року. Тобто між сьогоднішнім текстом і нормативом — приблизно 18–20 місяців.
Для компаній, які вже працюють із системою екологічного менеджменту за ISO 14001, цей графік — не загроза, а вікно. Поки draft — не нормативний, можна побудувати GHG inventory без авральних дедлайнів і відкаліброваним темпом.
95%-rule — що це і як працює
Серцевина Phase 1 Update — нове правило покриття Scope 3. Поточний Scope 3 Standard дозволяв компанії оцінювати «материальність» (materiality) категорії та виключати її, якщо викиди вважалися несуттєвими. На практиці це означало, що компанія могла декларувати лише 30–50 % своїх Scope 3-викидів і формально відповідати стандарту.
Проєкт нової редакції закриває цю лазійку. Згідно з Phase 1 Progress Update PDF, компанія тепер має покрити щонайменше 95 % своїх обовʼязкових Scope 3 emissions у звіті. Виключити можна не більше ніж 5 % викидів, і кожне виключення має бути:
- кількісно оцінене (не «приблизно», а з конкретною цифрою у тоннах CO₂e);
- задокументоване з причиною (чому саме ця категорія виключена);
- розкрите у звіті (publicly disclosed, а не лишене у внутрішніх записах).
Друга велика зміна — тришарова дисагрегація даних. У звіті треба показати, скільки відсотків кожної категорії покриті specific, secondary і spend-based методами. Це аналог світлофора якості даних: чим більше specific, тим вища довіра, тим менший ризик ребейзингу при верифікації.
Приклад для українського трейдера зерна: закупівля у фермерських господарств покривається specific даними (паливо, добрива, врожайність на конкретне поле через EPD або supplier emissions report); упаковка — secondary (індустріальні фактори ecoinvent / DEFRA); офіс-послуги і відрядження — spend-based (USD × emission factor).
| Тіер даних | Що це | Якість | Коли застосовувати |
|---|---|---|---|
| Specific (primary) | Дані від конкретного постачальника: рахунки, EPD, supplier emissions report, виміряні фактори | Висока — придатна для верифікації | Top 80 % spend, material категорії, експортні контракти ЄС |
| Secondary | Усереднені галузеві фактори (ecoinvent, DEFRA, IEA, IPCC, національні бази) | Середня — допустима для не-material категорій | Покриття «довгого хвоста» постачальників, упаковка, логістика |
| Spend-based | Економічна проксі: витрати в USD × emission factor у kgCO₂e/USD | Низька — fallback, коли інших даних немає | Office services, professional fees, малі категорії <1 % від total |
Нова Category 16 — facilitated та licensed emissions
Друга велика новина — поява 16-ї категорії Scope 3. У редакції 2011 року їх було 15: від purchased goods (cat 1) до investments (cat 15). Phase 1 Update за матеріалами esgtoday.com додає окрему категорію для викидів, які компанія не контролює напряму, але опосередковує — facilitated emissions від ліцензованих, страхових і фінансових активностей.
Категорія 16 ділиться на пʼять субкатегорій. Для більшості компаній вона опціональна, але для нафтогазового сектору субкатегорія 16.5 — обовʼязкова.
| Субкатегорія | Що покриває | Хто звітує | Статус |
|---|---|---|---|
| 16.1 Insurance contracts & claims | Викиди застрахованих обʼєктів і claim payments | Страхові компанії, перестраховики | Опціональна |
| 16.2 Underwriting & issuance | Викиди від випуску цінних паперів і underwriting transactions | Інвестбанки, IPO-аранжери | Опціональна |
| 16.3 Other financial activities | Брокерські, advisory, asset-management активності | Банки, фонди, asset managers | Опціональна |
| 16.4 Licensing activities | Викиди від ліцензованих і франчайзингових активностей | Брендові ліцензіари, франчайзери | Опціональна |
| 16.5 Fuel/energy distribution | Distribution-related викиди палива та енергоносіїв | Oil & gas distributors, енерготрейдери | Обовʼязкова |
Викиди категорії 16 звітуються окремо від основного Scope 3 — для comparability і щоб не дублювати з іншими категоріями. Для України субкатегорія 16.5 — це сигнал нафтогазовим трейдерам і дистрибʼюторам: формат розрахунку треба готувати вже у 2026 році. Для аграрних банків, страхових і лізингових компаній субкатегорії 16.1–16.3 поки опціональні, але великі ЄС-партнери задаватимуть про них питання у 2027–2028.
Звʼязок із CSRD, ISSB IFRS S2, ISO 14001:2026 і CBAM
Phase 1 Update не існує у вакуумі — він узгоджений з пакетом регуляторних і ринкових рамок, які накладаються на українських експортерів у 2026–2028 роках:
- CSRD + Omnibus I. Спрощення scope (компанії від 1 000 співробітників і €450 млн обороту) звужує коло прямих репортерів, але стандарти ESRS E1 щодо Scope 3 disaggregation залишаються чинними. Великі ЄС-покупці каскадуватимуть вимоги вниз через закупівельні опитники — це той самий supplier data, що його вимагає 95%-rule.
- ISSB IFRS S2. Climate-related disclosures міжнародного стандарту прямо посилаються на GHG Protocol як на базу розрахунку. 95%-rule автоматично стає частиною ISSB-звітності.
- ISO 14001:2026. Нова clause 6.1.4 і lifecycle perspective вимагають, щоб реєстр екологічних аспектів охоплював supplier emissions. 95%-rule додає тиск на якість цих даних: «оціночно» більше не закриває сертифікаційний аудит.
- ISO 50001. Енергоменеджмент за ISO 50001 — це базовий вхід для Scope 1+2 і часткового Scope 3 (transmission losses, fuel-and-energy-related activities). Якщо у вас уже впроваджено систему енергоменеджменту, 60 % розрахунків GHG inventory вже зроблено.
- CBAM. Для металургії, цементу, добрив і алюмінію CBAM Scope 1+2 за GHG Protocol — основа додаткового збору. Scope 3 від клієнтів-експортерів — додатковий контур: німецький покупець сталі вимагатиме і CBAM-цифри, і Scope 3 за 95%-rule, і це будуть різні numerator/denominator.
- SBTi. Science Based Targets initiative розраховує цілі скорочення на основі total footprint. Зміна базової лінії за 95%-rule означає, що частина компаній буде змушена переоцінити свої цілі.
Що це означає для українського виробника
Ефект — нерівномірний по секторах. Найбільше відчують зміни компанії з довгим supply chain і високим Scope 3-навантаженням.
- Аграрні холдинги і трейдери зерна. Lifecycle Scope 3 для зерна — це насіння, добрива, паливо, логістика, упаковка. Усі мають мапитися на cat 1 (Purchased goods and services) з primary даними. Spend-based проксі більше не пройде у звіті для ЄС-зернотрейдерів типу Cargill, ADM, Glencore.
- Виробники добрив. CBAM-ставка вже стартувала, додатковий тиск Scope 3 від клієнтів-експортерів — подвійний контур. Замовлення primary supplier-specific data на природний газ як сировину стає критичним.
- Металургія. Сценарій того ж типу — CBAM + Scope 3. Український метал у Німеччину, Польщу, Італію вже зараз отримує supplier questionnaires з вимогою EPD-сертифікованих даних.
- Олійно-жирова галузь і харчова промисловість. Покупці FMCG/retail (Tesco, REWE, Carrefour) каскадуватимуть Scope 3-вимоги через закупівельні політики. Спільний контур з FSSC 22000 v7 climate-clause — це організаційна перевага.
- Фінсектор. Аграрні банки, лізинг, страхові — нова Category 16 поки опціональна, але купівельний портфель уже моніториться рейтингами.
- IT і дата-центри. Scope 2 (electricity) і Scope 3 (capital goods, business travel) — нові вимоги до прозорості від ЄС-замовників розробки.
6-крокова дорожня карта — як готуватися вже зараз
Поки draft — не норматив, у компанії є приблизно 18 місяців до фінальної редакції. Ось послідовність дій, яку ми рекомендуємо клієнтам:
Крок 1 (Q2 2026): GHG inventory baseline. Замовити gap-аудит готовності Scope 1/2/3, оцінити поточне покриття та відсоток spend-based проксі. Cross-link з реєстром аспектів ISO 14001 — якщо стандарт впроваджений. Послуга: діагностичний аудит.
Крок 2 (Q2 2026): materiality screening. Ідентифікувати категорії, що становлять понад 5 % від total Scope 3 — вони автоматично must-include. Категорії нижче 5 % — кандидати на обґрунтоване виключення (з документуванням причин). Для більшості UA-виробників material категорії — це cat 1 (raw materials), cat 4 (upstream transportation), cat 11 (use of sold products — для енергоємних товарів).
Крок 3 (Q3 2026): supplier engagement program. Top 80 % spend → запит EPD, supplier emissions reports, primary даних. Створити supplier questionnaire (GHG Protocol-aligned, з категоріями 1–15 та опціональною 16). Pilot з 5–10 ключовими постачальниками — щоб відпрацювати формат до масової розсилки.
Крок 4 (Q3–Q4 2026): tools і управління даними. Вибрати carbon accounting platform — Watershed, Persefoni, Sweep або internal Excel + API для базового рівня. Логіка ескалації даних: spend-based fallback → industry-secondary → supplier-specific. Audit trail для verification.
Крок 5 (Q1 2027): internal audit і verification readiness. Внутрішня валідація за GHG Protocol Corporate Standard. Якщо компанія підпадає під CSRD або CBAM — готувати third-party verification за ISO 14064-3 або ISAE 3410. Cross-check з EMS-аспектами ISO 14001:2026 — каскад документації один.
Крок 6 (Q2–Q4 2027): reporting cycle і адаптація під фінальну редакцію. Перший звіт за proposed 95%-rule, з гнучкістю до фінального тексту, який вийде наприкінці 2027. Інтеграція в integrated annual report або sustainability report. Continuous improvement loop: щорічна перевірка точок переходу spend-based → primary.
Для компаній, які проходять одночасно сертифікацію — рекомендуємо паралельне впровадження ISO 14001:2026 + GHG inventory. Це знижує загальну вартість на 25–35 % проти двох окремих проєктів. Логіку аудиту і compliance ми описали в гіді з аудиту і compliance для бізнесу 2026.
Як може допомогти Ekontrol
Ми супроводжуємо проєкти впровадження систем менеджменту з 2018 року і працюємо з GHG accounting як інтегральною частиною EMS. Для Phase 1 Update і 95%-rule ми пропонуємо чотири формати співпраці:
- Діагностичний аудит — gap analysis Scope 3 готовності, materiality screening, оцінка частки primary vs spend-based даних.
- Впровадження GHG inventory — побудова інвентаризації з нуля з інтеграцією в ISO 14001 і ISO 50001.
- Підготовка до third-party verification — за ISO 14064-3 або ISAE 3410, зокрема для CSRD/CBAM-зобовʼязаних компаній.
- Supplier engagement — побудова questionnaire, pilot з ключовими постачальниками, щорічні reporting cycles.
Якщо ваша компанія тільки починає — почніть з gap-аудиту. Це дає реалістичну картину, скільки роботи попереду, і дозволяє побудувати план на 18 місяців без авралу під фінальну редакцію 2027.
Джерела
- GHG Protocol, Phase 1 Progress Update PDF (31.03.2026) — ghgprotocol.org/sites/default/files/2026-03/S3-Phase1ProgressUpdate-20260331.pdf
- GHG Protocol, офіційна сторінка ревізії — ghgprotocol.org/scope-3-standard-revisions-phase-1-progress-update
- ESG Today, «GHG Protocol Outlines Proposed Changes to Scope 3 Reporting Standard» — esgtoday.com
- Onestopesg, «GHG Protocol Proposes 95% Scope 3 Coverage Rule and New Category 16» — onestopesg.com
- ISO, ISO 14001 product page — iso.org/standard/14001
Готуєтеся до Scope 3 inventory або переходу на ISO 14001:2026? Обговорити проєкт з експертом — підкажемо оптимальний шлях для вашої галузі.
Теги

Потрібна консультація щодо сертифікації?
Безкоштовна консультація
Зміст
- Що сталося 31 березня 2026 і чому це важливо
- Чому GHG Protocol переглядається саме зараз
- 95%-rule — що це і як працює
- Нова Category 16 — facilitated та licensed emissions
- Звʼязок із CSRD, ISSB IFRS S2, ISO 14001:2026 і CBAM
- Що це означає для українського виробника
- 6-крокова дорожня карта — як готуватися вже зараз
- Як може допомогти Ekontrol
- Джерела
Що сталося 31 березня 2026 і чому це важливо
GHG Protocol 31 березня 2026 опублікував Phase 1 Progress Update — введено 95%-rule для покриття Scope 3, нову Category 16 (facilitated emissions) і тришарову дисагрегацію даних (specific / secondary / spend-based). Public consultation — середина 2026, фінальна редакція — кінець 2027.
Це перший за 15 років суттєвий перегляд Scope 3 Standard з моменту його публікації у 2011 році. Документ — поки що working draft, але напрямок зафіксований: лазійка з «materiality» зникає, primary supplier-specific дані стають де-факто обовʼязковими, а фінансовий сектор отримує власну категорію викидів.
Для українських експортерів зерна, добрив, металу, олії та продовольства це означає одне: збір primary даних від постачальників треба запускати не у 2027, а зараз. Покупці у ЄС перепишуть свої supplier questionnaires під нову редакцію вже у 2026, а буферу на адаптацію не буде.
Чому GHG Protocol переглядається саме зараз
GHG Protocol — спільний проєкт World Resources Institute (WRI) і World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), що стартував у 1998 році. Corporate Standard вийшов у 2004, Scope 3 Standard — у 2011. За 15 років формулювання Scope 3 фактично не змінювалися — а світ за цей час пройшов через Паризьку угоду, CSRD, ISSB IFRS S2, CBAM і нову редакцію ISO 14001:2026.
Перегляд розбито на три фази:
- Phase 1 (структурна) — 2025–2026, поточний Progress Update від 31 березня 2026: scope, межі, агрегаційні правила, нова Category 16.
- Phase 2 (методологічна) — 2026–2027: розрахункові методи, emission factors, верифікація.
- Phase 3 (галузева) — 2027 і далі: sector-specific guidance для нафтогазу, фінсектору, сільського господарства.
По документу ghgprotocol.org public consultation відкривається у середині 2026, після цього технічна група TWG переробляє draft, далі — pilot testing і фінальна публікація наприкінці 2027 року. Тобто між сьогоднішнім текстом і нормативом — приблизно 18–20 місяців.
Для компаній, які вже працюють із системою екологічного менеджменту за ISO 14001, цей графік — не загроза, а вікно. Поки draft — не нормативний, можна побудувати GHG inventory без авральних дедлайнів і відкаліброваним темпом.
95%-rule — що це і як працює
Серцевина Phase 1 Update — нове правило покриття Scope 3. Поточний Scope 3 Standard дозволяв компанії оцінювати «материальність» (materiality) категорії та виключати її, якщо викиди вважалися несуттєвими. На практиці це означало, що компанія могла декларувати лише 30–50 % своїх Scope 3-викидів і формально відповідати стандарту.
Проєкт нової редакції закриває цю лазійку. Згідно з Phase 1 Progress Update PDF, компанія тепер має покрити щонайменше 95 % своїх обовʼязкових Scope 3 emissions у звіті. Виключити можна не більше ніж 5 % викидів, і кожне виключення має бути:
- кількісно оцінене (не «приблизно», а з конкретною цифрою у тоннах CO₂e);
- задокументоване з причиною (чому саме ця категорія виключена);
- розкрите у звіті (publicly disclosed, а не лишене у внутрішніх записах).
Друга велика зміна — тришарова дисагрегація даних. У звіті треба показати, скільки відсотків кожної категорії покриті specific, secondary і spend-based методами. Це аналог світлофора якості даних: чим більше specific, тим вища довіра, тим менший ризик ребейзингу при верифікації.
Приклад для українського трейдера зерна: закупівля у фермерських господарств покривається specific даними (паливо, добрива, врожайність на конкретне поле через EPD або supplier emissions report); упаковка — secondary (індустріальні фактори ecoinvent / DEFRA); офіс-послуги і відрядження — spend-based (USD × emission factor).
| Тіер даних | Що це | Якість | Коли застосовувати |
|---|---|---|---|
| Specific (primary) | Дані від конкретного постачальника: рахунки, EPD, supplier emissions report, виміряні фактори | Висока — придатна для верифікації | Top 80 % spend, material категорії, експортні контракти ЄС |
| Secondary | Усереднені галузеві фактори (ecoinvent, DEFRA, IEA, IPCC, національні бази) | Середня — допустима для не-material категорій | Покриття «довгого хвоста» постачальників, упаковка, логістика |
| Spend-based | Економічна проксі: витрати в USD × emission factor у kgCO₂e/USD | Низька — fallback, коли інших даних немає | Office services, professional fees, малі категорії <1 % від total |
Нова Category 16 — facilitated та licensed emissions
Друга велика новина — поява 16-ї категорії Scope 3. У редакції 2011 року їх було 15: від purchased goods (cat 1) до investments (cat 15). Phase 1 Update за матеріалами esgtoday.com додає окрему категорію для викидів, які компанія не контролює напряму, але опосередковує — facilitated emissions від ліцензованих, страхових і фінансових активностей.
Категорія 16 ділиться на пʼять субкатегорій. Для більшості компаній вона опціональна, але для нафтогазового сектору субкатегорія 16.5 — обовʼязкова.
| Субкатегорія | Що покриває | Хто звітує | Статус |
|---|---|---|---|
| 16.1 Insurance contracts & claims | Викиди застрахованих обʼєктів і claim payments | Страхові компанії, перестраховики | Опціональна |
| 16.2 Underwriting & issuance | Викиди від випуску цінних паперів і underwriting transactions | Інвестбанки, IPO-аранжери | Опціональна |
| 16.3 Other financial activities | Брокерські, advisory, asset-management активності | Банки, фонди, asset managers | Опціональна |
| 16.4 Licensing activities | Викиди від ліцензованих і франчайзингових активностей | Брендові ліцензіари, франчайзери | Опціональна |
| 16.5 Fuel/energy distribution | Distribution-related викиди палива та енергоносіїв | Oil & gas distributors, енерготрейдери | Обовʼязкова |
Викиди категорії 16 звітуються окремо від основного Scope 3 — для comparability і щоб не дублювати з іншими категоріями. Для України субкатегорія 16.5 — це сигнал нафтогазовим трейдерам і дистрибʼюторам: формат розрахунку треба готувати вже у 2026 році. Для аграрних банків, страхових і лізингових компаній субкатегорії 16.1–16.3 поки опціональні, але великі ЄС-партнери задаватимуть про них питання у 2027–2028.
Звʼязок із CSRD, ISSB IFRS S2, ISO 14001:2026 і CBAM
Phase 1 Update не існує у вакуумі — він узгоджений з пакетом регуляторних і ринкових рамок, які накладаються на українських експортерів у 2026–2028 роках:
- CSRD + Omnibus I. Спрощення scope (компанії від 1 000 співробітників і €450 млн обороту) звужує коло прямих репортерів, але стандарти ESRS E1 щодо Scope 3 disaggregation залишаються чинними. Великі ЄС-покупці каскадуватимуть вимоги вниз через закупівельні опитники — це той самий supplier data, що його вимагає 95%-rule.
- ISSB IFRS S2. Climate-related disclosures міжнародного стандарту прямо посилаються на GHG Protocol як на базу розрахунку. 95%-rule автоматично стає частиною ISSB-звітності.
- ISO 14001:2026. Нова clause 6.1.4 і lifecycle perspective вимагають, щоб реєстр екологічних аспектів охоплював supplier emissions. 95%-rule додає тиск на якість цих даних: «оціночно» більше не закриває сертифікаційний аудит.
- ISO 50001. Енергоменеджмент за ISO 50001 — це базовий вхід для Scope 1+2 і часткового Scope 3 (transmission losses, fuel-and-energy-related activities). Якщо у вас уже впроваджено систему енергоменеджменту, 60 % розрахунків GHG inventory вже зроблено.
- CBAM. Для металургії, цементу, добрив і алюмінію CBAM Scope 1+2 за GHG Protocol — основа додаткового збору. Scope 3 від клієнтів-експортерів — додатковий контур: німецький покупець сталі вимагатиме і CBAM-цифри, і Scope 3 за 95%-rule, і це будуть різні numerator/denominator.
- SBTi. Science Based Targets initiative розраховує цілі скорочення на основі total footprint. Зміна базової лінії за 95%-rule означає, що частина компаній буде змушена переоцінити свої цілі.
Що це означає для українського виробника
Ефект — нерівномірний по секторах. Найбільше відчують зміни компанії з довгим supply chain і високим Scope 3-навантаженням.
- Аграрні холдинги і трейдери зерна. Lifecycle Scope 3 для зерна — це насіння, добрива, паливо, логістика, упаковка. Усі мають мапитися на cat 1 (Purchased goods and services) з primary даними. Spend-based проксі більше не пройде у звіті для ЄС-зернотрейдерів типу Cargill, ADM, Glencore.
- Виробники добрив. CBAM-ставка вже стартувала, додатковий тиск Scope 3 від клієнтів-експортерів — подвійний контур. Замовлення primary supplier-specific data на природний газ як сировину стає критичним.
- Металургія. Сценарій того ж типу — CBAM + Scope 3. Український метал у Німеччину, Польщу, Італію вже зараз отримує supplier questionnaires з вимогою EPD-сертифікованих даних.
- Олійно-жирова галузь і харчова промисловість. Покупці FMCG/retail (Tesco, REWE, Carrefour) каскадуватимуть Scope 3-вимоги через закупівельні політики. Спільний контур з FSSC 22000 v7 climate-clause — це організаційна перевага.
- Фінсектор. Аграрні банки, лізинг, страхові — нова Category 16 поки опціональна, але купівельний портфель уже моніториться рейтингами.
- IT і дата-центри. Scope 2 (electricity) і Scope 3 (capital goods, business travel) — нові вимоги до прозорості від ЄС-замовників розробки.
6-крокова дорожня карта — як готуватися вже зараз
Поки draft — не норматив, у компанії є приблизно 18 місяців до фінальної редакції. Ось послідовність дій, яку ми рекомендуємо клієнтам:
Крок 1 (Q2 2026): GHG inventory baseline. Замовити gap-аудит готовності Scope 1/2/3, оцінити поточне покриття та відсоток spend-based проксі. Cross-link з реєстром аспектів ISO 14001 — якщо стандарт впроваджений. Послуга: діагностичний аудит.
Крок 2 (Q2 2026): materiality screening. Ідентифікувати категорії, що становлять понад 5 % від total Scope 3 — вони автоматично must-include. Категорії нижче 5 % — кандидати на обґрунтоване виключення (з документуванням причин). Для більшості UA-виробників material категорії — це cat 1 (raw materials), cat 4 (upstream transportation), cat 11 (use of sold products — для енергоємних товарів).
Крок 3 (Q3 2026): supplier engagement program. Top 80 % spend → запит EPD, supplier emissions reports, primary даних. Створити supplier questionnaire (GHG Protocol-aligned, з категоріями 1–15 та опціональною 16). Pilot з 5–10 ключовими постачальниками — щоб відпрацювати формат до масової розсилки.
Крок 4 (Q3–Q4 2026): tools і управління даними. Вибрати carbon accounting platform — Watershed, Persefoni, Sweep або internal Excel + API для базового рівня. Логіка ескалації даних: spend-based fallback → industry-secondary → supplier-specific. Audit trail для verification.
Крок 5 (Q1 2027): internal audit і verification readiness. Внутрішня валідація за GHG Protocol Corporate Standard. Якщо компанія підпадає під CSRD або CBAM — готувати third-party verification за ISO 14064-3 або ISAE 3410. Cross-check з EMS-аспектами ISO 14001:2026 — каскад документації один.
Крок 6 (Q2–Q4 2027): reporting cycle і адаптація під фінальну редакцію. Перший звіт за proposed 95%-rule, з гнучкістю до фінального тексту, який вийде наприкінці 2027. Інтеграція в integrated annual report або sustainability report. Continuous improvement loop: щорічна перевірка точок переходу spend-based → primary.
Для компаній, які проходять одночасно сертифікацію — рекомендуємо паралельне впровадження ISO 14001:2026 + GHG inventory. Це знижує загальну вартість на 25–35 % проти двох окремих проєктів. Логіку аудиту і compliance ми описали в гіді з аудиту і compliance для бізнесу 2026.
Як може допомогти Ekontrol
Ми супроводжуємо проєкти впровадження систем менеджменту з 2018 року і працюємо з GHG accounting як інтегральною частиною EMS. Для Phase 1 Update і 95%-rule ми пропонуємо чотири формати співпраці:
- Діагностичний аудит — gap analysis Scope 3 готовності, materiality screening, оцінка частки primary vs spend-based даних.
- Впровадження GHG inventory — побудова інвентаризації з нуля з інтеграцією в ISO 14001 і ISO 50001.
- Підготовка до third-party verification — за ISO 14064-3 або ISAE 3410, зокрема для CSRD/CBAM-зобовʼязаних компаній.
- Supplier engagement — побудова questionnaire, pilot з ключовими постачальниками, щорічні reporting cycles.
Якщо ваша компанія тільки починає — почніть з gap-аудиту. Це дає реалістичну картину, скільки роботи попереду, і дозволяє побудувати план на 18 місяців без авралу під фінальну редакцію 2027.
Джерела
- GHG Protocol, Phase 1 Progress Update PDF (31.03.2026) — ghgprotocol.org/sites/default/files/2026-03/S3-Phase1ProgressUpdate-20260331.pdf
- GHG Protocol, офіційна сторінка ревізії — ghgprotocol.org/scope-3-standard-revisions-phase-1-progress-update
- ESG Today, «GHG Protocol Outlines Proposed Changes to Scope 3 Reporting Standard» — esgtoday.com
- Onestopesg, «GHG Protocol Proposes 95% Scope 3 Coverage Rule and New Category 16» — onestopesg.com
- ISO, ISO 14001 product page — iso.org/standard/14001
Готуєтеся до Scope 3 inventory або переходу на ISO 14001:2026? Обговорити проєкт з експертом — підкажемо оптимальний шлях для вашої галузі.


